:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,696,812
Активни 327
Страници 7,742
За един ден 1,302,066

Брюксел укори България с мек тон

Франко Фратини призна, че критичният доклад е преработен по политически причини
Снимка: Светослав Терзиев
Посланикът на Еврокомисията в София Майкъл Хъмфри обясни в присъствието на министърката по европейските въпроси Гергана Грънчарова, че комисията не е снизходителна към слабостите на България, а иска да й помогне да се поправи.
Критичният доклад на Европейската комисия за България бе преработен вчера в последния момент на заседанието на Колегиума на ЕК и предизвика изненада след очакванията, че Брюксел ще прояви твърдост.

"Във всички области българските власти показват добра воля и решителност", пише в доклада. Той признава, че в никоя от критикуваните шест области не може да се прекрати наблюдението над страната, защото "напредъкът е недостатъчен", но в заключението си хвърля вината върху недостига на време, а не върху мудността на властите. "Нямаше достатъчно време да се покажат убедителни резултати в ключовите области", посочва документът, за да обясни защо "комисията не смята, че има основания на този етап да прибегне до предпазните текстове в присъединителния договор".

Анекс към доклада представя следната картина на България в ЕС:

- Икономическа предпазна клауза: неприложена

- Предпазна клауза за вътрешния пазар: неприложена

- Предпазна клауза за правосъдие и вътрешен ред: неприложена

- Предпазни мерки за земеделските фондове: неприложени

- Предпазни мерки за безопасност на храните: неприложени

Добавя се, че има преходни мерки за наблюдаване как се изразходват земеделските субсидии, както и за контрол над разпространението на чумата по свинете, над търговията със семенни материали в животновъдството и над някои млекопреработвателни предприятия.

Зам.-председателят на ЕК и комисар по правосъдието и вътрешния ред Франко Фратини заяви от Брюксел, че не бива да се прави сравнение между окончателния текст и предварителния работен документ, защото докладът е само един - представеният вчера. Той заяви, че отговорност за него носят той и председателят на комисията Жозе Барозу, от чието име е внесен за одобрение в Колегиума на ЕК.

Озадачаващ отговор бе получен на въпроса какъв напредък е забелязала комисията, за да спести острите критики към властта. "Има случаи, в които дори членове на правителството са изправени пред съда, отправени са значителни обвинения срещу важни личности, знаете също, че в нашия доклад споменаваме, че оставката на един министър след повдигнато срещу него обвинение за корупция е един добър знак. Включихме цял параграф, подчертаващ добрия пример, а именно това, че член на правителството бе убеден да подаде оставка".

"Тонът на докладите за напредъка на България и Румъния, представени днес (вчера - бел. ред.) от Европейската комисия е бил леко смекчен в последната минута по политически причини, призна Франко Фратини", цитиран от Ройтерс. В окончателните варианти на докладите липсва предупреждението, че "няма място за самодоволство" и у двете страни, съобщава Ройтерс.

Италианецът е обвиняван от критици в прекалена снизходителност, по-специално към България, отбелязва агенцията. Той постави акцент върху значителните усилия, полагани от двете страни за приемането на необходимите реформи и заяви, че сега те трябва да се съсредоточат върху прилагането им.

Вчера и посланикът на ЕК у нас Майкъл Хъмфрис не успя да назове името на обвинен в корупция министър, изправен на съд. Докладът дава следа вероятно към министъра на енергетиката в оставка Румен Овчаров, а не към подалия оставка министър на правосъдието Георги Петканов, защото текстът гласи: "Неотдавнашната оставка на министър във връзка с продължаващо разследване за предполагаема корупция (на Вальо Топлото - бел.ред.) би трябвало да се смята за положителен знак".

Въпреки смекчения си тон документът съдържа познатите забележки: няма нито един изправен на съд и обвинен за поръчковите убийства; властите отчитат разкриваемост на убийствата, като смесват данните за битовите и поръчковите престъпления; има само 5 присъди за пране на пари. Като доказателство, че се борят с организираната престъпност, властите са съобщили, че са разбили три своднически групи.

---

ОТСРОЧКА

Комисията даде отсрочка на България да си направи до октомври нов план за действие за борба с организираната престъпност и корупцията на високо равнище. Европейската помощ в тази насока ще бъде чрез фокусирано финансиране на определени програми и чрез процедури за обучение. Брюксел призова другите страни-членки на ЕС също да помагат чрез създаване на съвместни разследващи екипи, чрез предоставяне на данни от финансовото разузнаване, чрез изпращане на съветници в ключовите български министерства и чрез обучение в своите специализирани центрове на български полицаи, митничари и прокурори. ЕК назова ясно трите фактора, които според нея ще помогнат с общи действия за преодоляване на недостатъците. Това са самата комисия, България и другите страни-членки на ЕС.



Анализ - в "НАБЛЮДАТЕЛ"
12
2269
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
28 Юни 2007 01:04
Ама дава ли му сърце на бай Франко да сгълчи такова хубаво гадже като наша Гергана ?Каквато му оная работа , такова му е и гълченето !
28 Юни 2007 01:20
курви, ама на ползу роду
28 Юни 2007 01:30
Португалски депутати заблудени, че за "Тракия" е имало търг
В Португалия са жестоко подведени, че за дострояването на автомагистрала "Тракия" е имало прозрачен международен търг. Това обяви вчера пред "Сега" депутатът Евгени Чачев.
Той с удивление разбрал за заблудата по време на среща с португалската парламентарна делегация, която бе на посещение у нас в средата на юни. Гостите изказали недоволство, че вече над три години България бави старта на концесията за "Тракия", която според тях била спечелена от португалски фирми в открит търг.../ в. "Сега"- Натиснете тук
28 Юни 2007 07:33
Тея, май се страхуват да не вземем да се откажем от съюзяването...Пфу-у-у.
28 Юни 2007 08:27
Лицемерие и подлост, злонамереност и лоши социални практики, мръсотия и коварство - това дойде у нас от Брюксел и Вашингтон.
28 Юни 2007 08:33
Приятели, форумци, знаете ли от кое ме е страх. Че българската психология на политика, първо веднага ще задвижи самодоволството и след това успокоението, както и фразата "Размина ни се. Тези от ЕС въобще не са толкова строги, за колкото ги мислехме. Хайде отпускайте коланите и да започваме по нашенски". Тук разбирай - през пръсти, със затворени очи, пак с обикновената корупциика, а оттам и към тежката. Дано несе стигне и до по фрапантни примери, като освобождаването и напълното отпадане на обвиненията към Валяо Топлото, Маргините, други престъпници, които ги затвориха за демонстрация само пред ЕС.
28 Юни 2007 09:06
Имам чувството, че чиновниците на ЕС се гаврят с нас, за което много им помагат "българските" медии!
Между другото едва ли има влиятелна българска медия! Всички такива у нас са задгранична собственост и защитават чужди интереси! А, на журналистите от БНР и БНТ осигуряват хонорари извън заплатите им, за да преповтарят тезите на големите чужди медии, опериращи у нас!
Политиката на ЕС спрямо България е ясна - Държава за опоскване до шушка! Запада получи бърз и неочакван ефект в своя полза и задържа малко, за да се ослуша! Та, нас ни докараха за нищожно време до нивото на колония от средните векове. Целият ни прираст ot националният доход тече извън България, дори се намалява драстично и екзистенц минимума за съществуването на човек. Но, очудващо държавата не се срива!
През 1990 г. от ЕС прогнозираха, че това ще стане до 2010 г, и ще се постараят, май!
Сега ни подготвят от ЕС с помоща на медиите, че скоро ще ни лишат от право да съдим техни граждани(Лелеяната от медиите КЛАУЗА), с което целят основно да прехвърлят у нас щабовете на техните престъпни групировки и да им дадат простор за грабеж тук, разтоварвайки собствените си страни от престъпност!
28 Юни 2007 09:10
Брюксел трябва даи настъпи повече, та дано Правителството и Парламента седнат да свършат нещо полезно.

Корупцията е навсякъде, съдебната ситема е прогнила, а обръчите от фирми - повсеместни.
28 Юни 2007 09:51
Сега пък сме недоволни, че не са ни наложили предпазни клаузи. Ние сме най-големите специалисти да си плюем сами на сурата. Абсолютни нещастници сме... Разбирам, че на опозицията и на тъпите софийски вестници им е мъчно обаче - тва е положението
28 Юни 2007 10:06
yank , аз лично съм недоволен не от липсата на предпазни клаузи, а от грешните изводи, който се правят от доклада и най-вече от липсата на ефективни действия. не е добре да обобщаваш за нещастниците-аз лично се смятам за щастливец

Редактирано от - мики256 на 28/6/2007 г/ 10:09:03

28 Юни 2007 12:32
..." So what, so fucking what"... имаше една такава песен.
28 Юни 2007 16:22
Проблема изобщо не е какво иска опозицията или Правителството на България, а какво ЕС иска да ни наложи...С назидателен тон ни се обявява, че щели сме да получим 7 млрд. уйро за седем години /брей много пари бре?!/ и то ако "правилно" си ги поискаме, а за сравнение Израел получава безвъзмездна помощ от УСА-та ежегодно 2.4 млрд. долара , а Дайнанчо- българското еврейче се хвали, че били и повече, при население около 5 млн. от които 3 млн. руски преселници...и после пак назидателно ни се натяква, че сме мързеливи, корумпирани, крадливи, "миришели ни краката" и прочие премъдрости европейски, га че ли не ги приФанахме тея благинки от тях...Хайде холан, двойни стандарти...Пфу-у-у.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД