:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,084
Активни 510
Страници 11,958
За един ден 1,302,066
Опасения

Следете кой изкупува Запада!

САЩ и ЕС се опитват да изработят правила, които да направят дейността на държавните инвестиционни фондове по-прозрачна, за да няма поводи за съмнения за тайни геополитически игри
Снимка: РОЙТЕРС
Американският президент Джордж Буш и германският канцлер Ангела Меркел се опитват да наложат ограничения върху изкупуването на собственост от държавни инвестиционни фондове.
Години наред администрацията на Буш не обръщаше внимание на опасенията за онези трилиони долари, които САЩ дължат на Китай, Япония или нефтодобиващите страни от Близкия изток, заявявайки, че тези дългове не дават на чуждите правителства особени възможности за натиск върху Америка. Но в периода на глобалната финансова нестабилност американците започнаха да проявяват безпокойство, защото чуждите държави все по-активно влагат своите долари в инвестиционни фондове за покупка на компании, имоти и банки в САЩ и други страни. А дейността на т.нар. държавни инвестиционни фондове може да дестабилизира пазарите или да предизвика негативни политически последствия. Затова администрацията на Буш оказва натиск върху МВФ и Световната банка да изследват дейността на тези фондове и да им наложат своеобразен кодекс на поведение. Сред обсъжданите мерки са изискването да се разкрива информация за инвестиционните методи и задължението да се избягва намесата в политиката на страна, в която определен фонд инвестира пари.

Официално САЩ приветства всички инвестиции, с изключение на онези, които могат да навредят на националната сигурност. Но вече се чуват и гласове за бдителност. Едното от опасенията има философски характер. Години наред САЩ четяха проповеди за приватизацията, призовавайки другите страни да продават държавните си предприятия. Сега, когато се появиха държавните инвестиционни фондове, много експерти се питат дали чуждестранните инвестиции няма да доведат



до национализация на американската собственост от чужди държави,



което може да повлече след себе си и намесата в работата на свободните пазари.

Другото безпокойство е предизвикано от капиталите на тези фондове. Техните активи, оценявани на 2.5 трилиона долара, превишават сумата, която инвестират световните хеджфондове. Например инвестиционната банка Morgan Stanley в един от докладите си предсказва, че след 10 години активите на тези фондове могат да скочат до поразяващата въображението сума от 17.5 трилиона долара.

Въпреки че държавните инвестиционни фондове не изиграха особена роля в неотдавнашната криза на световните пазари, експертите смятат, че в бъдеще те ще могат да оказват влияние - както благоприятно, така и неблагоприятно, продавайки неочаквано свои активи или помагайки на компании, оказали се в беда.

"Те могат да станат както източник на проблеми, така и част от тяхното решение", смята Едуин Труман от Института за международна икономика в Питърсън. "Когато чуждите правителства притежават не само държавни ценни книжа, но и акции и облигации, трябва да си зададем въпроса те стабилизираща или дестабилизираща сила ще са?"

Държавните инвестиционни фондове се появиха заради факта, че десетилетия наред вносът в САЩ надвишава износа. Високите цени на енергоносителите донесоха трилиони долари на производителите на петрол и газ - от Норвегия и Русия до страните от Близкия изток, а импортът на други стоки от Китай, Япония и други азиатски страни доведе до натрупване на капитали и там. Досега недоволството от тези фондове не беше силно. Опитът на Китай и Сингапур в началото на годината да купят английската Barclays Bank, както и на Катар да придобие английската верига супермаркети Sainsbury не предизвика особен шум във Великобритания. Нито предложението на арабския емират Дубай да купи американската търговска верига Barney's, нито покупката на Китай на 10% от американския инвестиционен фонд Blackstone доведоха до протести в САЩ. Но канцлерът на Германия Ангела Меркел предупреди, че покупката на предприятия от чуждестранните правителства или контролирани от тях компании носи риск. "Как да се държим с държавните фондове? Досега такова явление в подобни мащаби не е имало", отбеляза тя.

Най-силните политически последствия, предизвикани от държавни инвестиционни фондове, може би настъпиха, когато сингапурската инвестиционна компания Temasek Holdings купи част от акциите, собственост на премиера на Тайлант Таксин Чинаватра. Тази сделка предизвика антиправителствени демонстрации, които доведоха до отстраняването му чрез преврат през 2006 г.

Но много експерти смятат, че



тези фондове не се ръководят от политически мотиви,



а са дали право на своите мениджъри да вземат разумни според тях инвестиционни решения. Неотдавна зам.-министърът на финансите на САЩ Робърт Кимит посети Китай, Русия и държавите от Персийския залив, за да призове техните правителства да направят по-прозрачна своята инвестиционна дейност, да забранят държавните субсидии за инвестиционни фондове, влагащи пари зад граница. След това в интервю отбеляза, че съдейки по всичко, тези фондове действат, изхождайки от здрави финансови, а не политически интереси. "Когато бях в Китай и Русия, бях поразен колко разговорите ми с държавни чиновници приличаха на разговори с мениджъри по управление на активи", каза той.

Държавните инвестиционни фондове съществуват отдавна. Кувейтският Общ резервен фонд бе създаден през 1960 г. В Абу-Даби Инвестиционото управление бе учредено през 1970 г., а към днешна дата капиталът му достига около 800 милиарда долара, което го прави най-големият в света инвестиционен фонд от подобен тип. Фондът в Норвегия, който разполага с 300 милиарда долара, е смятан от много финансови експерти за образец на прозрачност. Той предоставя всяка година подробни данни за стратегията си за инвестиране на парите, за своите активи и методите си на работа. Освен това отстоява и позиции - неотдавна фондът изтегли своите капитали от търговската мрежа Wal-Mart заради повдигнатите против тази компания обвинения за нарушаване на законите за детския труд и възпрепятстване на обединението на работниците в профсъюзи.

Но Китай и страните от Близкия изток трябва да направят още много, за да станат прозрачни като Норвегия. Някои експерти си задават въпроса какво ще стане, ако Китай купи американска фармацевтична компания и започне да настоява за изменение на програмата за разпределение на лекарствата по рецепти. Или каква ще бъде реакцията, ако някоя арабска държава започне да иска данъчни или други



облекчения в замяна на подкрепата си за мирните преговори в Ирак



или Израел?

Неотдавна президентът Буш подписа закон, който регламентира процеса за избор на чуждестранни кандидати сред желаещите да придобият американски компании и дава основания за възможен отказ в рамките на обезпечаването на националната сигурност. Но финансовото министерство смята, че този закон ще засегне само около 10% от подобни сделки.

Опитът на една дубайска компания да вземе в свои ръце контрола над няколко американски пристанища, а също желанието на китайската държавна нефтена фирма да купи американската Unocal предизвикаха огромна вълна недоволство. Това дава основание да се предположи, че американците няма да се съгласят с увеличаването на сделките, в които чужди държави придобиват американска собственост. И в двата случая американските политици бяха обезпокоени от това, че въпросното имущество има отношение към националната сигурност. Но когато през 80-те години американците отказаха да продадат на японски компании няколко киностудия или Рокфелер център, това по никакъв начин не бе свързано с националната сигурност.

"Администрацията на Буш е права да следи внимателно това явление, но без да вдига тревога. Работата на държавните инвестиционни фондове и управлението им просто трябва да станат по-прозрачни, за да не бъдат подозирани в тайни геополитически игри чрез техните инвестиции", смята Стивън Джен от Morgan Stanley.
 Опитът на сингапурската държавна компания "Temasek" да купи най-голямата тайландска телекомуникационна компания предизвика масово протести в Банкок и доведе до отстраняването на премиера.
 ---------------------------
23
3490
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
11 Септември 2007 10:10
Чия е София попитаите Вие ! В чии рьце е половин Бьлгария...Ако не знаете, питаите...С питане и до Цариград се стига...

Редактирано от - водач на МПС на 11/9/2007 г/ 10:22:41

11 Септември 2007 10:46
Шофьоре,
Тези от Цариград май вече и не питат?
11 Септември 2007 11:02
За разлика от УСА всичко в БГ отдавна е продадено на кого ли не. За част от собствениците се знае по нещо, а за повечето - че са със седалище в някой далечен остров...
11 Септември 2007 11:27
Monkey see, monkey do!
11 Септември 2007 11:29
Мислим, дека времето на умниците дето препоръчват приватизация на всяка цена отминава. Лошото е, че от България те последни ще изчезнат. Даже може България да изчезне преди тях.
11 Септември 2007 11:31
Сетили се американците... А досега раздаваха акъл на кило всичко да се изнася за продан...
11 Септември 2007 11:38
Мисля, че всички знаем кой ще го отнесе. Има едни измислени страни които ще се наведат ........
11 Септември 2007 11:40
И хоп, Америка се оказа разпродадена на Китай.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
11 Септември 2007 12:22
Виждате ли сега! Като нема кой да отвори борса в рубли, нема никакъв избор начи.
11 Септември 2007 12:51
Официално САЩ приветства всички инвестиции, с изключение на онези, които могат да навредят на националната сигурност.

че то и русия така ...
впрочем не виждам за аккво е патардията. олОгофрена, ФЛьонгата, ораклето и други мастити съветници на бушу по въпросите на vaterland sichercheit отсякоха че основания за притеснение няма - сащ е и ще си остане хилядолетна империя, поне още 4-5 години време
11 Септември 2007 12:57
Високите цени на енергоносителите донесоха трилиони долари на производителите на петрол и газ - от Норвегия и Русия до страните от Близкия изток, а импортът на други стоки от Китай, Япония и други азиатски страни доведе до натрупване на капитали и там.

енергоносителите поскъпнаха заради войната с тероризЪма. тя, обаче, според гореспоменатите експерти по международното положение, е най-добрата идея раждана някога от държавен лидер, така че стига мрънкане - важното е че на осамата и садамата им се такова мамата, всичко друго е второстепенно. е, целия цирк струвал трилиони долари, затормозил американската икономика и ежедневие, умрели милиони хора по цял свят, създало се международно напрежение и може да се детонира ТСВ - голям праз! безплатно шоу няма, нъ'л тъй
11 Септември 2007 13:00
Когато бях в Китай и Русия, бях поразен колко разговорите ми с държавни чиновници приличаха на разговори с мениджъри по управление на активи

не бе, объркал си се. всеки бушуфил знае че пияните руски мужици и китайските човеко-роботи не са даже хора, камо ли мениджъри. каква заплаха могат да бъдат те за американския manifest destiny?! питай всеки олОгофрен да ти каже че сащ ще векува на световния връх
11 Септември 2007 13:00
Интересно, а дали американските "инвестиции" в други страни не следва да се съобразяват с правилото за ненамеса в политическият живот на страната в която оперират?
11 Септември 2007 13:04
Неотдавна президентът Буш подписа закон, който регламентира процеса за избор на чуждестранни кандидати сред желаещите да придобият американски компании и дава основания за възможен отказ в рамките на обезпечаването на националната сигурност.

ъъъъ, а какво стана със свободната търговия?! сащ са съсипали не една държава заради това че им е отказан достъп до ресурсите и. а в момента риториката на янките звучи точно като на някои от жертвите им или на руснаците - "националната сигурност ... дрън-дрън ... терористичната заплаха ... дрън-дрън ..."
11 Септември 2007 13:04
Купувача се притиснил, че някой може да го купи, докато купува. Конкуренцията винаги е плашила купувача - някой може да го надцака, а в последствие и да го купи с все парцалите.
11 Септември 2007 13:07
имам една лоша новина за американците - след като имате търговски дефицит и печатате долари на поразия е нормално да очаквате чужденците да искат с тези долари да купят имуществото което се явява гаранция за тяхното печатане, а именно - американски активи. не знам какво ви преподават в училище, но това е една от основните причини хора да се сдобиват с определена чужда валута - да купуваш стоки, услуги и активи от дадената държава. щото ако не може да си харчиш доларите за да купуваш американски неща те са си просто шарени хартийки и ще поевтинеят и печатарниците ще трябва да раяботят с десеторна скорост за да смогват на военния харч на бушмените, анадънму?!
11 Септември 2007 17:54
Полезна статия Вижда се отлично крайно неморалната юдоглобализационна кампания, започната от USrael. Както неколцина тук предвиждахме, накрая всичко ще се обърне срещу започналите я. Сега се чудят как да я спрат, защото вече не могат успешно и изгодно да я управляват. Сега с ужас разбират, че комунистическите СССР и Китай са били много по-удобни на Запада и особено на USrael, отколкото като капиталистически безмилостни по примера на Запада хищници. Назле вървят Щатите. Ако до година-две не борбардират и не изличат Израел, ще се сринат, ръфани от много враждебни посоки.
11 Септември 2007 18:02
ТайланТ
11 Септември 2007 19:13
Значи американците могат да взимат пари на заем, когато им потрябват, а ако някой кредитор реши да си купи нещо в САЩ - боли бадемата. То всяко нещо може да бъде свързано с националната сигурност. Дори и производството на понички.
11 Септември 2007 20:07
Щом излизат подобни статии, значи този някой вече няма да изкупува. Добре е, че Западът се усеща, че зад китайският, руският и арабският бизнеси стоят интересите на съответните тоталитарни държави със съответните национални доктрини. Те също разбират, че в Китай и Русия свободата, частната собственост и свободният пазар са само едни инструменти в ръцете на тоталитарните правителства и за целите на имперските им амбиции. Т.е. един НЕП. Във всеки един момент в Китай и Русия могат да кажат- стига вече свобода, стига капитализъм, те си изиграха ролята!
С две думи- ще се вземат необходимите мерки.
11 Септември 2007 21:08
Припари им на претендентите за господари на света. сега те са от другата страна - на продаващите се поради декапитализация и некадърно управление.
след пожертването на пазарната икономика и демокрация ще стане мръсна дума. не 4е има демокрация, особено в САЩ
не може само с износ на хартия (пък била тя и зелена и разни финтифлюшки-защити)
11 Септември 2007 22:05
"...Сега с ужас разбират, че комунистическите СССР и Китай са били много по-удобни на Запада и особено на USrael, ..."
Свежарков , ами нали точно с цел съсипване на странита навремето евреите натресоха комунизъмо на Русията , бе пич !
Парвус ( одески евреин ) прави връзката между Мошетата и Ленин характеризирайки го пред тях по следния начин : " За пръв път срещам човек в който по такъв невероятен начин да се съчетават пълното презрение към всякакъв морал и етика с такава целеустременост в постигане на своята идея - разрушаване на Руската империя . Това е нашият човек , да заложим на него ".
12 Септември 2007 07:18
Гозамбо, понеже ми изглеждаш заблуден, да те светна! В САЩ управлява финансова олигархия, като така наречената демокрация служи само да осигури ротация във властта на различните фракции в олигархията. Разликата с Русия и Китай е само в лицемерието на върхушката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД