:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,186
Активни 345
Страници 8,116
За един ден 1,302,066

Учители предричат доста двойки на теста по математика

Задачите от теста по математика за седмокласниците са твърде трудни и вероятно резултатите няма да са добри. На това мнение са учители от столичните училища относно входния изпит за гимназиите, който се проведе в понеделник. Той съдържаше 50 задачи и учениците имаха 3 астрономически часа, за да ги решат.

"Тези задачи са по-подходящи за олимпиада или за тест за интелигентност, за тях е необходима повече логика, не само познаване на алгоритмите", коментира Добринка Петкова, учителка по математика в Ботевград. През март т.г. тя бе класирана на първо място в конкурса за математически тестове за седми клас, организиран от просветното министерство. Според публикации пък една от тазгодишните задачи се е падала на изпит преди време. Тогава обаче децата имаха 4 часа да решат 4 задачи.

За първа година гимназиите приемат с тест. За разлика от математиката тестът по български и литература се стори сравнително лесен на седмокласниците. Те трябваше да напишат преразказ и да отговорят на 50 въпроса.

Тази година след седми клас кандидатстваха над 29 000 ученици. Те се борят за малко над 15 100 места в 755 профилирани гимназиални паралелки. Това означава, че вероятно в гимназия ще се влиза и със сравнително нисък резултат.

Утре пък ще се състои един от последните изпити от кампанията за гимназиите - по хореография. В петък завършват и изпитите по спорт. Оценките ще бъдат обявени до 2 юли, а от 3 до 6 юли ще се подават документите за участие в първото класиране. Списъците с приетите още на първото класиране ще бъдат обявени до 10 юли.

292 паралелки ще бъдат разкрити за ученици, които кандидатстват след осми клас. Тази година основно образование завършват 50 232 ученици.
26
4596
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
28 Юни 2007 01:58
Аха, аха, я как загрява госпожата, сега повече логика трябвало, а не да се назубкат типовете задачи.
Не разбрах също, защо е лошо, ако изпитът е труден и има повече двойки - добрите математици по-ниски оценки ли ще получат?
Изобщо, с логиката май доста хора са скарани.
28 Юни 2007 08:13
Добре би било, след като станат ясни резултатите и по двата изпита, експертите от МОН да сравнят оценките от училище и тези от изпитите. Не е нормално, ако тези предричани двойки са били шестици в училище. Оправдания от рода на стрес в изпитна обстановка, задачите били много трудни и т.н. не обясняват превръщането на шестица в двойка. Трябва да се спре с удобното двойно счетоводство.
28 Юни 2007 08:31
И според мен не е лошо да има 3-4 по-олимпиадни задачи - нека тези, които могат да решат тях, които имат дарба да се занимават с математика, да получат бонус. Те и без това ще се запишат в математически гимназии.

А разликите между изпит и оценка в училище и досега ги имаше и са фрапиращи, особено след 8 клас. 6.00 диплома и 3.10 на изпит по математика - нагледал съм се, нали правя класирането в училище.
28 Юни 2007 08:40
Малинке, ти не разбра ли, че такива задачи не се решават в училище. Там си има задължителен материал, а че някой е решил да се прави на много интелигентен в министерството това си е негов проблем.
За до се решават такива задачи трябва да има СИП. СИП се печели с проекти. Сега ясно ли ти е в какъв омагьосан кръг се въртим.
28 Юни 2007 08:55
Да, не е лошо да има логически задачи, но:
1. Нека това да е критерий за откриването на бъдещи генийчета.Това НЕ Е ТЕСТ за интелигентност, а за ниво на придобити знания.
2. Това не се изучава в еднаква степен във всички училища. Привелигированите са тези, учили в математически гимназии, т.е. няма равен старт за всички.
3. Даденото време в никакъв случай не достатъчно, дори и детето да притежава необходимата логика.Някои от логическите задачи са трудни дори за възрастни, изискват по 10-20 минути.
В резюме - всяка година се люшкаме от едната до дугата крайност.Миналата година - лесни задачи, огромен брой отличници, висок входен бал.Тази година - обратното.
28 Юни 2007 08:56
Виолетке грешиш , скъпа.Проблема не е на оня от министерството , дето е решил да се прави на интелигентен.Проблема е на дечурлигата , защото се е наложило да решават тип задачи на които в даскало не се акцентира , и то точно поради учебните програми на министерството
28 Юни 2007 08:58
Задачите от теста не са лоши. Мисля, че това е начинът да се намали процента на двойките ( повече от половината задачи се решават "с поглед" и да се даде възможност на мислещите ученици да покажат какво могат. Защото точно "трудните" задачи ще отсеят истинските отличници. А иначе мисля, че логически задачи не се решават и на СИП. Такива задачи се дават на състезания от рода на "Кенгуру"
28 Юни 2007 09:09
Разликата между предишния формат на изпита и сегашния е огромна. Сега се решават 50 задичи, а преди бяха само 4 (като сложим и някое подусловие - да станат 7-8). Тук вече става въпрос не само за решаване, но и за скоростно решаване на задачи. Това обаче в училище не се учи. Винаги съм се чудила на моите деца защо решават задачите по най-бавния и засукан начин. Докато тази година дъщеря ми не ме осветли по въпроса - търси се рационален начин за решаване на задачата само, ако в условието се иска това !? Да, ама мен са ме учили на това моите учители. Едва ли съм си го измислила сама.
28 Юни 2007 09:19
Напипаха начина за ликвидиране на българската нация и етнос чиновниците от ЕС, САЩ и Турция, които всеки по своему има интерес от това и без да се съгласуват прецизно бият в една точка!
Образователната система у нас се руши с невиждани в Европа и света темпове и до една две години и помен няма да има от образователна система!
Ще се каже, че задължителното образование на всички е комунистическа отживелица и ще останат платени училища само за платежоспособната част от населението. Тогава не повече от 10-15 % от българите ще получават средно образование. Ще станем нещо като Хаити или средноафриканска държава в Европа. Това ще се сочи и размахва пред такива други държави по света, че не новият световн ред ги е набутал на такова дередже, а сами са си виновни поради непълноценност на етноса! Ето виждатели има и европейски непълноценни етноси, като българите, например!!!
28 Юни 2007 09:48
2 dori66
Извинявам се, че постингът ми по-горе практически дублира Вашия и затова го отстранявам.
28 Юни 2007 14:45
Ами Виолетке, имахте срещи с министър Вълчев. За какво си говорихте с него? Защо не поставихте въпроса за разминаването между уч. програми и външен изпит?! Защо не го поставите сега?! Как така изпитът ще е върху материал, различен от ученото??? Ми ето основание за протест. Ако не става дума за вид оправдание.
28 Юни 2007 15:53
Хора, вие май на олимпиада по математика не сте ходили скоро и такива задачки не сте виждали. Децата имат 50 задачи за 3 часа, т.е. по 3, 6 минути за задача и как го виждате за това време да решат една задача за олимпиада, това може да го каже само човек напълно незапознат с това какво се учи в училище и какво се дава на олимпиади.
И искам само да напомня, че кандидатстват не само деца, които искат да влязат с математическа, но и в езикова гимназия защо те трябва да са с допълнителни знания по математика?

Предлагам на министъра да си припомни какви глупости ръсеше, когато се приеха тестовете: как тестовете ще включват неща от изучавания материал и няма да има нужда от частни уроци... Дали с един сложен тест, в който някой избива комплекс за малоценност не се постигна точно обратното на това, която обеща министъра. И защо трябва да се правят експерименти с нашите деца?
28 Юни 2007 16:00
Slavena,
Аз съм съгласна с министъра, че за теста не са нужни частни уроци. Иска се да се знае основното и да се мисли. Това не са задачи от олимпиада, а от състезания като Европейското кенгуру, за което учениците си плащат, за да се явят. Знам го от опит. Що се отнася до това, че някои от задачите са трудни за деца, които са се ориентирали към езикова гимназия, съм съгласна. Ама питаш ли какво им е на тези, които искат да учат в математически гимназии, а ги карат да пишат съчинение-разсъждение? И това го знам от опит.[/u]
28 Юни 2007 16:12
Аз съм съгласна с министъра, че за теста не са нужни частни уроци.

При положение, че въпросните логически задачи се изучаваха до някаква степен в училището - да. И ако преподаването в училищата беше адекватно на знанията, които следва да са получили децата след 7 клас.Уви, не е така.
В този смисъл съм съгласен със Славена, още повече, че на всички пробни възможни изпити имаше по 1-2 подобни задачи, включително и в СМГ(!).
Изглежда някой в последния момент се е уплашил да не се повтори миналогодшния урожай от отлични оценки и да компрометира тестовата система.
28 Юни 2007 16:12
Напънах се да разцъкам теста да видя проблемните задачи. №44 няма нищо общо със комбинаторика или пермутации, елементарно изброяване на възможните варианти (от 1 до 14), по-скоро в №26 има едно "всеки с всеки" да се смята. №30 е напълно стандартна задача, едно време сме решавали такива за кандидатстване, какво й е сложното. №34, 41 и 50 общо взето са олимпиадни задачи. В №41 има 4 варианта и могат да се проверят, №34 опира до линейни неравенства от първа степен, №50 не мога да я свържа сякаш с материал в основното училище, стратегията е всеки път да остават кратно на 4 число бонбони преди хода на втория, по книжките с главоблъсканици я имаше едно време.


И все пак, 3 от 50 задачи, толкова ли е много?

Редактирано от - imho на 28/6/2007 г/ 19:19:10

28 Юни 2007 16:23
" И ако преподаването в училищата беше адекватно на знанията, които следва да са получили децата след 7 клас.Уви, не е така."
И защо не е така?
Ама частнити уроци ги дават същите учители, които преподават и в училище. Аз не съм чула децата, които ходят на частни уроци да решават логически задачи. Логическото мислене си е вътре в теб. То не се учи. Или го имаш, или не. Imho e прав като пита толкова ли са много 3 логически задачи. Погледнах в сайта на МОН - ако не си решил само три логически задачи, ще имаш 91 т. = 5.679. Ами това е прекрасна оценка за такъв изпит, не мислите ли?

28 Юни 2007 16:25
Е, колко време ти отне, например No.44?Добави и No.47 в кюпа.Предполагам не си 14 годишен.Добави и загубеното време от неизбежното вцепение при срещата с подобен род задачи...Все пак времето е ограничено, ама това никой не го взима под внимание.
28 Юни 2007 16:33
dori,
става въпрос за разминавания в първоначалните декларации на министъра. По принцип. Класиране така или иначе ще има с тези или без тези задачи. Можеха да включат и десет подобни задачи със същия успех.Пак щеше да има генийчета и останали.
28 Юни 2007 16:34
Синът ми (17 г) реши №41 и № 44 за 2-3 минути (общо), оцени № 47 като елементарна и за 2 минути ми я обясни и каза, че с №50 не му се занимава, защото и тя е лесна. В събота събота ще ги дам на дъщеря ми (13 г и бъдещ кандидат-гимназист).
Не мисля, че задачите са тлудни, мисля, че са много. И това стряска децата повече.

Редактирано от - dori66 на 28/6/2007 г/ 16:36:16

28 Юни 2007 16:35
№44 - просто най-голямото тегло, което може да се измери, е 14, най-малкото - очевидно 1, пробваш с целите числа от 1 до 14 и виждаш, че само с 5 не става - за 1-2 минути се решава. Сега мятам целия тест от 1 до 50 въпрос и, ако намеря нещо гадно, ще кажа. Ама за 1-2 минути минах 10 въпроса, тъй че не мога да кажа, че не би ми стигнало времето. На няколко по 14 години съм, но не съм учител по математика.
***
Дотука реших всичко без 45 и 49 (геометрията повечко мислене иска), почти наум - издрасках страница и половина в сметки. И тия сигурно мога да реша, ма ме мързи. "Коалиционната" задача е лесна, просто не мога да яотнеса към определен тип. Интересно ми е 7 клас на №25 как обосновава, че симетралите се пресичат вън от триъгълника, не помня какво се учи де.
***
Ако нещо може да бъде притеснение, това са листите и времето. Иначе задачките са супер, ще минат 2-3 години и ще свикнем.
***
Опааа, 45 е готова. Тя лесна, ма чертежът ме шашна.
***
Еее, 49 си е най-баш геометричната задачка, с построение и всички екстри, и все пак лесна. Като цяло, не мисля, че №50 и е тука мястото, щото е нестандартна, другите са добри задачи. Интересни ще ми бъдат резултатите, дано да няма много двойки.
***
Интересно какви са били другите варианти, може този да е бил най-крайният. Каръци стават.

Редактирано от - imho на 28/6/2007 г/ 19:10:05

28 Юни 2007 18:33
Задачите не са трудни, когато си седиш и ги решаваш в къщи и когато си над определена възраст, когато знаеш, че чак толкова страшни неща на този свят няма. Но когато си на 14г. стреснат от това, че те изпитват, нещата стоят маалко по-различно. Ядосвам се, че с теста не се постигна очаквания резултат. Още тази година се пръкнаха курсове и частни уроци за справяне с тестовете и голяма част от седмокласниците, които ще кандидатствам ходят на тези уроци.

Въобще няма да се задълбавам в идиотщината всички да държат изпит по български и математика. Аз съм възпитаничка на математическа гимназия и в нашия клас имаше едно момче, което по литература имаше задължително среден 3, ако по наше време приемния изпит не беше само по математика той нямаше и да помирише математическата. Но момчето беше гений в математиката, сега е в MIT и там не му пука, че по литература е имал ниски оценки.
Както и за езиковите, според мен трябва да има изпит по езика, а не да се набутват разни зубари без грам интереси с изключение на бележкарството и да изпреварват децата, които наистина се интересуват и са изучавали дадения език.

Ако министъра поговори малко с родителите, децата и учителите може и да направи нещо наистина полезно, но за сега като гледам как вървят нещата няма да стане скоро.
28 Юни 2007 18:56
"Логическото мислене си е вътре в теб. То не се учи. Или го имаш, или не."
dori, това не е вярно. Логиката не е вродена, учи се. Друг е въпросът, става ли това у нас. Моето впечатление е, че продължава една стара тенденция у ученика да се възпитава стремеж към възпроизвеждане на схеми, клишета, факти. Което и стресира детето в изпитна обстановка.
28 Юни 2007 21:16
Съгласна съм, че никой не учи децата на логическо мислене. И в този смисъл подобни задачи са стресиращи за обикновените ученици. Но лично аз познавам много добри математици, които се замислят върху подобни логически задачи и в същото време не дотам добри математици ги решават за секунди. Това имах предвид, когато казах, че способността за логическо мислене е вътре в теб. В основното училище (а и по-нагоре) няма предмет или дори няколко часа, които да учат децата как да мислят логически. А някои седмокласници все пак го могат.
28 Юни 2007 21:32
Лошо е ако наистина един от тестовете е труден- в случая математиката, а другият лесен. Това означава, че всички ще постигнат високи резултати в теста по български и математиката ще реши класирането. Е не всички са математици!
28 Юни 2007 23:38
Аз повече се притеснявам колко двойки ще има, отколкото какви точно ще бъдат оценките по математика. Колкото и да я псуваме старата система, едно време имаше отделно задачи за математически гимназии, отделно за езикови, отделно за техникуми. Сега с един тест искаме да оценим всичките... Като цяло, съсипа се една перфектно работеща система от напъни всеки да покаже колко разбира от образование. Примерно аз съм влязъл с изпит само по математика (в МГ), защото литературата не ми е била сила.
28 Юни 2007 23:53
Математиката е нужна уманитарю като в дисертацията на Чапаев "На хуя козлу баян"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД