Критичният доклад на Европейската комисия за България бе преработен вчера в последния момент на заседанието на Колегиума на ЕК и предизвика изненада след очакванията, че Брюксел ще прояви твърдост.
"Във всички области българските власти показват добра воля и решителност", пише в доклада. Той признава, че в никоя от критикуваните шест области не може да се прекрати наблюдението над страната, защото "напредъкът е недостатъчен", но в заключението си хвърля вината върху недостига на време, а не върху мудността на властите. "Нямаше достатъчно време да се покажат убедителни резултати в ключовите области", посочва документът, за да обясни защо "комисията не смята, че има основания на този етап да прибегне до предпазните текстове в присъединителния договор".
Анекс към доклада представя следната картина на България в ЕС:
- Икономическа предпазна клауза: неприложена
- Предпазна клауза за вътрешния пазар: неприложена
- Предпазна клауза за правосъдие и вътрешен ред: неприложена
- Предпазни мерки за земеделските фондове: неприложени
- Предпазни мерки за безопасност на храните: неприложени
Добавя се, че има преходни мерки за наблюдаване как се изразходват земеделските субсидии, както и за контрол над разпространението на чумата по свинете, над търговията със семенни материали в животновъдството и над някои млекопреработвателни предприятия.
Зам.-председателят на ЕК и комисар по правосъдието и вътрешния ред Франко Фратини заяви от Брюксел, че не бива да се прави сравнение между окончателния текст и предварителния работен документ, защото докладът е само един - представеният вчера. Той заяви, че отговорност за него носят той и председателят на комисията Жозе Барозу, от чието име е внесен за одобрение в Колегиума на ЕК.
Озадачаващ отговор бе получен на въпроса какъв напредък е забелязала комисията, за да спести острите критики към властта. "Има случаи, в които дори членове на правителството са изправени пред съда, отправени са значителни обвинения срещу важни личности, знаете също, че в нашия доклад споменаваме, че оставката на един министър след повдигнато срещу него обвинение за корупция е един добър знак. Включихме цял параграф, подчертаващ добрия пример, а именно това, че член на правителството бе убеден да подаде оставка".
"Тонът на докладите за напредъка на България и Румъния, представени днес (вчера - бел. ред.) от Европейската комисия е бил леко смекчен в последната минута по политически причини, призна Франко Фратини", цитиран от Ройтерс. В окончателните варианти на докладите липсва предупреждението, че "няма място за самодоволство" и у двете страни, съобщава Ройтерс.
Италианецът е обвиняван от критици в прекалена снизходителност, по-специално към България, отбелязва агенцията. Той постави акцент върху значителните усилия, полагани от двете страни за приемането на необходимите реформи и заяви, че сега те трябва да се съсредоточат върху прилагането им.
Вчера и посланикът на ЕК у нас Майкъл Хъмфрис не успя да назове името на обвинен в корупция министър, изправен на съд. Докладът дава следа вероятно към министъра на енергетиката в оставка Румен Овчаров, а не към подалия оставка министър на правосъдието Георги Петканов, защото текстът гласи: "Неотдавнашната оставка на министър във връзка с продължаващо разследване за предполагаема корупция (на Вальо Топлото - бел.ред.) би трябвало да се смята за положителен знак".
Въпреки смекчения си тон документът съдържа познатите забележки: няма нито един изправен на съд и обвинен за поръчковите убийства; властите отчитат разкриваемост на убийствата, като смесват данните за битовите и поръчковите престъпления; има само 5 присъди за пране на пари. Като доказателство, че се борят с организираната престъпност, властите са съобщили, че са разбили три своднически групи.
---
ОТСРОЧКА
Комисията даде отсрочка на България да си направи до октомври нов план за действие за борба с организираната престъпност и корупцията на високо равнище. Европейската помощ в тази насока ще бъде чрез фокусирано финансиране на определени програми и чрез процедури за обучение. Брюксел призова другите страни-членки на ЕС също да помагат чрез създаване на съвместни разследващи екипи, чрез предоставяне на данни от финансовото разузнаване, чрез изпращане на съветници в ключовите български министерства и чрез обучение в своите специализирани центрове на български полицаи, митничари и прокурори. ЕК назова ясно трите фактора, които според нея ще помогнат с общи действия за преодоляване на недостатъците. Това са самата комисия, България и другите страни-членки на ЕС.
Анализ - в "НАБЛЮДАТЕЛ"