Евгени Узунов е роден на 30 юли 1952 г. Завършил е икономика, работил е в министерството на финансите и в министерство на транспорта. От 10 г. работи в холдинг "Стара планина". Член е на Висшия съвет на БСП. След последните промени в Изпълнителното бюро стана един от шестимата секретари на Сергей Станишев и оглави Националния предизборен център
- Г-н Узунов, вече стана ясна общата коалиционна рамка на БСП, но докъде се простират границите й?
- Не можем да поставим категорични забранителни граници. Но логиката на политиката на нашата партия естествено ги степенува - първо да търсим по-активни взаимоотношения в рамките на "Коалиция за България", след тях в широката управленска коалиция - НДСВ и ДПС, след което множеството от граждански структури и инициативни комитети. Ако условно го наречем граница, не можем да отиваме на безпринципни коалиции с ксенофобски и крайнонационалистически партии. В много голяма степен предоставяме това право на местните партийни структури, тъй като животът в една община има своя специфика. Трудно може някаква матрица да бъде еднакво относима към различни и като големина, и като друга специфика общини. Сега се водят разговорите, идеите ще дойдат отдолу.
- Доколко е задължително мнението на ръководството за местните структури?
- Ние вече сме една от най-демократичните партии в това отношение, дали сме достатъчно свобода. Убедени сме, че местните партийни структури най-добре познават проблемите на хората там, на своите членове. Ще следим процеса, ще бъдем участници в дискусиите там, където може би има по-сложни конфигурации. Ще се опитаме да отстояваме в такава рамка онова, което опира до политика, до ценности на партията. Но нямаме намерение да централизираме, да администрираме процеса и от Висшия съвет да се получават готови рецепти за решение в която и да е община.
- Чия ще е последната дума, ако има различия?
- Ще има дискусия, уточняване и стиковане на позициите. Предвидили сме механизъм, при който и Националният предизборен център, и Изпълнителното бюро, и Висшият съвет при нужда да може да сложи тези въпроси на дискусия и там да се стигне до общо решение. Аз лично не считам, че такива случаи ще бъдат много.
- Къде предвиждате, че може да има такива проблеми?
- Не бих се ангажирал на този етап с назоваване на общини, защото е малко рано. Нашите партийни структури започват дискусии и вътре в организациите, и с потенциалните партньори. Обичайно изниква въпросът за Кърджали като някаква емблематика. Но дори и там ние сме в диалог с нашите структури. Искаме да избегнем излишно, самоцелно етническо противопоставяне. Защото проблемите на хората там, етнически българи, турци или каквито и да било, са едни и същи и това всеки разумен българин би трябвало да го разбира. В този смисъл Кърджали се представя като предстояща драма или нещо много сложно. Да, то не е просто поради наслоени процеси за тези 17 г. Но моето лично усещане е, че всички политически партии, в това число и ние, въпреки понякога крайните позиции, зреят с времето и виждат, че смисълът на решаването на проблема не е в политическото или етническото противопоставяне, а да се търсят по-скоро общите допирни точки и общите решения, които могат да доведат до по-добър живот в тази община.
- Влизате в противоречие с председателя на местната структура в Кърджали Милко Багдасаров, който твърди, че БСП ще се включи в гражданска инициатива срещу еднопартийното управление на ДПС.
- Да, може да се каже, че влизаме в противоречие. Затова и с това ръководство, и с Милко Багдасаров говорим. Той не е човек с крайно мислене. И все пак погледът отвътре и погледът отвън имат своите нюанси. Затова трябва да се намери разумното решение, което е съпроводено и с разумен и принципен компромис.
- Какво означава това?
- Не само БСП, а и други партии още не са оформили крайно своите позиции. Затова казвам, че ситуацията там търпи развитие. За съжаление не мога да я предскажа.
- Ако в тази коалиция не участват "Атака" и ГЕРБ, бихте ли се съгласили?
- Не че като "Атака" е там, ние автоматично не бихме се съгласили. Говори се все пак за идеи, за платформи, групи проблеми, които търсят своето решение. Позицията на дадена партия по решаването на тези проблеми определя успоредяване или противопоставяне. Дълбоко съм убеден, че не бива чрез случаи като Кърджали несъзнателно, без да искаме, да рушим нещо, което години наред и България, и обществото се опитват да решават - сложният етнически въпрос.
- Той като че ли е нарушен именно в смесените райони, вашите собствени симпатизанти недоволстват от управлението на ДПС там.
- Ние го отчитаме. Има наистина в някои от смесените райони у наши симпатизанти и членове недоволство, което се изразява в последните месеци. Някои упрекват, че ДПС получава повече власт, отколкото й се полага, или че употребява властта по начин, който дразни или нарушава права или интереси на някои други групи от хора. Като излезем извън Кърджали и погледнем и други такива смесени райони, лично аз виждам, че започва един период и на отрезвяване, и на успокояване. Но не можем да сложим рецепта. Не можем да унифицираме смесените райони като еднородна група. Една е ситуацията в Кърджали, друга е в Разград, трета е в Силистра.
- Ако г-н Багдасаров не се съобрази с мнението на ръководството, може ли да бъде потърсена от него политическа отговорност?
- Още не сме водили организирана дискусия по този въпрос. Не е въпросът в санкцията. Ако говорим за санкции, те трябва да се търсят в устава - кога, при кои условия може да бъде търсена отговорност. Това е формалната страна. Другото е политическата отговорност в един по-широк смисъл - когато тръгнеш с формулирани цели и не ги постигнеш. Нямаме нагласата независимо от мнението на местните структури да наложим своето.
- Това предпазливо отношение не е ли последица от зависимостта на БСП от ДПС като коалиционен партньор?
- Не бих казал. Аз нямам усещането, че и ръководството на партията, и нашите представители в изпълнителната власт носят усещане за зависимост. Няма такова нещо.
- Имате ли визия за по-големите градове?
- Да, но нямаме окончателни становища на местните партийни структури. Във Варна нямаме въпросителни, там ще подкрепим Кирил Йорданов. Водим разговори в Бургас. Но го казвам условно, тъй като не искаме да отнемаме правото на местната партийна структура.
- София, Пловдив?
- За София основното право и отговорност е на градската партийна организация. Те все още са в период на дискусии. Вече в публичното пространство се появяват много имена, но още няма позиция на ръководството на столичната организация.
- Вие как гледате на евентуалната кандидатура на Румен Овчаров?
- Не мога да изключа нищо, нито искам да правя прогноза, защото обикновено в столичната организация това става след широка, трудна понякога дискусия. Бъдещето ще ни даде отговор на този въпрос.
- А на ген. Никола Колев?
- Разполагам само с информация от пресата. Очевидно ген. Колев е достоен човек. В такива условия българският офицер респектира. Но дали това е сериозно обсъждан въпрос, нямам информация.
- За Пловдив?
- И там местната структура трябва да си каже думата. Дискусиите обикновено и там са трудни. Аз не знам дори номинации от други партии освен сегашния кмет Иван Чомаков.
- Питам ви за Пловдив, тъй като там БСП ще се сблъска с комитета на интелектуалците "Съзидание", близък до президента Георги Първанов, който подкрепя Чомаков.
- Този комитет стана малко екзотика в последната седмица. Аз не знам доколко е свързан с президента. По-скоро ми се струва, че това са наистина независими интелектуалци, които гласно изразяват своята позиция. Нямам усещането, че там има намеса на президента или негова поръка да работят в една или друга посока. Това са хора с достатъчно самочувствие на творци, за да бъдат зависими от един или друг. Не виждам нищо страшно такива граждански образувания да изказват гласно своите мнения. Друг е въпросът, че може би те малко изпреварват събитията. Би било добре те да разберат каква ориентация имат политическите партии и други граждански сдружения и тогава да определят своя избор. Но ние като ръководство на партията нямаме притеснения от тяхната дейност. Въпреки това обаче моето мнение е, че те не бива толкова да избързват със свои крайни предпочитания.
- Вашият съпартиец Костадин Паскалев смята, че това е комитет, очевидно свързан с Георги Първанов, който подкрепя кметове, подкрепили президента за втори мандат.
- Аз дори не знам целия състав на този комитет. Костадин Паскалев може би има своя информация, но ми се струва, че това е негово предположение. Не виждам и логика в това президентът да избързва и да тръгва с подобни действия, за да формира изпреварващи позиции. Не го намирам в стила на президента. Нямаме симптоми, че има някаква организирана дейност, която цели изпреварващо да се формира мнение, което да постави структурите на БСП пред свършен факт.
... добре де, защо така свенливо пропуснахте, че Евгени Узунов беше първи секретар на ЦК на ДКМС???
Това толкова обидно ли е?
Особено след като сме свидетели последните години как висшата номенклатура на БКП измества подставените лица от БСП и сродните и сини посткомунистически формации. И цялата тази тотална рекомунизация от 2004-та насам, когато БКП/БСП обяви че прехода е завършил и пое масиран курс към цялата политическа власт. И защото до 2004-та номенклатурата бе заета да прехвърля финансовия и промишления държавен ресурс по личните си сметки и нямаше време да се занимава персонално с управлението на държавата и общините.
Те това е "прехода", ако някой още не е разбрал