:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,687
Активни 408
Страници 7,617
За един ден 1,302,066

ВСС излъска следовател № 1

Съдебните кадровици не откриха дори морална вина на Ангел Александров за корупционния скандал
Снимка: Николай Дончев
Върховният съдия Андрей Икономов сърдечно поздравява Ангел Александров преди старта на заседанието на ВСС вчера.
Висшият съдебен съвет сложи точка вчера на корупционния скандал "Ангел Александров - Румен Овчаров". Оставката на Александров от директорския пост бе приета, така че той да излезе целият в бяло от грозните сцени, в които участва два месеца.

Оказа се, че никой от висшите магистрати не смята, че с действията си около скандала Александров е уронил престижа на съдебната власт, което би било повод да се иска дисциплинарното му уволнение от системата. А за ВСС дело срещу Александров и Овчаров за престъпление срещу правосъдието няма. В същото време от прокуратурата заявиха, че продължават да разследват и Александров, и Овчаров за намеса в делото "Топлофикация". Но ВСС не откри в резултатите от прокурорската проверка, които им бяха пратени, данни дори за морална вина.

"Постановлението на СГП е написано много неграмотно - и чисто професионално от гледна точка на лексиката. В него няма нищо. За какъв престиж на съдебната власт може да говорим - то такъв няма, тя, цялата ни държава, е такава", възмути се член на съвета, който обаче пожела да остане анонимен.

Александров най-сетне благоволи да говори пред ВСС за скандала. Шефът на ВКС Иван Григоров услужливо предложи изслушването да бъде закрито за журналистите. "ВСС беше достатъчно обвиняван, че се крие. Нека да е явно", предложи обаче заместникът му Румен Ненков. Така микрофоните останаха включени почти през цялото време. Изключиха ги, когато Александров започна да говори за дисциплинарното производство срещу следователката Татяна Шарланджиева. То бе инициирано от него в края на април, защото Шарланджиева пазела близкия до Овчаров бизнесмен Красимир Георгиев от наказателно преследване по делото "Топлофикация". Оттук се отприщи и скандалът.

След като Александров приключи пледоарията си, първи взе думата главният прокурор Борис Велчев. За да разкаже колко много го уважава. "По делото "Топлофикация" получихме огромно съдействие от националното следствие. Позицията на Александров по това дело е била винаги, че трябва да се стигне докрай максимално бързо", обяви обвинител № 1. И подчерта, че "супер важният" въпрос в случая е за съдбата на следствието. Било крайно време ВСС да излезе със становище за това.

После Ненков заговори за два вида реалности - действителната и парадната, в която участвал ВСС. "След като прочетох постановлението на прокуратурата, не мога да разбера защо Александров и Овчаров си подават оставките. Те не са уличени дори в морално прегрешение. Тук става въпрос как магистратите трябва да контактуват с политиците. Да не бъдем лицемери. И ние сме били обект на такова застъпничество - ако можеш, помогни", каза Ненков. При това имало противоречие - една лична молба на Александров се третирала като действие, извършено в качеството му на шеф на НСлС!? Ненков не уточни дали говори за лобирането на Александров за лиценза на хазартната фирма "Дилот", в което го обвиниха Шарланджиева и уволненият зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова.

Съдията Радка Петрова обяви, че не може да вземе отношение, защото не е запозната с доказателствата по делото, а само с постановлението на прокуратурата. Тя повтори думите на Ненков за реалностите. "Трябва да приемем nuda veritas или nudis verbis (голата истина или голи думи, лат. - бел. ред.)", философски заключи тя.

Върховният съдия Бойка Попова пък обясни, че в постановлението на прокуратурата има само преразказ на думите на участниците в скандала. "Правя си извода, че г-н Александров е имал неблагоразумието да нагази в чужди непозволени води и сега е принуден на този половинчат жест. Нека не бъдем вмъквани в лъхащата от обясненията атмосфера на тежък морален махмурлук", витиевато се изказа тя. Някои членове на съвета тълкуваха думите й като позиция срещу Александров.

Иван Григоров, който още от началото на скандала е един от най-върлите защитници на директора на НСлС, разпалено обясни, че не Александров е проблемът на съдебната власт, а делата, които се точат с години. Откакто Александров поел следствието в началото на 2004 г., то започнало да работи.

"Искам да се извиня на Александров за това, което преживя. Това, което стана с него, може да стане с всеки от нас", каза още Григоров. И подчерта, че той няма да гласува за оставката, защото не искал да има "вътрешно омерзение". "Извинявай, Ангеле!", заключи шефът на ВКС.

Председателят на ВАС Константин Пенчев пък попита как е възможно шефът на огромна държавна фирма (визирайки Христо Лачев и "Булгартабак" - бел. ред.) да каже, че Александров му е искал подкуп от 150 000 лв. месечно и след като прокуратурата не е събрала достатъчно данни за това, да не го обвини в набеждаване. Отговорът не се чу.

После със 17 гласа "за" и по един "въздържал се" и "против" ВСС освободи Александров от директорския пост и го възстанови на длъжност ръководител на отдел в НСлС, като запази и достигната заплата. Така вероятно Александров се оказва най-скъпо платеният следовател в държавата.



ПОСЛЕДНА ДУМА

"Посветил съм целия си професионален живот на следствието, желанието ми е да остана да работя в тази структура", каза Александров пред съвета. Пред журналистите той отказа да отговори дали е уронил престижа на съдебната власт. Но бе категоричен, че скандалът като цяло не е накърнил образа на системата. В евродоклада обаче скандалът присъства като разочарование от начина, по който властта се справила с него.

Александров обясни колко много е направил за следствието, откакто го оглави. Издадени били 3 тома с методически указания за разследване, била подписана инструкция за съвместната работа с МВР, бил подготвен анализ за генезиса на организираната престъпност. Припомни, че е предупреждавал за банковите фалити още през 1993 г. И повтори твърдението си, че по време на разследването "Топлофикация" под носа на магистратите са опразнени "четири до шест сейфа".

Пред журналистите той обясни, че е подал директорската си оставка, за да не пада и най-малкото петно съмнение върху следствието. "Човек идва и си отива. Да не търсим сензация в нещо естествено", помоли той. И пак повтори, че скандалът е бил "зле режисирана кампания с големи неудачници в нея". "Оказа се, че в България има много мъже, които са мъже дотолкова, доколкото носят носят панталони", заключи той.

Александров обяви също, че в папката с рекламни договори на "Булгартабак", която е предал на министър Румен Овчаров, имало достатъчно данни за дело срещу Христо Лачев. Но не стана ясно защо при това условие такова не е образувано.
10
2281
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
28 Юни 2007 06:46

Председателят на ВАС Константин Пенчев пък попита как е възможно шефът на огромна държавна фирма ( "Булгартабак" ) да каже, че Александров му е искал подкуп от 150 000 лв. месечно и след като прокуратурата не е събрала достатъчно данни за това, да не го обвини в набеждаване.


Пенчев да не се прави на много печен с изказвания като това. Като е толко печен да разпореди дисциплинарна (или каквато там трябва) проверка на прокурора изготвил постановлението. Иначе си остава и той ГОЛОДУМНИК като всички останали.


Редактирано от - Сирена на 28/6/2007 г/ 06:47:39

28 Юни 2007 07:36
Интересно с Григоров, след онези болнични листове, защо не му се случи нищо... Смешни истории, недосегаеми...?!
28 Юни 2007 08:25
Поредното ото хилядите милиони доказателства, че съдебната власт е инструмент в ръцете на управляващата прослойка, в случая на колониалната администрация в Бг. Така е било винаги и навсякъде по света, така е у нас. Липсата на реална борба на съдебната власт и репресивния апарат с престъпността и корупцията е функция на пълното нежелание на политическата олигархична банда да я допусне. Да не пропускаме очевадния факт, че тази политическа банда е селекцзионирана и подкрепяна от Вашингтон и Брюксел. Техният смешен натиск върху София за борба с горните явления е чисто лицемерие. Тъкво напротив - корупцията и престъпността нараснаха у нас неимоверно много именно след като ни принудиха да влезем в техния"либерално-демократичен" модел.
28 Юни 2007 09:17
гарван гарвану .....

БСС е импотентен да започне да подрежда къщичката на Съдебната власт.
Корупция, безхаберие и незаинтересуваност властват там, за съжаление.

Рибата се вмирисвала ...
28 Юни 2007 09:33
и няма кой да ги махне тези алчни, лъжливи продажници от властта........

и тази държава ще продължи да гние..........

тук (в т.нар. ВСС) дори да им покажат на видеозапис как урежда чадър над фирмите и хората на турчина, пак няма да намерят "морална вина", камо ли пък да го осъдят.............
28 Юни 2007 09:35
Е, сега другаря Александров ще може да си пише на спокойствие бездарното стихоплетство на синекурното местенце на което го оставиха.
28 Юни 2007 09:37
"Искам да се извиня на Александров за това, което преживя. Това, което стана с него, може да стане с всеки от нас", каза още Григоров."
Чудя се дали това, което е преживял г-н Александров не може да се случи с всеки един от българските магистрати и не е ли това по-страшно и по-опасно за съдебната система и за обществото.
Очевидно може.
Чудя се дали ВСС си дава сметка за това и какво прави, за да не го допусне и да защити подчинените си магистрати - от младшите съдии, прокурори и следователи до висшите им ръководители.
Чудя се също тъй анонимният член на ВСС, който е твърдял, че съдебната власт няма престиж, както цялата ни държава, дали е гласувал за дисциплинарни наказания за уронване престижа на съдебната власт.
Ако да - тогава между това гласуване и този скандал ли тя си е загубила престижа.
И пак ли ще си го възстанови за предстоящите гласувания, например по делото Шарланджиева.
Ама какво ли се чудя и аз ...
28 Юни 2007 10:07
Питам се тоя човек нормален лие, тъп ли е, гьон сурат ли е, страхлив ли е или е просто една мизерна подлога на тия, които движат театъра. Подал си оставката, за да не падне и петънце от съмнение върху следствието. Много странно мисли тоя човек! След като се изляха кофи лайна, сега той се оттегля за да не пръсне някоя капка от тия лайна върху следствието! Очевидно при тях (в следствието) мисленето става друго. Като на станцията, която кръжеше около Соларис. Един от героите (имам пред вид филма на А. Таркоеский) казваше на новодошлия от Земята Крис Келвин "Здесь произходить что-то сос совестью" . Изглежда и в следствието става нещо със съвестите, ако допуснем че по начало ги е имало.
28 Юни 2007 10:15
Ангел Александров е еничар. Мазно, гадно, турско мекере, адски подкупно. Преди 20 години той разследваше Ахмед Доганов за държавна измяна и още тогава турците го купиха. Той въобще не става за чеп, камо ли за следовател. Мръсна читашка подлога - и физиономията му е такава.
Гордей се Българио с членовете на Висшия си Съдебен Съвет. Педераси мръсни.
28 Юни 2007 10:22
Един голям пропуск е направил главния прокурор. Забравил е да каже че слънцето изгрява от изток и залязва на запад. Тоя главен прокурор все повече започва да ми прилича на херцога от "Риголето. Само брадата му още малка. Като прочетеш горното писание виждаш че добра компанийка са си спретнали т.н. "висши магистрати". Не ми е ясно само какво им е висшото. Освен наглостта им, не виждам друго. Не са на мястото си и латинските им сентенции, както не са на мястото си и думите на Ангел Александров, че ще говори с притчи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД