:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 129
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Необжалваеми актове?

Ако е конспирация, със сигурност е гениална. Ако става дума за манипулация, е най-виртуозният фокус, който съм виждал. Във всеки случай казусът "Странджа" отваря работа на социолози и социални психолози: как така екологичен проблем, предизвикан очевидно от безотговорността на администрацията, да се превърне в претекст за бетониране на същата административна безотговорност? При това вместо да вият от яд в пресата, рой самонабедени демократи, а и някои съвсем искрени в убежденията си хора (вземете например д-р Берон) се възправят в яростна защита на един



очевиден законов произвол.



Идеята за закон, който да прогласи за необжалваеми актовете на администрацията за определяне на защитени територии, прави изключително опасен пробив във самия фундамент на законодателството. Може би поради ниската им правна култура и зачатъчния им инстинкт да пазят правата си на свободни хора, и депутати, и журналисти, и вбесени граждани бяха подведени да насочат в грешна посока гнева си. Обществото бе подхлъзнато, че "съдът отменил статута на природен парк" и позволил Странджа да се разпродава, застроява и засвинва. Подла лъжа! За съжаление е слаб гласът на разума, който говори, че



съдът няма вина за безобразието.



Съдебният състав не е направил нищо от това, което му приписват. Когато са решавали, че една министерска заповед е нищожна, магистратите са имали своите солидни правни мотиви. Те са пазили закона, за което заслужават дълбок поклон, а не хули. Да, но в резултат от това съдебно решение Странджа вече не била защитена. Чия е вината? Очевидно е и за тъпака: на администрацията, издала негодния и нищожен акт! Кой е виновен актът, защитаващ планината, да е бъкан с пороци, които го правят нищожен? Това е въпросът, който трябваше да се задава. Не знам (и не е важно) името на чиновника, съставил негодната бумага. Но съм сигурен, че недъгавият продукт е дело на същата тази екоадминистрация, чиито актове новият закон се стреми да опази от съда, т.е. от закона и гражданите! Мислете с главите си! Понеже администрацията е създавала калпави актове, сега трябва да забраним на съда да се произнася по тях. Що за логика е да създадем закон, който да защити от закона неизправните актове на администрацията?



А кой разреши строежите,



срещу които негодуваме? Плещи се за мутри, незаконни строежи и прочие деветини. Да знаете, че ви лъжат! Всички тези строежи си имат и визи за проектиране, и разрешения за строителство. Неправомерни били. Добре, но кой им ги даде? Не е ли същата тази администрация, чийто произвол със закон ще обявим за недосегаем? Кой продаде държавни земи в границите на парка, кой прибра за тях пари от хората? Защо сега виновен е онзи, който законно е придобил и платил, а свещена крава пак ще са чиновниците, които незаконно (както се твърди сега) са му продали? Крайно време е не само да се заяви, но и да се обясни



защо е смъртно опасно



за правовата държава да се ограничава съдебният контрол върху актовете на изпълнителната власт. Вече имаме прецедент на необжалваеми административни актове - това са решенията на управляващите БНБ за отнемане на лицензи на банки, с които засегнатите институции автоматично се хвърлят в процедура по несъстоятелност. Сега ще станат необжалваеми една група актове на екоадминистрацията, утре - друга група. Сетне ще се реши, че и данъчните актове, и актовете за конфискация на имущества е по-добре да са необжалваеми, та администрацията да прави каквото си ще, без страх че съдът ще констатира я нищожност, я незаконосъобразност на стореното от нея. Когато законът създава безотговорна власт, той руши самите устои на реда, който е призван да създава. С тъпо замисления "закон Странджа" депутатите



поставят чиновника над закона,



защото законът - това е съдът, който го прилага. Негово е и негово трябва да остане върховенството да приложи закона. Естествено може да се очаква, че Конституционният съд (ако се намерят достатъчно здравомислещи депутати да го сезират) ще намери за противоконституционен закона за защита на административната безотговорност. Защо да се стига до там? Такъв закон просто не бива да се приема.



Целта на закона не е да пази Странджа,



а да пази администрацията. Иначе вместо закон, забраняващ съдебния контрол, господа властващите политици за същото време можеха да приемат "закон за Странджа", в който да посочат границите и статута на парка. Ако не се сещат нищо по-добро, просто бе да вземат онази нищожна според съда заповед, да напишат отгоре "закон" и да я гласуват за миг. Това би било едно разумно временно решение. Проектът, който пробутват сега, не е никакво решение, а безочлив удар срещу принципите на правовата държава.
22
3970
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
16 Юли 2007 00:54
Прочете мението на адвокат Свилен ОВЧАРОВ, първо:
Натиснете тук

Хърсев пак се е изказал като специалист по всичко.
16 Юли 2007 01:35
Емил Хърсев
16 Юли 2007 07:35
Ърсев почна от сичко да отбира.
Първо еколог, а после и цел еГолог.



_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
16 Юли 2007 08:41
Емо, Емо-о, добре, че не си доктор по медицина, че ще я втасаме напълно. Не, че не си прав.
16 Юли 2007 08:56
От едно вчерашно предаване по ТВ-то разбрах, че съдиите не са разгледали както трябва документите. Границите ги е имало и всичко май си е го имало. А за разрешенията е смешно да се пита. Всеки знае как се вземат.
Ама също разбрах, че ВСС току що си е построил много модерна станция в Царево за по 14 лв. квадр. м.
16 Юли 2007 09:17
Г-н Хърсев е прав в изложението си. Но има нещо, което не споменава.
Да, много често нещата не се изпипват както трябва документално (за което си има персонални виновници, но това не ни топли). Но има и положения, когато според сегашните правила трябвало незнамкаквоси пък те някога го направили другояче. И хоп, колко му е подходящ съдия да отсъди седнал здраво на сегашен стол.
Между другото, какво означава съдия? Човек учил и преучил, честен и умен, хуманен (! – съди хората). Изобщо твърде специален, защото...има право по даден казус да отсъди от 2 до 200!
Иначе нямаше да има съдии, а компютри – трак-трак и присъдата готова за 20-30 секунди.
Мислете с главите си!
16 Юли 2007 09:53
Тоя наглец, кмета на Царево, пак се пазареше сутринта по бТВ само за 2 % от територията на Странджа. Не знам дали е лесовъд, както сам се представя, или е брокер на имоти? Смислена дискусия между собственици на имоти и еколози не се получи, защото всички крещяха и си искаха своето. Наглецът Арнаудов се пазареше също и за откупуването на земите от държавата, ама по ПАЗАРНИ ЦЕНИ, както той дебело подчертаваше. Значи той продава общински земи под пазарните цени, срещу някакви мъгляви обещания от т.нар. "инвеститори", а иска максимума от всички нас като данъкоплатци. Тоест, неговите пазарни цени сигурно са като да се строят десететажни бетони с максимална плътност на застрояване. Защото една е пазарната цена, когато можеш да строиш 1-2 етажа при 20% плътност, а друга е цената при 70% и 10-12 етажа!??? Трябваше Бареков да го заведе на 500 м по на север в Лозенец и да го пита, сочейки бетона, защо разрешава 7-8 етажа хотели там, където е разрешено строителство до 7 м височина (става дума за м. Рибарницата!). А това че ВСС си изгради модерно хотелче на общинска земя първа линия в с. Лозенец е вярно и вестниците писаха преди 1-2 години. Районът беше запазен за крайбрежни алеи и паркове, а на всичко отгоре е и свлачищен!? Не знам за какъв съд говорим и за кви пет леева?

Редактирано от - Амен на 16/7/2007 г/ 10:04:45

16 Юли 2007 10:04
"Защо сега виновен е онзи, който законно е придобил и платил, а свещена крава пак ще са чиновниците, които незаконно (както се твърди сега) са му продали?"
Ето тук според мен е целият фалшив патос на г-н Хърсев. Защото пренасочва острието на недоволството изцяло върху администрацията. Да, вярно е, че администрацията (както се видя) е "калпава". "Калпава" даже едва ли е точната дума за действията й. Само че е вярно и това, че законът(=на съда, според господина?!), според който придобилите земи в екологичен парк, също е калпав. Вярно е и това, че докато се обжалват едни или други административни решения, строителството ще си върви и то - непоправимо. Заради това беше и гражданското неподчинение на еколозите, предизвикало извънредното законодателство. Значи дилемата тук е не съдът или администрацията, а Странджа или използващите съдебни процедури за продължаване на застрояването на "законно придобитите парцели".
Между впрочем, "онзи, който законно е придобил и платил" спокойно може да използва правораздаването и да осъди чиновниците - "свещенна крава". И да докаже, че чиножвниците и придобилите не са от едната страна на барикадата.

Редактирано от - Calina Malina на 16/7/2007 г/ 10:27:27

16 Юли 2007 10:39
Няма нужда да си юрист за да разбереш че когато администрацията е освободена от съдебен контрол става беззаконие.
А обърнахте ли внимание че НСБОП наложи ЦЕНЗУРА на интернет?
16 Юли 2007 10:54
Че винаги трябва да има съдебен контрол над административните актове е вярно, НО:

да вият от яд ..., яростна защита ..., вбесени граждани..., подла лъжа..., очевидно е и за тъпака..., плещи се за мутри, незаконни строежи и прочие деветини..., тъпо замисления "закон Странджа"..., безочлив удар ...


Такъв език е знак за изпуснати нерви и засегнати големи интереси.
16 Юли 2007 11:03
"Защо сега виновен е онзи, който законно е придобил и платил, [...]"


Логично е г-н Хърсев да защитава частниците, но лично аз, като знам практиката в България, дълбоко се съмнявам че въпросните земи са законно придобити. Е, когато общината продава земи по 14 или 45 ст. кв.м. - това разбира се е законно... формално. Интересно ако държавата реши да върне на честните частници парите, за които по документи са купили съответните земи, заедно със законната лихва - дали ще подскочат като ужилени?..


"магистратите са имали своите солидни правни мотиви."


Айде празни приказки! Никъде в материала не са обяснени въпросните мотиви, а още първия форумец е дал връзка към статия, в която адвокат обяснява защо точно магистратите са допуснали грешки, и как единият от тях е подписал с "особено мнение" (aka "не съм съгласен".


За едно нещо г-н Хърсев е прав, разбира се - необжалваемите актове по дефиниция са нещо ужасно, и всяка демокрация трябва да се пази от тях като от чума.
16 Юли 2007 11:13
И к'во, и к'во?!
Админ = "свещенна крава"?!
Явно затуй в държавната администрация агенциите се плодят като зайци: - като последни може да се посочат планираните "Държавна агенция по горите" и "Държавна агенция по националната сигурност"...
Агенти до агенти, мила моя майно льо!
Със съответното цицане от държавния бюджет, сиреч от нашите данъци.
Май им хареса примерът с "Агентите на короната"
А сега и с "Необжалваеми актове"!
Тогаз къде остават ЗАНН(закон за административните нарушения и наказания), а за ей туй тука:
АДМИНИСТРАТИВНОПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС
Обн. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г.
Дял първи. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава първа. ПРЕДМЕТ, ОБХВАТ И ДЕЙСТВИЕ
Чл. 1. Този кодекс урежда:
1. Издаването, оспорването и изпълнението на административните актове, както и оспорването по съдебен ред на подзаконови нормативни актове;
направо нямам думи!
Както се казва...без коментар!
16 Юли 2007 11:33
За мен казуса е доста по-различен от това което се изнася за него.
Просто всеки построен нов хотел, особено в близост до природата е заплаха за вече построените бетонови мастодонти. Конкуренцията по черноморското крайбрежие става страшна. Но нали това искахме. Нали искахме пазарна икономика. Сега не би трябвало да се сърдим на конкуренцията. Тя е тази която сваля цените.
И само не ме убеждавайте, че протеста на еколозите в София е бил спонтанен.
Скоро започнаха да ни обработват и за един друг проект с който би се нарушило еко равновесието, комплекса в Шкорпиловци.
Нека да сме наясно. Ако държавата иска да съхрани природата да изкупи земята от собствениците, /но по пазарни цени/ тя да стане публична държавна собственост и край, особено ако това касае защитени територии.
В противен с всеки собственик може да се разпорежда със собствеността си. Иначе се получава противоречие. Не може в национален парк да има частна собственост.
16 Юли 2007 11:49
не ми е хърсев на сърцето, но е прав - една грешка се замазва чрез друга - приемат закон, който узаконява всяко потенциално беззаконие. в резултат чиновниците си правят каквото поискат и не можеш да ги спреш. това не е правова държава. подобни закони, предвиждащи необжалваемост на актовете на администрацията, могат да се отнасят само до много ограничен кръг казуси, свързани с националната сигурност и нищо друго. защо, например, да не приемат закон, че всички актове на правителството са необжалваеми? или на кмета? в съда да влизат само спорове между частни лица... а държавата да е с имунитет! ура!
16 Юли 2007 12:03
Статията и предизвиканите от нея коментари показват само едно -
държавната администрация започва да осъзнава собствената си корупционна, шуробаджанашка, партизанска и т.н. зависимост и разбирайки, че сама не може да се излекува - въпреки наченките на желание от наследствените си и хронични болести - постъпва като стар закоравял пушач -на когото лекарите са казали, че ако не престане да пуши до година ще е пътник... Образно казано - нарочно си оставя цигарите вкъщи - уж че, се е отказал...Докато срещне първият познат пушач...Сама на себе си забрани да разрешава...
16 Юли 2007 13:03
За мотивите на съда човек може да си състави мнение и по това интервю- http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=35835 1
16 Юли 2007 14:02
Полицията проверява блогъри и ги привиква за справка в Столичната дирекция на вътрешните работи. Проверките са във връзка с информаця, която те са публикували в личните си интернет страници за протестите в подкрепа на Странджа.

Според един от привиканите, Мишел Бозгунов, полицаите са му обяснили, че е незаконно да публикува информация, която призовава към нарушаване на обществения ред. Той е бил предупреден да спре да го прави с протокол.

"Аз само цитирах сайта http://savestrandja.ludost.net", обяснява Мишел. "Не съм искал да призовавам към незаконни действия и не съм организатор на протестите, а ги отразявах и ги коментирах", допълва той.

"Не съм призовавал към безредици, незаконни прояви, насилие или анархия! Прочетете внимателно всичко, което съм изписал за "Странджа" последните дни, и намерете дори и един ред, който да намеква за такива призиви", възмущава се блогърът.

"Сега искам да замина оттук, може би завинаги. И вече не ми се пише за "Странджа", макар да подкрепям каузата в сърцето си. Не защото се боя от закона, не защото съм престъпник, а защото ме е срам", обяснява Мишел. По думите му той е видял в участъка разпечатки от сайтовете на други от най-активните блогъри, които също се проверяват и наблюдават по същия повод.

На печелившите-честито
16 Юли 2007 18:28
Идеята за закон, който да прогласи за необжалваеми актовете на администрацията за определяне на защитени територии, прави изключително опасен пробив във самия фундамент на законодателството

авторе -

16 Юли 2007 18:31
вместо да си търси оправдания и да иска необосновано повече правомощия поставяйки се над закона нека администрацията да вземе да си свърши най-после кадърно работата. като трябва да услужат на някоя мутра закона не им пречи, нали?! тогава не трябва да им пречи и когато трябва да служат на хората

16 Юли 2007 19:09
Натиснете тук
16 Юли 2007 19:13
Не съм изненадан, че уважавания от мен икономист господин Хърсев скокна срещу принципа на необжалваемост, прилаган отдавна в българското административно законодателство. Сигурно си има причини... Не че съм защитник на тази антиправова процедура. Но господин Хърсев би трябвало да знае, че административни актове под определена стойност не подлежат на обжалване в съда дори и да са издадени в доказуемо нарушение на Закона! Господин Хърсев, господин Хърсев! Добро утро!
Много ми се ще някой да се сети да каже номера на Делото във ВАС. А то така всеки си говори каквото му отърва. Ако го знаете този номер - кажете ми го (е-mail!). Много ми се ще сам да видя как са го казали самите съдии...
16 Юли 2007 20:08
Няма никакво значение кой е крив и кой прав в конкретния случай.
Идеята за необжалваеми актове е израз на абсолютно безсилие и немощ на властта да се справи по нормален начин. И липса на мозък, естествено.
С една дума - кумуняги. Още не са разбрали, че закона се прави за общия случай, а не за частния. Очевидно и да приемат закона пак нищо няма да излезе. Как биха реагирали законодателите на един такъв необжалваем акт: "Обявявяме за защитена територията на Борисовата градина летището и я предоставяме на г-н Ганю Балкански да я стопанисва и опазва". Предполагам, на другия ден Ганю ще къса билетчета на входа. Не че сега чиновниците не са в позицията на Ганю Б., но поне действията им са обжалваеми.
Но какво може да очакваш от хора, които мотивират закон със "за да се попречело на еди кой си да спечели еди колко си на изборите"? Или за да "вкараме еди кой си дебил зад решетките".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД