Задачите от теста по математика за седмокласниците са твърде трудни и вероятно резултатите няма да са добри. На това мнение са учители от столичните училища относно входния изпит за гимназиите, който се проведе в понеделник. Той съдържаше 50 задачи и учениците имаха 3 астрономически часа, за да ги решат.
"Тези задачи са по-подходящи за олимпиада или за тест за интелигентност, за тях е необходима повече логика, не само познаване на алгоритмите", коментира Добринка Петкова, учителка по математика в Ботевград. През март т.г. тя бе класирана на първо място в конкурса за математически тестове за седми клас, организиран от просветното министерство. Според публикации пък една от тазгодишните задачи се е падала на изпит преди време. Тогава обаче децата имаха 4 часа да решат 4 задачи.
За първа година гимназиите приемат с тест. За разлика от математиката тестът по български и литература се стори сравнително лесен на седмокласниците. Те трябваше да напишат преразказ и да отговорят на 50 въпроса.
Тази година след седми клас кандидатстваха над 29 000 ученици. Те се борят за малко над 15 100 места в 755 профилирани гимназиални паралелки. Това означава, че вероятно в гимназия ще се влиза и със сравнително нисък резултат.
Утре пък ще се състои един от последните изпити от кампанията за гимназиите - по хореография. В петък завършват и изпитите по спорт. Оценките ще бъдат обявени до 2 юли, а от 3 до 6 юли ще се подават документите за участие в първото класиране. Списъците с приетите още на първото класиране ще бъдат обявени до 10 юли.
292 паралелки ще бъдат разкрити за ученици, които кандидатстват след осми клас. Тази година основно образование завършват 50 232 ученици.
Аха, аха, я как загрява госпожата, сега повече логика трябвало, а не да се назубкат типовете задачи.
Не разбрах също, защо е лошо, ако изпитът е труден и има повече двойки - добрите математици по-ниски оценки ли ще получат?
Изобщо, с логиката май доста хора са скарани.