Възрастта за пенсиониране в България да се увеличи на 65 г. и за мъжете, и за жените, препоръчва доклад на Световната банка за застаряването на населението в страните от Източна Европа и бившия Съветски съюз. Това е една от мерките срещу намаляването на работната сила и увеличаването на публичните разходи в резултат на демографските проблеми, обясни ръководителят на сектор "Икономика на човешкото развитие" в банката Аруп Банерджи. "Жените обикновено се пенсионират по-рано от мъжете, но като се има предвид по-голямата продължителност на живота при тях, няма друго логично основание за запазване на разликата освен прецедента", пише в доклада. Сега мъжете се пенсионират на 63 г., а жените - на 58 г. и половина.
16% от българите са над 65 г., до 2025 г. делът на възрастните вече ще е 20%. През този период населението ще намалее с 1.5 млн. души, или 18%. По този показател по-зле е само Украйна (24%), а Русия е в по-благоприятна позиция (12%). В резултат на застаряването работната сила на България ще намалее със 750 000 души до 2020 г., добави Аруп Банерджи. Затова той препоръчва да се увеличи участието на възрастните в пазара на труда. Една от мерките е именно повишаване на възрастта за пенсиониране. Другата е даването на възможност за по-гъвкаво работно време и почасова работа за по-възрастните хора, които са заети много повече в сивата икономика.
България демонстрира едни от най-ниските индикатори на ефективност сред европейските страни. Също така процентът на участие на възрастните хора във форми на образование и квалификация е под 2%, докато в другите европейски страни е 11%, твърдят от Световната банка. В момента България дава 9% от БВП за първия стълб на пенсионната система, до 2025 г. ще са 12%.
ПОСЛЕДИЦИ
Разходите за здравеопазване също ще се повишават заради застаряването на населението и оскъпяването на лекарствата и медицинската помощ. Затова трябва да се измисли по-ефективна система за дългосрочните грижи за възрастни хора, които не могат сами да се грижат за себе си, препоръча Аруп Банерджи. Според него е изключително скъпо такива хора да се гледат в болници и даде пример с Австрия, където на старите хора се дават директно пари. С тях те могат да наемат човек, който да ги гледа, или да ги дадат на свой роднина, напуснал работа, за да се грижи за тях.
т.е мъжете ще получават пенсия средно 4 години, а жените 11.
далаверка за пенсионните фондове.