:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,775
Активни 489
Страници 17,242
За един ден 1,302,066
Анализ

99 начина да няма пари за култура

Законът за меценатството не проработи, а арт лотарията не тръгва, защото май никой не я иска
Снимка: Велислав Николов
Законът за меценатството не работи, признава вече и министър Стефан Данаилов.
Арт лотото трябваше да бъде факт до края на 2006 г. Или поне така бе записано в приетия преди година и половина Закон за меценатството, който трябваше да стимулира дарителството в сферата на културата. Нито законът проработи, нито лотарията стана факт. А именно на нея се възлагаха надежди да докара допълнителни средства за финансиране на културата - 75% от приходите й се предвиждаха именно за спонсориране на културни прояви.

Странно е, че България има крайно либерално отношение към хазарта. На практика няма проблем да се организират всякакви игри със залози. Дори някои вървят по национални телевизии, а Комисията по хазарта си затваря очите и им дава позволения. Но ето че точно за лотария, която да подпомага културата, се оказва, че имало много, даже непреодолими пречки.

Още преди приемането на закона специалисти предупреждаваха, че той няма да отпуши алтернативното финансиране на културата. Ръководството на министерството обаче разбра това чак сега. "Законът за меценатството не работи - от юни 2006 г. до юли 2007 г. по него са постъпили дарения само от 69 170 лв. и 50 000 евро", призна наскоро самият министър Стефан Данаилов. Началникът на кабинета му Невяна Малчева също потвърди, че при приемането му е имало "недоразумения". Затова и проф. Данаилов обяви, че готви промени в документа, които да позволят създаването на въпросната лотария.



Какво пречи на културното лото?



За да създадеш нещо, трябва поне да можеш да си го представиш как ще изглежда. Явно вносителят на закона Нина Чилова не е мислила за това. Нито от културната комисия, нито от културното министерство могат да дадат точен отговор на въпроса какво ще представлява лотото. На лотарията ли ще прилича или на тото? Или пък на нещо трето?

По въпроса в Закона за меценатството има един-единствен текст. В чл. 31 пише само, че (1) "Държавата организира лото за подпомагане на културата при условията и по реда на Закона за хазарта", както и (2) че "използването на приходите след данъчно облагане и приспадане на разходите и изплатените печалби се утвърждава от министъра на културата, съгласувано с министъра на финансите, като най-малко 75 % от тях се използват за нуждите на създадени със закон национални фондове, подпомагащи създаването на произведения на културата." Толкова. Нито дума за това кой точно в лицето на държавата ще организира лотото, нито по какъв начин.

Мъглявите текстове ще дадат възможност на отговорните институции да си прехвърлят хлъзгаво топката, предупреждаваха преди време експерти. И се оказаха прави. Защото впоследствие от Министерството на културата обясниха, че нямат правомощия да правят игри.



Оправданията



Пред парламента наскоро министър Данаилов обясни, че не може да създаде лото, защото възниквали трудности при прилагането на Закона за хазарта. Затова първо трябвало двата закона да се синхронизират. Чл. 9 от Закона за хазарта дава право държавата да организира само определен вид хазартни игри, сред които лото и лотария. Вярно е и че това може да стане само чрез държавни предприятия към Министерството на финансите и чрез Българския спортен тотализатор към ДАМС, в които държавата притежава изцяло капитала. Това обаче не ограничава по никакъв начин създаването на лото за култура.

"Отчисленията от приходите от спортния тотализатор се разпределят за спорта и поддръжката на спортната база в училищата. В закона не е предвидена възможност тези средства да могат да се използват за културни цели", заяви проф. Данаилов. Очевидно пари за култура от спортния тотализатор няма как да се отделят. Това обаче пак няма отношение към възможността да се организира културно лото чрез създаване на държавно предприятие към МФ, коментират юристи.

"Междувременно в хода на консултациите между МК и МФ се установи, че освен противоречията между двата закона има и други организационни, финансови и т.н. проблеми, които не позволяват бързо и резултатно да се организира лотото за подпомагане на културата", изтъкна още Данаилов. Още по-ясен беше заместникът му Иван Токаджиев: "Има хора, които не желаят приходите от хазарта да се преразпределят в други сфери като култура и изкуство".

От Комисията по хазарта пък казват, че не е ясно за какъв тип игра става дума. Оттам твърдят, че могат единствено да изготвят методологията как да се организира лотото, както и да съдействат за получаването на този вид разрешително. Според тях лото може да бъде реализирано само от Държавната парично-предметна лотария чрез провеждане на целеви тиражи. Точно заради това е и предложението на МК да организира специални периодични и еднократни лотарийни игри. Но това тотално измества идеята за специално лото само за културата. Освен това и сега част от приходите на държавната лотария се отделят за култура. От 12-те й тиража годишно след разпределяне на събраните пари към другите предвидени за подпомагане пера като образование и социално дело за културата остават около 40 хил. лв.

Че законовите възможности не се използват, потвърждават и от Експертната група за прозрачна и ефективна културна политика. Поръчаният от тях правен анализ гласи, че противоречия между Закона за меценатството и Закона за хазарта няма. "Не само не съществуват юридически пречки за организирането на лото в полза на културата, но и Законът за хазарта, без да се променя, предвижда всички необходими механизми за изпълнението на това предвидено от Закона за меценатството задължение", твърдят адвокати. Те цитират преходните и заключителни разпоредби на Закона за меценатството, според които лотото трябва да бъде организирано от Министерския съвет по предложение на министъра на културата. Т.е. министърът на културата е не само натоварен, но и овластен да организира подобно лото. А пък Законът за хазарта няма нужда от промени, тъй като изрично предвижда, че държавата може да организира хазартни игри за подпомагане на културата. МС пък има необходимите правомощия да организира културно тото - според същия закон той приема устройствените правилници на държавните предприятия, чрез които държавата може да организира хазартни игри.

"МК на практика се отказва от създаването на нова хазартна игра - културно тото, по подобие на Спорт-тото, която би могла да носи на българската култура милиони, а вместо това предлага да се провеждат отделни тиражи на Държавната парично-предметна лотария за култура, които могат да донесат приходи от максимум 50 000 лв. годишно", коментира Юрий Вълковски от експертната група. По думите му културното министерство може да убеди финансовото ведомство или МС да създаде държавно предприятие, което да организира лотото, но просто не се възползва от възможностите, които му дава законът.



КАК Е ПО СВЕТА

По данни на Европейската мрежа за културна политика и изследвания, цитирани от доц. Биляна Томова, национални лотарии, заделящи средства за култура, има в Дания, Естония, Гърция, Ирландия, Италия, Норвегия, Словакия, Англия и др. Размерът на приходите от лотариите във всяка от тях като процент от бюджетните средства за култура варира силно. Докато във Финландия този процент е 71, във Великобритания - 38, а в Италия - 35, в Германия "алтернативните пари за култура" са 2%, в Словакия - 4.73%, а у нас - 0.5%. Различен е и начинът на управление на тези средства. Най-често това са обществени национални лотарийни оператори, но има и държави, където частни компании са поели мениджмънта на лотарията (Великобритания). В България това е държавното предприятие "Държавна предметно-парична лотария". Разпределението на парите става чрез съществуващи или създадени за целта държавни агенции, но и чрез организации от третия сектор. Тук са познати два начина парите да стигнат до културата - приходите от културното лото се смесват с общите бюджетните приходи и после се насочват към културния сектор, или лотарийният приход се управлява от отделна агенция. Според доц. Томова по-добрият вариант, гарантиращ и по-голяма прозрачност, е да има по-малко на брой разпределителни агенции, както и събирането и разпределянето на средствата да е отделено от държавата. Според нея би било добре средствата от лотото да са в отделен фонд, ясно да се дефинират в законодателен акт правилата за разпределение на парите и формите и субектите на получаване, както и предварително да се гарантира, че ако средствата в лотото се увеличат прекалено много, това няма да доведе до намаление на държавните пари за култура.
СНИМКА: СЕГА
Минимално усилие е необходимо от страна на правителството да разреши организирането на културно лото, но не го прави.
14
2964
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
07 Август 2007 00:11
Ламбо, Ламбо,
стана тая като оная в вица за "Вчера пих с Дон Нуцо",
Ламбо, Ламбо защо не ...................
Приятелю, дослука с така наречените "социалисти"- води до много, много тежък МОРАЛЕН МАХМУРЛУК - а понякога е и с фатален изход - примери много, няма смисъл да изреждам.
07 Август 2007 00:27
Т.н. "култура" при комунистите е пропаганда и промиване на мозъци!
Вреди на обществото.Гнездо е на некадърници и паразити.
Министерството на т.н. култура да се закрие.
Комунягата министър да се изрита.Стига е развращавал българският дух.
07 Август 2007 00:28
То за циците и нуцето е правилно - води до махмурлук и нещо още по ..така
Но лото не е - това са пари, много пари
Не за спорта разбира се
Въпросът е за кого?
Тъй че докато не се намери правилният отговор, няма да има и лото
Компренде ...
07 Август 2007 03:49
Майор ДеянуФФФ, 'ми нали вие прибирахте парички от по "На всеки сантиметър" и СЕГА пак плачеш за пари. Погледни си обкръжението, пък тогава циври...
07 Август 2007 07:42
Не си спомням Стефан Данаилов да е хленчел за пари - т.е. да вземат от народа и да дадат нему НЕЗАВИСОМО от това какво и как го прави.
Хленчещите кутуртрегери да се хващат на работа.
07 Август 2007 11:06
"Сега" откри топлата вода - че Ламбо не върши никаква работа като министър.
07 Август 2007 11:24
"не ме е страх от министъра на културата, а от културата на министъра"
Въпрос от "Минута е много":
Кой български министър е неграмотен и пише "збогом"?
а. министърът на здравеопазването
б. министърът транспорта
в. министърът на културата
позналият печели DVD с филма "На всеки километър неграмотници"
07 Август 2007 11:32
От край време на културата се е гледало като на доведеното дете в къщата.Подмятат го всички, а му дават каквото остане от бюджета и ако има нещо въобще!
***
Абсолютно наложително е да се дефинира какво точно се разбира под културни дейности, подпомагани от държавата. Единствено Министерството на Ламбо до момента няма някаква краткосрочна/дългосрочна стратегия, на базата на която да се набележат приоритети и да се заложат за фининансиране от бюджета напред в годините.
***
Книгоиздаването е частно от 17 години. Авторите печатат сами. Който го купуват- печели. Некъдърните отпадат и продължават да се боричкат за държавна субсидия, ревейки, че се погубва истинската литература. Кой може да каже коя точно е тя?
***
Филмопроизводството - също, но поради скъпото осъществяване и некадърните сценаристи/режисьори/актьори - българските филми въобще не се гледат. Най- много да спечелят някоя награда в Алма Ата. В България за съжаление има три до пет мастити филмаджийски групи, които се въртят през две години за субсидия.От тях не може да се очаква нищо ново.
***
Театрите се съвзеха и започнаха да печелят сами донякъде. Проблемите при тях са подръжката на скъпата материална база и ограничения репертоар.
***
Музикалното изкуство е истински проблем, защото поколението което ръководи жанра сега, е израснало в епохата на "Нова българска музика" - когато пари се развадаха на калпак и на най-некадърните. Онези, които наистина правят нещо - композитори и изпълнители, отдавна са на Запад. Тук са само некадърните и недоволните. Там управия няма!
***
Държавните галерии карат на мускули. Експозициите им не се попълват от години. Малките частни галерии ги изтласкаха катко центрове на културния живот. Художниците и скулптурите връзват добре от поръчки в чужбина.
***
Музеите могат да се спасят само ако се привържат като вагончета към местни туризъм.
***
Раздават се самоцелни награди по повод и без повод. Ще изквичите, когато видите кои ще спечелят Наградата на София по жанрове след месец!!!
***
Творческите съюзи сега представляват само ръководствата си и се издържат от наеми. За подпомагане на творци и дума не може да става. На всичкото отгоре - във всеки бранш са по два-три.
***
Естрадата изчезна. На път са попът и рокът. Чалгата успя да затвори финансово кръга и е номер едно. Така и трябва! Който не го купуват - умира!
***
Проблемът в управлението на културните процеси и в това, че за ръководители се слагат не мениджъри, а творци - даказа ли се или не. Спомете си пълното недоразумение Абрашев и жена му. За Ламбо - какво да говорим. Докато на културния продукт не се погледне като на стока културата ще пропада още повече.
07 Август 2007 11:47
Общинските сектори "Култура" са още по-зле. В повечето градове културата и просветата са в едно направление по структура. На пръв поглед - нищо лошо!
Само дето образованието отдавна се е отказало от възпитателната си функция в училищата - също общински. Поради липса на пари! И понеже просветата има приоритет пред културата, обикнвенно целия ресор се ръководи от някоя учителка. Е, за каква култура можем да говорим в общините!? Правят се измислени прояви и чествания, на които присъстват само неколцина, а парите се прибират по утвърдени схеми.
***
С измененията на закона за читалищата те се превърнаха в нещо като еднолични търговци на общинска дотация. Само в София има над 130 читалища, като реална работа от тях вършат едва десетина-данадесет.
***
Паметниците на културата - архитектурни и художествени, са оставени на произвола. Причината е прозаична - земята под тях струва повече от самия "паметник".
***
Културно-историческото наследство - археологическите разкопки, може да се спаси единтвено, ако влезе в маршрутите на туристическите дестинации.
07 Август 2007 15:30
Малечко!
За съжеление културата не е приоритет.
Или по-точно казано развитието на културата ще става под формата на съпътстващи проекти и в това няма нищо лошо. Отдавна съм казал, че начинът по който съществуват нашите културни институти е архаичен и намирисва на "зрял социализъм"!
Сам казваш колко читалища има в София и колко наистина функционират, а знаеш ли как стои въпроса в страната?
В малките общини освен кмета, даскала и попа на твърда заплата са и секретаря на читалището който в повечето случаи е и библиотекар. Тази длъжност се заема от жената на кмета или близка негова сродница, обикновено някоя тетка която по цял ден плете терлици и едиствената и работа е да получава вестниците сутрин.
Какъв е ефекта от такива читалища....? Никакъв!
Ами от 28-те държавни театри с огромни сгради строени като пантеони на комунистическата грандомания, за чието отопление през зимата само за времето на спектакъла са необходими няколко хиляди лева?
Ами оперите, филхармониите и т.н.
Всички те искат и се издържат от рехавия бюджет. Вярно, че получават малко, но това което вършат не струва и пет пари като продукт и в творчески и в пазарен план.
Един английски експерт по въпросите на култулата каза навремето, че ако българите искат да са ползватели на културни продукти трябва да станат мобилни.
Не може в Плевен, в Ловеч и в Габрово да има театри както в Сливен и Ямбол, както и във Враца, Монтана, Видин. Ще остане по един в регион, а жителите на съседните градове ако искат да гледат нещо ще пътуват.
В последно време всички културтрегери са се раграчили за този пуст закон за меценатството. Смятат, че с приемането му над тях ще се изсипе дъжд от благини. Дрън, дрън.
Приемането на такъв закон няма да промени нищо. Щяли да намалят данъците на фирмите...., но знаят ли те, че големите фирми и сега почти не плащат данъци? Знаят ли, че в тези фирми работят юристи и счетоводители които получават заплати в пъти по-високи от тази на министъра и чиято основна задача е да направят така, че чорбаджията да не плати нищо и то да го направят съвсем законно?
Гай Цилний Меценат не е очаквал облаги когато е извършвал своята дейност Меценатството е вътрешна потребност, а не търговски акт. Не можеш да очакваш от някой със зеленчуков прякор, който от скоро е станал "честен бизнесмен" да дава пари за развитие и съхранение на духовното.
Първо министъра трябва да си оправи къщичката и да проведе необходимите реформи, а после...може би след години когато се сменят едно-две поколения на днешните бизнесмени, може да се появят и истински ценители които с удоволствие ще дават парите си за изкуство и култура.
07 Август 2007 15:37
Не може в Плевен, в Ловеч и в Габрово да има театри както в Сливен и Ямбол, както и във Враца, Монтана, Видин. Ще остане по един в регион, а жителите на съседните градове ако искат да гледат нещо ще пътуват.
Уважяеми папарол, мисля грешите. Всичко е въпрос на потребности, а не на географско разположение и големина на града.
Например, в Троян през 20-те години на м.в. е имало две театрални трупи. И само една театрална зала. Е, решават хората и построяват втора театрална зала с 300 места. Става дума за едно 4-5 хилядно градче.
Колко ли театрални зали е имало по това време в столицата на ЕС Брюксел?
07 Август 2007 16:03
Костадинка!
Права сте, но аз говоря за сега, а не как е било или как ни се иска да бъде. Градовете ни са обезлюдени, младите хора ги няма или ако ги има не ходят на театър. Защо?
Първо защото продукциите са под всякаква критика. Дават се малко пари на много театри и крайния резултат е случайност граничеща с долнопробна халтура. Сградите и салоните са занемарени и миришат на влага и мухъл, средствата не достигат и за това декорите са стари преправяни, лошо боядисани. Костюмите са вехти, а репертоарен план липсва. Същият се съставя на парче. Животът на един спектакъл е не е повече от 15 представления на база плюс още няколко в турне. Автопаркът е грохнал и често автобусите не могат да потеглят. Актьорите са лошо платени и немотивирани. Почти няма продажби на каса, а се разчита изцяло на организация и тъй като отминаха времената когато ученици, кашици и войници се водеха под строй, салоните са празни.
За това и смятам, че не е рентабилно да се подържат с малко пари театри в градове които отстоят на по 30-40 км. един от друг, а по добре е да остане един в който да се вземе най-доброто от другите (и като техника и като човешки ресурс) и който да работи нормално.
07 Август 2007 16:12
.. тук нямаме различия, папарол
дори смятам, че не е необходимо изобщо да се поддържат театри в градове, където населението няма интерес от такъв род култура.
Както и не смятам, че в някоя министерска канцелария некой требе да определя къде да има и да се поддържа театрален салон и трупа и къде не
... между другото, 20-те години на м.в. общините не са били по-богати от днес. Просто тогава не е имало БСП с плановата и култура
07 Август 2007 16:28
Мъ зъ ква култура говорите бре? Сега културата е Славчо цървула, Азис, Ивана, малките педерасчета Дичо, Д-2, нещастните и некадърни клоуни "Комиците" и т.н.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД