:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,247
Активни 825
Страници 18,121
За един ден 1,302,066

"Коалиционна" задача на теста по математика

Математическа задача за съотношение, същото като на партиите в управляващата коалиция, решаваха кандидатите за елитните гимназии вчера. Условието на задачата бе: Трима автори разпределили определен хонорар в отношение 10:8:7. Ако този хонорар беше разпределен в отношение 8:5:3, то един от авторите щеше да получи 300 лв. повече, отколкото е получил в действителност. Колко лева общо са получили тримата автори?". Верният отговор, до който децата сами трябваше да стигнат, е 3000 лв. Покрай протестите обаче някои деца бяха запомнили, че са пресмятали учителски заплати.

Около 29 000 ученици решаваха 50 въпроса по математика. Те са със свободен отговор или с един верен от четири възможни. Верният отговор носи от 1 до 3 точки според трудността. Максималният сбор точки е 100. Минути преди 9 часа в МОН бе изтеглен вариант 3, който е оцветен в синьо. В тестовите книжки, които децата получиха преди изпита, имаше още "зелен" и "жълт" вариант. Изпитът продължи три астрономически часа. Въпросите са подбрани от учители и преподаватели във висшите училища. Следобед тестът и отговорите бяха пуснати в сайта на МОН.

За разлика от изпита по български език и литература миналата седмица този път учениците започнаха да излизат доста по-късно. Кандидат-гимназистите, които се явиха в столичното 7-о СОУ, бяха раздвоени кой е по-лесният тест - по математика или по български. "Беше лесно и реших всички задачи. Тестът, който се падна, е по-лесен от задачите в сайта на МОН", разказа Стивън Милев.

Според Васил Спасов обаче математическите задачи определено са по-сложни. Математиката не ми е силна страна, аз съм добре по български и история и на мен ми беше трудничко, обясни момчето. Тук искам 3.50, по български език и литература ще съм за 5.50, убеден е седмокласникът. Според Васил за решаването на теста повече са му помогнали общата култура и личните познания. Момчето призна, че не е ходило на уроци по математика, а само по история и български език.
7
2803
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
26 Юни 2007 08:26
Кандидат-гимназистите доволни от теста

Повечето кандидат-гимназисти останаха доволни от първия си изпит по български език и литература за прием в елитните школа след 7 клас, показа проверка на "Сега". Над 29 000 седмокласници писаха преразказ на творбата на Ангел Каралийчев "Сърце" и решаваха за първи път на приемния изпит по български език и литература тест от 50 въпроса. Повечето ученици твърдяха, че не са се затруднили с теста. Първите ученици започнаха да излизат от изпита малко след 11.30 часа видимо доволни. Повечето твърдяха, че не са се затруднили с теста. Добре се справих, тестът беше лесен, за мен нямаше сложни въпроси, разказа Стивън Милев.

"Беше лесно и реших всички задачи. Тестът, който се падна, е по-лесен от задачите в сайта на МОН", разказа Стивън Милев.


Имам чувството, че само един седмокласник се е явявал и на двата изпита или.Поне да бяха му променили името...

Иначе - сериозно разминаване между декларацията на министър Вълчев, че задачите ще бъдат от изучаваното в 6 и 7 клас и това, което реално се падна на изпита.Поне 5-6 задачи бяха тип логически, които по принцип изискват повече време, изучават се в училищата с математически профил в извънкласните занимания, и които се дават предимно на олимпиади по математика.Такива задачи не се изучават в училищата.На частните уроци също не се акцентира върху тях, поради голямото им разнообразие и липсата на единен метод за решаването им.Поради тази причина и децата не се отнасят сериозно към тях и всичко в крайна сметка става въпрос на тото.
А така се опорочава и самата идея за обективно оценяване.

Редактирано от - Force на 26/6/2007 г/ 08:27:41

26 Юни 2007 08:45
Да, всички реваха против частните уроци. Министърът дори обеща, че с тестовете те ще изчезнат, а каква стана тя? Не само, че не изчезнаха, а с задължителните матури ще се увеличат. Защото се оказа, че не било толкова лесно да се решават тестове, иначе всички да са отличници. В теста има една уловка, която трябва да се досетиш, а не направо да смяташ. Ами то и в живота е така. Може да си много умен, но като си само абстрактен нищо не постигаш. Практичност трябва.
26 Юни 2007 09:28
Аз мисля, че за частните уроци са виновни родителите. Казвам го от позицията на майка на двама ученици. Не съм учител, но съм достатъчно образована, за да мога да преценя не само колко знаят децата ми, но и колко знаят учителните им. Да не говорим за чувството за отговорност на последните. И моите учители преди години не са получавали чували пари, но имаха съвест. А що се отнася до тестовете по математика, съмнявам се, че всички редови учители (по математика) биха могли да се справят с тях. Особено с логическите задачи. Аз лично догодина ще подготвям седмокласничката си сама. Просто защото го мога.
26 Юни 2007 11:42
Dori66,
И аз така направих с моето дете! Видях, че на училището не може да се разчита и детето ми ще остане полуграмотно....и запретнахме ръкави! А тя завърши Английската гимназия...наистина английският й щеше да си е на ниво -там подготвят както трябва по този предмет! Но САМО по този...На родителски срещи учителката по математика ни каза веднъж, на въпрос защо не са високи изискванаията им, защо не решават много задачи), че това в края на краищата не е математическа гимназия и който иска - да ходи на уроци допълнително...По география се сменяха стажантки (които знаят английски наистина, но не и география... ) - работеха без карта (по География!? - в 11-ти клас децата не се ориентираха къде е север и къде е юг!?), по физика учителката беше много обичана от децата, но така и не успяваше да им предаде материала...(целият раздел Астрономия накрая в 11-ти клас остана "те да си го прочетат", щото просто няма време!)...
И това в прословутата Първа Английска...Само учителката по български език там е наистина чудо!!! Моите уважения към тази жена - тя прилича на старите ни учители със съвест, отговорност и любов към предмета (и отношение към децата, а не безразличие!).
Така че...запретвайте ръкави и...преподавайте на децата си ! Поне тези, които можем!
Няма да ги оставим неграмотни, я, заради тъпата ни образователна система...УСПЕХ!
26 Юни 2007 14:56
Hadly,
Благодаря за подкрепата. Щеше да е прекрасно, ако всички родители мислят като нас. Тогава учителите нямаше непрекъснато да стачкуват и за искат пари. Аз имам и син в 11 клас и помагам на двете си деца непрекъснато по всички предмети. В училище, както и ти си забелязала, почти не ги учат на нищо. Аз нямам нищо против да помагам, ама някой взема пари (а тези пари идват от нашите данъци), а ние си ограмотяваме децата. Нещо не ми харесва...
26 Юни 2007 19:43
Учитилите 99/100 ги е еня децата да си тръгнат живи от у-ще!!!
Знанията та ученика са проблем на родителя и - и - и на ученика - не на учителите?!?!Констатация!
Дерзайте родители

26 Юни 2007 23:05
Стивън Милев очевидно добре се е справил, но синът на моят приятел Ричард Груев- Джъстин Груев, е пооплескал малко теста. Силно се надявам обаче братовчедка му Стейси Груева да се е справила добре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД