:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,704
Активни 764
Страници 31,269
За един ден 1,302,066
Глобализация

По-добре крава в Европа, отколкото бедняк в третия свят - II

Спасението в условията на глобализация е социалната пазарна икономика, или нов световен план "Маршал"
СНИМКИ: РОЙТЕРС
На последната среща на Г-8 в немския курорт Хайлигендам антиглобалистите отново протестираха срещу бедността по света.
/Продължение от вчерашния брой/

Далеч не всички виждат само минуси в глобализацията. Интернет откри нова ера, която превърна планетата в малка топка. Световната мрежа предоставя шанс на пазара да намери квалифицирани работници в най-отдалечените места. Днес руските специалисти по информационни технологии в Сибир получават поръчки от германски средни и малки предприятия, а плащанията на европейските концерни минават през индийски счетоводители. За тези хора възможността да се впишат в глобалните структури е истински подарък, това е личното им икономическо чудо. Те са новите играчи в полета на световната икономика, където се представят доста уверено. Според данни на сп. "Икономист" страните с развиваща се икономика създават повече от половината от глобалния обществен продукт. Така силовият център на света се измества към периферията.

Реалността на глобализацията е не само в това, че светът е разделен и в него има бедни и богати. Между тях вече се формира нова средна класа, който вече има достатъчно пари, за да си позволи да си купува разкошни предмети.

Възрастните китайци може и да са смутени от многото възможности, които водят до неочаквано благосъстояние. Те са свикнали един милиард китайци да ходят в едни и същи сини якета на Мао. От друга страна, младите китайци се наслаждават в момента на постигнатите успехи и все по-малко се притесняват да демонстрират новото си богатство. Китайските кариеристи са част от



новата глобална средна класа в развиващите се страни,



която обхваща около 400 млн. души. Според изследване на Световната банка към 2030 г. техният брой ще се утрои. "Такива различни страни като Китай, Мексико и Турция ще достигнат стандарт на живот, близък до този в Испания", се казва в документа. Това е отлична новина за тези, които днес се смятат за бедни.

Но има и лоша новина. При повечето от тях жизненият стандарт ще се повиши, но



и през 2030 г. мнозинството ще останат заклещени в капана на бедността



Според признания на Световната банка в 2/3 от страните с развиваща се икономика неравенството дори ще се засили. Тези мрачни перспективи засягат най-вече държавите от Африка и Латинска Америка.

Това неравенство се изостря още повече заради климатичните промени. По различен начин се разпределят не само доходите и богатствата, но и парниковите газове. Средно на един жител на планетата се падат 4,2 тона изхвърлян въглероден двуокис. На един индиец обаче се пада 1 тон, а на един американец - цели 19,5 тона. Тук отново важи максимата: "Северът създава проблема, а Югът плаща." Ако експертите от международния съвет на ООН за изменение на климата са прави, парниковият ефект заплашва именно най-бедните региони на света.

Различни са мненията за справянето с подобни промени. В някои страни като Германия залагат на увеличаването на данъците. Но там, както и в САЩ, се получава така, че повече плащат обикновените работещи, а по-малко - богаташите. В южните страни подобни мерки са недостатъчни. Необходима са други стратегии. Но и тук има различни мнения.

Едни залагат на парите. Сред тях са някои известни музиканти като Боно от U-2 и икономистите като Джефри Сакс, който е шеф на влиятелния Институт за Земята (Earth Institute) в Ню Йорк. Той съветваше страните от Източна Европа да прибягнат до крайна шокова терапия при прехода към пазарна икономика - както и стана. В сравнение с това днешните му рецепти са почти акт на милосърдие. На този човек е възложена важна мисия - да достигне т. нар. Цели на десетилетието, които ООН формулира преди седем години. Към 2015 г. е планирано да се намали наполовина броят на гладуващите, да се съкрати с 2/3 детската смъртност и всички деца да ходят на училище. Страните от Г-8 обещаха най-късно през 2010 г. да отпуснат 50 млрд. долара за целта.

През март тази година Сакс бе в Берлин. Той каза на германската канцлерка Ангела Меркел, чиято страна председателстваше ЕС до 30 юли: "Ние нямаме нужда от нови обещания, просто изпълнете тези, които вече сте дали."

Други експерти обаче принципно се съмняват, че такова отпускане на финансови средства ще донесе полза. Според оценките през последните 10 години от Севера към Юга са били отделени 2 трилиона долара.



"Това създаде "просяшко мислене" у развиващите се държави",



отбеляза икономистът Уилям Истерли от Ню Йорк. А неговият кенийски колега Джеймс Шиквати призовава индустриалните страни да престанат с програмите за помощи за развиващите се страни. "Бедните страни трябва преди всичко да подредят държавните си системи", смята американският политолог Френсис Фукуяма. Според него именно слабата държавна система в повечето развиващи се страни е причина за бедността, болестите, наркотърговията, трафика на хора, тероризма и други социални проблеми.

И така -



кое е по-важно - парите или правилното управление?



Или могат да се обединят и двете позиции, както това предвижда т. нар. глобален план "Маршал". Тя бе сформирана в немските и австрийските университети и постепенно набира все по-голяма сила. Един от бащите на идеята е 57-годишният Франц Йозеф Радермахер, професор по информатика в университета в град Улма. Когато професорът се възмущава от "грандиозното несправедливо разпределение на реалните богатства в ползата на 10 000 богаташи", той оставя впечатлението, че е истински поборник за левите идеи. Според него богатите постоянно се изкачват нагоре с помощта на асансьор, а бедняците падат в мазето. Той все пак не е вдъхновен от идеите на социализма, още повече че професорът е президент на един от съюзите на предприемачите. Радермахер разбира колко важна е собствеността за икономическия строй, ако се използва за благото на обществото. Точно това го прави любимец на аудиторията, в която доминират богатите хора. Неговата основна идея е, че главната роля в решаването на глобалните проблеми трябва да играе Европа. Инициативната група, която прокарва идеята за световен договор, планира да разпространи модела на разширяващия се Евросъюз върху цялото земно кълбо. Този, който встъпи в глобалния клуб, трябва през определен период от време да изпълни максималните изисквания, включително защита на околната среда и охрана на труда. Само в този случай той ще може да претендира на финансова подкрепа. Именно благодарение на този механизъм бившите новобранци в ЕС Испания, Португалия и Ирландия, които още преди 30 години изоставаха значително от Германия, Франция и Великобритания, сега са сред водещите страни в Европа.

В момента примерът на Европа предизвиква симпатии дори в САЩ. "Това, как европейците успяха



да свържат принципите за свободна търговия със социалните гаранции



заслужава внимание. Това са двете страни на един и същи медал", казва икономистът от Харвард Дани Родрик.

По този начин това, което се нарича социална пазарна икономика, става модел в условията на глобализацията. Опитът показва, че пазарът сам по себе си не може да ликвидира бедността и да осигури на масите благосъстояние. Затова е необходима държава, която е настроена да създава, която да успокоява първобитната сила на пазара и да подкрепя слабите. Това съвпада с мнението на повече европейски лидери.

Преди година на Световния икономически форум в Давос Ангела Меркел призова да се разработят нови правила за "нашия променен свят" и предложи идеята за "нова социално-пазарна икономика". "Трябва да обединим екологичните и социалните мерки на Световната търговска организация, Международния валутен фонд и Световната банка", заяви Меркел. Това много напомня идеята за "Световния план на Маршал".
 Д-р Франц Йозеф Радермахер предлага да направи нов, глобален план "Маршал", който на наложи т.нар. пазарна социална икономика.
 Според Световната банка Китай скоро ще настигне по стандарт на живот Испания, а китайците са част от новата световна средна класа.
27
3104
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
03 Юли 2007 01:36
"...а китайците са част от новата световна средна класа." В Канада и САЩ отдавна са не само средна, но и висша.
03 Юли 2007 01:46
тук
първобитната сила на пазара
най-вероятно автора намеква за пещеризма така акто го разбират обезумелите пропазарни талибани.
03 Юли 2007 02:51
Тази статия е писана с мисълта, че петролът ще тече вечно, или че ако свърши, с магическа пръчка ще бъде лесно заменен с друго толкова ефективно гориво. Само, че май няма да стане така, и средната класа в третия свят жъ ми яде оная работа, или по найденгеровия речник - нравът. Освен това скоро време на Запад недоволството от аутсорсването ще доведе на власт националисти, фашисти, ку-клукс-клановци (стават все по-силни с всеки изминат ден даже и в САЩ), които ще сложат край на "криворазбраната глобализация", и ще запазят високия жизнен стандарт за своите хора. Според един американски специалист в близко време ще господствуват държавите с големи запаси от фосилни горива, имащи ядрено оръжие - САЩ (въглищата плюс кандаските ни свиркаджии) и Русия, щото други няма.
03 Юли 2007 03:29
Булгериън, горе доле си налучкал проблема, но последствията не са ти ясни. Най-страшното ще е за средната американска класа, щото има да пада от сравнително високо, все пак. Русия с ядрените оръжия ще гарантира честни цени на пазара на горива (така както ги разбира, па нейни са си) и си пропуснал Венецуела, след нефта идват нефтените пясъци в Канада и Венецуела, но по цена $100+ . Америка има традиция напоследък да бъде подминавана от събитията не вярвам да направи изключение тоя път , както със Катрина, със проблема силно енергозависима индустрия, безумна здравна система. Само за контраст за какво говоря в Бразилия на всяка бензиностанция има етанол и 50% от колите са на етанол, който струва наполовина на бензина. В Америка сме на емоционални слушания в сенатската комисия по енергетика. Познай кой ще пострада най-много?
03 Юли 2007 05:45
el mojado, забравих да спомена, че Венецуела, Канада, Нигерия и Близкия Изток ще бъдат Американски протекторати.
Ама латино гаджетата са хубаво нещо, а?
03 Юли 2007 06:38
В нашата локална бензиностанция тази зима се появи надпис, че етанола е 10%. Догодина съм сигурен че ще е поне 15. Разбира се, не е изключено и да лъжат, за радост на опълченците. Не знам как да го премеря. От друга страна, ако го хванат че лъже...
03 Юли 2007 06:51
Аз, като пушач, т.е., дискриминиран човек, мисля, че първото, което трябва да се направи, е да се забрани движението на лични автомобили по обществени пътища. Те са вредни не само за здравето (катастрофираш - и няма те), не само създават пасивни гълтачи на автомобилни газове, но са и икономически вредни - петролът скъп. Целият бюджет на дължавата според мене само за петрол отива.
....................
А за ситуацията в България - тази статия обяснява всичко: все по-топло ни става - изместваме се към Тропиците, значи. Е, какъв икономически просперитет тогава? Чучвам се до вентилатора и започвам да си планирам кво ще ги правя тия 50 милиарда, дето са гласували да ми ги изпратят. Няма да е лесно усвояване, ей!
03 Юли 2007 08:01
mojadito, hombre нямаше да се меся докато не стана дума за етанола. Много се лъжеш - първо етанола оскъпява бензина (самият той е по-скъп - поне засега), второ - етнола е разтворител (не може да се пренася по тръбопроводи, остава да се вози с камиони танкери, които пък горят дизел, който пък замърсява въздуха най-вече с твърди частици), трето етанола дава по-малък пробег на автомобила, което пък значи че за равно количество мили ще трябва да купуваш повече бензин. Та къде е киро на кирия. Да не говорим за царевичака дето като решиш да си купиш у супера ще бъде 4 долара за кочан. Знам че си технически грамотен, но тук си в голяма грешка. А в Бразилия го правят от тръстика, ако не се лъжа.
03 Юли 2007 08:03
Sta, не те лъжат, брате калифорнийски. 15% са Арнолдова завера. Ша гу бъди...
03 Юли 2007 08:42
Този път сериозно: наистина съм убеден, че освен алтернативни енергоизточници (фотоволтаиката, например, сега е скъпа, защото никой не мисли сериозно за внедряването й, но цените й са нищожни спрямо цените на първите GSM-и, да не говорим за цените на първите компютри) и рационално енергопотребление (до 10 пъти може да се намали разхода на електроенергия в България), трябва да се търсят и юридически средства: да се забрани движението на лични (а в перспектива - и частни) автомобили по обществени пътища. И така ще се решат не само енергийни проблеми.

Редактирано от - Zomby на 03/7/2007 г/ 08:46:49

03 Юли 2007 09:13
Drug а самото получаване на етанола също изисква енергия, защото се изършва чрез дестилация. Всеки знае как се прави домашна ракия.
Това може да стане ако се използва евтина ядрена енергия.
Ами като го сложат този биоетанол в нашите трошки, в които изгарянето не е пълно, ще има да ходим по улиците като пияни.
03 Юли 2007 09:35
Mrx++, помогни на "политическия противник", приятелю! (Не вземам много насериозно начина, по който си излагаш политическите убеждения - много непрофесионален, "Георги Кирковски" е, но по отношение на гражданска съвест и техническа компетентност оценката ми е от шест ръчички ( ) нагоре. Става дума за алтернативните енергоизточници. Попаднах на една камара гръцки сайтове, предлагащи конкретни (и ценово достъпни) продукти: соларни и фотоволтаични панели, вятърни генератори, които можеш и на покрива си да монтираш, стига да е над 12 метра над земята (ако не е - предлагаха и кули с тази височина (ферми, тръбна конструкция)). А няколкото български сайта с подобно съдържание само препращаха към гръцките. Защо у нас интересът е никакъв? Заради Козлодуй или заради евтиния доскоро петрол?

03 Юли 2007 11:25
"Според Световната банка Китай скоро ще настигне по стандарт на живот Испания, а китайците са част от новата световна средна класа."

ИСПАНИЯ GNI per capita: US $25, 360 (World Bank, 2006)
КИТАЙ ‌ GNI per capita: US $1, 740 (World Bank, 2006)

Другари нещо сте зле с математиката май.
Китайците са новата работническа класа, новия пролетариат - прости, мръсни, необразовани и бичещи 12-14 часови смени за 3 паници ориз на ден.
03 Юли 2007 13:10
Смехория:
"Именно благодарение на този механизъм бившите новобранци в ЕС Испания, Португалия и Ирландия, които още преди 30 години изоставаха значително от Германия, Франция и Великобритания, сега са сред водещите страни в Европа."
Авторът гледал ли е статистиките? Ми тя Португалия е най-зле сред старите членки, Испания е по-добре но е все още далеч зад споменатите държави.
Държави с диктатури и тънещи в корупция нямат никакъв шанс. Справка - Африка. Няма ли политически промени, всичките помощи ще се откраднат и опапат за нула време. Това е наливане на вода в пясък.
А новите икономически сили няма какво да ги мислим. Щом се произвежда, изнася и продава, все ще се намери справедлив начин за вътрешно преразпределение и то на базата на здравия разум, а не чрез социални експерименти.
03 Юли 2007 15:00
Zomby интереса у нас към фотоклетките е малък щото сме по умни от гързите. Такава клетка не става за нищо, освен вариантите за топла вода който ги има тук там и в бг. Проблема е че слънчевите дни в българия са много малко. А па за ток от слънцето просто забрави, електрониката реално не може да се изплати. Това за изплащането важи и за вятърните мелници. Та затова тока от тях се изкупува на преференциални /битови/ цени, но както се сещаш това означава че загубата се плаща пак от крайния потребител.
03 Юли 2007 17:13
Zombi
Като, че малко повечко съм живял и видял от тебе. Много преди Интернета, долу-горе преди 20-30 години по света и у нас имаше институти, които разработваха алтернативните източници. У нас имаше такъв в БАН. Досега нищо сериозно не се е получило, освен ако сложиш един такъв скъп панел на покрива и си топлиш водата за банята. Старите хора слагаха едно корито с вода в двора през лятото и така евтино си топлеха водата за миене- това също беше алтернативен източник на енергия.
Инак, някои тук много злоупотребяват с дружество "Георги Кирков", но голямата част от лекциите му бяха научно-популярни и от него и от "Наука и Техника за Младежта" и от "Орбита" много неща можеха да се научат. Ако ги разтвориш ще видиш, че проблемът за алтернативните източници на ток е на същото ниво, както тогава.
03 Юли 2007 17:18
Тук вече авторът се е поизложил, като е писал за плюсовете от глобализацията.
03 Юли 2007 18:08
Маркс и Румен - това, което видях на гръцките сайтове, изглеждаше съвсем разумно - соларни панели, които работят независимо от температурата на външната среда и са на поносима цена; фотоволтаични панели, които на цената на едногодишно отопление с ток на среден апартамент снабдяват с 220 волтов ток, до 6 kW (малко повече - около два пъти, излизаше с акумулаторните станции, преобразуването и т. н.), сравнително скромни по размер и цена ветрогенератори; системи за свързване на всичко това в една система и т. н.... А предполагам, ако влезе в масово производство, цената на всичко това ще започне да пада бързо. Не ставаше дума за промишлени нужди, разбира се, а за битова консумация. Маркс, без обида - на този свят всеки е силен в нещо и слаб в друго. Много силен е хуманизма ти, мненията ти за техника и технологиии чета с огромно внимание - доколкото разбирам, точни са...
03 Юли 2007 18:21
Каквото и да си говорим янките са най-големите замърсители на въздуха!И не пожелаха да се присъединят към конференцията в Киото 2001.Защо ли?Ами , защото трябва петролните компании да си тръпат билионите от смрадта, която продават.
Защо не разработят двигатели с биогориво, а????
В Япония се сетиха , де.И слава Богу!Ама те нали си нямат никакви залежи на нищо, горките.Евалата им правя!
03 Юли 2007 19:42
Спасението е кауш за крадците, разграбили националните богатства в името на "либерални реформи - днес и сега", " окуражаващ приватизационен процес" и други дрън-дрън ярени , чрез което ограбиха народите.
03 Юли 2007 19:42
За съжаление, ситуацията е такава, че ако не замърсяват янките, други ще замърсяват. Въздухът няма да стане по-чист.
03 Юли 2007 19:44
Не можеш да ограбиш нещо, което го няма-акъла.
03 Юли 2007 20:01
Па то и у форумо има една крава къде зарад неги ботето кръцна Помориецо
03 Юли 2007 20:33
Универсчо,
ако не бяха западните технологии, нефта щеше да си стои в пясъците на Саудитска Арабия и туземците нямаше и да знаят какво притежават. Ако в момента се оставят саудитците сами да го добиват и преработват, нефтът ще продължи да си лежи в земята и ще чака още няколко хиляди години камиларите да създадат собствена технология, което ще рече никога. Нефтът става богатство, когато си измислил как да го ползваш. Дотогава е нищо, няма стойност. В такъв случай кой прави нефта богатство? Така е и с всички суровини на африканския континент, и навсякъде.
03 Юли 2007 21:22
Все утопии за мързеливци...
03 Юли 2007 21:47
Мълзелът, скъпи приятелю, е двигател на човешкия прогрес... Когато на една ученическа бригада в тухларната ме накараха да свалям тухли от върха на един огромен куп, аз лично измислих наклонената дъска, по която да ги пързалям надолу - другите само ги поемаха и ги подреждаха. И колелото, и каруцата, и конят, та чак до автонобилите, са конструирани от хора, които ги е мързяло да ходят пеша.
С уважение: Зомби, изобретател на наклонената дъска, по която да се пързалят тухли!
03 Юли 2007 22:10
Drug, Поиздрави. Прав си че етанола не е толкова добро гориво, но в Бразилия колите им са малки, знаеш колко малки, като смарт в Европа. Мачо културата е победена от здравия разум. Етанола не знам дали се пренася лесно или трудно ( не виждам защо след като е разтворител да се пренася трудно нима бензина не е? ) , но най-вероятно не се пренася на никакви разстояния, най-вероятно отзад бензиностанцията има една инсталация от една страна ръгаш мамули и тръстика от другата църцори живата вода.
Мисълта ми беше с по-далечна цел. Исках да обърна внимание, че държавите в който има все още държавническо мислене и в крайна сметка работеща държавна машина, проблемите не се решават в 12-я час. В Америка пещерняците я разградиха държавноста остана един рамкиран икономически хаос и резултата е на лице. Държава лашкана от бурите на съвремието и управлявана от корпоративната алчност. Че са и горди от себе си. Движим се след събитията. А когато стане петрола $100 и тогава ли ще е по-скъп етанола? Повярвай ми и тогава още ще слушаме в сенатските комисии прочувствени пледоарии на CEOта на петролни комапании.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД