:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,697,391
Активни 379
Страници 8,321
За един ден 1,302,066

Държавата Косово ще се роди на 28 ноември

Парламентът в Прищина има готовност да гласува с пълно мнозинство акта
Снимка: Ройтерс
Агим Чеку
Косово възнамерява да обяви едностранно независимост на администрираната от ООН сръбска област на 28 ноември, съобщи изненадващо премиерът Агим Чеку, цитиран в петък от Ройтерс.

"Депутатите от всички парламентарно представени политически партии и движения имат готовност да гласуват с пълно мнозинство този акт, без да се съобразява с решенията, които трябва да вземе Съветът за сигурност (СС) по проблема с бъдещия статут на областта. Провъзгласяваме едностранно независимост на 28 ноември, тъй като опитите на Запада да легитимира този жизненоважен за Косово проблем пред ООН се размиват и за нас няма никакви гаранции, че крайният резултат ще бъде този, който желаем", заяви той.

Агим Чеку обаче каза, че при всички случаи преди този акт ще се консултира и съобрази със становището, което имат по този въпрос президентът Фатмир Сейдиу и ръководителите на политическите партии и движения, тъй като съществува практическа възможност ООН да обяви за недействителна обявената от Косово едностранна независимост. Датата, която Прищина възнамерява да превърне в косовски национален празник, не е избрана случайно. Тя съвпада с Деня на знамето 28 ноември, който е национален празник на Албания от 1912 година.

Увереността на косовския премиер в крайния успех на заплануваното за 28 ноември събитие е следствие от безрезервната подкрепата на САЩ за бъдещата независимост на Косово. Тя бе изразена неколкократно в изказванията на американския президент Джордж Буш при посещението му на 10 и 11 юни в Албания и България.

"САЩ са против безкрайните преговори за Косово и смятат, че пълната независимост е единствено възможното решение за областта, без значение дали това се харесва или не на Сърбия. Вашингтон е на мнение, че етническите албанци трябва да имат своя държава независимо от противоположното становище на Москва", заяви и държавният секретар Кондолиза Райс при срещата на Близкоизточният квартет в Лисабон на 19 юли Посещението й там, случайно или не, съвпадна и с визитата в Португалия на сръбския външен министър Вук Йеремич, припомня АП.

На 17 юли комисарят по външната политика и сигурността на ЕС Хавиер Солана предупреди Русия, че ако до 25 т.м. не приеме проекторезолюция за Косово, проблемът с бъдещия статут на сръбската провинция ще бъде обсъждан не в СС на ООН, а в рамките на Евросъюза, където Москва няма право на вето.

Това обаче не променя твърдата позиция на Кремъл, който отстоява становището, че отцепването на Косово от Сърбия би представлявало опасен прецедент, който може да доведе до сериозни последици не само на Балканите, но и в други райони на света. Москва настоява проблемът да бъде решен чрез нов кръг от преговори между Белград и Прищина, в който сърби и албанци трябва да намерят взаимноизгодни решения на проблемите в областта, съобщава ИТАР-ТАСС.

Кое е вярно?

Косово няма да обяви едностранно независимост тази година без подкрепата на ЕС и САЩ. Няма да направим едностранна стъпка в тази насока, нито да приемем декларация без подкрепата на американците и европейците, обеща Агим Чеку в интервю пред в. "Файнаншъл таймс" по време на среща на върха на правителствените ръководители от Южна Европа, състояла се на 9 юли в хърватския адриатически курорт Дубровник. "Имаме нужда от пътна карта, която да ни позволи бързо и ясно да напредваме, в противен случай косовските албанци ще изгубят доверието и търпението си", заяви той на същия форум и за Франс прес.
14
1718
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
21 Юли 2007 08:15
Държавите Абхазия, Южна Осетия и Пирднестровската Република ще се родят на 29.11.2007
Учуден съм колко са точни моите прогнози за ситуацията на Балканите и Кавказ.
Отдавна твърдя че Русия ще блокира в ООН незвисимостта на Косово и ще принуди САЩ да ги признаят едностранно. Това ще даде картбланш на Москва да признае Абхазия, Южна Осетия и Приднестровието, които в момента са де факто независими.
Горещия картоф е в ЕС. Интересно е дали той ще признае независимостта на Косово. Правя прогноза. Няма да го направи, защото Косово е в центъра на Европа а и ЕС има много стриктни правила за малцинстава и самоопределението.
Въобще е много интересно. Една класическа партия шах между Русия и САЩ, в която ЕС ще изяде лайната накрая
21 Юли 2007 09:00
ЗИП, напълно съгласен с мнението ти. Партията между САЩ и Русия ще завирши със загуба на ЕС.
Само не разбрах това -
ЕС има много стриктни правила за малцинстава и самоопределението
.
Къде ги тези евро правила на практика? Колкото партиите в БГ, а и самата държава, спазват собствените си правила!
21 Юли 2007 13:02
ЗИПе, направи някоя прогноза за температурите другата седмица в Букурещ - имам път натам. После ще се чудим заедно колко са точни и ще те обявим за месия
22 Юли 2007 01:34
"На 17 юли комисарят по външната политика и сигурността на ЕС Хавиер Солана предупреди Русия, че ако до 25 т.м. не приеме проекторезолюция за Косово, проблемът с бъдещия статут на сръбската провинция ще бъде обсъждан не в СС на ООН, а в рамките на Евросъюза, където Москва няма право на вето."
Добре:
Косоварите напират за независимост, дори и едностранна, с вероятната подкрепа на САЩ/ ама не съвсем без ЕС/.
Русия се опитва да блокира признаването на независима държава Косово в СС на ООН и настоява за още преговори между сърби и косовари. А горният цитат поставя по-скоро ултиматум на Русия( на фона на сблъсъка с ГБ? и ЕС за Луговой?). Той обаче влиза в леко противоречие с изразена позиция наскоро на германски дипломат ( или политик) участващ в преговорите около статута на Косово и който, струва ми се , изрази тенденцията към зацикляне на преговорите и подсказа за вероятна изчаквателна позиция на ЕС даваща шанс за нови преговори между сърби и косовари/ в предните броеве на Сега/.
Преди седмици, струва ми се, се появиха данни за корупционен скандал в който бяха замесени имената на ЕС представител за Косово и косовски политици( сред които и на Агим Чеку мисля) свързващи пари от наркотрафик и продажба на оръжие с подкуп на висш ЕС чиновник подпомагащ обявяването на независмо Косов/източникът беше сръбски!/
Буш посещава Албания и България , където се радва на топъл прием, и обявява намерението на САЩ да форсира обявяването на независимост на Косово. По темата в България се чу звучно мълчание и дипломатични недомлъвки.
Бущ се ангажира с подкрепа на сестрите ни в Либия.
При посещението на Вл. Путин в имението на Буш се спомена и това , че там са гостували и видни косовски "политици".
ВСС на Либия наскоро преразгледа смъртната присъда на сестрите и Ашраф, след като семействата на заразените деца започнаха да получават договорени 'компенсации" , "кръвнина" или по-вероятно откуп. Парите които получиха от специално създаден фонд за Бенгази така и не стана ясно откъде идват, освен от обобщаващото "ЕС, САЩ и други страни".
България продължава звучно и дипломатично да мълчи по въпроса за независимостта на Косово. В същото време договаря с Русия транзитиране на нефт и газ през българска територия/ минаваща в близост и до Косово?/
Предстоят местни избори , в подготовката на които нееднозначната партия ДПС се кани да увеличи " географското си влияние" и да спечели повече местна "представителност".
ЕС по-скоро одобрява независимо Косово или желае протакане на случая/може и неумишлено - поради бюрократични спънки/?
ЕС силно се нуждае от нефт и газ и е склонен да допусне Русия да го транспортира до нуждаешите се държави в рамките на съюза.
Как изглежда пъзела - ако може да се подреди естествено

Динаин
22 Юли 2007 01:49
Ашкосум Машаала Чоджум гюзбел дилайла,
БРАВО - още една Мюсулманска държава и то на БАЛКАНИТЕ !!!


Трябва да се РАдваме и Гордеем !!!
ОлоФЛените, Чичовците , ДиНайн и всички ще празнуват ,
ще има кючеци от 28 ноември до рождество христово, извинявам се до Новия Празник - Байрям Рамадан
22 Юли 2007 03:02
" ще бъде обсъждан не в СС на ООН, а в рамките на Евросъюза"
Я някой да ми разясни, как така под юресдикцията на ЕС попада и независимостта на държави извън ЕС? Та дори и да беше от ЕС, не е в правомощията на ЕС да решава независимостта накоято и да е област. Русия ще вземе да реши за независимостта на някои други области в Шанхайската организация ( 中 国 国 际 广 播 电 台 )- същата работа. Ако е до "където Москва няма право на вето." - да разглеждат независимостта на някоя държава с общински съд в ЮАР примерно.

Редактирано от - Локи на 22/7/2007 г/ 03:02:33

22 Юли 2007 17:53
ЛОКИ,
/:/ "..." ще бъде обсъждан не в СС на ООН, а в рамките на Евросъюза"..."
......................................... ......................................... .....................................
Все пак, казано е, че въпросът за независимостта на Косово ще бъде "ОБСЪЖДАН"- а НЕ решаван!- в рамките на Евросъюза!
Ми, да /си/ го обсъждат този въпрос в ЕС...-щом им е кеф! Русия, пък, може да го обсъжда в рамките на ОНД- що НЕ?!


Редактирано от - paragraph39 на 22/7/2007 г/ 21:35:31

22 Юли 2007 19:49
paragraph39, ясно... Добре, като го обсъдят в ЕС, ще направят декларацийка "независимо Косово в еди кви си граници", и после какво ще правят?
Доколкото знам - лигитимността на такава декларазия (за независимост, решена от ЕС) е никаква. Т.е. ще трябва да я пуснат в ООН, а там пак има Русия.
Т.е. освен приказки (и хабене на парите на данъкоплатците - и моите) нищо няма да направят?
22 Юли 2007 21:37
ЛОКИ,
ПРАВ си!
И аз на това обърнах внимание, всъщност!
"Всеки гьол да си знае жабите!"/Р39/
22 Юли 2007 23:18
""САЩ са против безкрайните преговори за Косово и смятат, че пълната независимост е единствено възможното решение за областта, без значение дали това се харесва или не на Сърбия. Вашингтон е на мнение, че етническите албанци трябва да имат своя държава независимо от противоположното становище на Москва"
След тези думи на Конди няма какво да се каже. На дипломати4ески език това озна4ава "руснаци и сърби, ебете си майката". Руснаците автомати4но прилапват Приднестровието и т.н.
Но засега едниственото сигурно е: ще има независимо Косово!
Не дотам сигурно е: Косово ще се присъедини към Албания (не сега, по-късно).
Не дотам сигурно: македонците ще си имат големи неприятности.
23 Юли 2007 00:10
Как стоят нещата?
Руския нефт и газ през България няма да минават през Косово, а само през Гърция. Русия няма реално участие и интерес във въпроса за Косово. Тя изхожда от дилетантски романтични представи за "влиянието си в Сърбия". Влиянието й в Сърбия всъщност е нулево и сърбите си нямат хабер за Русия. Русия има най-вече интерес да не се кара с ЕС, особено сега, когато Путин очаквано омеква по Литвиненковия въпрос. ЕС е най-важният й търговски партньор, дава й нужните й технологии за енергийния сектор, купува все повече от него, Русия иска да инвестира усилено в ЕС.

Русия има много по-голям икономически, политически и човешки интерес в България, отколкото в Сърбия. Тя инвестира в проекти за над 15 млрд евро у нас. Българите познават Русия и й симпатизират. България е ако не троянски кон, поне най-близката на Русия ЕС-заграница. А изолирана Сърбия няма никаква реална стойност за Русия.

България е лоялен член на ЕС, а позицията не ЕС е ясна - независимост (плана Ахтисаари, подкрепен единодушно от ЕС). Това е и позицията на България. Друга няма.

Какъв е егоистичния интерес на България - като махнем това, че сме лоялен член на ЕС? Той е: независимо Косово. Защо? Първо, защото ако Косово остане в Сърбия, ще има пак размирици, партизани, постоянна нестабилност. Ние сме в ЕС, растем бързо, искаме стабилност в региона. Второ, защото по-малка и по-хрисима Сърбия е по-добра за нас като съсед и конкурент (но също и реваншистка и непримирима Сърбия, която никога няма да влезе в НАТО и ЕС не ни е зле - ние сме уин-уин).

Русия не свързва Косово толкова с Абхазия, Южна Осетия и Приднестровието, колкото с Чечня. Но ЕС ясно каза, че Косово е уникален случай, не създава прецеденти за други страни. Т.е. най-вече за Русия и Чечня - единственият подобен конфликт, който се мери с Косово по разрушителност и страсти.

ЕС иска да покаже, че е решаващият фактор в Европа. Ако Русия блокира в ООН, въпроса ще се реши в ЕС. Ако Русия провали по някакъв начин това, ще унизи ЕС - ще демонстрира, че ЕС е гола вода и не командва дори в Европа. Ще покаже, че има само една свръхсила - но тя не е Русия. Това не е изгодно за Русия.
23 Юли 2007 00:18
Ние нямаме абсолютно никакъв интерес да се смесва Косово, по което сме засегната страна от региона и от ЕС - и сме за независимост, със споровете между Русия от една страна и Грузия и Молдова от друга. В тия спорове ние не взимаме страната на Русия - имаме си специфични интереси както в Русия, така и в Грузия и Молдова. В Молдова има голямо българско население и също голямо гагаузко (автономна република), което е редно ние също да вземем под крилото си, а не да го оставяме на Турция. Като член на ЕС (а Турция с ислямисткия си проблем) това ще е много по-лесно. Грузия е приятел (и генетически близка страна, както видяхме) и ние сме вратата й към ЕС - във Варна има вече няколко хиляди грузинци (и чеченци) и грузинските ресторанти на Златните са доста. Имаме ферибот Варна-Поти, част от Трасека, ще внасяме нефт и втечнен газ от Супса, ще инвестираме там в мощности за втечняване.
23 Юли 2007 09:37
ЗИПа почти е уцелил десетката
Навремето Франция и Германия ги фана шубе за репутацията на натото и станаха съучастници в престъплението. Сега се чудят кво да правят.
А тия дето си мислят, че едностранно признаване на втора албанска държава е решение на проблема, много бързо ще разберат, че ще яко ше го дуфат.
Непонятно е мълчанието на българските власти. Независимост за шиптарите е прецедент, пряко засягащ националните интереси и териториалната цялост на БГ. Когато Костов беше на власт, правителството открито и ясно заяви, че е против това. Сегашните си траят. А требе да вземат пример от словаците.
23 Юли 2007 09:51
Ако някой чете анализите на Фичо , за които му плащат, ТАМ , то следният цитат заслужава внимание и одобрение - "...Русия има много по-голям икономически, политически и човешки интерес в България, отколкото в Сърбия. Тя инвестира в проекти за над 15 млрд евро у нас. Българите познават Русия и й симпатизират. България е ако не троянски кон, поне най-близката на Русия ЕС-заграница..." За съжаление , предполагам , че поради много ниското писателско КПД на ЧичоФ , въпросното прозрение най-вероятно ще иде по дефолт /за супервайзерите/ в папка junk...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД