Уникални златни накити, керамични и бронзови съдове откри наскоро екипът на Даниела Агре в Елховско. Археолозите се натъкнаха на предметите в Райковата могила в землището на с. Стройно, където откриха прецизно изработен каменен саркофаг.
Той датира от края на I, началото на II век след Хр. и в него е била погребана млада знатна тракийка, кремирана извън пределите на могилата. Заедно с нея е било погребано и детето й. При костите са намерени и изцяло запазени керамични и стъклени балсамарии, както и бронзови съдове. Открити са и дървени предмети - като кутийка за гримове. Най-впечатляващи са десетте златни накита, между които три златни огърлици, златен пръстен и диадема, украсена с полускъпоценни камъни с образи върху тях. Върху гемата на един от пръстените е образът на Атина Палада, на другата е Орфей. Намереното злато е 23,65 карата и тежи 87 грама.
В момента д-р Даниела Агре и екипът й спешно проучват Лозанската могила в с. Бояново, където археолозите откриха култово погребение на едър кон. Това са аварийни разкопки, целящи да спасят ценната могила от набезите на иманярите.
Животното е било огромно и е принесено в жертва пред вкопан в земята гроб, смята Агре. Голяма част от съдовете, положени като даровете в гроба, са били взети от иманяри, които са изровили огромна яма в самия й център. Археолозите са открили шест кръгли бронзови набузници, други бронзови апликации от оглавника и наносник във вид на лабрис - двустранна брадва. Вкопаният гроб е подобен на този при Златиница, където преди две години бе открито богато погребение. Самата могилата е още от бронзовата епоха, в нея са открити и други погребения. Очаква се екипът на Агре скоро да разкрие черепа на предполагаемия собственик на коня.
Даниела Агре поясни, че за разкопките на екипа й пари няма, затова те се финансират от международната фондация "Хоризонти" и община Елхово.
Затова новият директор на Археологическия институт при БАН проф. Рашо Рашев поиска специална сума, която да се отпуска целево от държавата за аварийни археологически разкопки.
ДРУГИ ОТКРИТИЯ
Средновековна църква, преустроена в баня, е открита при археологически проучвания южно от историческия храм "Св. 40 мъченици" във Велико Търново, съобщи БТА. Открито е къпално помещение с размери 4.50 на 7.80 м, с под от каменни плочи. В зидовете са вградени керамични тръби за отопление, които били свързани с горивна камера в съседно помещение. Наред с това са намерени много фрагменти от стенописи и сграфито-керамика с рисунки на животни и птици, част от мраморна икона с позлатена рамка.
|
|