:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,680
Активни 795
Страници 25,583
За един ден 1,302,066

ИНТЕРВЮ

Снимка: Николай Дончев
Красимира Александрова
Красимира Александрова и Николай Райков са експертите от Министерството на образованието и науката, които отговаряха за тестовете по български език и литература и по математика за кандидатстване в гимназиите след VII клас. Средният успех за страната от теста по български език и литература е 4.60, а по математика - 3.75. На изпита по български език и литература се явиха 28 922 деца, а по математика - 28 855. Отлични оценки по български език и литература са изкарали 2261 деца или близо 8% от кандидат-гимназистите. Двойките са 33 - 0.01%. Близо 48 на сто от учениците са получили много добър резултат, докато по математика преобладаващите оценки - 55%, са добри. Само две са пълните шестици по математика, двойки са изкарали 1122 деца или близо 4% от учениците.





Красимира Александрова: Оценките по български език не показват, че тестът е бил лесен

- Г-жо Александрова, какво показват оценките от изпита по български език и литература?

- Първо, изпитната ситуация като цяло в страната премина спокойно - без някакви драматични сътресения и без напрежение за учениците и за родителите. Резултатите, които получихме от отделните региони, показват, че учениците се справят много добре с един нов формат на изпита, като се има предвид, че той действа за първа година. За това е показателен и средният успех по български език и литература - много добър 4.60. Пълните шестици не са толкова много, което показва, че изпитният вариант е бил добре балансиран, а оценките сами по себе си опровергават мнението, че тестът е бил лесен.

Интересно е да се отбележи, че голяма част от учениците веднага след излизането си от изпитната зала споделяха, че тестът е лесен и са се справили добре, но резултатите всъщност не показват това. Нагласата на седмокласниците е по-скоро за това, че тестовият формат е "по-забавен" и за тях има игрови подход, по-интересен е, отколкото онова, което са учили да създават като аргументативни текстове в училище.

- Какво ниво на езикова култура у седмокласниците показват резултатите от преразказа?

- Още е рано да представим детайлен анализ, защото очакваме анализите от отделните региони. На този етап моите впечатленията са, че слабостите на децата се проявяват не толкова при изпълнението на дидактическата задача, както се опасяваха в началото при обявяването на изпитния формат голяма част от учителите по литература, учениците и техните родители. Това всъщност не се е оказало сериозен проблем за учениците.

- Преобладаващата оценка за страната - "много добър", как може да се тълкува - че децата знаят много добре български или са резултат от налучкване на отговорите?

Оценките, които преобладават в рамките на "много добър", не могат да покажат налучкване. Ако има такова, то е за единични въпроси. Явно обучението е стабилно, сериозно и тестовите задачи в изпитния вариант са съобразени с учебното съдържание по български език и литература.

- Някои учители коментираха, че въпросите са основно от V и VI клас. Как са подбирани въпросите - по-лесни в началото и по-сложни към края?

- Първо, учебното съдържание по литература се проверява само от изучавания материал в VII клас. Задачите по български език са така балансирани, че да има и с по-голяма трудност и да отчитат знанията, но също така и умения за практическото прилагане на тези знания. Това в много голяма степен е валидно за задачите по правопис. По-лесно се откриват отговорите, свързани с правопис, когато е дадена само дума, а съвсем по-различно е, когато в контекста на отделно изречение се търси грешната или вярната дума по отношение на правопис. Действително не може да се каже, че задачите по български език проверяват само знания от V и VI клас, тъй като има задачи за пунктуация на сложни изречения, които се учат в VII клас. Струва ми се несериозна забележката на колегите, защото учебното съдържание е разположено на спираловидния принцип - знанията от V клас се разширяват и задълбочават в VI клас и продължават и в VII клас.





Николай Райков: На теста по математика учениците не показаха напълно знанията си

- Г-н Райков, на изпита по математика за цялата страна има само 2 шестици, а отличните оценки пък са само 0.5%. Това не е ли притеснително?

- Това е конкурсен изпит. Неговата функция е не да потвърди знанията и уменията от задължителната подготовка и това, което са правили в училище, а да ги класира по техните знания, умения и възможности. По формулата за преобразуване на точките в оценка по шестобалната система, ако ученикът има 99 т. на теста, той получава 5.964. Знаете, че в училище винаги оценката над 5.50 се закръглява на пълно 6. Тук не се пише пълно 6, защото това е конкурс. Затова се получава така. Това никак не е тревожно, за да се плаши човек.

Отличните оценки над 5.50 са 131. И това също не е притеснително. При задачите със свободен отговор правилата са, че задачата се оценява за решена, ако ученикът точно е написал отговора. Ако почти е стигнал до отговора, но не го е написал вярно, се смята, че задачата не е решена и това е недостатък на тестовете. По старата система, ако ученикът е навлязъл дълбоко в решението на задачата, това се взима предвид и се оценява.

Вероятно голямо влияние оказва и психологическото напрежение, което са имали децата и самата тактика за решаване на задачите. Най-добре е ученикът първо да реши най-лесните задачи, при които се прилага готов алгоритъм. Така той психологически се успокоява и може по-спокойно да решава останалите задачи, при които трябва да се прилага математическото мислене. Така си обяснявам този резултат - че не всички деца са си изявили напълно знанията и уменията. Но има и друго - може ученикът случайно да зачертае верния отговор и тук има процент в негова полза.

- Защо се получава така, че децата повече са се затруднили на теста по математика, докато по български език и литература резултатите са по-добри?

- Български език и математика са несравними. Българският език си е роден език, а математиката си е точна наука, има си характерно математическо мислене. Авторите на теста са искали в задачите, които са към края на теста, да се види точно математическото мислене на децата. Не може да се прави сравнение между един хуманитарен и един точен предмет.

- Резултатите показват ли някакви слабости в учебното съдържание или в начина на преподаване?

- Като се направи пълен анализ, тогава може точно да се каже. Например, бих желал да видя колко ученици от страната могат да решат задача №35 и колко не могат. Тогава, например, ще ми стане ясно как може проста система от уравнение с едно неизвестно да са я решили или не и какво означава това. Тогава вече мога да направя анализ дали са учили добре в училище. Освен това знаете, че учениците не са еднакви - едни по-лесно усвояват, други по-трудно; едни много се трудят, други по-малко.

- Как са подбрани въпросите и какви знания и умения на децата измерват?

- Авторите на теста правилно са подходили - тръгнали са с по-лесни задачи. Ето, например, първата задача е действие с рационални - могат ли да умножават и да делят с рационални числа. Това всеки трябва да го може. Следващите задачи показват как математиката работи в бита - това също всеки трябва да го може и т.н.

Продължителността на изпита е 3 часа, тоест 180 минути, и ако ги разделим на 50, колкото са задачите, се получава по 3.6 на задача. Някои задачи се решават за по-малко от 1 минута, ученикът трупа резерв и при по-сложните има повече време за решаване. Всяко дете, което е добре подготвено и има стратегия, няма да има проблем. Ако човек попадне на задача, която не може да реши, трябва да я остави, да тръгне напред и след това да се върне на нея. Пълна картина може да се получи, ако знаем всяка задача от колко ученици в страната е решена.
6
2733
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
06 Юли 2007 09:24
Няма какво да питате хората с асе постарали да няма много 6.
И на матурите и на конкурсните изпити винаги има 1 подусловие нерешаемо.
06 Юли 2007 09:27
Да, няма никакъв проблем с времето, освен, че накрая главата ти е пълна каша и нямаш реме да си провериш или да мислиш точно за последната най-трудна задача.
06 Юли 2007 09:41
Тази форма е пълна глупост. Какво са искали да проверят от децата? За математически гимназии изискванията трябва да едни, за езикови -други. Ако правят нещо като мини матури - за какъв дявол?
06 Юли 2007 10:09
Как може да публикувате подобни интервюта Резултатите по БЕЛ са високи , защото теста беше елементарен , а не защото дечурлигата са станали по-грамотни или даскалите са започнали да преподават по-добре.
Просто нямам думи допреди 2-3 месеца публикувахте смели критични статии , а сега ... Вече започвам да се съмнявам да не би от МОН да ви плащат да им правите реклама
ХОРА , СЪВЗЕМЕТЕ СЕ. ВЛЕЗТЕ МАЛКО ВЧАС !
06 Юли 2007 12:29
Циганчето в къщи беше един от тези 28 000. Оценките му са над средните за випуска.
Проблемът не е дали тестовете са лесни или не, а в това (а) трябва ли да е тест, и (б) на какво ги учат в училище - за съжаление на много малко.
Сигурен съм, че тези резултати за випуска, посочени в статията, са получени въпреки старанията на учителите, жалко.
06 Юли 2007 16:35
Тестът по математика е направен много добре. Включва задачи с различна степен на трудност и действително класира децата според способностите, включително показва разликата между действително умните деца и обикновените отличници, което и трябва да е целта на занятието. А за тези 1122 двойки, или ~4%, мога да кажа следното: ако се дадат напълно случайни отговори поне на multiple-choice въпросите, шансът да се изкара поне тройка е около 65%. Следователно една подгрупа от около 11% от децата са се представили на теста на ниво способност да се държи химикалката и да се маркира точно по един отговор на въпрос, което е горе-долу за четиригодишни. Какво са правили през десетте години след това те, даскалите и родителите им не е ясно и не е моя работа, обаче не виждам защо нивото на каквито и да било изпити трябва да се сваля толкова ниско, че те да нямат двойки. Една промяна в добра посока би била ако всичките тези 11% имаха двойки, което би станало, ако догодина се въведе наказателно отнемане на 1/3 от точките за даден грешен отговор на multiple-choice задача с четири възможни отговора, т.е при следната система:
за верен отговор +Х точки;
при липса на отговор 0 точки;
за грешен отговор -Х/3 точки.
Тогава всичко ще си дойде съвсем на мястото, защото сляпото налучкване, без елиминиране на поне един от възможните отговори, вече няма да е изгодна стратегия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД