Френската първа дама Сесилия Саркози доведе българските медици в София с президентския самолет на съпруга си и отлетя веднага за Париж, без да дочака масовите овации, които заслужаваше. |
Когато съпругът й бе избран за президент, г-жа Саркози реши да се държи дискретно. Дори се разгоряха дискусии след съобщенията, че Сесилия не е склонна да приеме ролята на първа дама. Според френските медии тя е променила мнението си след мъчителни разговори със съпруга си и с другите членове на семейството. Сесилия Саркози обаче ясно показва, че
няма да се задоволи само с благотворителност,
която бе основното занимание на досегашните френски първи дами. И търсеше своята роля.
Никола Саркози също мечтаеше съпругата му да намери своето амплоа. Мечтите му бързо се сбъднаха, дори надхвърлиха очакванията, коментира в. "Фигаро". Само за две седмици с двете си изненадващи визити в Либия Сесилия грейна на първите страници на вестниците в цял свят в ролята на неофициален пратеник на президента. Френската конституция не дава на половинката на държавния глава особена роля или статут. Подобно извеждане на преден план на френската първа дама по един толкова деликатен въпрос е невиждано във Франция, коментира в. "Фигаро". Изданието дори пита: "Дали Сесилия Саркози не е новата Лейди Ди?" Нейното участие в казуса с българските медици й осигури международна слава и я превърна в медийна звезда подобно на загиналата преди 10 години принцеса - защитничка на големите хуманитарни каузи през 90-те години на ХХ век.
Първата дама на Франция е родена на 12 ноември 1957 г. в Булон-Бианкур край Париж. Корените й са еврейско-испански. Сесилия учи пиано в Консерваторията, а след това следва и право в Парижкия университет. По време на следването си припечелва като манекенка.
Бракът й с Никола Саркози е втори не само за нея, но и за него. Куриозното е, че самият Саркози като кмет на заможното парижко предградие Нюи-сюр-Сен (известно в България като Ньой) я омъжва през 1984 г. за телевизионната звезда Жак Мартен. Според клюките Саркози се влюбил в невестата на Мартен по време на венчавката и се заклел, че рано или късно тя ще бъде негова. Жак и Сесилия имат две дъщери, но стигат до развод.
Сесилия и Никола сключват брак през 1996 г., а година по-късно се ражда и синът им Луи. В началото на съвместния им живот тя активно помага в кариерата на Никола. "Да работиш заедно с някого е житейски избор, който човек прави.
Политиката е толкова жестока,
че ако сме двама, ще се справим по-добре", обяснява тя. Медиите ги определят като "перфектна двойка, обвързана и в политиката, и в любовта".
Идилията обаче не трае дълго. През 2005 г. Сесилия едва не напуска Никола заради богат френски бизнесмен, живеещ в Америка. Семейство Саркози е пред развод. Тогава изоставеният съпруг признава, че има брачни проблеми и ще се опита да завоюва отново съпругата си. Плъзват слухове, че той има любовна връзка с журналистка. Година и половина преди началото на президентската кампания обаче Сесилия се завръща и подкрепя кампанията на мъжа си.
Ролята на Сесилия в преговорите за освобождаване на медиците в Либия не се понрави на френската опозиция. Говорителят на френската Социалистическа партия Беноа Амон заяви пред в. "Таймс": "Не може в един и същ момент да казвате, че искате да подкрепите дипломатическите усилия на ЕС, и да се опитвате да откраднете победата в момента, в който усилията на ЕС почти са се увенчали с успех. И тогава мадам Саркози се появява на сцената".
Говорител на португалското председателство на ЕС отбеляза пред "Интернешънъл хералд трибюн": "Защо съпругата на френския президент е в Либия? Попитайте французите. Португалското правителство действа чрез институциите. Съпругата на френския президент не е точно институция". Но като "личен пратеник" на френския президент тя има предимства, каквито липсват на неговите сътрудници.
Френският външен министър Бернар Кушнер също не скри раздразнението си от намесата на първата дама. На въпрос дали и той не се готви да отиде в Триполи, отговори: "Не смятате ли, че има прекалено много хора вече там?"
Според "Таймс" еврокомисарката Бенита Фереро-Валднер била много ядосана, като разбрала от пресата за първата визита на 12 юли на г-жа Саркози в Триполи. В неделя вечерта обаче Фереро-Валднер, на която Жозе Барозу възложи да преговаря с полковник Кадафи за освобождаването на медиците, придружи Сесилия по време на втората й визита в Либия. Това бе начин семейство Саркози да накара критиците си да престанат да казват, че Франция си присвоява дипломатически успех, в който е изиграла само една от многото роли, коментира в. "Фигаро". Обединените усилия на двете дами дадоха резултата, който цял свят и най-вече България отдавна очакваха. Щастливата развръзка отново показа, че понякога дипломацията се нуждае от нестандартни ходове, за да направи пробив там, където традициите са безсилни.