:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,032
Активни 432
Страници 11,906
За един ден 1,302,066
Анализ

Плоският данък не решава, а създава проблеми

В дългосрочен план облагането с единен процент означава повишаване на данъчното бреме
Ганчо Ганчев
Плоските данъци имат убедени привърженици и противници. Парадоксът е в това, че противниците не са единствено от лявото политическо пространство, а привържениците не са само от дясно.
За да стане ясно защо е така, ще дадем един елементарен пример. Нека да сравним увеличаването на плоския данък върху всички доходи с 2 процентни пункта и увеличаване на пределното данъчно облагане, т.е. на ставката върху най-високите доходи, от 24 на 37%. Последното число не е подбрано случайно, такава беше пределната ставка на данъците при дясното правителство на Иван Костов.
Увеличението на плоското облагане с два пункта - от 10 на 12%, означава, че държавата прибира допълнително 2% от БВП. Увеличението на пределното облагане с 13 пункта, т.е. от 24 на 37%, предполага допълнително увеличение на дела от БВП, събиран от държавата, равно на увеличението в процентни пунктове, умножено по дела на съответната група данъкоплатци в общия обем на дохода. Ако приемем, че този дял е 5%, което е напълно реалистично, общото увеличение на данъчната тежест е 0.65 % от БВП.
Този пример е изключително показателен за

скритите проблеми с плоските данъци

При него възможностите за увеличаване на данъчното облагане при минимална обществена съпротива са огромни. Електоратът много по-лесно ще приемe увеличаване на плоското облагане от 10 на 11 %, отколкото на пределното облагане от 24 на 37 %, макар че последното увеличава намесата на държавата в икономиката в много по-малка степен при това по начин, който е социално приемлив.
Независимо от това плоското облагане има привърженици в ляво. То възкресява една от позабравените идеи на Кейнс икономиката да бъде регулирана чрез данъците. При плоско облагане държавата лесно и ефективно може да увеличава или намалява облагането в зависимост от фазата на цикъла, нещо, което е крайно трудно при прогресивното облагане.
Точно тази възможност обаче плаши някои дясно консервативни кръгове, свързани с т.нар. подход на публичния избор (public choice). От гледна точка на част от дясно консервативните политически среди основният проблем е не толкова в размера на облагането, колкото в наличието на сфери на дейност, които трябва да бъдат защитени от посегателството на държавата. Равномерното плоско облагане, позволяващо изземването на значителни ресурси от всички доходи и дейности при минимална съпротива на обществото, е именно това облагане, което представлява особена обществена опасност.
Нека да илюстрираме тези разсъждения. От плоския данък ще загубят всички с доход под 375 лв., а не под 290, както се твърди официално. Ако отчетем и нормативно признатите разходи от примерно 20%, то всички с брутен доход под 459 лв. са в категорията на губещите.
Сумата набъбва още, ако отчетем загубите от премахването на елементите на семейно подоходно облагане, които ще изчезнат. Става въпрос за разходи от 35 до 105 лв. месечно.
Следователно плоското облагане засяга негативно не само ниските, но и средните (които са около 400 лв.), над средните доходи и дори при определени условия хората, влизащи в групата на най-високите доходи от над 600 лв. месечно.
Нещо повече, при нормативно признати разходи от 60% и нагоре само субсидирането на съответните дейности независимо от размера на дохода би могло да компенсира въвеждането на плоски данъци. Това е така, защото при 70% нормативно признати разходи пределната ставка от 24% (реално 7.2%) е фактически по-ниска от 10% върху брутния доход.
В частност субсидирането е единственото решение в областта на подоходното облагане в селското стопанство и научните изследвания, които сега се ползват от облекчения. Необходимостта от субсидиране е една от малко известните, макар и дискутирани в теорията страни на плоското облагане. Това е допълнителна причина десните икономисти често да се противопоставят на тази идея.
Въвеждането на облагане на хората с ниски доходи определено превръща тази група в губеща. За да компенсира това, правителството предвижда увеличаване на минималната работна заплата.

Тук обаче има два странични ефекта

Увеличението на минималните заплати в държавната администрация е така или иначе за сметка на данъчните постъпления, които се увеличават именно от повишеното облагане на ниските доходи, т.е. спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се.
Частният сектор от своя страна или не може да бъде заставен да повиши минималните заплати, или ако бъде принуден административно, ще отговори със съкращаване на заетите. Така или иначе фактът, че се извършва трансфер от бедните към богатите, не може да бъде прикрит.
Правителството интуитивно чувства незащитимостта на позицията си, правейки опити за изменения в данъчно-осигурителната политика, които да компенсират антисоциалната насоченост на плоското облагане. Предлага се премахване на или увеличаване на осигурителните прагове за високите доходи, както и връщане на данък наследство. Това са по принцип правилни действия, но в създалата се ситуация ефектът ще бъде единствено окончателното обезсмисляне на плоското облагане и за групите с високи доходи.
Ниското облагане на високите доходи ще има като

основна последица нарастването на вноса

поради високата склонност към потребление на вносни луксозни стоки отстрана на слоевете с високи доходи. Ще се разшири и размерът на потребителското кредитиране. Изместването на търсенето навън няма да стимулира националната икономика.
Тъй като правителството възприе стратегията на ускорено въвеждане на еврото, то ще се окаже под засиления натиск на Брюксел да вземе мерки за свиване на външнотърговския дефицит и овладяване на инфлацията. Това означава поддържане на високи фискални излишъци. При намален данък върху доходите правителството ще трябва да избира между увеличаване на ДДС до 22% и орязване на държавните разходи.
Всичко това означава по-нисък растеж и заетост, а в последна сметка и по-високо крайно данъчно облагане. Именно по подобни причини плоското облагане се отхвърля не само от левите, но и от десните политически сили в страните с устойчива пазарна икономика.

В международен план очакванията също са негативни

МВФ и Европейската комисия са традиционно скептично настроени към плоското данъчно облагане. Нещо повече, съществува тежък конфликт по повод на данъчното облагане между Стара и Нова Европа. Цената, която посткомунистическите държави вероятно ще платят за неуместния данъчен дъмпинг, който прилагат, ще бъде орязване на структурните фондове на ЕС.
Нека да си припомним също, че идеята за плоски данъци беше наложена преди всичко от икономическия екип на НДСВ. Същият екип успя да прокара една друга, вече позабравена идея, а именно преструктурирането на външния дълг. Загубите от последното начинание досега са поне 3 - 4 милиарда лева. Загубите от новата блестяща идея ще бъдат десетки пъти по-големи.


В последна сметка от плоското облагане ще загубят практически всички,

но най-много хората с ниски доходи, дребният и средният бизнес. Засега се очертава един-единствен сектор, който поне временно ще спечели от плоското облагане. Това е банковият сектор. В България, както и в глобален план се очертава кредитна криза, породена от свръхзадлъжняването по линията на ипотечното и потребителското кредитиране. Плоското облагане ще подобри кредитоспособността на длъжниците на банките, прехвърляйки част от паричните потоци от данъците към обслужване на заемите. Обратната страна обаче е в това, че кредитирането ще продължава да расте и да допринася за влошаване на търговския баланс, особено в контекста на противоречивите мерки, въведени наскоро от БНБ.
Някои икономисти предлагат корекции в предвижданата от правителството схема на плоско облагане, като се допусне необлагаем минимум и се запази признаването на необлагаеми разходи. Това е добре, но означава фактически отказ от основните принципи на плоското облагане, тъй като предполага две скали - нулева и 10-процентна, и селективно третиране на доходите по линията на нормативно признатите разходи. Следователно проблемите с плоското облагане могат да се решат, ако на практика се откажем от него.
Основната заблуда на плоското облагане е създаването на илюзията, че сложните социално-икономически проблеми могат да бъдат решени с елементарни средства. Наблюдаваме обаче обратното. "Опростяването" на данъчната система води до сложни и контрапродуктивни последици, които предполагат допълнителни административни мерки за корекция, а в последна сметка по-голяма администрация и по-високо облагане.
Плоското облагане позволява данъчната тежест да се повишава незабележимо и постепенно. На практика 10-процентен плосък данък плюс 20% ДДС, значителни социални осигуровки и високи акцизи е едно изключително високо и обезсърчаващо данъчно бреме.
За по-голямата част от българския народ плоският данък означава повече, а не по-малко данъци. Илюзиите по този повод ще ни струват изключително скъпо. В дългосрочен план въпреки отделни мерки за намаляване на данъчното бреме логиката на държавната администрация в контекста на плоското облагане е повишаване на данъчното бреме.
Това ще рече, че както желанието на държавата да харчи повече, така и склонността на обществото да й го позволява ще нараснат. Тук субективните цели и виждания на отделните политици и експерти нямат абсолютно никакво значение.
Парадоксално,но една по-сложна данъчна система представлява много по-добър инструмент за стимулиране на икономиката и оптимално разпределение на данъците от равномерното облагане. Това е така, защото при относително сложното прогресивно облагане държавата вгражда в системата определени финансови стимули и санкции, които насочват действията на икономическите агенти в желаната посока. Същевременно по-високите пределни данъци гарантират обществена съпротива срещу прекомерните претенции на държавата.
Без такива регулатори социално-икономическата структура или губи своята стабилност, или "стабилността" трябва да се налага административно.

СНИМКА: Ройтерс
Жителка на Любляна протестира срещу плоския данък общ доход и реформите, набелязани от словенското правителство през 2005 г. Въпреки недоволството на синдикатите данъкът бе въведен.
Снимка: Николай Дончев
Българските синдикати също недоволстват от рязката промяна в данъчната политика на правителството, която не бе предварително обсъдена с тях.
38
2869
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
11 Септември 2007 10:12
За тия двама полондири на снимката не плосък, ами кръгъл от мен
11 Септември 2007 10:27
Засега се очертава един-единствен сектор, който поне временно ще спечели от плоското облагане. Това е банковият сектор

Откриха Америка!
Познайте от раз къде ще работи Орешарски след като си свърши работата в МФ.
11 Септември 2007 10:35
Доста бих поспорил с автора за много неща. На пръв поглед логично, само че изводите са му едностранчиви и тенденциозни. Примерно: наистина на пръв поглед човек с нормативно признати разходи (35%, 50% или 70%) би загубил от плоския данък. Обаче ... след определена обща сума годишен доход (някъде около 20 000, или около 1700 месечно) вече става по-изгодно да плащаш 10%, а аз не познавам адвокат, зъболекар, нотариус или архитект, който да работи за малко месечно, т.е. плоският данък ще бъде изгоден и за тях.
Но най-важното предимство на плоския данък е може би това, че този, който се стреми да получава повече, няма да бъде наказван за това.
11 Септември 2007 10:41
Да, ама вижте как дръпна Монголия с плоския данък. Какво ще се учим от Германия и Япония дето няма плосък данък.
11 Септември 2007 10:52
Основната теза на автора се базира на текущите стойности на доходите, като се предполага че те в дългосрочен аспект няма да се изменят. Това обаче означава МИЗЕРИЯ още дълги години - нещо което е недопустимо. И ако българските работодатели искат да държат хората на заплати от по 100-300 евро, то редно е българското правителство да им подскаже че това ще прогони и малкото останали свестни работници, инженери, лекари и т.н. Затова заплатите в България трябва да растат ! А на една по-висока заплата 10% е по-добре от 24% + праг.
Съгласен съм обаче че трябва да има минимален праг, доходите ПОД който да не се облагат. Както и семейното облагане (то така и не влезе в сила) трябва да се делят доходите на семейството на броя на членовете му - възрастни и деца, а не да се дават по 30 лева на дете на месец.

Редактирано от - Siol En на 11/9/2007 г/ 10:57:38

11 Септември 2007 11:16
Ако целта е била да се напише пасквил "Колко е лош плоския данък", то целта е постигната.
Но да се кичи това произведение с титлата "Анализ" е много смешно.

Авторът, като професионалист, извежда стройно и логически една теза, ползвайки нееднозначни аргументи и тръгвайки от "условия по-подразбиране", които не съотвестват на реалностите, но му пасват на тезата.


Като нееднозанчни аргументи бих посочил.

В частност субсидирането е единственото решение в областта на подоходното облагане в селското стопанство и научните изследвания, които сега се ползват от облекчения. Необходимостта от субсидиране е една от малко известните, макар и дискутирани в теорията страни на плоското облагане.


Интересно Германия и Франция явно страдат от тези проблеми на плоския данък.


Ниското облагане на високите доходи ще има като
основна последица нарастването на вноса
поради високата склонност към потребление на вносни луксозни стоки отстрана на слоевете с високи доходи.


Аргумент на нивото на форума и също толкова лесно оборим.



И да не ставам много подробен, само едно съмнително условие, сложено само за красота с привлекателни , но незначещи проценти.
Увеличението на плоското облагане с два пункта - от 10 на 12%, означава, че държавата прибира допълнително 2% от БВП. Увеличението на пределното облагане с 13 пункта, т.е. от 24 на 37%, предполага допълнително увеличение на дела от БВП, събиран от държавата, равно на увеличението в процентни пунктове, умножено по дела на съответната група данъкоплатци в общия обем на дохода. Ако приемем, че този дял е 5%, което е напълно реалистично, общото увеличение на данъчната тежест е 0.65 % от БВП.


Тука дори няма нужда да оборвам. Стига едно Ха-ха-ха
11 Септември 2007 11:34
Плоския данък е евтин е лесен за администриране и ЗВУЧИ добре (което е намекнал и автора)
За съжаление на МинФин, следва да се предприемат и реални мерки към улесняване правенето на безнис в България, които не просто ЗВУЧАТ добре
Колкото за "високите" доходи - не завиждайте много - увеличава се осигурителния минимум от 1400 на 2000, а тези с над 5000/месечно отдавна са си решили проблема с НЕплащането на данъци - така, че май почи всички ще го ядем...
***
Siol En,
Бех бил съгласен с теб за семейното облагана АКО има диференциация при облагането по доходи - при плосък данък дали ще вземеш по 10% от двама родители с по 1000 лева или по 10% от четирима (2 родители + 2 деца) с по 500 е все тая.
При равно облагане СУБСИДИИТЕ (дори и 30 лева) са от значение. Просто трябва да почнат да ги дават на ВСЯКО дете, `щото сега направо се разплаква човек (например богата учителка) докато събере документите...
11 Септември 2007 11:42
Статията е пълна с толкова вътрешни противоречия, че бих могъл да опровергая автора със собствените му пасажи. Ама не ми се занимава. Той или разбира за какво иде реч и умишлено ни заблуждава, или не разбира за какво говори. Да вземе да погледне бележката в раздел "Икономика" и малко статистически данни, щото тия, дето ги ползва са явно нефелни.
11 Септември 2007 11:50
Да-да, мазно е увъртял аргументите, а после ги увил в целофан, но-ооо на едно място доцентът не се е стърпял и е отпорил автентична марксистка абракадабра:

...антисоциалната насоченост на плоското облагане.





aminali right on the money!

Но най-важното предимство на плоския данък е може би това, че този, който се стреми да получава повече, няма да бъде наказван за това.

11 Септември 2007 12:09
Пълни неистини! Няма нищо вярно в статията.
Според мен - поръчкова манипулация.
Защото няма начин да е толкова зле в главата автора.
11 Септември 2007 12:33
От кой геологически пласт го изкопахте този "икономист"?
Отдавна не съм чел по объркана и алогична статия.
Отново с манипулативна цел звучи изтърканата мантра, че плоският данък бил "трансфер от бедните към богатите". Всъщност при всяко данъчно облагане (с изключение евентуално на регресивно, каквото няма никъде) трансфера е от хората с по-високи към хората с по-ниски доходи. Плоският данък просто намалява размера на този трансфер. И ако размерът му е бил прекалено голям излиза, че плоският данък освен икономически по-ефективен е и по-справедлив от прогресивния.
9101, не си прав. Има начин. Нямаш си представа колко зле могат да бъдат някои глави.
11 Септември 2007 13:02
Само като го погледнах тоя икономически динозавър на снимката, веднага си пролича че е колега на Иван Костов. И на цвят го докарва, и на идеи. Дано да е едно от последните кучета, дето ще лаят по въпроса. А иначе керванът си върви, върви...
11 Септември 2007 13:05
Ганчо Ганчев, Мако Даков, Пеко Таков, Гиньо Ганев... егати. Откъде тия имена бе, да му се не види?
11 Септември 2007 13:10
Статията е пълна с неверни твърдения и фактологически грешки. Преди всичко авторът не прави разлика между корпоративно облагане (това за юридическите лица и ЕТ по смисъла на ТЗ), което от тази година вече е 10% и предлаганата 10% ставка за ДАНЪК ОБЩ ДОХОД на ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА! Освен това авторът да научи що е това БВП и да не го приравнява с доходите на физическите лица, защото БВП е много по-голям!
По същество плоският ДОД ще увеличи данъчната събираемост, ще опрости попълването на годишните данъчни декларации за физическите лица, ще извади част от сивата икономика на светло и като цяло ЩЕ УВЕЛИЧИ ДАНЪЧНАТА ТЕЖЕСТ НА ХОРАТА С НИСКИ ЗАПЛАТИ! За сметка на това ще поощри тези, които се стремят към високо възнаграждение и НАЙ-ВЕЧЕ ЩЕ ИМА ХАРАКТЕР НА ДАНЪЧНА АМНИСТИЯ ЗА СКРИТИТЕ ДОХОДИ. Преди време, когато стана въпрос за данъчна амнистия чрез 10% облагане за легализиране на скритите доходи (мръсните пари) се нададе неистов вой. След приемане на новата 10% ставка, хората укрили доходи, на практика ще ги легализират, като ги обявят за доход! На теория БСП е лява партия, но практика води дясна политика на данъчно облагодетелстване на богатите! Така е в сбърканата българска политика.
11 Септември 2007 13:13
..при положение, че данъчната ни система е корумпирана, неефективна, безумно усложнена и с безброй условност въвеждането на 'плосък' данък е добро решение.Друг е въпросът, че в БГ всичко се изкривява и компрометира.Хазната е като пробита лейка.
И да повторя мнение от по-горните, но другарите на снимката не мисля, че са надеждни и убедителни съветници.По повод текста ще кажа само, дето изречения от типа, че някъде не станало нещо и то се дължало на 'плоския' данък са несериозни и безсъдържателни.Има десетки специфики за отделни държави и случки...Не знам какво ще се случи в България, но ако подобни реформи ще спомогнат за опростяване на процедурите, то убеден съм в положителния ефект.По-скоро съм песимист, но по идеята на данъка, а по простата причина, че със стари курви нов бардак не се прави.
11 Септември 2007 14:22
Увеличението на плоското облагане с два пункта - от 10 на 12%, означава, че държавата прибира допълнително 2% от БВП.
БВП = облагаем доход? Ашколсун! Нататък що да чета?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
11 Септември 2007 15:28
- "Увеличението на пределното облагане с 13 пункта, т.е. от 24 на 37%, предполага допълнително увеличение на дела от БВП, събиран от държавата, равно на увеличението в процентни пунктове, умножено по дела на съответната група данъкоплатци в общия обем на дохода."
Стана ли ви ясно сега? Като в "преброяване на дивите зайци" - "... На квадратен километър има толкова зайци, умножаваме ги по толкова и ги нанасяме в съответните графи." Но като занимание е абсолютно безполезно.
11 Септември 2007 16:07
За автора Този не е на хранилка на някоя фондацийка. Наистина можеше и по просто да обясни ""Увеличението на пределното облагане с 13 пункта, т.е. от 24 на 37%, предполага допълнително увеличение на дела от БВП, събиран от държавата, равно на увеличението в процентни пунктове, умножено по дела на съответната група данъкоплатци в общия обем на дохода." за тъпите кратуни от форума, които освен да плюят, защото много им изнася 240 % намаление на данъка / от 24 на 10 % / за високите доходи, не приведоха нито един аргумент.
11 Септември 2007 16:59
много им изнася 240 % намаление на данъка / от 24 на 10 % /
Ти да не си учил заедно с автора - хем еднакво смятате, хем го хвалиш?

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
11 Септември 2007 17:06
Драги Железняк,


единственият разумен аргумент ДОД да не е плосък от 10% при Корпоративен данък 10% и данък на дивиденти 7 %, е ДОД да е прогресивен с най-висока ставка 10%.

Това е много разумно, но няма да бъде прието, защото нашите управляващи няма да могат да прерапределят едни сумички.
Така че те от немай къде въвеждат плосък данък, за да не загубят приходи от ДОД.

Едни прости сметки покзават , че ако един човек със заплата 2000 лв и ДОД 24% си регистрира ЕТ и плаща 10% корпоративен данък, вместо ДОД, ще спести около 1500-2000 лв на година.
Дане говорим за тия дет са в зоната на ДДС регистратцията. Те ще минат като социално слаби с разходи за бензин и ремонт на колата.

Така че правителството е принудено да сложи 10% максимална ставка. А плоскостта на данъка е бонус за избирателите на БСП. Да им е честито и да гласуват пак.

А за несериозните бълнувания на "анализатора" ще кажа само, че само някой да си помисли за такова драстично вдигане на ставката ДОД, то планираното преразпределние на невероятните 0, 65% БВП (ха-ха) ще мине в областта на ненаучната фантастика и ще се насочи стремително към приход от 0 лева 00 стотинки.

Редактирано от - Лунатик на 11/9/2007 г/ 17:09:04

11 Септември 2007 17:09
Много полезна статия от компетентен и почтен ищономист
Плоският данък играе за банките у нас, които не са български, притежават ги основно йодеи от различни страни. Всички други повече или по-малко губят. Губи в крайна сметка и държавата. Ционистите доволни.
Играем Нова Европа спрямо Старата в полза на USrael, печелят ционистите, губим накрая и ние.
Тази вредна ционистка дейност се провежда по отдавна отработена неоколониална схема. Номерът е да бъдат наложени за управници в колониалната администрация цужди на държавнотворческия народ и коренното население субекти, които да бъдат мразени от гражданите и затова да имат за единствена опора съответния хегемон. Затова в настоящата тройна коалиция и на тримата председатели на партии в нея българският език не им е майчин. Затова предложилият въвеждането на този плосък данък министър е виден активист на Сорос и важен фактор в неговото "Отворено общество". Всъщност България се управлява в нейна вреда от йодеи, потурнаци и шабесгои.
11 Септември 2007 17:43
Mи сметни си го бе Мунчо, при 100000 лв. год. доход това са 10000 лв. данък вместо 23364, 00 лв. 2, 3364 пъти по - малко При по големите доходи цифрата все повече се доближава до 2.4 пъти по малко данък.
11 Септември 2007 17:50
цифрата все повече се доближава до 2.4 пъти по малко данък.
Това верно си го сметнал. Ама явно в тази школа не са ви учили на проценти. Айде да не те мъча много, че ако тръгнеш да прелистваш събраните съчинения на Маркс и Енгелс за отговора, ще е зор. Ако плащаш 240лв данък и той се намали до 100лв, това е намаление с (240-100)/240 *100 = 58, 33%

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
11 Септември 2007 17:54
дивотиите на един ляв псевдоикономически институт.
Алооо, социализма умря ве другари!

Плоския данък е хубаво нещо за България. Опростява системата, либерализирали икономиката до известна степен, премахва преференциите на куцо и сакато.

Богатите пак ще плащат повече чрез косвените данъци.
И държавата ще остави повече пари у хората, а повече хора ще си плащат данъците.

В България още мноого народ мисли по социалистически и това е тъжна истина.
11 Септември 2007 17:55
Така и не разбрах, защо плоският данък е по-лош от сложните таблици от типа " Х лв. + ХХ% за горницата над YYYY лв. " .
.... а последният абзац направо ме разби
[/red] ... Това е така, защото при относително сложното прогресивно облагане държавата вгражда в системата определени финансови стимули и санкции, които насочват действията на икономическите агенти в желаната посока. [/red][/quote]

Редактирано от - bot на 11/9/2007 г/ 18:34:40

11 Септември 2007 18:22
В статията пише очевАдни неща, но явно доста хора не ги разбират. ОчевАдно плоския данък е по-висок данък за повечето българи. ОчевАдно този данък е по-висок за почти всички българи, ако се погледнат нещата в развитие. ОчевАдно е, че няма нищо сложно в досегашния тип скали за облагане с ДОД. ОчевАдно е, че плоския данък е по-висок даже и без отчитането на "нормативно признатите разходи", за които пише в статията. По-нисък плоския данък ще бъде за много-много ограничен брой хора, което на практика може да се пренебрегне.
Съвсем нормално беше вместо плоския данък да се оправи скалата за облагане, която беше безнадеждно остаряла и много ниска. Трябваше да има примерно:
до 800 лева необлагаеми
от 800 до 1500 лева 10% за над 800 лева
от 1500 до 3000 лева - 20% за над 1500 лева
над 3000 лева - 30%,
при минимална работна заплата - 400-500 лева.
Та колко трябва да ти е дохода, за да бъде плоския данък по-нисък?
11 Септември 2007 19:32
Съвсем се обърках с този плосък данък. Може ли някой да ми обясни ако се въведе 10 % плосък данък дали ще се премахне авансово внасяния ДОД по възнагражденията? Щото инак ми се струва като плащането на пътен данък и винетка за пътуване по нашите велики пътища. Ама то нали имаме и велики икономисти, та...
11 Септември 2007 20:32
До XYZxyz,

Хайде да не смесваме плоският данък с ПРЕМИНАВАНЕТО от прогресивен към плосък данък. Нали си съгласен, че това са две различни неща ???

... И пак да попитам - ЗАЩО ПЛОСКИЯТ ДАНЪК Е ПО-ЛОШ ОТ ПРОГРЕСИВНИЯ ???

Само не ми цитирайте Ганчовите "аргументи" ... там бъркотията е пълна !
11 Септември 2007 21:02
Ако човек има достатъчно стопански познания да проследи доводите на Доцент Ганчев, би могъл да оценни, че човека си разбира от материята. Явно не е такъв случая с някои четящи. Затова нека последваме една друга посока:
Управляват ни комунисти и техните наследници преоблечени като западни възпитаници. Доц. Ганчев напълно уместно ни припомни за техните умели боравения с Брейди задълженията, но и това не е необходимо. Управляващите ни нямат стопанска независимост, подобряват инфраструктурата ни с чужди пари и неизменно оставенни да предоставят решение на даден проблем, това решение е грешно (от гледна точка на национален и обществен интерес). Те служат на интересите на собствената си стопанска и партийна клика, а не на тези на о-вото. Така че може да заложите всичко, което притежавате на това че промените в законите на държавата се правят с интереса на тази клика на първо място. А този интерес никога не съвпада с интереса на българина. Никога.
Така че когато те (управляващата коалиция) ви предлагат същи (плосък) данък, ако принадлежите към тази клика или пък тя ви плаща, тогава ще сте доволен, ако ли сте българин знаете, че тяхното некадърие е всеобхватно и пагубно за вас.
Ганчо Ганчев, Мако Даков, Пеко Таков, Гиньо Ганев... егати. Откъде тия имена бе, да му се не види?

Български, бе Компетенция, български. На теб Ричард Груев по-така ли ти се струва?
11 Септември 2007 21:39
ЗАЩО ПЛОСКИЯТ ДАНЪК Е ПО-ЛОШ ОТ ПРОГРЕСИВНИЯ

С уговорката, че най-лошият данък е несправедливият данък, сам по себе си данъкът, било то плосък или прогресивен, не може да бъде нито лош или добър. Лошото на дискутирания плосък данък е начинът му на прилагане, както и лицемерната му защита, така и поддръжка. Лунатик, например, го поддържа с аргумента, че така ще се доближи до корпоративния данък от 10%. Обаче, преди да плати корпоративен данък данъчният субект си приспада всички разходи по предмета на дейност. А при този плосък данък ще се облагат и храната на работника, и обувките, с които отива на работа и работи (фуражките и държавните служители са изключение), дрехите на децата - много, ама много далеч от корпоративното облагане.
Аргументите на Аminali не са по-различни от тези на Ганчо Ганчев: "че този, който се стреми да получава повече, няма да бъде наказван за това" - Аminali, по какво тази логика се различава от мутренската? Нали и "мутрите се стремят да получат повече ... и да не влязат в затвора! Той не познавал адвокат, зъболекар, нотариус или архитект, който да работи за малко от 1700 месечно - пита се, дали след въвеждането на "плоскостта" ще познава някой, различен от изброените, дето изобщо ще работи. Изброените да не останат без клиенти, сиреч без доход?
Лошото на прогресивния данък го е казал сам г-н Ганчев "В частност субсидирането е единственото решение в областта на подоходното облагане ..." Сиреч чрез прогресивното облагане и усложняване на данъчната система Държавата привилегирова определени прослойки скрито от Обществото за сметка на останалите. Между другото науката и селското стопанство директно се субсидират, не само в България, а в цял свят. Така че, няма смисъл да се субсидират още веднъж с подоходното облагане, освен, че е по-голям разход на средства (време и оборудване) на данъчните.
И не разбирам кухите твърдения за социалност и антисоциалност - всяко облагане е антисоциално за обложения. От това бедните няма стана по-богати. Комунистически блъф, че се било преразпределяло! Ако се съберат повече данъци, да не би да се увеличат социалните помощи?! Ще отидат за "качествен" ремонт на некой хеликоптер или лимузина! В крайна сметка от всички облагания на физическите лица най-антисоциално е пенсионната вноска (няма връзка между вноска и платена пенсия) и то подло разпределена между работодател и работник, иначе плащана от Държавата за депутати, съдии, държавни служители и фуражки. Разликата между последните и наемния работник е 36%, а Държавата допълнително товари с почти 10% наемникът при разпределение 50:50 - 1000 лв. заплата, за работодателя и работника по 180 лв, сиреч 360 лв. за 820 лв. доход прави 43.9%, а ние спрягаме некакви си 20%!
Богатите пак ще плащат повече чрез косвените данъци.
И кога богатите са плащали изобщо данъци (виж В. Захариев-данъкоплатеца на 2006) - колкото може повече правят "инвестиционни" разходи, сиреч живеят на кредит и разсрочват задълженията си.
11 Септември 2007 21:59

Имаше един форумец - хунвейбин, който наскоро каза, че повече няма да пише във форума. Да не би вече да пише над форума (т.е. във вестника)?!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
11 Септември 2007 22:09
Тук е тест
Участват по-активно явно по-работливите и с по-високите доходи
Затова имат време и възможност да дискутират ...за сметка на останалите
Тестът е колко са ... останалите
И не е нужна някаква особено сложна математика
Аритметиката спасява положението
Вземете отношение на имащи в работното време достъп до нета и тези, които нямат и го обърнете по отношение на плоския данък
Колкото повече гласове тук за, толкова повече пораженията навън.
Но кой те пита
11 Септември 2007 22:11
Писна ми,
има голяма разлика в плоския данък /ДОД/ за различните хора в България. Принципно с данък трябва да се облагат само доходи над някаква сума, която сума да може да осигури храна, облекло, жилище, ..., т.е. най-необходимите нужди. Затова не е едно и също един с 10000 лева да плати 10% и друг с 200 лева да плати също 10%. На този с 200-те лева ДОД му съдира кожата, докато за другия си е данък в нормалния смисъл. Принципно плоския данък и прогресивно-подоходния не са много различни: предлагания плосък данък е частен случай на прогресивно-подоходния с една скала на облагане и без необлагаем минимум. Каква скала да се избере, вкл. и дали да е плосък данък, зависи от целите, които си поставят определящите този данък. Излиза, че тройната коалиция има за цел да обере още повече българския народ и то колкото някой е по-беден, толкова повече ще почувства разликата с новия данък. Това е отговора и на въпроса чии интереси защитава тройната коалция и дали БСП е лява или дясна партия. Между другото на практика всички на заплата ще почувстват теслата. Може би само малкото хора с около над 3000 лева месечно ще са по-добре. Плоския данък има и един плюс - ще посъбере малко по нормален ДОД от укриващите доходи и деклариращи ниски доходи.
11 Септември 2007 22:16
Този малък плюс все повече напомня 800 дена на царя
Някакво чудо да се случи - укриващи доходите си масово да хукнат да плащат
Свежо предание, да верится с трудом
Вери сори
11 Септември 2007 23:21
Тоя Ганчо ме разби просто . Ако тръгна да му оборвам "аргументите" ще трябва да изпиша като обем толкова, колкото е целият му "анализ". Щото в него няма едно вярон съждение просто, всичко е низ от невероятни глупости и странни термини като "данъчен дъмпинг" (тая идиотщина просто смазва ) и прочие простотии. Пълен смешник е тоя.
Сега, не се излагайте с такива измислени специалисти, има и икономисти в България, вярно малок са нормалните, но тоя определено не е от тях, а титлата "доцент" за партийна дейност ли му е прикачена?
11 Септември 2007 23:33
В тая дискусия се смесват аргументи, свързани с предимствата и недостатъците на прогресивния и плоския данък, от една страна, а от друга - за размера на самия данък - независимо какъв.
-
Писна ми е писал каква е логиката на прогресивния данък, съгласен съм с него.
-
На ниската данъчна ставка от 10% се разчита за много неща - да насърчи инвестициите, да извади на светло доходите, да повиши събираемостта.
-
За инвестициите - вижте съседната статия - и това въпреки съществуващия корпоративен данък от 10% и очаквания пак такъв ДОД. Просто в БГ данъците са non-issue от гледна точка на икономическия растеж. Скапана инфраструктура, липса на правила, недостиг на квалифицирана работна ръка - това ни действа като гърло на бутилка. Чудо голямо, че данъците са ниски. На Георги Ангелов мантрата, че като ги намалят, икономиката ще литне, си го вярвайте, ама няма да го видите.
-
И 0% данъчна ставка да имаме - все тая.
-
За изваждането на доходите на светло да изчакаме и да видим първо. Според мен без подобряване на данъчния контрол малко доходи ще излязат на светло, само защото данъкът е по-нисък. Пример - данъчна ставка 30%, реални доходи - 10 000 лв., 5 000 могат да се скрият. Вместо 3 000 лв. плащам 1 500. После данъкът пада до 10%, другото е същото. Пак мога да укрия 5 000 от 10 000 лв. и да платя 500 лв. вместо 1000. Укритите пари са рискова премия за опасността да ме уловят за укриване на данъци и тя (премията) пада с намаляването на данъчната ставка. В конкретния пример премията пада от 1500 на 500 лв. Въпросът е какво е равнището на риска и дали падането на риксовата премия ще обезмисли поемането му. При много ниски равнища ще е все тая. А колко хора сте чули да са влезли в затвора в БГ за неплатени данъци?
-
Повишената събираемост на данъците заради намаляването им е следствие от ускорения икономически растеж и излизането на доходите на светло. Но и двете може да не се случат.
11 Септември 2007 23:55
На тоз икономист явно са му се изтрили накладките и вече спиране нема.
Би било много страшно ако и преподава, а сигурно е така!
С тия сложни много-съставни и мало-смислени изречения пошашавя бъдащето на блгарската икономическа мисла отсекаде...
12 Септември 2007 00:10
Всъщност наживо звучи доста по-добре. Миналата седмица беше гост в ТВ Европа.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД