"По принцип изкуството имитира събитията от живота, но понякога нещата се обръщат и реалността за съжаление също копира някои шедьоври", коментират американски военни трагичната съдба на семейство Хубард от калифорнийския град Кловис. Те имат предвид филма на режисьора Стивън Спилбърг "Спасяването на редник Райън" от 1998 г., който наскоро отново беше показан по българската телевизия. В него от четирима братя по време на Втората световна война оцелява само един - и то едва след като петима души от едно поделение жертват живота си в Северна Франция, за да го спасят и да го върнат жив на майка му.
Сега кино историята се повтори в живота. Джейсън Хубард е единственият оцелял от трима братя, които воюваха в Ирак през последните три години. Той е и най-големият от тримата - на 33 години. Джейсън се записва в армията през 2005 г. заедно с най-малкия си брат Нейтън, който е с 11 години по-малък от него. Двамата решават да предприемат съдбоносната стъпка, за да отмъстят за третия им брат, 22-годишният Джаред Хубард, който загива през 2004 г. при взрив на бомба в иракския град Рамади. Трагедията засяга и друго семейство, тъй като заедно с Джаред загива и неговият приятел от детинство Джереми Баро, с когото са служили заедно още от постъпването си в армията. Двамата се записват няколко месеца след терористичните атаки в Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември 2001 г. и през декември вече се обучават за морски пехотинци.
Най-малкият брат Нейтън Хубард се прости с живота си на 22 август т. г., след като край Киркук по технически причини катастрофира хеликоптерът "Блек Хоук", с който е летял. Тогава загиват 14 войници. Двамата братя служили в един и също взвод. Когато ги изпратили на патрул по въздуха край Киркук, те били разделени в два хеликоптера. И докато Джейсън кацна без проблеми, брат му Нейтън нямаше този късмет. "30 секунди след като излетяхме, някой забеляза, че на земята има хеликоптер, от който излиза дим. Знаех, че Нейтън е в него", разказа Джейсън. "За един миг половината ми взвод загина", добавя той и си спомня как видял, че носят тялото на брат му по-далече от машината. "Имам много снимки от Ирак, на повечето сме около 10 души и брат ми, а сега половината са мъртви.Тежко е, много е тежко", допълва войникът.
Веднага след като американските военни разбират, че вторият брат е сред загиналите военни, те предприемат операция по "изваждането" на третия - Джейсън, от зоната на бойните действия и незабавното му прехвърляне в САЩ. Това е част от т. нар. политика на Пентагона, известна като Last survivor (Последния оцелял). Целта на военното министерство е да предотврати едно семейство да изгуби всичките си деца по време на война.
Принципът на "Последния оцелял" е бил въведен в американската армия през 1942 г., след още по-голямата трагедия с петимата братя Съливан. Те загиват в един и същи ден по време на известната битка за Гуадалканал край Соломоновите острови. Едно японско торпедо улучва кораба, на който те служат.
В интервю отпреди две години Нейтън Хубард директно заявил, че се е записал в армията, за да отмъсти за смъртта на брат си. "Много неща се преплитат в главата ми. Отидох там в негова памет и може би донякъде отмъстих за смъртта му", разказва най-малкият брат. По-късно той се записва в армията заедно с по-големия си брат Джейсън, който преди това е бил полицай. Според майката по този начин той искал да опази Нейтън, след като не успял да помогне на Джаред да остане жив.
Тогава братята заявиха, че не ги е страх, ако умрат в тази война
"При една война хората биват наранявани и загиват - това е реалността, която трябва да приемем, а не постоянно да живеем с нея", казва Нейтън Хубард, преди да го изпратят в Персийския залив. Двамата с брат му пристигат в Ирак 2 г. 9 месеца и 18 дни след смъртта на Джаред.
Жителите на малкото градче Кловис, което се намира до Фресно, са все още шокирани от новината за смъртта на Нейтън. Но заедно с това са доволни, че у дома се е завърнал поне брат му Джейсън. Хората не могат да повярват как такава трагедия може да засегне точно техния град, който вече е жертвал 7 млади живота заради войната в Персийския залив.
"Няма какво да се каже в такъв момент, за да се облекчи болката, но е добре да се знае, че има други семейства, които могат да ти помогнат в такъв труден час", казва Джон Бътърфийлд, чийто син също загина м. г. в Ирак. Жена му Кейт споделя, че навремето родителите на братята били много разтревожени, задето двамата им сина са на бойното поле, но били горди с тях, защото отишли там в памет на загиналия им брат Джаред.
"Семейството много тежко преживява загубата на втория си син", каза говорителката на полицията в градчета Джанет Стол-Ли, която е и близка тяхна приятелка. Бащата на войниците Джеф Хубард е пенсиониран полицай, който е отдал 30 години от живота си да защитава хората.
"Сега основният въпрос, който стои пред семейството, е дали Джейсън ще реши да остане у дома, или все пак ще поиска да се върне в Ирак и да завърши военната си мисия там", заяви пастор Тим Ролън, който е техен близък приятел. От армията заявили, че разбират болката и са съгласни да го преместят на някоя тилова длъжност в САЩ. Сега всички зависи от самия Джейсън.
Пастор Ролън опял навремето ковчега с тялото на брат му Джаред Хубард. "Всички ние си представяме как нещата в живота трябва да се наредят. Това обаче не включва загубата на дете. А сега ние имаме семейство, което е загубило двете си деца за толкова кратко време - казва със сълзи на очите Ролън. - Как да утешиш такива хора, какво да ги посъветваш", клати глава свещеникът.
Миналия понеделник над 200 приятели и съседи на семейството се събраха със свещи пред църквата на малкото градче в памет на загиналите братя. Тялото на Нейтън бе докарано в неговия роден град два дни по-късно. То бе придружено от брат му Джейсън, който се завърна заедно с него от Ирак. Ковчегът с американско знаме бе изваден от самолета от 6 войници на почетния караул, каквато е традицията при военни погребения в САЩ. Тленните му останки бяха предадени на родителите му.
Погребението бе съпроводено
с шествие на почти всички жители на Кловас. При полагането на ковчега в гроба почетен караул даде 3 залпа - друга задължителна традиция в армията на САЩ. По време на церемонията ясно се видя, че майката Пеги и бащата Джеф бяха съкрушени от загубата и на втория си син. Единственото, което ги утешаваше, бе, че Джейсън сега е с тях.
При вестта за смъртта на първия им син бащата Джеф успял да събере сили и се държал "мъжки", когато пристигнал ковчегът с тялото на Джаред, казват неговите приятели. Той дори казал, че се моли да се стигне до добро решение на кризата в Ирак. "Дадохме такива страшни жертви - би било ужасно, ако това не доведе до нещо значително", каза тогава бившият полицай. Той отново допълнил, че е много горд със синовете си.
В деня на погребението на Джеф съкрушеният родител заяви, че независимо от голямата загуба, което понесе семейството му, те не се обявяват против войната срещу тероризма по света.
Американските медии си припомниха писмото на покойния американски президент Абрахам Линкълн за смъртта на петима братя по време на Гражданската война в САЩ, което бе цитирано във филма "Спасяването на редник Райън".
"Мила госпожо,
Показаха ми документи в Министерството на войната на генерал от Масачузетс, от което се разбира, че вие стe майката на петима сина, които славно са загинали по бойните полета. Разбирам колко слаби и безплодни са всякакви мои думи, с които да се опитам да отвлека вниманието ви от вашата мъка заради голямата ви загуба. Но не мога да се въздържа да не ви помоля да се утешите и с мисълта за една благодарна Република, за която те умряха и спасиха.
Моля се Небесният ни баща да смекчи вашата голяма болка заради страшната загуба и да ви остави само нежният спомен за любовта и голямата гордост, каквато трябва да е вашата заради голямата жертва, която сте положили на олтара на свободата.
Ваш, искрено и с почтение,
А. Линкълн
Вашингтон, 21 ноември 1864 г."
Дали обаче тези думи важат в наши дни, особено във връзка с кървавата баня, наречена Ирак.
|
|