Родителите предпочитат да вземат "чек" за замяна на старите учебници с други, докато децата искат парите в брой. |
Средно борсите купуват стари учебници на 30% от цената, а продават на 70%, като ДДС се начислява към коричната цена. Учебник втора ръка с издателска цена 10 лв. се предлага за 8,40 лв., но се изкупува от търговеца за 3,60 лв., обясниха продавачи. Процентите обаче са плаващи. Зависят както от състоянието на книгите, така и от преценката на борсата и личното договаряне. Обикновено борсите делят помагалата на три категории - А (запазени), B (леко похабени), и C (небрежно съхранявани). Не се търгуват учебници, които са драскани с химикал или са с липсващи страници. Всички учебници, издадени преди 2001 г., също са невалидни.
Тъй като учениците все още не знаят какви учебници ще изискват учителите, те могат да предадат старите помагала, а за тях да получат от борсата "чек" със сума, която по-късно да похарчат за нови, обясниха от "Център на учебника". В този случай от борсата дават по 40% за учебник вместо обичайните 30% при плащане в брой. От тази услуга обаче се ползват предимно родители, учениците предпочитат да получават парите в брой, допълниха търговците.
Борсата за стари учебници ще продължи до 30 септември. Освен в НДК, "Младост" и "Овча купел" в София се провежда и в Плевен. В края й непродадените книги ще бъдат дадени на домове за деца, лишени от родителска грижа, или на социално слаби семейства.