:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,154
Активни 452
Страници 15,621
За един ден 1,302,066

Нов отчет, нови успехи

Ако България запази сегашните темпове на развитие, след 10 г. ще продължи да е сред най-бедните в ЕС
Георги Ангелов
Общи впечатления

Правителството написа отчет за първите две години от управлението си. Въпреки изричните препоръки на премиера към министрите докладите им да са кратки и ясни, в крайна сметка се е получил огромен документ от почти 200 страници. Много страници, но малко съдържание - този типичен чиновнически маниер на писане е оставил своя отпечатък и тук.

Няма и как да е по-различно положението, след като отделните министерства измерват дейността си по брой програми и ръст на разходите, а не по някакви рационални показатели за оценка на ефекта от тези разходи. Понеже икономиката вече 10 години отчита положителен растеж, в бюджета на държавата има повече пари, което означава, че има все повече разходи за всичко и все повече смислени и безсмислени програми. Всички тези програми и всеки километър нови магистрали са изчерпателно описани в отчета.

За да е още по-разбираемо, че всичко се развива добре, премиерът показа и публикува презентация с 50 графики, които илюстрират възходящото развитие на икономиката. И за да не се обърка някой, на много от графиките има и добавени насочващи черти - които показват как през последните 5-10 години показателите се движат в правилната посока. Разбира се, избрани са "правилните" показатели, най-позитивните от позитивните.

Всичко това не може да прикрие хаоса в поредния текст, всяка страница от който е изготвена от чиновници в различна дирекция, при това във ваканционно време през август. Сред всеобщите конкретни хвалби на бюрокрациите, че бюджетът им всяка година расте, се губи общата картина - защо икономиката произвежда повече, как да произвежда още повече, как се решава къде да се насочват ресурсите от държавния бюджет, има ли полза от увеличаването на разходите навсякъде и т.н.



Голямото постижение

Преди 2-3 години основното притеснение от евентуално предстоящо управление на БСП беше свързано с вероятността то да предизвика икономическа криза. От БСП тогава се чуваха съмнения за смисъла на валутния борд, предложения за промяна на фиксирания курс, идеи за харчене на повече пари, отколкото бюджетът би могъл да осигури, и съответните бюджетни дефицити, намерения за вдигане на и без това високите данъци и т.н. Съвсем логично подобна политика би довела до криза.

Криза обаче не се реализира. Дали БСП узря достатъчно, за да приеме икономическата рационалност, или това, че е в коалиция, не й позволи да извърши прокризисни политики, е въпрос, на който отговор е трудно да се даде в момента. Факт е, че макроикономическата стабилност беше запазена - левът е стабилен, бюджетът няма дефицити, държавните дългове намаляват, данъчното бреме не се увеличава.

Лесно е да подценим това постижение, а не бива. За последните 120 години няма друг период с толкова дълго продължила политическа и макроикономическа стабилност, вкл. стабилни пари, конвертируема валута, позитивен бюджетен баланс и намаляващо бреме на държавния дълг. Не е учудващо, че в тази среда на стабилност икономиката отчита умерен растеж и показателите се подобряват. Би било учудващо, ако това не се случваше.



Ръстът на икономиката

За илюстрация на високите темпове на икономически растеж премиерът Станишев в своята презентация посочва графика на темповете на нарастване на БВП за последните 7 години. Наистина икономиката расте реално с над 6% през първите две години на управлението на сегашното правителство. Но същата графика показва и факта, че от 2004 г. насам темповете на растеж на икономиката леко намаляват - от 6.6% през 2004 достигат 6.1% през 2006.

Едва през 2007 г., изглежда, тази негативна тенденция ще се пречупи най-вече благодарение на намаляването на данъка върху печалбата и осигурителните вноски и членството в ЕС. Можем само да се радваме, че още през 2006 г. БСП се отказа от идеите си за повишаване на данъците, които щяха да засилят тенденцията на спад на темповете на растеж на икономиката.



Икономически растеж 2000-2007



Въпреки всичко все още има какво да се прави за подобряване на бизнес средата в България, увеличаване гъвкавостта на икономиката и ускоряване темповете на развитие. Не бива да забравяме, че 6% икономически растеж може да изглеждат много в сравнение с минали периоди на развитие на България, но в сравнение с най-добрите примери в света или дори с най-добрите примери в ЕС е недостатъчно постижение.

Естония и балтийските й съседи постигат почти два пъти по-висок икономически растеж от България - реален годишен ръст от 10-12% там вече се приема за нещо нормално. Това е огромна разлика. При 6% икономически растеж след 20 години икономиката ще произвежда три пъти повече доход. При 12% икономически растеж след 20 години икономиката ще произвежда почти 10 пъти повече доход.

Още едно сравнение. При сегашните темпове на развитие след 10 години Естония вече ще е сред най-богатите страни в ЕС, докато България ще продължи да се движи сред най-бедните. Преодоляването на тази голяма разлика в темповете на растеж на икономиката и доходите е основното предизвикателство пред политиката на правителството. И вместо този проблем да се заравя под купища безсмислени чиновнически отчети, адресирането му трябва да бъде в центъра на всеки отчет и всяка програма.





Данъчното бреме - постижение, но и предизвикателство



Правителството отчете продължаване на данъчната реформа с поредно намаляване на корпоративния данък и намаляване на осигурителните вноски с 6 пункта. Обнадеждено от позитивните резултати - за последната година бяха създадени над 200 хиляди работни места, инвестициите отчитат рекорден ръст от 44%, а приходите в бюджета се увеличават - както и под публичен натиск, правителството обяви, че ще продължи тази политика чрез допълнително намаление на осигуровките и въвеждане на плосък данък върху доходите от 10%.

Това са стъпки в правилната посока на снижаване на данъчно-осигурителното бреме върху труда и бизнеса. Без съмнение те ще подобрят стимулите за инвестиции, труд и предприемчивост и по този начин ще увеличат потенциала на икономиката.

Преките данъци обаче не са всичко. Макар и да липсва в отчета на правителството, за последните години косвените данъци бяха увеличени значително - главно заради изискванията на Европейския съюз. Тези увеличения изцяло компенсираха намаляването на преките данъци и в резултат общото данъчно бреме като дял от БВП се запази на сравнително високи нива от над 40% от БВП. Доколкото общото данъчно бреме също има сериозно влияние върху развитието на икономиката и ръста на разполагаемите доходи, запазването на високото преразпределение през бюджета е определено проблем.



Чистият провал



В един от слайдовете от презентацията на премиера се посочва, че през 2007 г. държавата е инвестирала рекордната сума от 70 милиона лева в здравеопазването. Не се споменава обаче, че само една частна болница - "Токуда" - е инвестирала повече пари в капиталови разходи, отколкото държавата е похарчила за всичките 300 държавни лечебни заведения. Очевидната невъзможност държавата да осигури достатъчно средства за инвестиции в болниците заедно с нежеланието да се привлекат частни инвеститори в сектора води до настоящата проблемна ситуация. Тя се подсилва още повече от желанието да се запази монополът на държавната здравна каса.

Образованието и науката също се оказаха сектор, в който реформи се правят трудно - макар че там има някакво развитие, поне на идейно ниво какво може и трябва да се прави. Подобно е положението и в съдебната система, социалната система, бюрокрацията. Въпреки бодрите отчети, че се работи по въвеждането на програмно бюджетиране, явно получаването на стойност от публичните разходи е все още значим проблем пред правителството, чието решаване остава в бъдещето.



Предизвикателствата

Макар и с някои безспорни успехи - особено по отношение на макроикономиката и известно намаляване на прякото данъчно бреме - все пак основният въпрос за ускоряване темповете на развитие остава. Дали правителството ще успее да сведе и осигуровките и общото данъчно бреме до по-ниски нива? Ще се подобри ли бизнес средата дотолкова, че страната ни да не е на последните места сред новите членки на ЕС? Държавните разходи ще постигат ли някакъв осезаем ефект под формата на по-добро образование, здравеопазване, сигурност? Това са само някои от въпросите, които не получиха отговор от отчета за първите две години управление на правителството.

ГРАФИКА Икономически растеж, 2000-2007 г.

Годинапроцент
20005.4
20014.1
20024.5
20035.0
20046.6
20056.3
20066.1
I-во тримесечие на 20076.2
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
При сегашните темпове на развитие след 10 години Естония вече ще е сред най-богатите страни в ЕС, докато България ще продължи да се движи сред най-бедните. И вместо този проблем да се заравя под купища безсмислени чиновнически отчети, адресирането му трябва да бъде в центъра на всеки отчет и всяка програма.
30
3677
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
03 Септември 2007 01:09
Мъка. Мъка. Мъка.
03 Септември 2007 01:19
Защо не са дали какъв е икономическия растеж за годините преди 2000та? Може би защото тогава бяха минусови и сега тъкмо наваксахме, че да сме над нулата!?
03 Септември 2007 02:26
излязох от бг през 2001 година и още тогава видях какви сме аборигени.но ако питаш някой нашенец то ние сме най умните най добрите , и нашите жени са най красиви.ама такива лумпели като нас никаде няма
03 Септември 2007 02:29
Да ме извини авторът, но не му дочетох творението. Прилича ми на отчетният доклад на др.Т.Живков пред 13 Конгрес на БКП. Много повърхностно.
*
Какво се крие зад числата ? 6 % реален ръст или 6 процентно отражение на несъразмерно нарастване на монополни цени, при некоректен дефлатор и обедняване и задлъжняване на огромни маси ?
*
За мен е второто. Реален (физически) ръст (с изключение на строителството) няма. Ръстът в комуникациите отмина. В туризма - също.
03 Септември 2007 05:50
А в микроикономически план, 2 милиона емигранти, останалите 2 чакат само подходящият момент....или стимул. Масова корупция, нека да кажем около 100%, точно толкова колкото и е в Китай. Масово обедняване на населението, и което е по зле, масово задлъжняване. Масово оглупяване на населението, на практика се превръщаме в обслужваща нация, в нация на зидари, водопроводчици, на бармани. Масова загуба на моралните ценностти. Ако в Израел загиваха толкова хора на година, щеше да има избори
Всъщност остана ли нещо положително, в микроикономически план де
03 Септември 2007 06:28
Нека всички да благодарим на вождовете от Позитано!
03 Септември 2007 08:43
Ако България запази сегашните темпове на развитие, след 10 г. ще продължи да е сред най-бедните в ЕС


Не съм сред почитателите на днешното правителство, ама господин "старшият експерт" на Отворковците в обществото май се е опитал да заяви, че при подходящо управление има възможност след 10 години страната ни да влезе в тажката категория на ЕС?!?
Смеховито, защото този умник така и не е успял да вдене, че проблемът не е в това дали си "беден", а КАК и КОЛКО си беден.Проблемът на страната ни не е , че днес е в дъното на класацията, проблемът е в това, че между нашата бедност и тази на страните от нашата група по доходи има пропаст - следователно, бедни сме по РАЗЛИЧЕН начин.
И португалецът, и унгарецът са относително "бедни" на фона на високите равнища в ЕС, само че нивото на тази бедност им позволява да живеят прилично!
Към това трябва да се стремим и ние, а не към празните химери на отвор-бърборковците
03 Септември 2007 09:36
това е едно потресаващо откритие на афторо , за което никой даже не моеше да се сети
03 Септември 2007 10:55
Младежо, защо никъде в статията си не споменаваш въобще за инфлация и нейното изражение през тази година спрямо предишни?
03 Септември 2007 11:06
Петилетката в съкратени срокове... Познати помпозни заблуди за наивници. Но като гледам бузлуджанските поляни, скоро няма да се събуди този "народ"!!!!
03 Септември 2007 11:45
Писна ми, вече десетки години да се повтаря едно и също: трайте и работете, утре ще бъдете добре. А в случая даже и това "утре" го няма. Толкова ли не разбраха, че ние живеем тук и сега и не ме интересува как ще бъде "утре", т.е. след 20-50-100 години, защото "утре" мен няма да ме има. Успех всяко едно правителство ще има, ако "днес" аз живея осезателно по-добре от "вчера", а не както е сега - живеем по-зле, въпреки че официалните статистики се опитват да ну убеждават, че живеем по-добре. Тези процеси на практика са от 17-18 години и е време днес да кажем:
17 години стигат,
утре
18 години стигат,
вдругиден
19 години стигат,
че после вече няма да има кой да каже
20 години стигат.
Но така е при демокрацията.
03 Септември 2007 11:59
Това е ицелта на "Отворено общество" на циониста Сорос, на всички ционисти и подлогите им у нас.
На лумпенизирания боклук другите българи му се привиждат като лумпени, за да не се отличава много от тях. Иначе ще му се прище да иде и да се удави в близкия водоем
03 Септември 2007 12:03
факт е че написалите отчета директори на дирекции и приближените им чиновници нямат проблеми- заплати около 1500 лв., командировки, семинарчета....Отчетът следва да се пише от ежемесечният безработен учител, или човек с доходи около 220 лв. и след това да се чете на всеслушание...Сигурен съм ще бъде контра на този отчет с розовите послания
03 Септември 2007 12:29
Не знам какво сте искали да напишете г-н Ангелов, но каквото и да е то, не се е получило.Може би и на Вас Ви трябват 200 страници за стойностен икономически анализ??
03 Септември 2007 12:40
Авторът беше в челните редици на кандидат-депутатите на СДС. Ако Надежда Михайлова не му беше минала път щеше да е в парламента. Съвсем нормално е опозиционен партиен деец да пише такива работи за отчетите на управляващите в момента, дори и да звучи смешно. Навсякъде по света е така, та да не стреляме по пианиста.
03 Септември 2007 12:41
linkorn
излязох от бг през 2001 година и още тогава видях какви сме аборигени.но ако питаш някой нашенец то ние сме най умните най добрите , и нашите жени са най красиви.ама такива лумпели като нас никаде няма
Както си излязал от България що не вземея да излезея и от Форума, че съвсем да се успокоиш.
03 Септември 2007 12:49
Що рИвете бе, нали искахте капитализъм. На ви сега капитализъм. Още не можем да стигнем 1989г.- афТурОт е пропуснал да каже това, оти има жълто около устата. А въобще каквото и да пише аФтурОт оправчне не се види. Полша, Унгария и др. са в доста голяма стагнация. И при нас като капне строителството и ние ще се озъбим.
Пък съветите на аФторОт не водят до нищо.
03 Септември 2007 13:08
Дрън Дрън Станишев (потурнак), оглавяващ турското правителство на България, ви води към сияйни висини.
03 Септември 2007 13:19
Марксе, ако смяната на "командно административния подход" с диктатура на комунистическата олигархия е капитализъм - здраве му кажи! Тези "народни избраници" нито за ден не са изпускали властта от 1989 г насам...Прах в очите на хората са приказките за управление на демократите и опозицията...Те са като хлебарките - нищо не ги лови!
03 Септември 2007 14:25
Top Gun,
основен критерии е отношението към средствата за производство:
общонародна собсвеност е комунизъм и социализъм
частна собственост е капитализъм
Затова тези дето наричаш комунистически, са си чиста проба капиталисти, а комунисти и социалисти сега няма.
Може да не ти харесва капитализма в България, но такъв е - от силно мафиотски тип.
Но така е при демокрацията.
03 Септември 2007 16:15
бЪРА, БЪРА, БЪРА-всичко му хубаво на доклада, ама с надница 10-15 евро на ден както го прогнозира бай Станишев и след 40 години няма да мръднем от термина най-бедната държавав ЕС!!!
03 Септември 2007 16:53
"Средствата за производство" НИКОГА не са принадлежали на народа...Дори когато ТЖ ги "прехвърляше" на "трудовите колективи"... В този смисъл отношението или отношенията малко са се променили. - Номенклатурата си "узакони" собствеността и се нарече "отговорен бизнес", а наемният труд си остана със същото "отношение" на безправни илоти !!!! Думите не променят същността, колкото и да ни се иска! Само дето сега БСП бяга като дявол от тамян от подобна ИДЕНТИФИКАЦИЯ!!!!
03 Септември 2007 17:22
Не може да се отрече, че Коалицията запази икономическата стабилност.
и до там. икономиката се развива въпреки глупостите, които правителството в лицето на БСП министрите твори всеки ден.
Да споменем ли ужасиите в МВР? Или щуротиите в социалното министерство?
Ак одобавим далаверите в транспортното и инфраструктурното ще допълним картината.
Здравеопазването по- зле не може да бъде.

Естествено, министрите на ДПС са най- корумпираните и с подкрепата на Станишев блокират Натура и Закона за черноморието.
Вълчев от НДСВ не може да проведе една свястна реформа заради БСП и ДПС.
Армията с безбройните заменк и инагласени търгове, както и правосъдието пък са в градинката на партията без елекорат - НДСВ.

Та- добре, че Тройната колаиция не прави много резки движения, та белите са сравнително малки. А тя хе прави такива, защото си блокират взаимно ръцете.
03 Септември 2007 18:38
Това моНченце ме смайва с празнословиено си, ама нищо, нищичко не казва смислено освен, че видите ли Естония щяла да бъде след време най- богатата страна в Европа, а пък имало спадане на темпа на разтеж от 6, 6 на сто на 6, 1 на сто и после Токуда е големата работа..., но навсякъде слага БСП кво си мислела, кво преосмислила, и накрая кво станало...Пфу, аман от некадърници, които не са завъртяли едно колело или не могат да управляват жена си, ама българската и световната икономика им е до колене...Пфу-у у-.
03 Септември 2007 21:36
Явно основната идея на този вуйчо е, че България ще бъде след 10 години пак най-бедната в Европа. Че то и с 15% да расте икономиката на година, пак ще е същото, просто стартът е доста "нисък". Е ако българската икономика расте с 15% тва неуспех ли ще е?[/s]
03 Септември 2007 22:39
Каквото и да се каже, все няма да е най-точното, стискайте палци 10 % плосък данък да си свършат работата...
03 Септември 2007 22:50
За разорачарование на Маркс.etc ще споделя, че БВП на България през 1989 е бил около двадесет млрд. USD (по памет). През 2004 същият БВП е бил 24 млрд. USD. Тоест, на българската икононмика й трябваха 15 години, за да достигне най-добрата си година от "светлото ни минало". Много или малко са това, всеки решава за себе си.

Гореспоменатите данни могат да се намерят в статистическите годишници на Централния Статистически Институт, а част от тях ето тук




Редактирано от - Захарски на 03/9/2007 г/ 23:21:43

03 Септември 2007 23:51
С две думи - "Головакружение от успехов"! Тая зима доста като поизмрат (условията за това стават все по-добри), ще стане още по-хубаво. Да живее тройната коалиция + нейните помагачи СДС и ДСБ.
04 Септември 2007 00:52
TOP GUN,
/:/ "Средствата за производство" НИКОГА не са принадлежали на народа...Дори когато ТЖ ги "прехвърляше" на "трудовите колективи"... В този смисъл отношението или отношенията малко са се променили. - Номенклатурата си "узакони" собствеността и се нарече "отговорен бизнес", а наемният труд си остана със същото "отношение" на безправни илоти ..."
......................................... ......................................... .....................................
Прав си, ама НЕ съвсем!
При СоциализЪма Средствата за Производство наистина НЕ принадлежаха на Народа, а принадлежаха на ДЪРЖАВАТА НА НАРОДА!
Нещо като Собствеността в акционерните дружества- Собствеността е на Дружеството, а НЕ на акционерите му! Акционерите имат само Право на Дивидент и Право на Ликвидационен Дял/ и Право на Глас, разбира се/! При СоциализЪма, "дивидентът" на Собствениците- Гражданите на НАРОДНАТА /до 1989 г./ Република България, се изразяваше в субсидирани цени на основни стоки и услуги, "Социални фондове", БЕЗПЛАТНИ Образование и Здравеопазване, социално почивно дело и т.н.! Всичко това днес, при Демокрацията, Народът вече го НЯМА!
Сам признаваш, че/след 1989 г./ "Номенклатурата си "узакони" собствеността"- сиреч, до 1989 г. Собствеността НЕ е била на "Номенклатурата"! А такова нещо, като "НЕзаконна Собственост", НЯМА - има НЕзаконно придобита Собственост, НЕзаконно владеене и ползване, Присвояване, Кражба!
04 Септември 2007 02:05
Много добре и уместно, Захарски. Наистина, друго си е като подпрем бирата на твърди факти. Ама нали също и си знаем, че статистиката винаги е съдържала произволен и неопределим процент стъкмистика... Дали не това е причина предложения от теб сайт, както и сайтът на НСИ, старателно да избягват каквото и да било мешане не методологиите, хронологичност и възможност за сравнение и анализ. Оказва се, май, че впечатлението, което националните медии и интернетни форуми оставят съвсем не е лъживно - България наистина е най-младата държава в семейството на нациите, с най-динамичната икономика в света. Правилно, требе да се блъскаме в гърдите, а не да хленчим, както биха казали некои наши видни атлантически парвенюта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД