Държавата защитава съдиите, прокурорите и следователите при изпълнение на техните задължения и обезщетява тях и семействата им за вреди, причинени при и по повод изпълнение на функциите им. Това е записано в проектозакона за съдебната власт, който тази седмица парламентарната правна комисия ще гледа на второ четене. Обезщетения ще се плащат, ако пострадат имуществото, здравето или животът на магистрата, обясниха юристи. Държавата пък от своя страна ще може да насочи иск срещу виновника за увреждането. Освен това магистратите задължително се застраховат и срещу злополука за сметка на бюджета на съдебната власт.
Проектът въвежда и ново дисциплинарно наказание - орязване на заплатата с от 5 до 20% за срок от 6 месеца до 2 години. По-тежко от това наказание ще са само снемане от ръководна длъжност и дисциплинарно уволнение. Тези наказания ще се налагат от Висшия съдебен съвет. Забележката и порицанието си остават в правомощията на административния ръководител. Интересна новост е и предвиденият едномесечен срок, в който трябва да приключи с решение дисциплинарно производство срещу магистрати. В момента няма фиксиран срок и има случаи, в които дисциплинарките се точат с години. Пресен пример е искането за уволнение на прокурора Николай Ганчев, което след повече от година не е приключило. Ганчев е член на Висшия съдебен съвет и участва в заседанията му.
Ще се промени и ситуацията с конкурсите. В момента те са за всяко движение в системата - назначаване, преместване, повишение. Проектът предвижда състезанието да остане единствено за назначаването на младши магистрати и за външните на системата кандидати. Освен това, ако има свободни щатове, само 20% от броя им ще може да се заема от външни хора. Сега такова изискване няма. Депутатите ще трябва да решат в зала и дали на апелативно и върховно ниво ще могат да влизат външни хора.
Правната комисия увеличи от 2 на 3 години и мандата на младши магистратите. Удължаването ще се отрази и на заварените младши.
|
|