Още митничари се разследват покрай последните разкрития за контрабанден канал, организиран от скандалните Радослав Живков-Джими и Георги Георгиев-Пурата. Покрай тях при арестите в събота бе спипан и съучастникът им Ивайло Разложки-Тихия.
"Митничарите, които са ги подпомагали, са установени и всички ще бъдат обвинени като помагачи", обяви вчера шефът на антимафиотите Ваньо Танов.
В момента в ареста са петима - Джими, Тихия и трима служители на спедиторска фирма. Единствено Пурата, който е в болница, е с взета мярка за неотклонение - "подписка".
Шефът на полицията Валентин Петров индиректно, но достатъчно остро разкритикува пък агенция "Митници", откъдето в неделя твърдяха в официално съобщение, че са съдействали на МВР при акцията срещу двамата бивши митничари и работещия на аерогара София Ивайло Разложки.
"Искам да стане съвсем ясно, че в тази операция няма участие на никой друг освен на полицията и прокуратурата. Така че опитите на някои институции да си приписват заслуги нямат никакво покритие", заяви Петров. Той уточни, че не иска да влиза в конфронтация с митниците, но не можа и да се сети за случай, когато оттам са сигнализирали МВР за престъпления, извършвани от митничари.
Антимафиотите са работили по случая от 9 месеца, като още през април материалите са докладвани на прокуратурата и е образувано дознание. Още не са изчислени загубите от дейността на групата, но всеки месец били транспортирани между 70000 и 8000 GSM-а. До момента са установени 70 случая на контрабанден внос.
Групата е работела по две схеми. При едната, когато стоката пристигне, от карго службата се изготвял документ - карго трансфер манифест, с който получателят отивал в митницата и му разрешавали да освободи стоката.
"В случая са ползвали фалшиви печати и след като документът се върне в карго фирмата, за тях стоката е заявена пред митницата и те я освобождават за спедиторската фирма", обясни Танов. Той посочи, че в такава ситуация държавната карго фирма може и изобщо да не знае за престъплението. В действителност обаче стоката не се обмитявала изобщо.
Втората успешна схема се осъществявала с карго товари от Дубай и Китай. Ваньо Танов даде пример с пратка от Цюрих, която е пристигнала в неделя. В нея GSM-те, които се внасяли, били оформени в документите като аксесоари - панели, зарядни и т.н. По този начин за всеки аксесоар се плаща символичен ДДС, който за цял телефон обаче би бил в пъти по-висок. Танов показа и изготвен документ за 500 GSM-а, за които се дължи ДДС в размер на 19 000 лева. Ако бъдат оформени като аксесоари обаче, данъкът на телефоните падал под 200 лева. Групата е имала тарифа за телефони, дрехи и други стоки, която е 1/3 от дължимата сума. При последния етап от схемата уличените митничари оформяли документи за 1/30 от парите, които трябвало да се внесат в държавния бюджет.
Заместник градският прокурор Роман Василев уточни, че и на шестимата участници в групата са повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група и за контрабанда.
ШЕГИЧКИ
Шефът на полицията Валентин Петров разпалено обясни, че операцията не е била предвиждана за 27 юни, когато излиза докладът на Брюксел за напредъка на България. "Такива коментари са абсолютно несъстоятелни, защото такава операция не може нито да промени по никакъв начин доклада, нито изводите в него".
Петров се пошегува, че датата на операцията - 23 юни, може да се тълкува като подарък за рождения ден на вътрешния министър Румен Петков.
Смешна статия! Смешни действия ! Отвратителна Пи Ар кампания на правозащитниците(Полиция, Прокуратура и Съд)!
Колко пъти вече тези имена са спрягани, като копрумпирани митничари и всекакви нарушители на закона!
Ама те са хитри! Сигурно иматв някъде видеозаписи на недостойно, или корупционно поведемние на важни хора, защото винаги излизат сухи - поне последните 10 години от всякакви разследвания и само си променят амплоато(но, винаги с действия извън закона).
А, типичният българин се радва на такива и като пие две ракии, казва: "Евала на такива, виж как се оправят! А, аз съм мухльо не мога два нартча сено да открадна за кобилата си!"