:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,660
Активни 791
Страници 10,225
За един ден 1,302,066
НА ПАЗАРА

Чужденците са "бяло злато" за похитителите в Нигерия

Над 150 души, включително и един българин, са отвлечени тази година за откуп
Снимка: Ройтерс
3-годишната Маргарет Хил е в прегръдките на баща си, след като бе освободена от похитителите си в неделя. Британчето бе първото чуждестранно дете, отвлечено в Нигерия.
В богатата на петрол Южна Нигерия чуждестранните работници са наричани "бялото злато" от бандите, които ги отвличат за откуп.

В страната върлува епидемия от отвличания - над 150 чужденци са похитени от началото на годината, сред тях е и 3-годишно момиченце, което наскоро бе освободено, и един българин, който още е в плен. Почти същият брой бяха отвлечени през цялата 2006 г. Атаките доведоха до спад в добива с около 25 процента и увеличение на цените на петрола по света. Нигерия е най-големият производител на суров петрол в Африка.



"Белите идват...",



подсмихва се млад мъж, член на местна банда, докато пие бира в мизерна крайпътна кръчма. През това време силно охраняван конвой на петролна компания преминава с пуснати сирени през задръстения от автомобили Порт Харткорт. "Това е като количките за сладолед във вашата страна", обяснява мъжът.

Нигерия е втората държава след Ирак, където има най-голям риск от отвличане на чуждестранни работници, показват данните на компанията "Eй Си Ай Глобал Риспонс".

Отвличанията се оправдават от откупите, обясняват членове на бандите и представители на петролните компании. Според тях част от откупа отива за правителствени служители, които посредничат между въоръжените с автомати похитители от блатата и угрижените пратеници от Париж или Лондон.

"Това изобщо не е истина", казва говорителят на щата Ривърс Емануел Оках.

Боец от Движението за освобождение на делтата на Нигер, което стои зад няколко големи отвличания, твърди, че всички, участващи в преговорите, слагат в джоба си дял от откупа. "Всъщност всеки в преговорите за заложниците си цапа ръцете", казва анонимен боец в писмо, изпратено по електронната поща. "Властите просто изпълняват исканията на похитителите и си заделят част от парите, обикновено без знанието на нападателите."

Работник в петролен комплекс разказва как похитителите му и представителите на властите се карали за неговия откуп. Нападателите настоявали, че са искали два пъти по-голяма от предложената им сума; държавните служители казали, че парите са били откраднати, докато били без надзор. Работникът останал в плен, а властите били изпратени за още пари.

В друг случай нигерийските сили за сигурност заплашили да убият заложник, ако той разкрие разликата между сумата, изплатена от неговата компания, и сумата, която получили похитителите, разказва експерт по сигурността. "В много случаи парите, които похитителите получават, са неизвестни", добавя друг служител от силите за сигурност. "Националните или местните власти искат да действат като посредници в преговорите за освобождаване на заложниците", добавя той.

Въпросът е деликатен. Представители на компаниите отказват да обсъждат откупите



от страх



да не засегнат мощните местни интереси или самите те да не се превърнат в мишени. Освободените заложници се страхуват от отмъщение на бившите си похитители или да не изгубят работата си, ако проговорят пред журналистите.

Дори членовете на бандите се страхуват да говорят открито, въпреки че често служат като наемна сила по време на избори и редовно се впускат в кървави сблъсъци помежду си. По тази причина бивш заложник, експерти по сигурността и член на банда, с които АП разговаря, поискаха самоличността им да не се разкрива, за да се защитят. Все пак анонимни източници на агенцията разкриха детайли за тайните споразумения на правителството при отвличанията.

Малко компании имат пряка връзка с похитителите. Когато четирима служители на италианската петролна компания "Аджип" бяха отвлечени в края на миналата година, военизираната групировка, която ги държеше, обяви, че фирмата е изпратила общо 1,5 млн. долара по различни посредници, за да осигури освобождаването на заложниците.

"Аджип" е дала над 200 млн. найра (1,5 млн. долара) на различни мошеници", се казва в мейла на групировката, пуснат, преди да бъде обявено, че откупът, както се твърди - доброволен, е бил "конфискуван".

Компанията майка на "Аджип" "Ени Спа" отрече да е плащала откуп. Нито една петролна фирма не е признавала публично,че е плащала за заложници.

Бойците, които твърдят, че отвличанията са част от кампания за политически отстъпки и по-голям дял от петролните приходи за бедния регион, се опитват да се разграничат от престъпните банди, които отвличат за пари. Все пак мрежата от



връзки между бойците, престъпниците и правителството



е по-оплетена и от корените на мангровите дървета в блатата, където заложниците биват държани.

Въоръжената групировка се отдръпва, когато е притисната да разкрие повече подробности около участието на правителството при плащането на откупите. "Не искам да изглеждам като доносник", казва говорител на движението, който отрича да е искал откупи. Държавен служител обаче признава, че е взел пари в брой при отвличането в "Аджип". Той също настоява да остане анонимен.

Други правителствени служители отричат подобни обвинения. Говорителят на щата Ривърс Оках казва, че не е плащан откуп за освобождаването в неделя на тригодишното британско момиченце Маргарет Хил, което стана първото чуждестранно дете, отвлечено в региона. Според Оках местните власти вече нямат практика да раздават пари в брой от тайни фондове за рушвети, тъй като миналата година е издадена федерална забрана да се плащат откупи.

През 2006 г. властите на Ривърс са разпределили близо 40 млн. долара "за гарантиране на сигурността при избори". Това е с 27 млн. долара повече, отколкото през 2005 г. Няма документи как са похарчени тези средства или колко са дадени тази година.

"Първоначално властите на щата спомагаха за освобождаванията. Днес отделни лица плащат откупи", признава Оках.

Отвличанията зачестяват. Двама чужденци - българин и британец - бяха похитени в неделя, петима бяха отвлечени на 4 юли и бяха освободени след седмица, съобщи полицията.

Чужденците не са единствените мишени. Двама високопоставени нигерийски мениджъри от компанията "Роял Дъч Шел" бяха отвлечени миналата събота и бяха пуснати в сряда, казват техни колеги. Преди около шест седмици две нигерийчета също бяха взети в плен.

Основните причини за отвличанията са бедност, корупция и беззаконие. Те са предпоставка страната да изпадне в ситуация като в Колумбия, където всеки богат човек е потенциална жертва, независимо от работодателя и националността, казва юрист в областта на правата на човека, работещ в Делтата на Нигер.

"Може да дойде време, когато всеки с вратовръзка ще бъде мишена", предупреждава юристът.

В ПЛЕН

Кирил Елефтеров бе похитен заедно с един британец в южния нигерийски щат Делта, след като неизвестни лица нападнаха британската петролна компания е Експрогруп. Засега не е ясно кои са похитителите. Завчера той успя да се обади за кратко на семейството си в Царево, за да съобщи, че е жив и здрав.

Милко Ничев изкара 19 дни в нигерийски плен в началото на 2006 г. Той бе отвлечен заедно с още трима чужденци от членове на "Движението за освобождаване делтата на река Нигер". Не е ясно дали за освобождаването им е платен откуп, но има такива подозрения. Първоначално похитителите искаха $1,5 млрд откуп. Вторият случай на отвличане на българин е на 8 юли т.г.
 Най-опасните райони в Нигерия.
4
2510
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Юли 2007 00:00
Имета на държавата само ти подсказва, че не тръбва да стъпваш там. Ако не искаш неприятности стой далече от държави като НИГЕРия и вУЛГАРИЯ
13 Юли 2007 09:07
Аз бих се боядисал с вакса, ако непременно ми се налага да пребивавам там.
13 Юли 2007 10:42
Проблема с черни хора, които похищават бели такива в името на каузата или в чест на Мамона може да бъде разрешен, като с използва челния опит на Ангола - вика се частна армия - кеф ти "Икзекютив ауткомс" кеф ти "Блак Ийгъл" и др. За предпочитане е фирмата да работи с ЮАР-ци, холандци или руснаци и украинци. Вземат се по наем 2-3 ескадрили Ми-24 и МиГ-23/27, както и една-две механизирани роти. За около година черните борци за свобода остават само светъл спомен в сърцата на борческите племена из делтата на Нигер или където беше това. Сигурността на доставките е гарантирана, фирмата си прибира парите и всички са доволни. Проблема е че очевидно т.нар. правителство на Нигерия печели от отвличанаията, но скоро ще му бъде направена остра забележка от Шел.
13 Юли 2007 12:24
товарищМаузер
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД