:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,443
Активни 613
Страници 12,317
За един ден 1,302,066
Интервю

Ако на изборите няма сблъсък на идеи, губим всички

И десният, и левият вот ще са раздробени, твърди социологът Румяна Бъчварова
Румяна Бъчварова
Румяна Бъчварова е родена в гр. Шипка. Завършила е социология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работила е в БНР, след това се е занимавала с проучвания в различни социологически агенции. В момента е изпълнителен директор на "Маркет линкс".



- Г-жо Бъчварова, твърди се, че тези избори ще бъдат много различни. Какво ги прави толкова различни?

- Разликите са много. Първо, защото ситуацията е различна. Второ, местната власт се разви по начин, по който предлага по-широки възможности за гражданите, и изборът за местните органи на властта е доста по-изолиран и доста по-практически насочен, отколкото политически. И не на последно място - различна е политическата ситуация. Преди да речем 10 г. и кандидатите, и листите бяха отражение на политическите нагласи. И може би най-сериозната промяна, която като че ли убягва, е осъзнаването на факта, че реалният орган на местна власт е общинският съвет и кметът може да е определена фигура, но важно е какво е съсредоточено в общинския съвет и как в крайна сметка ще работи с него.

- За този вот се появиха нови партии, които за пръв път ще участват в местен вот. Това не раздробява ли допълнително политическото пространство?

- Винаги е имало много участници. Новите сега са ГЕРБ и бизнес партиите. Всъщност това, което се случва с новото разрояване, е опит да се заеме дясното пространство. Бизнес партиите и ГЕРБ искат да се позиционират в дясното пространство, традиционните десни партии пък ще се опитат да се задържат там. Другото е кой може да предложи и кой да реализира нов тип политика.

- Според вас кой може да предложи нов тип политика?

- В този момент още не може да се каже, защото не са ясни платформите на кандидатите и на партиите. Страхувам се, че до края на кампанията това няма да стане, защото това няма да са по същество политически кампании, за да излязат с една ясна позиция каква е лявата и дясната визия. Каква може да предложи ГЕРБ и какво ще прави в тази ситуация "Атака".

- Прави впечатление, че досега никой не е излязъл с послание. Това няма ли да изиграе лоша шега на участниците?

- Те трябва да излязат с послания. Аз мисля, че все още сме в период на предкампания. Никой не може да си позволи лукса да влезе в местната власт, без да каже нещо значимо. Там, където вотът ще бъде основно купен или където не могат да бъдат преодолени личните нападки, никой не обсъжда въпроса какво ще прави този кандидат, ако евентуално бъде избран. Страхувам се, че единственото послание в момента, което използват кандидатите, е да изглеждат добре...

- И героично.

- Да, да изглежда успял по някакъв начин. Но как ще реши проблемите...

- Участието на няколко десни кандидати как ще се отрази на десницата и на гласоподавателите й?

- На практика СДС и ДСБ имат обща кандидатура например в София, но пак ще има битка за десния избирател. И в София, и извън столицата. Това означава фрагментиране на десния вот. Но на практика такава фрагментация има и вляво. В такова положение обикновено кандидатите с алтернативни предложения имат големи шансове. Интересна ще бъде битката в София, ще е много показателна. Истина е, че срещу Бойко Борисов няма нито един кандидат, който да е бил в местната власт. Софиянци и изобщо десният избирател искат аргументи, визия, перспектива. Ако се получи един сблъсък на идеи, ще бъде добре за всички. Ако сблъсъкът ще е на личности, ще загубим всички.

- Как си обяснявате противопоставянето на генерал срещу генерал?

- Така стана, защото партиите се опитват да действат симетрично на един успешен модел. Оказа се, че Бойко Борисов, влизайки в местната власт със своята биография, успя да натрупа капитал от личните си качества, който да принесе в една политическа организация. Ако се представи този модел като успешен, има шанс сериозно да отслаби противника. Не мисля, че зад тази вълна (изправянето на генерал срещу генерал - бел. ред.) има някаква закономерност или конспирация. Няма алтернативно предложение - може би Мартин Заимов, макар че и той беше вкаран в тази парадигма. Вероятно се смята, че така по-лесно ще се постигне желаният ефект.

- Смятате ли, че изваждането на поредната порция досиета ще се отрази върху нагласата на гласоподавателите?

- Имаше един план, по който досиетата трябваше да бъдат извадени, и беше ясно още при неговото съставяне, че отварянето на архивите ще съвпадне с кампанията за местните избори. Що се отнася до обществените нагласи, няма фактори, които да действат еднозначно. За електората на БСП това, че кандидатът им е човек от бившите служби, е по-скоро достойнство, отколкото недостатък. За десните - обратното.Това, което прави впечатление в последните години, е, че това не е тема на днешното време. Като се замисли човек, изнесеното по този закон не носи изненади. От 139-те имена имаше 1-2 изненади. Те потвърждават това, което всички казват, че има хора във властта, свързани с бившата Държавна сигурност. И както каза председателят на комисията Евтим Костадинов, всички те са били извън дейността, която изпълняват сега. Не беше казано нищо, което толкова много да впечатли общественото мнение, че то да реагира. Но другият аспект на проблема е, че има факт, с който политическите партии вече ще се съобразяват.

- Какъв е той?

- Ще бъдат внимателни към биографията на своите претенденти.

- Имате предвид, че ще пресяват кадрите си предварително, както направи НДСВ?

- Да, и както напоследък всички се опитват да въведат. От друга страна, помислете си от колко дълго се обсъжда досието на държавния глава Георги Първанов. След като беше изнесена информация за неговите връзки с ДС, той беше преизбран за президент. Сега има нови потвърждения и няма ответна реакция. Ако това се беше случило преди 10 г., обществената реакция нямаше да е такава.

- Очаквате ли разместване на партиите след вота?

- Категорично ще има разместване. Проучванията показват, че новите партии ГЕРБ и "Атака" искат да влязат в местната власт. ГЕРБ изглеждат убедително и това при всички случаи ще се отрази на позициите на управляващите, защото ще покаже друг баланс. От друга страна, ще стане ясно кои от десните партии имат по-голяма тежест. Ако ме питате дали ще има предсрочни избори, не мога да ви кажа, защото този, който може да ги предизвика, са управляващите, а те не са заинтересовани.

- Къде ще се позиционира НДСВ?

- Те се представиха изключително слабо на евроизборите. В момента скандалите продължават - този път заради проблемите, които се появяват в местните структури. Те нямат убедителен кандидат в големите градове и мисля, че перспективите за политическото им представяне на местния вот не са никак добри.

- Кой ще бъде фаворитът на тези избори извън традиционните партии?

- Прогнозите показват най-сериозни позиции за ГЕРБ. Те издигат кандидати във всички общини. Политическото раздвижване може да се регистрира с просто око. Проблемът е доколко това може да бъде реализирано във вота. Ако има висока избирателна активност, вероятно ще спечелят. При БСП, ако избирателната активност е по-ниска, партията има по-добри шансове. Но там има доста градове с по двама кандидати и това е отражение на вътрешното състояние на БСП. Затова не мога да кажа, че те ще запазят позициите си. Още повече че подкрепата за техните кметове с по-дълга биография е доста...

- Ще се използва ли за пропаганда клишето европейски фондове?

- Темата за европейските фондове гарантира интереса на хората, защото става въпрос за нещо реално и за отношението към нещо, което е сериозна възможност. Досега кампаниите вървяха по линията на перспективата, но бяха доста по-неопределени за всички проблеми, които има в местната власт през последните години. Сега това събитие - европейските фондове, е напълно гарантирано и те могат да влязат много лесно в експлоатация на предизборната кампания. И при това да звучи убедително едно обещание, свързано с тях. Но основният въпрос към тази тема е не дали, а как ще става разпределението на средствата от европейските институции. Дали фондовете ще бъдат разпределени справедливо и как може да се избегне корупцията, защото това е новата опасност. В този смисъл бизнес партиите, които очевидно са заинтересовани от темата, най-често посягат към нея. Те имат частен интерес от това. Основната доминанта на политиката за еврофондовете е тяхното справедливо разпределение.

- Как ще обясните появата на толкова много бизнес партии?

- Има два аспекта на този проблем. Единият е дали бизнес партиите могат да пробият в общините и мога да кажа - да, защото става въпрос за локална среда, за локални зависимости. От друга страна, въпросът е прави ли участието на регионалните бизнес партии национален прецедент, ще имаме ли национална сила на този вот. Според мен отговорът на този въпрос е по-скоро отрицателен. Има една основна причина за появата на бизнес партиите и тя е слабостта на другите партии. Там, където има силни кандидатури, бизнес партии няма да виреят. Единственото изключение в контекста на локалното участие е ЛИДЕР, която се обяви за участие в няколко общини. Заяви, че ще играе на национално равнище. Това трябва много внимателно да се следи. Не мисля, че имат големи шансове, но опитите това да бъде провокирано целят по-големи изгледи за тях.
10
2688
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Септември 2007 10:11
Сблъсъкът на пари пречи да има сблъсък на идеи.
11 Септември 2007 11:32
Идеите са кои да вземат едни пари ...
11 Септември 2007 12:18
Сблъсък на идеи може и да има , но адекватното им приложение впоследствие е силно идеализирана представа в настоящият политически хаос.
11 Септември 2007 12:37
И на тези избори ще гласувам против. Ще пусна за бате Бойко. Но само ако продължи да говори дебело и важно. Какви идеи, какви пет лева й се привиждат на авторшата - отдавна сме всички загубили...и срам и надежда. Ще има сблъсък само на апетити.
11 Септември 2007 15:06
браво на Р.Бъчварова-смислен и реалистичен анализ.как так редовните плювачи ги няма странно...
11 Септември 2007 15:28
Добър анализ, смислен.А,"плювачите"може би в момента "стягат редиците"??
11 Септември 2007 21:44
Да анализа е смислен
За тези, които искат да се докопат до парите на ЕС, да се самоизбират
Избирателят го няма никакъв ... с изключение на "леви" и "десни" ...мумии
И се води епична битка за "десния" избирател
Идеален тип на работливия, умния, успешния и т.п. българин, който ще реши проблемите като ще натисне копчето
Евала на социологията
11 Септември 2007 22:20

prepatila


________________________________
Морал - това са интересите на другите
11 Септември 2007 23:49
Политологията , на фотография я обърнаха ... Баф ти науката , че и буден Дух ... Ех , Румянче...

12 Септември 2007 00:49
неадекватност и празнословие-както винаги запазени марки за beagle
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД