Законът да гарантира, че българите и чужденците у нас ще получават еднакви заплати за равен труд, настоя лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. По тези въпроси тепърва предстоят тежки битки и трябва да се разпишат точни критерии, добави той. Иначе всички ще отидат в сивата икономика, а не трябва да се допуска евтина работна ръка да измести българите от пазара на труда, предупреди Тренчев.
Според председателя на БСК Божидар Данев кризата с кадрите у нас вече наближава своя апогей. В момента в строителството не достигат 3000 работници, в туризма - 3500 души, а в машиностроенето свободните места са 1200, съобщи той. Предприятие във Велинград е пред фалит, защото от месеци не може да си намери работници. Фирмата не смогва да изпълни поръчките и е принудена да плаща солидни глоби, обясни Данев. Според бизнеса единственият изход е да се облекчи вносът на работна ръка. Затова работодателите настояват с предимство да се ползват поне гражданите от българските диаспори в Молдова, Украйна, Сърбия, Македония. В момента уреждането на статута на един българин от Молдова отнема 2 г., а специалистите там са с много висока квалификация, добави Данев.
Ако работодателите продължават да не увеличават заплатите, исканията на работещите ще продължат да се максимализират, прогнозира лидерът на КНСБ Желязко Христов. Днес искат 100% увеличение, но ако нищо не се направи, догодина ще поискат 200 на сто, добави той. Синдикатът настоява за минимум 15% увеличение на заплатите в частния сектор. Според БСК обаче таванът за увеличение е 12%, защото включва инфлацията от 7.3% и ръст на производителността на труда от 4.7%. "Българинът първо да се научи да работи и после да иска", коментира Божидар Данев. Според Тренчев обаче българските работодатели не желаят да разберат, че колкото по-добри са доходите на служителите им, толкова по-добри резултати ще могат да очакват. "Наистина сме с 3 пъти по-нисък брутен вътрешен продукт от ЕС, но доходите ни са доста повече от 3 пъти по-ниски" , коментира той. Доходите на хората са над официално обявените, защото у нас има непрекъснат ръст на БВП на глава от населението, а и всеки ден в София се регистрират между 600 и 800 нови коли, обяви още Данев.
|
|