:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,302
Активни 353
Страници 16,769
За един ден 1,302,066
Интервю

България върви към стагнация

И в други държави от ЕС има суша, но там не се презапасяват. Време е за по-нисък ДДС, смята икономистът Димитър Бъчваров
Димитър Бъчваров
Димитър Бъчваров е инженер икономист. През 1992-1997 г. работи в дирекция "Икономическа политика" в Министерския съвет, а през 1997-2001 г. ръководи дирекцията. От 2001 г. до сега е член на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. През юли Националното събрание на ДСБ го избра за зам.-председател на партията.



- Психоза, паника, криза, спекула - какво се случва на българския пазар през последните седмици, г-н Бъчваров?

- Има начална паника. Вече има признаци на презапасяване - с олио, брашно... Това едва ли е оправдано. Та нали сме част от ЕС - един отворен пазар. Ако се наложи, ще се внесе олио. Може да е малко по-скъпо, но недостиг няма да има.

Тази паника обаче е сигнал за нещо друго - тя означава, че хората са завладени от пълно недоверие в способността на институциите да им защитят интересите. Всички виждаме - магазините са пълни. Хората да тръгват да се запасяват при това изобилие означава, че не вярват на тези над тях.

- Какво трябва да направи държавата в тези жежки дни?

- Би трябвало да бъде по-отворена към хората, по-ясна. Паниката винаги е резултат от липса на информация. Ролята на институциите в една съвременна пазарна демокрация е преди всичко да поддържат хората достатъчно информирани, за да може всички да имат равни шансове да взимат информирани решения и да участват в т. нар. житейско състезание.

- Искате да кажете, че властта е непрозрачна, потайна?

- Това лесно може да се илюстрира с факти. Преди близо 4 години започна войната в Ирак. Западна Европа и САЩ през цялото време попълваха и увеличаваха петролните си запаси. През същото това време в България резервът за горива буквално бе източен. И в момента при едно шоково увеличение на цените на петрола, а има и такива прогнози, държавата не би могла да се намеси, да смекчи удара на пазара.

- Откъде знаете, че нефтените запаси на страната са източени?

- Уместен въпрос - официални данни няма, никой не знае какво е точното състояние. Но преди десетина дни бивш директор на агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" обяви пред медиите, че зърнените запаси на страната са 20% от нормативно определените задължителни количества. Според него подобно било и положението с нефтените запаси. За мен това е шокираща новина. Но още по-шокиращо е последвалото мълчание. В една нормална държава министърът, отговорен за държавния резерв, трябваше да реагира - да опровергае твърдението за източване, или да подаде оставка, ако това е вярно.

- Но отговорничката от правителството Емел Етем замълча...

- Не го опроверга. Друг факт - поне от няколко месеца бе ясно, че се задава суша. В съвременния свят тези процеси са напълно прогнозируеми. Беше ясно, че не само в България, в цялото Северно полукълбо зърнената реколта ще бъде малка. Вместо да се вземат мерки за попълване на житните запаси, у нас се случи тъкмо обратното. Същият бивш директор на държавния резерв каза, че след като се е разбрало какво става с новата реколта, какви са пораженията от сушата, са били продадени 100 000 тона пшенично зърно от резерва - защото му били изтекли сроковете за съхранение. На ниски цени, разбира се. На този фон не е чудно, че хората се поддават на паника. А такава паника може да създаде голям проблем. Никой в момента не дава данни, не се опитва да успокои пазара. Липсва доверие - в институциите, в пазара, в производителите. Това е морална криза, а моралната криза обикновено води до икономическа криза.

Вижте какво се случва в икономиката. Има спад на инвестициите за първите 5 месеца на 2007 г. - с 13 % спрямо 2006 г. А това е много тревожно - в първата година на членството на България в ЕС чуждите инвестиции намаляват - и като процент спрямо БВП, и като абсолютна стойност. За първото полугодие на 2006 г. те са били 1.7 млрд. евро, а сега са 1.5 млрд. до юни 2007. Такъв спад на чуждите инвестиции е безпрецедентен случай в историята на разширяването на ЕС. Това очевидно се нуждае от обяснение.

Ето и друг тревожен факт - според НСИ ръстът на БВП през 2004 г. е бил 6.6%, през 2005 - 6.2%, през 2006 - 6.1%. Три поредни години имаме забавяне, въпреки че България е член на ЕС. Защо? Вместо прозрачен анализ и мерки правителството прогнозира за 2008 г. едва 6.2%. Къде е ефектът от членството в ЕС, от еврофондовете?

Ръстът на износа намалява, при това рязко, над 3 пъти. Миналата година първото полугодие имаше почти 30% ръст на експорта, а сега е едва 9.2%. Ръстът на инвестираните в чужбина капитали е над 2 пъти по-голям от ръста на вътрешните инвестиции. Кой ще обясни защо местните инвеститори се насочват навън? И структурата на инвестициите се влошава - вложенията в производство на стоки и технологии намаляват, а в недвижимо имущество се увеличават рязко, над 2 пъти - от 21% за полугодието 2006 г. на 43% тази година.

Ако продължава да спада притокът на чужди инвестиции, ако тенденцията не се обърне, ще влезем в стагнация. Защото сме във валутен борд и няма кой да покрие дефицита по текущата сметка, а по законите на борда това означава, че трябва да се свият парите в обращение. Тогава левът ще е скъп, но няма да го има. А това означава - произведени, но непродадени стоки, по-високи лихви, по-голяма междуфирмена задлъжнялост, повече лоши кредити, повече фалити.

От това състояние се излиза трудно, излиза се с качествена промяна - в производството, в технологиите. Банални неща, но те трябва да се коментират и да се вземат изпреварващи мерки, а не да се борим панически с последствията. Хаотичните решения и действия са най-лошата управленска практика. Но точно това наблюдаваме сега. Месеци наред управляващите спорят за 1.5% разлика за повишаване на пенсиите и изведнъж решават, че пенсиите могат да се вдигнат с още 10% от октомври, а пък догодина да ни зарадват и с 10% плосък данък. Такива действия отблъскват, а не привличат чуждите инвеститори. Вместо анализ и последователност кабинетът създава впечатление за объркване. Грабва първата дясна идея, а зад това прозира мисленето - те, десните знаят как да се справят с кризи. Щом проповядват плосък данък, това сигурно ще ни спаси от проблемите, с които ние не знаем как да се справим. А облаците над българската икономика се сгъстяват.

Вижте какво става с външния дълг - платените лихви и главници по частния дълг през април 2007 г. са 1178 млн. евро, което е със 75 % повече от изплатените през април 2006 г. 672.2 млн. евро. Налице е все по-интензивно нетно изтичане на пари от страната. Ако продължава така само след месеци може да настъпи значително намаляване на парите в обращение. Но готови ли са нашите фирми за това, ще се справят ли тези, които сега взимат кредити, с изплащането на задълженията си по тях...

- Но какво да се прави?

- Правителството изтърва контрола върху тези процеси и сега няма полезен ход. Не направи полезните за икономиката, но болезнени за управляващите реформи още в първите 6 месеца на кабинета. Например в образованието - мерките, свързани и със закриване на учебни заведения и съкращения на учители. Същото се отнася и за здравеопазването.

- За какви реформи и за какви първи 6 месеца говорите, те и сега нямат визия какво да правят в тези два сектора?

- Така е. Това личи и от факта, че въпреки обявените "революционни" данъчни промени за 2008 г. бремето на държавата върху икономиката не намалява, а нараства. Въпреки плоския данък се предвижда бюджетът да погълне 42 % от брутния вътрешен продукт на страната. Това е повече от заложените за 2007 г. 41.7 %. Всъщност, вместо общо понижение през следващата година ще има само преразпределение на тежестта между данъкоплатците - от по-богатите върху по-бедните. Това не е нито лява, нито дясна политика. Това е сбъркана политика, защото ще деморализира обществото. Заради тази политика и заради липсата на реформи ще се влошава икономическото здраве на България. Най-лошото е, че няма истински национален проект за интегрирането на България в ЕС. Ако имаше, поне щяхме да знаем колко от европейските фондове ще усвоим през 2008 г., колко през 2009 г. Сега се прави бюджет 2008 и този въпрос отново се пропуска. Така е, защото ЕС никога не е бил автентичен проект на сегашните управляващи. Те просто употребиха популярността и надеждите на хората, свързани с интеграцията ни в Европа, за свои користни цели.

Не само хората участват в житейското състезание. Състезават се и държавите. Засега България губи това състезание заради дефектите на това управление.

- Да се върнем към инфлационната вълна. Може ли правителството да й се опре?

- Може. Първо, трябва да се откаже от курса си към изпреварващо вдигане на акцизи. Не бива да се променя нищо, което би подхранило инфлацията. Време е да се помисли и за най-силната антиинфлационна мярка - сваляне на ДДС.

- Министърът на финансите веднага ще ви каже - не става. Неговата теза е, че при намаляване на ДДС фирмите изобщо няма да свалят цените, само ще си увеличат печалбата.

Ако министърът разсъждава така, това означава, че той дълбоко не вярва в пазарните механизми. Това имам предвид, като казвам, че европейската интеграция не е техен проект, пазарната демокрация не е техен проект, те не вярват в нея. Ако конкуренцията в България не е повсеместно потискана от олигархични структури и интереси, пазарът ще работи и ще намества цените, защото търговците ще се състезават помежду си.

- Според Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч" у нас в някои сектори има картели, мафия и момчета с бухалки диктуват нивата на цените...

- Момчетата с бухалките са най-ниският ешелон на олигархическата пирамида. Ако тази пирамида е силна, пазарът не действа. Тогава цените на зеленчуците у нас се равняват по нива, изгодни на вносителите. Това се отнася и за изкупните цени на млякото, на плодовете, пшеницата. Отнася се и за т. нар. естествени монополи - енергия, ВиК услуги. И други страни от ЕС са засегнати от сушата. И там има поскъпване на някои храни, но не е колкото у нас. Там паника няма и хората не се презапасяват.

Ето защо е толкова важно да се справим с престъпността и корупцията, които сега са определящ фактор в пазарните отношения. Всички анкети сред бизнеса сочат, че това на първо място се дължи на корупцията, престъпността и невъзможността на инвеститорите да защитят своя интерес по законен начин. За тях на практика не съществува най-естествената възможност за решаване на проблемите - в съда. Те не могат да се състезават с предприятията от сивия сектор, не познават техниките на сенчестата икономика и не са част от олигархичните структури.

Затова и Брюксел, и Световната банка, и световните медии като Ройтерс ни казват - оправете си съдебната система, преборете корупцията и мафията.
81
6726
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
81
 Видими 
06 Август 2007 23:34
Много е умно и правилно
И сега накъде
Презапасяването вече е факт, но на индивидуално ниво
Другото вече е неактуално
Но инфлацията трябва да бъде задържана на всяка цена
Как бе, другарю
Не е ли по-правилно да се тръгне по големия път на Розевелт, а?

Редактирано от - Минавам от тук на 07/8/2007 г/ 00:06:09

07 Август 2007 00:33
Димитър Бъчваров
За пръв път виждам толкова наситено с факти и с точни тези интервю.
За пръв път виждам тезите си, които тук многократно съм повтарял, изречени на глас от зам.председател на една парламентарна партия.
Ако продължава да спада притокът на чужди инвестиции, ако тенденцията не се обърне, ще влезем в стагнация. Защото сме във валутен борд и няма кой да покрие дефицита по текущата сметка, а по законите на борда това означава, че трябва да се свият парите в обращение. Тогава левът ще е скъп, но няма да го има. А това означава - произведени, но непродадени стоки, по-високи лихви, по-голяма междуфирмена задлъжнялост, повече лоши кредити, повече фалити.

Вижте какво става с външния дълг - платените лихви и главници по частния дълг през април 2007 г. са 1178 млн. евро, което е със 75 % повече от изплатените през април 2006 г. 672.2 млн. евро. Налице е все по-интензивно нетно изтичане на пари от страната. Ако продължава така само след месеци може да настъпи значително намаляване на парите в обращение. Но готови ли са нашите фирми за това, ще се справят ли тези, които сега взимат кредити, с изплащането на задълженията си по тях...

Ако конкуренцията в България не е повсеместно потискана от олигархични структури и интереси, пазарът ще работи и ще намества цените, защото търговците ще се състезават помежду си.

Ето защо е толкова важно да се справим с престъпността и корупцията, които сега са определящ фактор в пазарните отношения.

Май ДСБ има шанса да стане моята партия ?

Редактирано от - ole-le на 07/8/2007 г/ 00:34:48

07 Август 2007 00:47
Интервюто с Бъчваров ми беше интересно, определено. Имам обаче една забележка:

Ако продължава да спада притокът на чужди инвестиции, ако тенденцията не се обърне, ще влезем в стагнация. Защото сме във валутен борд и няма кой да покрие дефицита по текущата сметка, а по законите на борда това означава, че трябва да се свият парите в обращение.
...
- Да се върнем към инфлационната вълна. Може ли правителството да й се опре?
- Може. Първо, трябва да се откаже от курса си към изпреварващо вдигане на акцизи. Не бива да се променя нищо, което би подхранило инфлацията. Време е да се помисли и за най-силната антиинфлационна мярка - сваляне на ДДС.


Очевидно няма как да имаш едновременно дефлация и инфлация. Имаш или едното или другото.

Възможно е обаче дори и при свиване на паричната база (банкнотите и монетите в обращение + депозитите на търговските банки в Централната банка), което е следствие от дефицит по текущата сметка, да не се наблюдава свиване на паричното предлагане - заради разширяването на кредитната дейност, което увеличава депозитния мултипликатор (въпреки, че БНБ предприема мерки за ограничаването й с увеличаване на задължителните минимални резерви) и заради увеличение на скоростта на циркулация на парите (с навлизането на електронните разплащания се създават предпоставки за такова увеличение и е възможно едни и същи като количество транзакции да се обслужват с по-малко налични пари).

Естествено, какво ще се получи е въпрос на изчисления (които може и да не бъдат направени заради невъзможност да се съберат необходимите входящи данни) или просто трябва да изчакаме и да видим какво ще стане.
07 Август 2007 01:05
Тоя е типичен Костоффментърджия, не си струва да се коментира...Пфу-у-.
07 Август 2007 01:26
Slex,
къде видя, че става въпрос за инфлация и дефлация едновременно ?
В първия ти цитат става въпрос за текущата сметка в условията на валутен борд и нуждата от изтегляне на пари от обращение, чрез непохарчен излишък, за да не гръмне.
*
Прав си, че банките наливат пари и то без покритие, компенсирайки изтегленото покритие на наличните стоки и услуги и натоварвайки паразитно икономиката с ненужни й лихви. Но това си е целенасочена политика - правителството изтегля парите, но не и покритието, банките връщат парите в обращение, но без да додават и една реална карфица за потребление. Порочно !
*
А увеличените данъци са най сигурният пряк път към инфлацията (по точно стагфлацията). За да имаш реален икономически ръст (на реални пипаеми новопроизведени стоки и услуги), трябва освен да имаш улеснението за размяната (символите наречени пари) в достатъчни количества в обращение и по твоята кокнкетна инвестиционна сметка, да имаш и свободата и условията да го направиш бързо и без да ти пречат, чиновници или мутри. Да имаш парите, но и свободата да създаваш и увеличаваш покритието им.

Редактирано от - ole-le на 07/8/2007 г/ 01:33:32

07 Август 2007 01:34
Да се смее ли човек, да плаче ли?
Много голяма прилика намирам , с мнението на един форумец , захласнат в клишета.
Малко морал трябва да има , малко за да се подкваси капутализма , както манго подквасва морето , с надежда да лапа кисело мляко , надежда- като друго няма.
Да се посмеем на съвпаденията.Този определя плоският данък , като сбъркана политика и преразпределение на данъчната тежест , от богатите към бедните.Форумеца даже искаше пълно премахване на преките данъци.Нулева трябвало да бъде.
Косвените пък иска да ги намалява , били антиинфлационни , Форумеца искаше да се увеличават.
Конкуренцията я определя като потисната от олигархичните структури , като не казва че са цъфнали при теменужките на началника му , за да си мислим , че са вързали в блатото .Все пак.Важно е само разобличението.Пазарната икономика е потисната от олигархичните структури.Което на български означава , създадени са за да е потисната пазарната икономика.Форумеца пък твърдеше , конкуренцията е потисната от държавата.
Такава прилика , та даже на ДСБ щял да пристане –благодарение на еднаквото мислене?

07 Август 2007 01:36
Само разобличаващо за ДСБ интервю.
Икономическите процеси са инертни.Станалото преди години така се наблюдава
А твърдението за паника , която подклажда инфлацията , като обяснение го бива , но в обратен порядък.Инфлацията създава паника.След това зациклят , като разгонени кучета.Другото твърдение за моралната криза , която прераства в икономическа , вече е за нобелова награда.А че моралната криза след Костов , рано или късно ще доведе до остра икономическа криза е вярно-когато зад морална криза се разбира липса на морал в приватизацията , защото се създадоха олигарсите , клановете , феодалите , . И , мафията овладя държавата.

На ДСБ морал и липсва , морал , затова е в остра политическа криза..
07 Август 2007 01:49
хунвейбин,
малко си сгрешил.
Да искам пълно премахване на преките данъци, но не съм искал да се увеличават косвените данъци, а точно обратното. ДДС да падне на 10%, (дори 5% поради натрупването), като добие междинна форма между сегашната и данък оборот. Да се плащат 20%, но да се връщат 10%, включително и на краен клиент, ако разплащането (на крайния клиент) е по електронен път.
*
Няма разлика и за държавата. На кого е сега държавата в територията все още наречена България ? Не е ли на олигархията и мафията й ?
*
Освен това смятам, че трябва да се правят икономии на бюджета, като бъдат премахнати пенсиите на всички нарупали "трудов стаж", като щатни партийни секретари на БКП или кадесари.
07 Август 2007 02:03
Няколко дребни забележки за непрофесионални икономисти като тук включвам и интервюирания инженер:
1. Инфлацията е изцяло монетарен феномен. На базата на тази теория в БГ и други страни беше въведен паричен борд с цел да се ограничи паричното предлагане и той даде резултат - инфлацията в страната беше поставена под контрол.
2. Ако в БГ ДЕЙСТВИТЕЛНО отново има инфлационна вълна най-вероятната причина е, че станата на Ботев, Левски и Андрешко е съумяла да избуши валутния борд. Трябва да се види откъде е преодолян контрола върху паричното предлагане и да се вземат адекватни мерки. Проф. Ханке отдавна очакваше побългаряването на валутния борд да даде точно такива резултати.
3. Страната върви не към стагнация, а към икономическа катастрофа. Бъвеждането на плоския данък точно сега е груба грешка, тъй като държавата остава без два от най-важните лостове за управление на икономиката - монетарната политика (валутния борд може да е избушен, но не е отменен и продължава да действа макар и в осакатен вид) и данъчната полтитика (при плосък данък на практика държавата абдикира от данъчна политика и просто стимулира икономически олигархичната върхушка, но си е неин избор в какво тя ще си влага освободените от данък средства - в производство или метреси)
4. В БГ няма пазарно стопанство. Пазарната ни икономика беше призната формално под натиска на САЩ като разменна монета за покрепата ни за войната в Ирак. Икономиката няма автоматичните регулатори, които има едно нормално стопанство. Дори само заради тези изкривявания - монополизъм, асиметрична реакция на цените на шокове върху икономиката, псевдо конкуренция и т.н. трябва да има криза, чрез която да се установят някакви пазарни пропорции. Това няма да стане по лесния път. У нас нещата се оправят само след тотален провал - както става в момента в туризма.
07 Август 2007 02:03
Хубаво е как веднага се разпозна?
Като разбереш и какъв дървен Господ се задава , може лагерите да искаш да се възстановят , защото само това спасява от дървеният Господ.

По добре си виж акъла и писанията на клишетата , че това бърборене до там я доведе България.

От мен да го знаеш.В апашите е проблема.От Кремиковци се окрадоха над милиард.Продаде се за долар.Наляха се около 450 милиона от държавата на Костов , даже Европа искаше да го санкционира за дъмпинг..След това се препродаде за над 400 милиона , като задълженията останаха..Днес искат да го закриват , а общината му купува земята , дори земята около него , пак за десетки милиони.Дори там щели да строят селище за най богатите.

Можеш ли да пресметнеш-зад приватизация от един долар , колко милиарда са смъкнати , понеже са известни , за неизвестните не питам.А и на господина с които мислите еднакво , да му подскажеш , този процес от кога се наблюдава?Даже за морала може лекция да му изнесеш.

И да беше само Кремиковци?
07 Август 2007 02:10
България е най-великата държава дори изпреварила СССР и Чайнъ по пътя към саморазрушаването си.
07 Август 2007 02:13
Showstopper
Инфлация е медицински термин-подуване на корема , на едни от глад , на други от преяждане.Затова става и финансов термин.И изобщо проблема не е монетарен.Историята на парите е история на инфлацията , защото е скрито и спекулативно преразпределение .няма да ти казвам кои печелят и кои губят.На теб ще ти подскажа , че в условията на инфлация се родиха червените барони , а в условията на приватизацията си смесиха кръвта със сините.
От инфлацията по силен механизъм за мафията , няма.Пред нея само корупцията , особено в условията на приватизация , не пасе трева-пасти яде.
07 Август 2007 02:22
хунвейбин,
И кои бяха апашите ? Кой ги създаде ? Случайно да е твоята Партия любима и твоята Служба ?
*
А за Кремиковци виновните си имат конкретни имена. Да си чувал за лицата Красимир Премянов, Александър Томов, Валентин Захариев, Кръстьо Петков, Желязко Христов ?
07 Август 2007 02:24
Този се уля и партиен член ме направи.
А налучкването за Кремиковци си го пиши в графата , поредна измислица.
07 Август 2007 02:29
хунвейбин,
всичко що не ти оттърва, не го разбираш или не го знаеш за теб е "клише" или "измислица".
Бях се отказал да разговарям с теб, ама...
Бъди здрав !
07 Август 2007 02:30
Добре че каза поне службите , ДС.
Какъв пропуск от подчиненият на Костов.За тях зъб не е протрил.Но еднакво мислещия с него клишето го помни.
Какво ще правим сега с досиетата и агентите.Не били те , олигарсите били , дето си правели майтап с пазарната икономика.Тя е за майтап , ама това е друга тема.
07 Август 2007 02:49
showstopper,
Инфлацията е изцяло монетарен феномен, но в абстрактите теоретични условия на идеалното свободно пазарно стопанство.
*
От къде в България идва инфлацията, въпреки валутният борд ?
Има поне три груби причини.
Едината е в двойствеността на изражението на валутният курс, веднъж, като оценка за икономиката, като цяло и втори път като паритет, спрямо реални физически продукти. Така например левът, в аспекта му на оценка за българската икономика е силно надценен, но на микроравнище, като изразител на конретни стоки и услуги е силно подценен. Едно кафе си е едно кафе, един хляб си е един хляб.
*
Втората е в мафиотската, непазарна и монополна структура на икономиката, която не се интересува от свиващият се пазар и реално производство.
*
Третата. Когато съсредоточиш фиксирано количество пари в по-малко хора, получаваш същият ефект, като да налееш повече пари във фиксиран брой хора.
07 Август 2007 03:13
, , Третата. Когато съсредоточиш фиксирано количество пари в по-малко хора, получаваш същият ефект, като да налееш повече пари във фиксиран брой хора.”
Това го разбрах от раз.Е търся преводач от български на български , ама нищо.
И това го разбрах.Едно кафе си е едно кафе , един хляб един хляб.Даже сам мога да продължа.Един човек , си един човек .Една заплата –една заплата.
Дори и така може да продължа.Едно кафе не е едно кафе , когато е от кафе машина –пие се на женският пазар -и в Шератон .
Обърках се.Едно кафе –дали е едно кафе , или едно кафе изобщо не е едно кафе .
Това пък сега инфлация ли представлява.В Шератон има инфлация , понеже кафето е едно евро , примерно , повечко е , ама да не се издавам че итам съм го пил , а на женският пазар няма понеже е 20 ст.

Смях и бурни ръкопляскания , без да ходя до Брюксел , Лондон и Москва , за Пекин е много далече.
07 Август 2007 03:15
ХАйде по сериозно!Валутен борд означава "бетониране" на разменния курс с избрана за "привързване", а не бетониране на цените.
07 Август 2007 03:44
хунвейбин,
на прав път си.
Ако изчистим, огрубим и приемем, за илюстрация твоя пример, то когато вземеш парите от тези, които ходят на женския пазар и ги дадеш на тези, които ходят да пият кафе в Шератон, то в Шератон получаваш инфлационен натиск и кафето там поскъпва. На женския пазар имаш намаляване на количеството на потребеното кафе и натиск за понижаване на цената му. Тъй, като обаче кафето си е кафе и Шератон и кафеджията на женския пазар го купуват от едно място, то в един момент предлагането на кафе на женския пазар ще бъде нерентабилно и там ще спре да се предлага и пие кафе. Цената на пиенето на кафе ще се е повишила, но ще го пият по-малко хора и само тези, които ходят в Шератон.
07 Август 2007 03:49
Това са празни приказки , без преводач от български на български не ги разбирам?
Достатъчно ми е да знам , че има няколко методики , за изчисляване на инфлацията и това дърдорене не се връзва с нито една от тях.
-----------------------------

WHATS UP
Какво излиза , бетонирани са парите , има- или няма инфлация.
Не го казва.
--------------------------------
Това вече е много сериозно.
Инфлацията може да се наблюдава-при парите , при цените , едновременно при парите и цените.
При цените е ясно.А при парите-в условията на борд?
Бетонират ли се парите-има или няма инфлация.Зависи от бетона.
Инфлацията в България е над 6 % , на запад е под 3 %.Лева е бетониран , но е олекнал с 3 %.

Спирам до тук.За едни са бетонирани , а за други са гипсирани парите в условията на борд.Можеш ли да се сетиш , кога са бетонирани и при кой , и , кога са гипсирани и при кой.
07 Август 2007 07:47
"Димитър Бъчваров е инженер экономист."
И трудовата му биография "започва" през 1992 ???

Боже, пази България!
07 Август 2007 08:02
въпрос към съфорумците, които са по-навътре в бг икономиката ... как ги чувствате нещата, цифрите, цитирани по-горе близки ли са до реалните, като включим и невидимата част от стопанството?

т.е. доколко се разминава статистиката с положението в слънчевата, сивата и скритата икономика събрани заедно и доколко такова разминаване може да направи мрачните прогнози за катастрофата по-малко вероятни?
07 Август 2007 08:08
Без коментар - само ще отбележа за протокола, че отдавна не бях чел толкова много и претенциозно псевдо-наукообразни глупости на куп. Изобщо неговите твъдения и тия на хлапето богданов са откровени простотии - да се върнат назад и да видят старите си заклинания колко се сбъднаха!
07 Август 2007 08:32
Пресмятам, броя, пак пресмятам и все излиза, че правителството на което Царя бе министър председател, беше най-успешното и то поставено при най-лоши условия, защото хазната бе празна и съответно бе обкръжено от национални предатели, гласували си такава конституция, която да им разрешава да лъжат и да консумират ВИНАТА си с маркови мезета и никой да не може и с пръст да ги пипне. Съответно днес комунистите пак са на власт и въпреки контрола над техните действия, пак тръгнахме на зад. Не ми се мисли какво щеше да стане, ако бяха получили пълната власт.След всичко което става с цените днес, би трябвало да се разчекнат устата на клеветниците и лъжците по адрес на Царя.Тези лъжци и клеветници, които продължават да са на работа в медиите са виновни, за умишлената заблуда и негативния резултат от изборите, което пресече възможността да се продължи по избрания положителен път. Питам, кога Господ назказва с природни бедствия и "Содом и Гомор" един народ?Ако не знаете, питайте глътналата си езика, Българска Православна Църква.
07 Август 2007 08:48
стига смешки, в едно е с обръчите, крадат като за световно ала кошлуков, вярата в Бог, откога масоните верват в Господ, а и содома и гомора ще видиш щом убият и последния праведник
07 Август 2007 08:53
"...Ролята на институциите в една съвременна пазарна демокрация е преди всичко да поддържат хората достатъчно информирани."
До днес имах друга представа за основната роля на институциите в държавата. Но вече ми стана ясно защо всички управляващи досега оправдават дереджето ни не с некадърността, корумпираността и продажността си, а с това че недостатъчно обяснявали на народа колко добре живее и какви светли перспективи го очакват след "временните" трудности.
07 Август 2007 09:03
Работата е ясна. Положението натопорчено, политиката разкрачена! Нещата ще се оправят..... към по зле.Някой трябва да си ходят , ама не се сещат. Обаче ......
"примката се стяга , господа съдебни заседатели"....дано после клона издържи мършата!
07 Август 2007 09:16
как няма да има зърно когато при живков и ткзс-ата имахме добив от 8 милиона тона зърно, а сега при очакван добив от само 3 милиона тона поради сушата се очакват да приберем малко над 2 милиона тона.при толкова нисък добив на зърно 3 милиона вместо 8 милиона чудно ли е че има зърнена криза и покачване на цените а после казват спекулантите били виновни.
07 Август 2007 09:23
Най-добре е Жан да дойде.
07 Август 2007 09:32
да бе жан е виновен че нашите управляващи решиха да изпълняват програмата на световната банка и на онзи едноок американец ран.не съм комунист просто дадох сравнение колко са били добивите от зърно през 80-тегодини и колко сега.

Редактирано от - pecheneg на 07/8/2007 г/ 09:34:58

07 Август 2007 09:35
май тогава хляба е бил дотиран, в израел и франция имало хляб народен, подпомаган в цената от държавата, сиренето пробва 5 лева килото за износ, после стана цена навсекъде, преди засухата, кашкавала колко е, пилешкото пък хвърка, заплати същи, различни от европейските
07 Август 2007 09:36
еми що не седите на село да гледате пшеница ми прииждате тука на чиновническа служба
07 Август 2007 09:43
Зърнената криза при Жан беше инсценирана за да бъде свален от власт. Подготовката започна с приватизацията на силозите и износа на зърно...заблуждаваща информация за наличните количества, недопускане на проверки във вече частните складове, макар и в тях да се съхраняваше държавно зърно, пускане слухове за заразено зърно и държенето му под продължителна карантина и т.н.
(Между другото, по същото време когато Виденов беше в Китай др.Зайков в ООН гласуваше за признаването на Тайван.)
07 Август 2007 09:43
в америка има ли гарантиран минимум заплата, и нива нагоре, и какъв живот ти позволява, чичо фичо да светне, и крадльовците им са в затвора, дей енрон, само тука никой още във пандела не съм видел
07 Август 2007 09:54
Доста ясно са посочени основните характеристики на текущата ситуация. Но бих искал да видя и как предлага да се справи с нея, защото съдът е независима, неподлежаща на пряк контрол, власт. Отговора на г-н Костов преди време беше създаване на "контра"мафия във власта, която по нищо не се отличаваше от истинската. А сега ?
07 Август 2007 10:01
и от заптиета със аларми нужда немам, оптимист съм, сляп ли съм, напред вървим, скоро прехода ще свърши и за всеки паметник от мрамор милата държава ще дари не ви разбирам ве бетоните, щом на публична длъжност си се цанил и народа си мориш що заслужи, ръкоплесканици, слава, аре бегайте да ловите другите бандити

Редактирано от - Пейчо Пеев на 07/8/2007 г/ 10:14:26

07 Август 2007 10:23
хуне
Ясно е че има инфлация и не виждам къде е проблема стига да е в разумни граници, напротив здравословно е за икономиката.С цените от 1998 няма как да стане.
07 Август 2007 10:28
Не вдявам нещо - нали сме "членове" бе...На ЕС?!
Олиото щяло да поскъпне - "таванът" у Гърция е 3 евро, от там нагоре почва зехтинът! Томатето също - ами "макетата" го продават по 50ст. килото - прибавяме мита, акцизи и пр. - най много да стане 3лв. кило, иначе пак внос от Гърция(там е на 1-1.5 евро килото)!
Говеждо, свинско, винско и пр. - също!
Тогава за какво говорим?!
За нефт?!
За енергоресурси?!
Ай сиктир!
Картинката е както винаги една и съща, задействат ли се спекулантите - бием тъпана, сиреч: - Щом макроикономически сме добре, на микрониво сме зле!
Обратното също е вярно!
И почва реването: - "Инфлация-а-а"!
Аз така го разбирам(може и да греша): - Откакто банките "щурмуваха" кредитния пазар и "вадят" средно по около 30% годишен ръст, на родните "економисти" им се "врътна шайбата" - дънят се отвсякъде и се чудят как да се оправдаят за неточните си прогнози!

Редактирано от - OLDMAD на 07/8/2007 г/ 10:33:24

07 Август 2007 10:34
доходите на средния потребител стимулират икономиката, другите, освободените от данъци с десятъка стимулират вноса, на лъскав лукс
07 Август 2007 11:11
Ole-le,

намаляването на паричната база е автоматичен процес при наличието на дефицит по текущата сметка при валутен борд. Имаме автоматичен механизъм за приспособяване на платежния баланс чрез равнището на цените - подобно на ситуацията, когато е съществувал златния стандарт.
Дефицит -> свиване на паричната база -> спадане на цените в БГ -> по-атрактивни цени на българските за чужденци -> БГ износът нараства -> дефицитът по текущата сметка намалява.

Дефлацията присъства имплицитно в интервюто на Бъчваров - намаляването на паричната база би довело до намаляване и на ликвидността. Поради липсата на достатъчно парични средства транзакциите при старите цени ще бъдат затруднени и това ще доведе до стагнацията, за която говори Бъчваров. Изходите от нея са или ЦБ да увеличи паричното предлагане или да имаме общо понижение на цените, така че тяхното равнище да съответства на количеството пари в обращение.

При положение, че паричната база намалява, първият вариант е много труден за осъществяване при наличието на валутен борд. Така дефлацията се очертава като единствен изход от такава стагнация.

В предния си постинг обаче писах защо може и да не се стигне до такава стагнация. В България напоследък все по-масово навлизат електронните разплащания и това може да увеличи скоростта на обращение, което да компенсира намаляването в паричната база.
07 Август 2007 11:22
Хубаво си го обяснил за намаляването на парите в обръщение. Само че според сайта на БНБ те си растат и то с високи темпове.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
07 Август 2007 11:24
Натиснете тук
Та като разгледаме структурата на българската икономика, можем да стигнем до заключението, че причината за дефицита на текущата сметка е в следствие на трансформирането на външния дълг от държавен в частен и на така наречените "външни инвестиции". Ще кажете - Как така?
Много просто - Колко са концесиите дадени на външни фирми, договорите за услуги сключени от правителствата, Заемите, които сега плащаме. А и забележете, че потреблението е почти равно на вноса. Износа ни е предимно от произведена електроенергия. С просто око се вижда, че ние практически нямаме реално производство с което да се регулира пазара. Па после се чудим, че цените се диктуват, не от производителя и потребителя, а от вносителя. А правителството ни може да регулира единствено цената на енергоносителите и то само на тези добити в страната.
В основата на всяка една икономика е производството, а у нас няма такова.

Редактирано от - ВеселякУ на 07/8/2007 г/ 11:42:06

07 Август 2007 11:50
Като не действат пазарните механизми в икономиката заради наличието на олигархични структури и монополи, излиза че правителството и мафията координирано ръководят икономиката по техен си планов начин. Това не е икономически, а политически въпрос, и той трябва да бъде решен с политически средства. За населението икономическите причини никога не са били важни, хората не реагират с презапасяване, защото се увеличава износа на пари, или защото намалява растежа. Те реагират така, защото инстинктивно усещат, че мафията се е наложила над правителството и му чертае икономическите стратегии. За българина това означава че иде беда и всеки трябва да се спасява поединично. И тук професорът е прав - като се готвиш за беда, тя винаги идва...
07 Август 2007 12:08
OLDMAD
Нашите пари са книжен образ и подобие на произведените У НАС стоки и услуги.Те подпомагат размяната-за да не е натурална.Байчото от село да не носи овцата и да крещи , заменям я за три чифта обувки и пет чифта кюлоти.
Когато намалява производството , обема на произведените стоки и услуги , те гравитират към тоалетната хартия.
От едната страна на ПРОБЛЕМА имаш СВОИ СТОКИ И УСЛУГИ-произведеното от нашата икономика.От другата РОДНИТЕ , нашите пари , българските.
Когато производството не върви, спада , а парите си ги бетонирал като стойност , пътя е един единствен-да почнеш да ги изземаш от обръщението , да ги свиваш като обем , защото стоките ще изчезнат като изядени от гъсеници и пълните магазини на капутализма , няма да са пропаганден шум измамно подменящ празните хладилници. Начина е като водиш рестриктивна политика-като увеличаваш данъците , прибираш парите във фискален резерв и оставаш по малко пари в обръщение.Производителите не могат да вдигат цените на стоките , защото няма достатъчно платежоспособни купувачи , производството става дори губещо и се свива.Количеството стоки и услуги се уравновесява с количеството пари на едно по ниско ниво.Стандарта спада.
За да може да водиш такава политика , трябва да може да събираш повече данъци.
Виж колко точно е казано в интервюто.С плоският данък , данъчната тежест се премества от богатите върху бедните.Така е на пропаганден език.На икономически пък е друго.От малцинството богати , което не плаща и укрива данъци, върху мнозинството , върху масите , върху народа.Отгоре на това , точно това събиране на данъците от мнозинството се прави от това малцинство , защото то става при работодателя , удържа ти ги от заплатата и ги праща на неговата държава , държавата на мафията.
Какво е съотношението на цените , у нас и в другите страни , това е въпрос на политика-финансова политика.Голямата разлика в цените , само показва как тарикатски са запазили инфлацията като спекулативен механизъм за скрито преразпределение на доходите.Цените ще растат , а те ще викат и крещят , че така е на пазара , трябва да се изравнят , иначе ще има спекула.
Като те нацепи с цените на гръцките домати-на дребно , които е купил на едро а не с гръцките заплати , прибира левовете , обръща ги в евро и трупа огромни спекулативни печалби.Естественият плавният ход е подменен със скокообразен , лавинообразен.
А когато спекулативните печалби растат , икономиката хептен се затрива.Циклични и зверски са процесите , когато в тях е заложен зловещ умисъл.
Така че няма крещене ИНФЛАЦИЯ.То си е чисто ПИШЕНЕ от капуталистическата икономика на бананова България, от протичащите престъпни и спекулативни процеси.
07 Август 2007 12:25
Димитър Бъчваров е инженер икономист. През 1992-1997 г. работи в дирекция "Икономическа политика" в Министерския съвет, а през 1997-2001 г. ръководи дирекцията. От 2001 г. до сега е член на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.

Инженер-икономист - такова жовотно нЕма.
Кога икономическата политика на правителствата на България доведе до най-голями погроми над икономиката ни? Ами веднага след 1989-та година, като по времето на костоващината достигна нов връх.
*
Иначе интервюто си е боза. Опитва се да възхвалява умрелите герои костовашки, плюейки по другите. Все пак повечето хора знаят, че като оплюваш някой това не те прави кадърен или по-различен.
*
Интересно е заиграването с понятията ляво и дясно. Като оставим настрана, че в България има само десни партии, то отникъде не следва, че "дясното е добро". Поне за България изглежда точно наобратното. След 1989-та - само десни партии - най-ниски доходи в Европа.
07 Август 2007 12:39
Инженер икономист , такова животно има и сред икономическите професии е от малкото със стойност.Дори може да е инженер и икономист , да има двете професии.
На изключително и много високо професионално ниво е просветлил проблемите.
Политическите пристрастия и принадлежност го карат на някои места да шикалкави , да премества корена на проблема в днешните , а не в Костовашките периоди , но това е допустимо.
Демокрацията бъзика тълпата , а политическите пристрастия я организират и поднасят властта на тепсия.Така че всичко си е в реда на нещата.
Като се махнат тези шикалки , на изключително професионално и вярно ниво ги нарича и посочва проблемите.
Такъв материал в пресата не можете да откриете.Можете да откриете пързалките на центровете на мафията , центроващи тълпата, наричащи се центрове за изучаване на демокрацията , центрове за либерални стратегии и други такива мошенически образования.

07 Август 2007 12:47
я не разбира от икономика (оти сум инжинер) ама у университето дека завърших имаше специалност инжинерна икономика... е сичкото дето не ставаше за инжинер отиде там да доучи... така че съм сагласен с XYZxyz като казва
Инженер-икономист - такова жовотно нЕма.
.

може да има индивид който се интересува от двете дисциплини но едва ли е спец и по двете.. най-малкото нема да е добър спец и по двете...
07 Август 2007 12:48
Че показал проблемите - показал ги е. Но тях всеки може да ги види - намаляват инвестициите, намалява икономическият растеж. А причините? А какво да се направи?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
07 Август 2007 12:50
Как да не е инженер-икономист? Като ги е домързяло журналистите да пуснат по-пълна биография, не значи, че човекът не разбира от тези работи.
Завършва специалност “Двигатели с вътрешно горене” в Технически университет – гр. София през 1974 г. Следдипломна квалификация по външна търговия. Автор на над 50 публикации в специализирани издания. Работил е като заместник-директор по сервизната дейност в Мототехника – София, референт автомобилно направление в НПТО “Балканкар”, директор на Дирекция “Внос на леки автомобили” в “Балканкаримпекс”, съветник към Министерски съвет в Дирекция “Икономическа политика” (1992 – 1997), директор “Икономическа политика” в Министерски съвет (1997 – 2001 г.), член на Надзорния съвет в Агенцията за приватизация (от 2001 г. до сега)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД