Кметовете на Кърджали Хасан Азис (вдясно), на Мездра Иван Аспарухов, на Троян Дилян Енкин и на Търговище Красимир Мирев (вляво) се чудят как ще поемат тежестта от ДДС по европроектите. |
"Финансирането на 20% от ДДС от общините е невъзможен и непосилен разход за тях", заяви Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините. Като пример тя посочи програмата за селските райони, по която могат да кандидатстват 178 предимно селски общини. "За една такава община имаме размер на проекти до 3 или 2 млн. евро. При проект от 1 млн. евро ДДС е 200 000 лв.", пресметна тя. Общините настояват републиканският бюджет да предвиди средства за финансиране на ДДС по европроектите за общините. Подобен проблем имаше с програма САПАРД и изпълнението й бе забавено с повече от година, докато в бюджета не бяха заделени такива пари. Брюксел отказва да признае тези разходи, защото смята, че така ще финансира националните бюджети. "МФ трябва да осигури размера на данъка за общините", каза пред "Сега" министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов. Според него изключение трябва да се прави за обекти, при които данъкът може да се начисли в такси като изграждане на магистрали или водопроводи. Министърът на финансите Пламен Орешарски обаче е категоричен, че ДДС няма как да отпадне за проекти по структурните и Кохезионния фонд. Страната ни стриктно щяла да се придържа към директивата, но тепърва ще се прецизира кой данък е възстановим и кой не.
"Има мнения държавата да поеме и разхода от 20% за ДДС, но тя веднъж пое кофинансирането от 15% по структурните и 20% по Кохезионния фонд. От макроикономическа гледна точка не е изчислен ефектът върху бюджета. А не бива да бъде така, защото в крайна сметка трябва да бъдат мотивирани общините да бъдат активни", заяви зам. регионалният министър Димчо Михалевски. От новия фонд ФЛАГ общините ще могат да теглят кредити за финансиране на средствата по ДДС. Но това ще е възможно само за тези, чиито приходи позволяват погасяване на кредита. Това са около стотина общини, според разчетите.
МРРБ предлагат на МФ своя схема. Според тях богатите общини трябва да бъдат подпомагани да кандидатстват с по-мащабни инфраструктурни проекти, а по-бедните да бъдат ограничавани. В резултат на по-доброто постъпление от ДДС от богатите общини държавата можела да давала допълнителна субсидия на по-бедните общини за покриване на ДДС. Кметовете обаче са против, защото това щяло да се проточи доста във времето.