Миналата седмица американските власти арестуваха руския хакер Игор Клопов, който с помощта на четирима свои съмишленици откраднал няколко милиона долара от сметките на американски милиардери. Прокуратурата в Манхатън повдигна няколко обвинения срещу 24-годишния компютърен маниак, едно от които е за кражба на 1.5 млн. долара. "Прокуратурата обвинява моя клиент по 146 пункта.Това означава, че ако бъде признат за виновен по всичките, той може да получи над 100 години затвор", заяви неговият адвокат Аркадий Бух. Самият Клопов отхвърлил всички обвинения, но се съгласил да сътрудничи на следствието.
Много вероятно е "мозъкът на операцията" да е издал на полицията другите четирима, замесени в аферата, за да си осигури по-меко наказание. Американският съд може да бъде по-снизходителен, ако Клопов даде също така показания срещу членовете на собствената си банда. Контактите му с правоохранителните органи се крият от неговите адвокати от "съображения за конфиденциалност". Още повече, че съдът отказа хакерът
да бъде пуснат под домашен арест срещу гаранция от $1 млн.
Това не е честа практика при подобни престъпления, които не са свързани с насилие срещу дадена личност.
Според следователите Клопов е организирал обирите от своята квартира в Москва. Той избирал имената на своите жертви от списъка на 400-те най-богати хора в САЩ на сп. "Форбс". След това събирал данни от различни информационни бази за цената на недвижимите им имоти, ценните книжа и кредитните им линии. После намирал хора, които да му помогнат в измамите, чрез известните сайтове за търсене на работа Monster.com и CareerBuilder.com, като им издавал фалшиви документи за самоличност. Мошениците живеели в петзвездни хотели и се возели на лимузини с личен шофьор, за които плащал руснакът. "Клопов заплащал за всичко с откраднати в интернет номера на кредитни карти", уточни прокурорът Джеймс Киндлер на пресконференция.
Първото известно на обвинението мошеничество станало през декември 2005 г. Тогава Игор Клопов успял да се договори с една брокерска фирма да му продаде акциите на една семейна двойка за 1 млн. долара. При това той изпратил в офиса на компанията свой куриер с писмо, в което от името на съпрузите поискал парите от продажбата да бъдат преведени на нова сметка, а не на обичайната. Новата сметка била контролирана от Клопов, а самата афера минала незабелязано.
Друга жертва на мошениците бил собственикът на световната империя за хотели "Хайат" Антъни Притцкер, чието богатство възлиза на 2 млрд. долара според "Форбс". Тук обаче се пази в тайна как и колко пари са му били откраднати.
Клопов бил хванат заради своята алчност
Той решил да щипне от парите на братята Чарлз и Самуел Уайли, собственици на голямата мрежа от антикварни магазини "Майкълс сторс", която бе продадена м.г. за $6 млрд. Самуел Уайли е на 354 място в класацията на "Форбс" за 2006 г. Освен това тексаските богаташи са много близки с американския президент Джордж Буш и правят големи финансови дарения за Републиканската партия. През ноември м.г. в банката, където 73-годишният Чарлз Уайли държи парите си, звъннал бижутер от Уестчестър, за да уточни дали наистина бизнесменът иска да купи златни украшения за 7 млн. долара и дали чекът, който му е изпратил, има покритие. От банката поискали потвърждение от клиента си, а Уайли едва не получил сърдечен удар като разбрал за аферата.
По-късно следователите изяснили, че Клопов е използвал получените от интернет данни и поръчал в банката на Уайли нова чекова книжка на негово име и с помощта на нея оформил покупката на скъпоценостите.
Клопов бил
заловен с операция в холивудски стил
Полицаи под прикритие се съгласили да работят за руснака, успели да го убедят, че сделката с Уайли е преминала успешно и го поканили в САЩ да си вземе печалбата. През май 2007 г. Игор Клопов се качил на самолета. Следователи под прикритие го посрещнали в Доминиканската република и излетели с него за Ню Йорк на частен самолет, уж за да вземат заедно златото. Но още на летището руснакът бил арестуван.
Четиримата помощници на Клопов бяха задържани миналия четвъртък в Мичиган, Флорида, Тексас и Кентъки. Техните имена и националност се пазят в тайна.
"Игор Клопов е завършил икономическия факултет на Московския държавен университет (МГУ). Той е много интелигентен човек с добри маниери. Аз бях истински изненадан при първата ни среща. Но ако се върнем в реалността, за съжаление, мошеничеството с помощта на кредитни карти и фалшиви чекове, подправянето на лични данни, кражби чрез интернет - това са най-честите престъпления, които извършват в Америка нашите сънародници", заяви неговият адвокат Аркадий Бух. Той отбеляза, че семейството му в Русия "много се притеснява заради всичко случило се". Майката на хакера Лариса Аркадиевна е генералска дъщеря, преподава английски и френски език във военен вуз, баща му работи в силовите структури.
Руските хакери отдавна са си спечелили
славата на едни от най-ловките в света
Според проучване в световните хакерски сайтове 82% от участниците са гласували "доверие" именно на руските си "колеги".
"Популярността" на руските пирати в мрежата започна през 1994 г., когато Владимир Левин от Санкт Петербург успя да открадне над 10 милиона долара от "Ситибанк" в Ню Йорк с помощта на машинации чрез интернет. В Русия Левин успя да избегне съдебна отговорност, тъй като по това време в руското законодателство още не бе предвидено наказание за компютърни престъпления. В САЩ хакерът бе осъден на 18 месеца затвор, но тъй като изкарал точно толкова в затвора докато траело делото, бил пуснат на свобода през 1998 г. После следите му се губят някъде из Чехия.
През 1996 г. руските хакери се научиха да се внедряват в първите банкови онлайн платежни системи. ФБР установи, че престъплението се извършва от малка квартира в южна Москва.
Три години по-късно Василий Горшков се прочу с това, че източвал данни от чужди сайтове, след което предлагал да върне информацията на собствениците срещу големи суми. Ако отказвали да платят, препродавал данните на този, който бил готов да даде най-много. По този начин Горшков спечелил над 30 млн. долара. Все пак той бил заловен от ФБР в САЩ, където бе осъден.
През октомври м.г. в Саратовска област за създаването на компютърни вируси и изнудване бяха осъдени трима младежи. Хакерите дълго време шантажирали букмейкърски компании във Великобритания и други страни. Те вземали под наем платежни сървъри в САЩ и чрез тях заразявали с вируси стотици хиляди компютри в различни страни. За да спрат атаките си те изнудвали собствениците за големи откупи.
Най-суровото наказание за "виртуални игри с влизане с взлом"
бе огласено преди няколко месеца от съда в град Балаков на река Волга. На осем години лишаване от свобода бяха осъдени трима души от Балаков, Санкт Петербург и Астрахан. Обект на техните атаки пак бяха букмейкърски компании в Англия. Чрез специални програми хакерите парализирали дейността на букмейкърските сайтове и искали откуп от 40 000 долара за всяка атака. С помощта на руските служби изнудвачите бяха арестувани в момента, когато получили потвърждение за превода на парите на сметката им.
|
|