НДСВ може да подкрепи кандидата на БСП Бриго Аспарухов при евентуален балотаж срещу Бойко Борисов, казаха пред "Сега" от столичната организация. Бившият шеф на разузнаването беше избран от градския съвет на партията при тайно гласуване късно в петък само с 2 гласа преднина пред другия номиниран - бившия зам.-министър на финансите Георги Кадиев. Същевременно ако жълтите излязат със своя кандидатура и тя стигне до балотаж, ще имат подкрепата на социалистите.
Говорителят на НДСВ Станимир Илчев се изказа ласкаво за Бриго Аспарухов, но се застрахова, че кандидатурата му още не е обсъждана в политическия съвет на партията. "Аспарухов дава заявка за сериозно участие в борбата за кметското място. Той има амбиция, професионални качества и житейски опит", обясни гласът на жълтите. Илчев се учуди на твърденията, че генералът няма управленски опит. "Естествено, че има, но натрупан в по-специфична среда - в разузнаването", подчерта Илчев. Той не се притеснява и от съмненията, че името на Аспарухов е компрометирано, защото не трябвало да се прибързва с лепенето на етикети.
"Все едно кой е издигнат от БСП, аз няма как да го подкрепя. За личността на Бриго Аспарухов няма да говорим, тъй като, която и да е кандидатурата, би ми била еднакво безразлична", реагира пък в събота жълтият депутат Николай Свинаров.
Царистите трябва да решат днес на заседание на политическия съвет дали да излязат със своя кандидатура. Според запознати това е много вероятно. НДСВ ще избира между общинския съветник Владимир Каролев и депутатката Антония Първанова. От "Врабча" 23 обаче отговориха уклончиво дали са водени преговори за втория тур, тъй като имало още време. Запитан стои ли отворена вратата за подкрепа на Бойко Борисов обаче, Станимир Илчев отговори лаконично - "Труден въпрос".
Кандидатурата на Бриго Аспарухов се родила още преди месец и половина в хода на преговорите с центристките партии - НДСВ и ДПС, както и някои от "Коалиция за България", разказаха още социалисти. За тях били приемливи и Георги Кадиев, и Ивайло Калфин. Вицепремиерът и външен министър подписал в петък декларация, че е съгласен да участва, но няколко часа по-късно се отказал. Така и не стана ясна причината. Бившият дипломат Стоян Сталев, който също усилено се спрягаше като най-вероятния кандидат, отпаднал като трудно разпознаваем. Червените преценили, че времето няма да стигне да го лансират дори сред своите симпатизанти. Затова предпочели кандидатура, която да мобилизира твърдото ядро в партията. В същото време Аспарухов можел да привлече и по-широк кръг гласоподаватели.
Румен Овчаров не обясни как се е стигнало до финалната тройка, нито от кого е бил предложен Бриго Аспарухов. Стана ясно само, че не е издигнат от никоя районна организация, а името му изникнало по време да разговорите с коалиционните партньори. По време на заседанието на градския съвет в петък Сергей Станишев държал реч, която наклонила везните в полза на Аспарухов, разказаха червени. Самият Станишев категорично застана зад кандидата, като го определи като "истински генерал и човек с много силна харизма, политически качества и воля за борба". Станишев видимо се раздразни от намека, че името на Аспарухов е компрометирано. "Дрън - дрън. Той е генерал от българското разузнаване, който е работил за националната сигурност. Стига с тези измислени неща. Нито той, нито БСП има основание да се срамува от професионалната му и политическа биография. Който иска да се занимава с глупости, да се занимава", отсече червеният лидер.
Самият Аспарухов обяви, че ще води преговори за подкрепа с всички партии, които не изключват партньорство с БСП. Той също отказа да каже кой и кога го е поканил. "Това не е най-интересното в една кампания, покани ме партията", обясни генералът. И допълни, че е с 2 обиколки преднина, тъй като всеки го познава. "Трябва да отвоюваме София, градинките, тротоарите, спокойствието, реда, транспорта", формулира той идеята си за управление на града. И допълни, че ще бие Бойко Борисов на канадска борба, ако сегашният кмет се навие. Пред множеството на Бузлуджа пък той обвини Борисов, че смесва понятията и се изживява едновременно като кмет, висш служител на МВР и тартор на държавата.
СКАНДАЛИ
През 1991 г. с указ на президента Желю Желев Аспарухов оглави Националната разузнавателна служба - приемница на бившето Първо главно управление на ДС. През 1992 г. обяви, че има данни за оръжейната афера в Македония на съветник на тогавашния премиер Филип Димитров и после кабинетът на СДС падна. Петър Стоянов смени Аспарухов с Димо Гяуров през март 1997 г. Генералът стана основател на генералското движение в БСП. Беше член на Изпълнителното бюро на БСП. През 1998 г. се обяви против отварянето на досиетата. Междувременно прокуратурата образува дело срещу Аспарухов за унищожаването на досието на банкера Атанас Тилев с кодовото име Румянцев. Магистратите написаха обвинителен акт, но прекратиха делото, когато Аспарухов стана депутат от "Коалиция за България". Очакването то да бъде подновено не се сбъдна. Като бизнесмен Аспарухов бе в управата на застрахователното дружество "Витоша" и в "Дару кар". И двете фирми се свързват с Тилев. Във "Витоша" 5% от акциите притежава Симеон Сакскобургготски. През 2003 г. Аспарухов напусна парламента, след като премиерът Сакскобургготски искаше да го назначи за координатор на спецслужбите. Това не стана и неофициалното обяснение бе, че президентът Георги Първанов се е противопоставил на идеята, както и че е имало натиск от НАТО. Преди това Аспарухов бе внесъл проектозакон, според който НРС трябваше да бъде взета от контрола на президента и да отиде на подчинение на премиера.
|
|