:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,825
Активни 568
Страници 9,699
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Емигрантите: странични бонуси

Случайно или не, но процесът срещу медиците ни в Либия стана знаково събитие, съпътстващо българския граждански пубертет по време на европейското ни присъединяване.

Не знам дали си спомняте как почна и отекна този процес - като един плах, но все по-натрапчив рефрен в хаотичния външнополитически оркестър на страната ни. Основните музикални мотиви първо бяха - "няма такова нещо", после - "тихо, да не шумим, че ще стане по-лошо"; последва "ами ако са виновни", та до "търпение му е майката" и "Не сте сами"...

Днес нещата изглеждат много по-различни. В случая нямам предвид само сестрите и очертаващия се финал на мъките им, а трансформациите в общественото съзнание тук. Тези трансформации се нещо ценно; тъкмо те са кодът, чрез който най-лесно можем да разчетем промените в степените на зрелост, отнасящи се до гражданската реактивност на обществото.

Да оставим самия процес настрана - за него много се изписа, и компетентно, и не; а немалко анализи предстоят. Да оставим настрана и самите медици в Либия - чисто човешките им загуби са невъзстановими.

Да си дадем и сметка, че без успешната мобилизация на новото външнополитическо партньорство на България едва ли процесът щеше да поеме по такива дестинации - а после да оставим и това настрана.

Основното в случая с нас и Либия е, че разчупихме един калъп. Въпросният калъп бе замесен в патерналистичния котел на сталиновия тоталитаризъм и излят от инфантилната форма на удобно за идеологическо моделиране месиво.

Онова общество реагираше



само с направляема спонтанност.



Примерно, за враг е обявен Трайчо Костов. Пред съда маршируват тълпи, които викат: "Смърт на Костов!" Някои са мобилизирани служебно; повечето са искрени ентусиасти, убедени в правотата на викането си.

Или - Китай отпочва конфликт с Виетнам, предизвикан от обтегнатите си отношения с Ханой и покровителя му СССР. Не знам дали си спомняте какво се изля и изписа пред китайското посолство - в моята памет е останал само един бисер на изобличителното народно словотворчество с орнитологичен, неизвестно защо, контекст: "Дън Сяо Пин е пингвин!"

Паметта ни не е съхранила нито една масова обществена проява на недоволство: нито по време на нахлуването на СССР в Афганистан, нито когато (за кратко) прекръстиха град Варна в Сталин, нито когато бяха подгонили Солженицин от цялата Варшавска система. Напротив, имаше "спонтанни" (в кавички), както и спонтанни (без кавички) обществени изяви в унисон с мнението на властта.

А мнението на властта по въпроса за процеса с Либия беше доста дълго време, ако помните, уклончиво; да се оставят нещата не на медиите и уличния натиск, а на тихата дипломация. Ако беше станало така, може би сестрите щяха да бъдат вече обесени. Или най-малкото - забравени в зандана си. (Не че либийското правосъдие се вълнува от общественото мнение отвън, то обеси двама турци, ако помните. Но либийското правосъдие се вълнува силно от мнението на върховния предводител на джамахирията, а той по ред причини се вълнува от сложния танц на взаимоотношенията си със световните властови центрове. В който танц с неустановим ритъм преобладава ту монументалният нарцисизъм, ту левантинският търговски рационализъм, ту обикновената параноя, ту основателното недоверие в обичта на своя и чуждите народи. Но то е друга тема.)

Не можем да отречем, че сегашната власт



умело намери сечението



между медийна и обществена ангажираност и външнополитическа активност и извлече дивиденти за себе си от това.

В случая с медиците в Либия тя се радва на комфорт, но голяма грешка за нея ще бъде, ако допусне, че добилото самочувствие гражданство ще й го осигурява и за други обществено значими случаи. Мисля, че вече има не много широк, но достатъчно активен слой от наши сънародници, които стават активен обществен, съответно политически фактор. Тези нови българи са продукт на изменен обществен генотип и не се вписват в патерналистичния модел на по-далечното и по-близко минало, описан още от Захарий Стоянов като модел на суеверието и овчедушието.

Например реакциите по повод тихо замислената бизнес инвазия в природните паркове вече успяха да изненадат властта; тя даде назад.

Но кой фактор така динамично промени матрицата ни? Новата външнополитическа ориентация? Наличието на многопартийна система, която въпреки критиките към нея функционира нормално? Медиите, които при все степените си на индивидуална зависимост, като цяло могат да дадат доста независима и широкоспектърна картина на политическото и обществено битие?

От всичко по малко; аз все пак съм склонен



да обърна внимание на фактора емиграция.



Много от българите, напуснали страната, се връщат за повече или по-кратко у нас. Те са хора, склонни да разглеждат всеки социален и административен модел не като константна величина, а като структура, подлежаща на непрекъснато усъвършенстване или промяна. Най-малкото защото имат база за сравнение.

Трудният опит, придобит в емиграция, индуцира и нова гражданска култура у нас, при това независимо дали връщащите се емигранти идват от страни с по-развита система от българската, или обратното.

Всъщност и медиците ни в Либия са емигранти; тяхната лична съдба стана символ на раждането (или на възраждането) на общество, което в ЕС следва да се чувства като хазяин, а не като имигрант.
27
3471
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
16 Юли 2007 23:53
Лабмовски, Костов се оказа прав (за кой ли път) по отношение на мед. сестрите в Либия. Виновни са--дали наполовина или една трета, но обвинението има резон. Ами ти бе, Ламбовски, що поне веднъж не кажеш защо пишеш в ЧЕРВЕН вестник? Какви са ти убежденията?
17 Юли 2007 00:09
Нова приспивна мантра за комунистите и техния електорат: Емигрантите се връщат, емигрантите се връщат, спете спокойно деца. Връщат се, ама в посока Запад
17 Юли 2007 00:11
Щото тука плащат, много ли е трудно да се сетиш?!
Между другото, Дачката питА ли го същото навремето, когато пишеше тук?
17 Юли 2007 00:12
емиграцията е един от факторите, друг е частната собственост на все повече хора с произтичащите от това права и задължения (да не се бърка с лична собственост по соц време).

интересна статитя, опит за начало на дебат
17 Юли 2007 00:15
Фльорца Тато, не съм го питал. Що, трябваше ли?
17 Юли 2007 00:17
безгрешника костов наричат и предателя на сдс, сигурно знаят защо, а при научни доказателства за началото и причините за епедемията обратните твърдения за вина на невиновни нещо цели, предателство някакво пак навярно, нрав не се мени само козината
17 Юли 2007 00:27
с всеки нов ден светът на кафка се уголемява по всички земни посоки
17 Юли 2007 00:39
кафка ама фактите говорят, костов изостави отвлечените сестри, симеон ги спазари и тихо дипломира паси, само международния протест дотук е фактор и човешката съпричастност към счупения живот на заложничките, швейцарските колеги отказоха болничен прием след последното дело, и това е само началото ако не ги върнат, живеете в друг свят
17 Юли 2007 00:40
Stipulator, бе то и ти пишеш в тоя "червен" вестник, но поне като четеш разбираш ли за какво става дума?
17 Юли 2007 01:14
не разбирам загубата на човечност в обществото, без човешкия морал, съпричастност, солидарност, уважение към другия, живот заедно няма, капитализмът бил експлоатация на човек от човека, ами социализмът беше обратното, и достойнство и права даром никой не дава....
17 Юли 2007 01:26
Пейчо, това, което устата на костофф продумаха, луда крава няма да изму4и, префасонираният на цар симеон е звездоброец, паси е паркетен и валсирането му, врътката, пред полковника не мина, пък и лесно се разплаква, кога химн му свирят, и е слаба ракия.но, ве4е разрешиха хората да рисуват и пишат пред посолството и това народно твор4ество евронюз и dw го показват на всеки объл 4ас.та, корабът ни плава
17 Юли 2007 01:41
същото казвам, демокрацията позволява обществото да влияе на решенията на властта, а безуинските номера на кадафи пред западното обществено мнение не вървят, там хората са с достойнство и го защитават, а ние, далече сме още, смачкани и обезверени
17 Юли 2007 04:49
Друг, извинения че се намесвам в разговора, ама за какво да пише човек в син вестник? За да са всички на същото мнение с него ли? Скучно... Ами то цялото удоволствие е в това, да поспориш.
......................................... ..............
"Съществува едно единствено правилно мнение, и то е, разбира се, моето!"
17 Юли 2007 05:51
"Въпросният калъп бе замесен в патерналистичния котел на сталиновия тоталитаризъм и излят от инфантилната форма на удобно за идеологическо моделиране месиво."
И това неразбираемо стълпотворение от думи е създадено от някой , който претендира, че е поет и изобщо човек на словото? Ако той не може да се изразява, няма ли редактори? И изобщо що за теза- избягалите от тук ни научили как да реагираме правилно. Добре че бяха те, иначе и досега да си тънем в някой сталинов я котел я тенджера.Пореден жалък опит на Ламбовски да се хареса на някой.
17 Юли 2007 08:33
Ами бивша Югославия сега Сърбия?
17 Юли 2007 08:58
Емиграцията, бла-бла. Да са ни живи и здрави приятелите и съюзниците, че без тях сме за никъде.


Ламбовски, в същия ред на размисли, не беше ли по-интересно да прогнозираме предстоящия изблик на страсти след очакваното завръщане (дай Боже!) на сестрите. Щото аз вече чувам глухото ръмжене как $400 млн. сме давали за не знам какво си, пък толку пенсионери таквозто де, гладни, а колко деца чакали трансплантации... Тъй де, пак ще си говорим за нравствения ръст дето сме го извисили. Само по-скоро да се върнат женичките.
17 Юли 2007 09:06
Какви емигранти, какви пет лева? Нещата са ясни, нещото се е оцапало, българите са пак вътре и сега пускаме вода в казанчето да се измие. Това е. Трябва да си го признаем, да не търсим под вола теле. Малката държавичка разбра най-после, че други командват парада.
17 Юли 2007 09:16
Бойко, статията ти само щеше да спечели ако я беше написал в стихове!
17 Юли 2007 09:21
Свободни са !!
Помилването е факт!!!
Честито!!!
17 Юли 2007 09:36
по-добро заглавие би било "евроинтеграцията - некои екстри"
17 Юли 2007 09:49
Stipulator!
Как не те е срам!
Ако Костов беше реагирал адекватно както поляците и филипинците сега проблем с медиците нямаше да има.
17 Юли 2007 10:29
Така е - Костов и Надка се чудеха виновни ли са , или не са, Димо Гяуров май бил казал, че става опасно, ама не му обърнал никой внимание и през това време останалите чужденци успяха да се измъкнат.
17 Юли 2007 12:06
Бойко, сине, абе кажи ни го направо, че навън видяхме какво е да си клиент на държавна административна дейност, а не жертва .
Ама в бг-то първо требва да измрат сите чиновници днешни и да ги заменят служители, а не новопоставени
17 Юли 2007 13:28
...От фондация „Кадафи” са обяснили, че парите са предоставени от Специалния фонд за подпомагане на Бенгази, който беше създаден през 2005 г. от Триполи и София под егидата на Европейския съюз....
Дългът на Либия към България се превръща във фонд, който Кадаифа и БСП ще си поделят.Много умни тез бесепари, всинца ни измамиха!
17 Юли 2007 21:22
От всичко написано от автора ми стана ясно едно-емигрантите се явяват своего рода коректив и катализатор на нови процеси носещи положителен заряд за обществото.
17 Юли 2007 21:31
БЛ, защо?
17 Юли 2007 22:57
Ангел Кандилото казва че били помилвани и свободни, ама аз чувам други работи. Помилвани-да, но не и свободни. Доживотен затвор е решението на Висшият съдебен съвет. Има още много пот и сълзи. Сигурно сега трябва нов допълнителен натиск.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД