визитка
Дора Христова е родена през 1960 г. в Кърджали. Завършила е българска филология в Пловдивския университет. Има специализация по право. Занимавала се е с образование. Била е зам.-кмет на Кърджали и главен секретар на регионалната организация. От 4 години е общински председател на СДС в Кърджали.
- Г-жо Христова, ще има ли отново Сталинградска битка за Кърджали на местните избори наесен?
- Сигурна съм, че много хора искат това отново да е визитната картичка на Кърджали. Но като демократ и човек, който се е родил тук и е погребал родителите си тук, смятам, че няма да го допуснем.
- Казвате много хора, какви са тези хора?
- Благодаря ви за този въпрос, защото мисля, че е най-същественият. Смятам, че държавата е абдикирала от ангажиментите си към Кърджали и към смесените региони. И е оставила политическите сили или местни лидери да се лутат от крайната агресия до търгуването и уговарянето на гласове с Доган. Ако трябва да назова конкретни политически сили, мисля, че полза от такава политическа конфронтация продължават да имат БСП, донякъде ДПС и, разбира се, "Атака" като същностна характеристика на политическия им образ.
- А дали ДПС не успя да настрои всички етнически българи в Кърджали срещу себе си с поведението си?
- Когато говоря за етнически вот, аз не абсолютизирам, не казвам, че той идва само от страна на българите. Напротив, твърдя, че българите, които живеят тук, са толерантни. Мисля, че този етнически вот идва, защото ДПС през последните години спечели с етническата карта, но не доказа, че се грижи за всички. Тоест колкото вината е в ДПС, толкова е и в онези, които се събират на анти-ДПС основа.
- Първата среща на евентуалната нова коалиция анти-ДПС се е състояла преди изборите за европейски депутати. Може ли да кажете кой беше инициаторът й?
- На първата среща бях поканена по-скоро от човек, който няма нищо общо с политиката. Тя беше на базата на това какво ще е управлението на Кърджали и какви инвестиции евентуално ще влязат. Там беше дадена една теза, която беше учудваща за мен и явно подготвена предварително от БСП - че трябва да се излезе с единна кандидатура за кмет и, забележете, обща листа за общински съветници.
- Кой всъщност беше инициаторът за срещата?
- Трудно ми е да кажа. Може би зад нея са стояли някои от активистите на БСП.
- Вие самата лансирахте идеята да седнете на една маса за преговори с всички политически сили, включително и с Ахмед Доган...
- Смятам, че проблемът за смесените региони е изключително важен. Години наред в тях политически сили използват противопоставянето, за да печелят и след това забравят тези региони. Естествено е, че няма човек, който ще си вложи капиталите на място, където не знае дали утре или вдругиден няма да ескалира напрежението.
- Но за какво могат да се договорят политическите сили, ако седнат на една маса сега?
- За мен ДПС вече престава да е етническа партия. Тя показа, че в листата си има наравно българи и турци, че има повече жени, отколкото много други основни партии лансираха. Смятам, че един диалог ще доведе до ясни тези. Онова, което искаме, е не тази коалиция да казва, че иска еднакво отдалечена личност от всички, за да я издигне за кмет. Трябва да търсим еднакво отговорна към всички личност. Всеки да поеме ангажимент, че няма да създава образа на конфронтацията в Кърджали. Затова на масата трябва да присъстват и хората на ДПС.
- А защо този диалог не се състоя досега, какво пречеше?
- Реалностите бяха други и движението водеше политика, която изключваше този диалог. Но ако сега Доган вземе присърце този модел, може да даде гаранция, че и депутатите му, и местните му емисари наистина ще служат на всички, а не на своята рода или някакви етнически дадености.
- Няма ли опасност след всичко това, което казвате, да бъдете обявена за голяма наивничка от вашите съграждани?
- Първо ще бъда обявена за голяма наивничка от всички. След това ще бъда обявена от българите за родоотстъпничка. Знам, че в политиката в момента се харесва онова, което е по-емоционално. Онова, което всички очакваме да чуем. Но също така знам, че дръзките идеи не се съгласуват с никого, те се подлагат на обществен дебат.
- През последната година СДС и ДПС колко срещи сте имали?
- Трябва да призная, че не са били много. След като чух мнението на всички останали политически сили и какво кроят за Кърджали, се срещнах с Хасан Азис. Между другото смятам, че той има добри попадения и не е неуспешен кмет. Срещата беше опознавателна за намеренията какво да се прави в Кърджали. Даже бих я определила като чисто техническа, защото общинските съветници на СДС отдавна бяха престанали да бъдат съветници на СДС. И от него получих много информация за намеренията и за стратегическите обекти, които се планират в региона.
- На 8 юли предстои нова среща за създаване на анти-ДПС коалицията и подписване на някакъв меморандум. Ще отидете ли на нея?
- Не, ние считаме, че можем да предложим по-добрата формула. Тя е първо да се седне на масата и да се потърси разумният компромис. Не да има обединение на определени партии и граждански сдружения, а да има обединение зад икономическа стратегия за развитието на града. Големият проблем на смесените региони е двойният стандарт. Веднага ви давам пример с това, което става в БСП. Тук се носи слух, че вече има договорка кметът да е от ДПС, а председателят на общинския съвет да е от БСП. И общинските съветници да са преобладаващи от ДПС и БСП. Разбира се, това е слух. Но как да вярвам на хората, които тук лансират друга идея, след като наистина г-н Първанов спечели с гласовете на ДПС и май някой е в дан за тези гласове?
- Имали ли сте подобен разговор и с лидера на БСП Милко Багдасаров?
- В Кърджали, който е малък град, мога да водя разговор с всекиго. Точно за това вярвам в позицията, която лансирам за първоначален диалог. Защото мисля, че бихме могли всички не да използваме крайното противопоставяне, а първо да се опитаме да извлечем полза точно от този разнороден състав на региона.
- Добре, но какво на практика би могло да се случи след местния вот, май всички партии ще играят с отделни листи?
- Първо съм сигурна, че ДПС коренно ще промени стратегията си и листата им няма да бъде от етнически турци. Последните избори за евродепутати са гаранция за това. Нещо повече - в самите среди отдавна се припомнят едни стари думи на Доган при основаването на ДПС. Той е казал, че ДПС вечно няма да съществува и когато нямат нужда от него, няма да го има. Т.е. ДПС усилено ще бърза да се трансформира в друга партия и ще бяга от етническия образ. Също така знам, че десните сили, които в момента изживяват най-голямата си криза, не могат да излязат публично в тези региони и да предложат своята алтернатива. Но съм убедена, че наистина десните могат да предложат в тези изстрадали региони най-точната схема. И тя е в единна дясна листа, която е алтернатива за икономическото безхаберие на държавата. Позволете ми да ви използвам като трибуна и да се обърна към абсолютно всички десни сили в смесените региони и да им кажа, че България и тези изстрадали градове имат нужда от нашата трезва позиция и можем да се обединим на принципна основа.
- Значи предлагате анти-БСП коалиция?
- Не, предлагам коалиция, която по европейски стандарт се бори за добруването на всички.
- Тоест?
- Коалиция, която ще надмогне партийното си представителство за мажоритарния избор и ще гарантира икономическо развитие и правилно отношение към всички.
- В тази дясна коалиция сигурно включвате ДПС, но не включвате БСП?
- БСП няма как в момента да бъде в една такава коалиция. Въпреки че, ако обърнете внимание, аз бягам от думата коалиция. Смятам, че по-точна е думата партньорство. БСП няма как да бъде, защото на национално ниво те управляват заедно. Как мога да бъда сигурна, че това, което предлага БСП, е позиция и на Станишев, след като горе властта е дадена по формулата 8:5:3? И в тази формула активно участва и ДПС. Нека партиите седнат на масата без двойните стандарти, с ясните си позиции. Нека тезата за обединението бъде само тази - кой може да предложи добрия икономически модел за развитие.
- Не става много ясно как точно виждане това обединение - на абсолютно всички партии, включително управляващите ДПС и БСП, или само на десните?
- Първо смятам, че десните трябва да инициират това, защото те са готови да предложат модела. Няма да изгоним от масата на преговорите желаещите. Проблемът е, че няма как да седне на тази маса БСП, защото няма моралното право да го направи.
- На тази маса има ли място за ГЕРБ и "Атака"?
- Мисля, че това е въпрос, който трябва да бъде отправен към тях. Защото в Кърджали "Атака" много ясно застана с БСП. Дори със семейно обвързани лица.
- Няколко пъти споменахте за търгуване с гласове в Кърджали. Защо мислите, че сега партиите доброволно ще се откажат от това?
- Разбира се, че не съм наивничка да смятам, че те ще се откажат и опитите ще продължат. Но промяна на законите, за да се избегне това, също може да бъде тема за обща дискусия между всички политически сили. И съм готова веднага да дам пример. Гласоподавателите на парламентарните избори по списъци бяха 149 929 за цялата област. С вкарването на закона за уседналост бяха 146 020. С дописаните 2755 с право на гласуване списъкът за евродепутати нарасна на 149 054. Твърдя, че този закон с принципа за уседналост беше балон под налягане и беше умело използван от политически сили, за да могат да се активират крайно националистическите действия и от страна на ДПС, и от страна на "Атака". Не съм далече от мисълта, че за да се държат тези региони дълго време в икономически упадък, за да се спекулира винаги с етническата карта, да се гласува едно, а да се прави друго, значи някой има нужда политически да играе с тази карта, за да прикрива собствените си неадекватни решения.
- Погледнато от Кърджали, как изглежда този някой?
- Това винаги е управляващият. Няма как да бъде друг, защото в него е ресурсът.
- Каква законодателна промяна трябва да се направи за местните избори, така че на практика да задейства принципът на уседналостта?
- Стара идея на СДС е, че трябва да има нов закон за регионалното развитие и за териториалното деление. Тъй като на всички ни е ясно, че в момента областите са много малки и трябва да се окрупнят, ако трябва да отговарят на европейските стандарти. Това автоматично ще изкара извън етническите битки много региони. Второто нещо, което трябва да се направи, е да има пряк ангажимент на държавата за стратегическо планиране в смесените региони, а защо не и отделен закон за високопланинските и изостаналите селски райони. Това означава на практика по-големи области, избор на областен управител, на областни съвети. Изборността гарантира по-голямата демократичност. По-трудно е да се манипулира вотът и да се купува в един голям регион, отколкото в по-малката общност.
|
|