Уникална способност показва държавата да прехвърля един проблем от здравата на болната глава. И вместо да бори сивия сектор в икономиката, да го насърчава с действие или бездействие.
Миналата седмица например бе организирана специална среща в министерството на финансите с производителите на алкохол. На нея бяха съобщени потресаващи цифри. Така само за първите месеци на 2007 г. приходите от акцизи са спаднали с 16%, а използването на истински бандероли за спиртни напитки в периода 2004-2006 г. е намаляло четири пъти. 70% от регистрираните 111 фирми, произвеждащи алкохол, пък не са платили нито лев акциз. И МФ изобщо не знае те наистина ли са "замразени" или са се преселили трайно в сивия сектор, защото просто не му е хрумнало да ги ревизира. А че има нещо нередно, е видно от километри - българинът не е спрял да пие, нито алкохолът в магазините е намалял.
Сами по себе си тези цифри са достатъчно показателна оценка за работа и на МФ и на подчинената му агенция "Митници". Но вместо да затегнат контрола, хората на Пламен Орешарски решиха ... да вдигнат акциза на бирата. Логиката им е "желязна" - в страната имало само 6 фирми производители на бира и те редовно се издължавали на хазната. Независимо че този налог вече е достигнал минималното за ЕС ниво. При шестте пивоварни компании "има голям потенциал" за покачване на налога, отбелязват нагло от агенция "Митници". И как няма да има потенциал - нали тези фирми са редовни, плащат си данъците, внасят толкова, колкото всички производители на твърд алкохол взети заедно - значи могат да бъдат натоварени още. Пък и някой да е чувал за бира менте? Пивоварната технология е такава, че трудно може да се фалшифицира за разлика от водката и уискито. Но къде по-лесно е да контролираш 6 компании за бутилиране на бира отколкото десетки гаражи и цехчета. По-голяма абдикация на държавни органи, здраве му кажи.
Още по-скандалното в случая е, че ако държавата иска, може без проблем да си събере онези 400-500 млн. лв., които подарява на сивия сектор всяка година. Нелегалните производители не са тайна - фирмите, които бяха миналата седмица на срещата в МФ, връчиха цял списък с имена, на които могат да се направят внезапни ревизии. Никак не е трудно да се провери и дали производителите на алкохол, които не плащат никакъв акциз, наистина нищо не произвеждат, да се сравнят по години данните за потребяваните от тях бандероли, да се разреши селските казани да варят ракията в определени срокове, а не целогодишно, да се запечатват съоръженията на фирмите, които са престанали да произвеждат акцизни стоки, да се сменят сегашните хартиени бандероли с по-трудните за фалшифициране и т.н. Но всичко това изисква упоритост и воля, каквито очевидно в МФ и агенция "Митници" няма.
Горе-долу по същия сценарий се развива и битката с черния пазар на горива. От няколко години големите производители поискаха всички бензиностанции да се свържат онлайн с МФ, за да може стриктно да се следи кой какви количества горива продава. Те дори предложиха сами да финансират начинанието, защото са основните потърпевши наред с държавната хазна от сивия сектор. МФ обаче упорито се разсейва и не взема никакви мерки.
Интересно до какъв ли размер трябва да се разшири сивият сектор в икономиката, за да се стресне властта и да вземе мерки? А пък и какви ли мерки ще вземе? Може би ще въведе акциз върху бозата и данък върху велосипедите.
|
|