Въпреки политическите си сътресения Румъния изпревари България като по-добре представила се пред европейските наблюдатели през първото полугодие. В мониторинговия доклад за двете страни Букурещ ще бъде похвален за напредъка си. Постиженията на София се определят от дипломати като "по-малко впечатляващи", писа вчера базираното в Брюксел румънско електронно издание "ЕЮ експандс".
Началниците на кабинети на еврокомисарите снощи съгласуваха последната редакция на доклада, който днес ще бъде обсъден от комисарите. Както се очакваше, България и Румъния ще получат нова отсрочка да се поправят, но натискът ще продължи. Засега няма да им се налагат наказателни мерки, но и към двете ще бъде отправено предупреждение, че не се справят с повечето от нормативите, спуснати им в края на миналата година като условие за приемането им в ЕС. Те са в сферата на правосъдието и вътрешния ред, като от Румъния се изисква главно борба с корупцията по високите етажи на властта, а от България - борба не само с корупцията, но и с организираната престъпност. Разликата е, че в северната ни съседка няма големи бандитски групировки като у нас. Затова от София се изисква повече старание.
Наблюдателите в Еврокомисията, изглежда, са се убедили, че темпът на промени и в двете страни не може да се ускори много, защото препоръчват контролният механизъм да се приложи поне още два пъти до средата на 2008 г. София и Букурещ ще трябва да направят нови отчети първо в края на септември, а след това в края на март догодина. След всеки от тях комисията ще има два месеца и половина да провери фактите и да направи заключения. Процедурата може да продължи до 2010 г., като най-сериозната санкция е задействането на предпазни клаузи. Те не са прилагани досега към други държави и комисията не е наясно какъв може да бъде ефектът. Затова тя предпочита други инструменти за натиск чрез "механизма за сътрудничество и проверка".
----
ПРИНОС
Имигранти от България и Румъния са основната причина за огромното нарастване на кражбите по улиците в централната част на Лондон и в други британски градове, писа вчера в. "Дейли мейл", цитирайки доклад на лондонската полиция. Добре организирани престъпни банди от румънски и български роми, някои от които са на 8 години, били отговорни за нарастването на кражбите с две трети от април тази година. В района около Оксфорд стрийт в Лондон всеки ден полицията арестува между четирима и шестима джебчии. Полицията признава, че не може да ги гони от страната. През 2003 г., когато България и Румъния все още не бяха в ЕС, британските власти изгониха 400 души, заловени, че крадат по улиците.
Добре организирани престъпни банди от румънски и български роми, някои от които са на 8 години, били отговорни за нарастването на кражбите с две трети от април тази година.
Да се радват и те на плодовете на активното ромско включване в Лондон и Великобритания.