:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,058
Активни 470
Страници 11,932
За един ден 1,302,066
На прощаване

Морал в края на мандата?

Подадените 3 оставки в столичния общински съвет са поредното признание за омърляното и разпарчетосано управление на София
Снимка: Борислав Николов
10.04.2007 Групата на ССД сформира мнение по отстраняването на избрания с тяхна помощ шеф на "Топлофикация-София" Наско Михов. Назначаването му на поста бе поредният повод за обвинения за оцеляващия модел на управление "Софиянски".
"Аз съм свободен мъж с добро име. Не бих участвал в партия, чиято цел е компромисът".

Радомир Чолаков, ексобщински съветник от ССД



"БСП не трябваше да кадрува в общинските дружества, а да се противопостави на партийния модел на икономическо управление на София".

Данаил Кирилов, ексобщински съветник от БСП, вече лоялен към ГЕРБ



"Отивам си заради нежеланието на съветниците да прекратят неизгодната за столичани корупционна практика със замените".

Стефан Беязов, ексобщински съветник от ДСБ



Тези думи записа в аналите си наслушалият се на какво ли не столичен общински съвет. Подадените една след друга оставки в СОС породиха различни коментари - и по адрес на моралния патос в тях, и по линия на произтичащите политически рикошети. Над личното решение на тримата съветници обаче тежи общо послание - за един отиващ си, противоречив и омърлян в условията на "гъвкаво мнозинство" мандат. Същата е поантата и от решението на на дискусионния клуб в софийското БСП да посочи поименно общинските съветници, които не бива да попадат в есенните листи.

Няма начин иззад тези жестове на лично достойнство и фракционна смелост да не изскача призракът на изтеклите 4 години и задаващите се местни избори. Моралът не разпознава дати и не може нито да закъснява, нито да бърза. Още повече, че в изказванията и на тримата съветници и в аргументите на червения дискусионен клуб приеманите доскоро компромиси са откровено признати. Иначе казано, личният принос и качества на Чолаков, Кирилов и Беязов и соченето с пръст на този или онзи не снемат въпроса за реално надделявалите през мандата мнозинства. Но нека все пак отдадем дължимото на личността.

Групите си в СОС напускат трима съветници, които поне публично не са забърквани в тежки скандали. Стефан Беязов от ДСБ на два пъти безуспешно се опитва да прокарва мораториум върху неслучайните замени на общински терени срещу жилища на частни и юридически лица. В това отношение и Беязов, и самото ДСБ имат последователна политика и не внасят подобни предложения. Беязов падна жертва на развода на костовистите със СДС и бе свален от шеф на архитектурната комисия в СОС, а после отстранен и от надзорния съвет на столичната агенция по приватизация, в който не искаше да участва заради раздуването на борда.

Радомир Чолаков от ССД е автор на част от действащата нормативна уредба в София - негова е новата наредба за реда за приемане на дарения, както и правилника за дейността на столичния омбудсман. Сред личните му неуспехи е провалът на идеята София да оземлява бедни граждани, като им предоставя евтино право на строеж.

Юристът Данаил Кирилов изненада БСП с острото си изказване, доколкото винаги е говорил политически умерено дори при несъгласие. Кирилов бе твърдо срещу обявяването на приватизация на едни от най-апетитните общински фирми преди изваждането на имотите от тях. Той остро се противопостави и на увеличаването на капитала на Общинска банка, целящо да прехвърли акции в ръцете на Христо Ковачки. Името му е замесвано само в една спорна замяна - на 40 декара нива в района на Горни Лозен, взети от инвеститора "Ню ленд дивелъмпмънт" при цена от 40 лв. за кв. м.

Много или малко са свършили тези съветници е относителен въпрос, за разлика от косвената политическа присъда за работата на целия общински съвет. Най-неубедително в случая прозвуча алибито за работата на ССД, съшито на прощаване от Радомир Чолаков. "За съжаление бяхме поставени в условията на глуха отбрана, бяхме принудени да се защитаваме", оправда колегите си в общинската група екссъветникът. Така сянката на Софиянски изведнъж се оказа единственото обяснение за силно противоречивото поведение на ССД в зала.

След разпада на официалното дясно мнозинство ССД взе активно участие в не една или две сделки. Лансираната от Софиянски фраза за управление чрез "гъвкав" консенсус си намери по-убедително заглавие - "икономическо мнозинство", и в него, в зависимост от конюнктурата, редовно се включваше и ССД, и напусналите ги "Демократи за София".

Последното показно за действието му бе проваленият конкурс за избор на директор на източваната "Топлофикация-София", при който съветниците от БСП счетоха за напълно нормално да се консултират в почивката с тогавашния енергиен министър Румен Овчаров, а ССД подкрепи кандидата на червените и НДСВ Наско Михов в опит "да спаси" ситуацията. После Михов бе освободен като негоден да заема поста.

Още по-странна бе гъвкавата коалиция около скандалното и после отменено решение за вдигане на капитала на Общинска банка. То успя да мине с цената на "соло вот" на 6-има от СДС и 4-има от БСП, уж принципно несъгласни с мнението на групата.

Разпарчетосването на местния парламент след отцепването на ДСБ и част от хората на Софиянски превърна в негова запазена марка политическите пазарлъци, разми политическата отговорност и позволи решаването на спорни въпроси с цената на случайни събития като отсъствие от залата на твърде много съветници, "объркване" на отделни гласували, лоша дисциплина. Култът към модела "Софиянски" бе редовно подхвърляно обвинение в залата, но в оцеляването му никой не се усъмни.

Това е и основното послание в критиките на Данаил Кирилов към БСП. БСП не просто не успя, но и открито не желае да загърби партийните намеси в общинската икономика със съмнителното оправдание, че това се прави в името на ясната политическа отговорност. В тази игра групата на левите игра твърде често на страната на победителите, за да може да претендира за опозиционната скамейка в СОС. Много по-убедително в ролята на опозиция влязоха хората на Костов.

Иначе общинските съветници от всички групи обичат да изтъкват, че избухващите скандали около общинските фирми са от времето на Софиянски и СОС е наложил благотворен мораториум върху разпореждането с общинско имущество. От това замразено състояние на столичната икономика, пък и не само на нея, София обаче не печели, а следващият общински съвет буквално ще е изправен пред минно поле с назначени от залезли политици фирмени управи.

Бъдещите обитатели на местния парламент надали ще са толкова шарени и гъвкави, а мнозинството може би ще е по-стабилно. Но дотогава ни чакат манифестации в името на морала и обществения интерес - стока с висока пазарна цена главно в предизборни времена.
6
3135
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
17 Юли 2007 00:24
Мила Таня ,
Запиши си имената на двама от тримата и се въздържай от прогнози за бъдещото общинско събрание на София ... Да ме звиниш , моля ...

17 Юли 2007 11:03
те тоя ГЕРБ направо са си за смяна на името - "ренегат"
17 Юли 2007 11:19
17 Юли 2007 11:20
И "костоварите" са се хванали за гушите!
Столичните общинари на Иван Костов са в тежък конфликт. Петима искат да изхвърлят един от тях - Вили Лилков, от групата в СОС, а той от своя страна ще настоява, те да бъдат изключени от партията.
„Ще обявим, че групата на ДСБ в Столичния общински съвет се състои официално от петима, а не от шестима членове. Към нея не принадлежи съветникът Вили Лилков.” Това съобщи пред ЕКСПРЕС.БГ съветникът от ДСБ Стефан Беязов. Според него колегата му Лилков вече година не участва в заседанията на групата и не работи заедно с колегите си.
Лилков от своя страна заяви, че е научил от медиите за решението на съпартийците си. „Никой не ме е уведомил за нищо. Не съм запознат с мотивите им”, коментира пред ЕКСПРЕС.БГ Лилков и подчерта: „Те нямат право да вземат такова решение. Две години и половина ги нося на гърба си. Сега ще се обадя на г-н Иван Костов. Ще настоявам да бъдат изключени от партията!”
17 Юли 2007 11:29
Не знам как го вижда Танчето това стабилно мнозинство в СОС следващия мандат, защото на мен ми е много странно при следния приблизителен резултат:
1. Герб - 16-20 съветника
2. БСП - 15-18
3. ДСБ - 10-12
4. Атака 8-9
5. СДС+ССД+ВМРО+други 4-6
6. НДСВ - 1-2
7. ДПС 1-2
Ха да му е честито на Бойко новото икономическо мнозинство от гладни и бедни съветници.
17 Юли 2007 12:47
ГЕРБ е политшашма на ционисткото "ОО" на Сорос, изпълнена от неговото отроче "Глобална България" Естествено, подходите им в партийното строителство са ционистки - подкупване и превербуване срещу настоящи и бъдещи облаги. Видно е по това, че "възмутените честни" общинари напускат с трясък партиите си току преди изборите за местна власт. С което уреждайки себе си, хем съдействат на ГЕРБ и Мухобойко, хем навреждат на довчерашните си другари. Мръдници! Но това е ГЕРБ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД