Върховният съдия Андрей Икономов сърдечно поздравява Ангел Александров преди старта на заседанието на ВСС вчера. |
Оказа се, че никой от висшите магистрати не смята, че с действията си около скандала Александров е уронил престижа на съдебната власт, което би било повод да се иска дисциплинарното му уволнение от системата. А за ВСС дело срещу Александров и Овчаров за престъпление срещу правосъдието няма. В същото време от прокуратурата заявиха, че продължават да разследват и Александров, и Овчаров за намеса в делото "Топлофикация". Но ВСС не откри в резултатите от прокурорската проверка, които им бяха пратени, данни дори за морална вина.
"Постановлението на СГП е написано много неграмотно - и чисто професионално от гледна точка на лексиката. В него няма нищо. За какъв престиж на съдебната власт може да говорим - то такъв няма, тя, цялата ни държава, е такава", възмути се член на съвета, който обаче пожела да остане анонимен.
Александров най-сетне благоволи да говори пред ВСС за скандала. Шефът на ВКС Иван Григоров услужливо предложи изслушването да бъде закрито за журналистите. "ВСС беше достатъчно обвиняван, че се крие. Нека да е явно", предложи обаче заместникът му Румен Ненков. Така микрофоните останаха включени почти през цялото време. Изключиха ги, когато Александров започна да говори за дисциплинарното производство срещу следователката Татяна Шарланджиева. То бе инициирано от него в края на април, защото Шарланджиева пазела близкия до Овчаров бизнесмен Красимир Георгиев от наказателно преследване по делото "Топлофикация". Оттук се отприщи и скандалът.
След като Александров приключи пледоарията си, първи взе думата главният прокурор Борис Велчев. За да разкаже колко много го уважава. "По делото "Топлофикация" получихме огромно съдействие от националното следствие. Позицията на Александров по това дело е била винаги, че трябва да се стигне докрай максимално бързо", обяви обвинител № 1. И подчерта, че "супер важният" въпрос в случая е за съдбата на следствието. Било крайно време ВСС да излезе със становище за това.
После Ненков заговори за два вида реалности - действителната и парадната, в която участвал ВСС. "След като прочетох постановлението на прокуратурата, не мога да разбера защо Александров и Овчаров си подават оставките. Те не са уличени дори в морално прегрешение. Тук става въпрос как магистратите трябва да контактуват с политиците. Да не бъдем лицемери. И ние сме били обект на такова застъпничество - ако можеш, помогни", каза Ненков. При това имало противоречие - една лична молба на Александров се третирала като действие, извършено в качеството му на шеф на НСлС!? Ненков не уточни дали говори за лобирането на Александров за лиценза на хазартната фирма "Дилот", в което го обвиниха Шарланджиева и уволненият зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова.
Съдията Радка Петрова обяви, че не може да вземе отношение, защото не е запозната с доказателствата по делото, а само с постановлението на прокуратурата. Тя повтори думите на Ненков за реалностите. "Трябва да приемем nuda veritas или nudis verbis (голата истина или голи думи, лат. - бел. ред.)", философски заключи тя.
Върховният съдия Бойка Попова пък обясни, че в постановлението на прокуратурата има само преразказ на думите на участниците в скандала. "Правя си извода, че г-н Александров е имал неблагоразумието да нагази в чужди непозволени води и сега е принуден на този половинчат жест. Нека не бъдем вмъквани в лъхащата от обясненията атмосфера на тежък морален махмурлук", витиевато се изказа тя. Някои членове на съвета тълкуваха думите й като позиция срещу Александров.
Иван Григоров, който още от началото на скандала е един от най-върлите защитници на директора на НСлС, разпалено обясни, че не Александров е проблемът на съдебната власт, а делата, които се точат с години. Откакто Александров поел следствието в началото на 2004 г., то започнало да работи.
"Искам да се извиня на Александров за това, което преживя. Това, което стана с него, може да стане с всеки от нас", каза още Григоров. И подчерта, че той няма да гласува за оставката, защото не искал да има "вътрешно омерзение". "Извинявай, Ангеле!", заключи шефът на ВКС.
Председателят на ВАС Константин Пенчев пък попита как е възможно шефът на огромна държавна фирма (визирайки Христо Лачев и "Булгартабак" - бел. ред.) да каже, че Александров му е искал подкуп от 150 000 лв. месечно и след като прокуратурата не е събрала достатъчно данни за това, да не го обвини в набеждаване. Отговорът не се чу.
После със 17 гласа "за" и по един "въздържал се" и "против" ВСС освободи Александров от директорския пост и го възстанови на длъжност ръководител на отдел в НСлС, като запази и достигната заплата. Така вероятно Александров се оказва най-скъпо платеният следовател в държавата.
ПОСЛЕДНА ДУМА
"Посветил съм целия си професионален живот на следствието, желанието ми е да остана да работя в тази структура", каза Александров пред съвета. Пред журналистите той отказа да отговори дали е уронил престижа на съдебната власт. Но бе категоричен, че скандалът като цяло не е накърнил образа на системата. В евродоклада обаче скандалът присъства като разочарование от начина, по който властта се справила с него.
Александров обясни колко много е направил за следствието, откакто го оглави. Издадени били 3 тома с методически указания за разследване, била подписана инструкция за съвместната работа с МВР, бил подготвен анализ за генезиса на организираната престъпност. Припомни, че е предупреждавал за банковите фалити още през 1993 г. И повтори твърдението си, че по време на разследването "Топлофикация" под носа на магистратите са опразнени "четири до шест сейфа".
Пред журналистите той обясни, че е подал директорската си оставка, за да не пада и най-малкото петно съмнение върху следствието. "Човек идва и си отива. Да не търсим сензация в нещо естествено", помоли той. И пак повтори, че скандалът е бил "зле режисирана кампания с големи неудачници в нея". "Оказа се, че в България има много мъже, които са мъже дотолкова, доколкото носят носят панталони", заключи той.
Александров обяви също, че в папката с рекламни договори на "Булгартабак", която е предал на министър Румен Овчаров, имало достатъчно данни за дело срещу Христо Лачев. Но не стана ясно защо при това условие такова не е образувано.