:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,194
Активни 592
Страници 12,068
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

В Цар Калоян мирише на безхаберие

Строителните материали поскъпнаха, парите от Турция не идват, очертава се бунт срещу ДПС в наводнения град
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Общинският съветник Басри Яръмкашев открито критикува властта за мудността и пороците й. Вероятно той ще излезе на изборите срещу кмета на ДПС Ахмедов.
Откъдето и да влезеш, в Цар Калоян мирише лошо. Месец след трагедията, при която в бурните води загинаха осем души, а стотици къщи бяха наводнени, гледката е отчайваща. Все едно градчето току-що е излязло от война и сега е мигът на най-голямото безпътие. Хората по цял ден стоят върху руините на къщите си като черни птици и гледат в земята.

Исмет Ахмет Осман живее близо до реката, на улица "Батак". Едва оцелял заедно с възрастните си родители, покачени на терасата на втория етаж. По ирония на съдбата цялата къща е рухнала, но тази тераска все още стърчи като паметник на чудесата. "Нямаме никакви строителни материали, кога ще ги дават. И тоя месец ще мине, хабер нямат. Не знам как ще зимуваме", безпокои се Исмет. С брат му вадят по-големите греди, които май стават само за отопление. Реката им отнесла всичко - дрехите, парите. Исмет между другото подхвърля, че няма дрехи, с едни и същи панталони е вече месец. Живее във фургон, който нарича кокошарник. По-скоро само спи в него. Защото фургоните са в другия край на селото. Другите пострадали също се прибират в 11-те фургона късно вечер. .

Айше Бекирова и съпругът й Али, който едва се движи с патериците, живеят отсреща. Али ни обяснява, че



20 дни е спал при кравите,



защото приземният етаж дълго време бил под вода. Чакали някой да им помогне, но никой... Взели 900 лв. пенсионерски заем и с тях измазали двете малки стаички, в които има по една кушетка. И парите свършили. След трагедията в Цар Калоян поскъпнали строителните материали, а майсторите започнали да взимат доста соленичко. А и трудно се намират. "Един юрган нямаме да се покриваме. Днес мислех да ходя при кмета да го моля два юргана да ни дадат поне", приплаква Айше, която също едва ходи. Дъщеря й, която живее на горния етаж, обяснява, че днес видяла в общината, че имало чисто нови завивки. Попитала ще дадат ли на майка й, но й обяснили първо, че тези завивки били на други хора, а после, че трябвало да стоят на склад, ако някой има нужда от тях.

Около нас се събират доста пострадали хора. Всички са недоволни. Появява се жена, която обяснява, че друга жена по-надолу току-що й казала, че имало дарени пилешки бутчета за пострадалите, но ги задържали и сега били развалени. Затова изхвърлили част от тях. Хората вярват на всичко и това усилва напрежението в Цар Калоян. В четирихилядното градче вече са разделени на два лагера. Всички потърпевши са в лагера срещу ДПС и техния кмет. Те вярват, че даренията в момента се задържали, за да се използват с предизборна цел. "Ще раздават салам и печки само на техните хора", казва жена с тояжка на рамото.

Шезеп Топал също крачи разтревожен насам-натам



"Минат ли изборите, край, ще забравят народа",



казва той. И допълва, че до октомври може и с нещо да ги залъгват. Исмет веднага подхваща разговора: "Всяка вечер са на кръчма - кметът и председателят на общинския съвет, пият, веселят се. Излагат се. А ние тук се чудим какво да правим". Жена, която живее малко по-надолу, допълва, че багерът, който трябвало да разширява коритото на реката, тези дни отишъл да работи на частно на рибарниците. Младо момиче отчаяно заключава: "Пак ще се напълним с вода. И вече всички ще умрем".

На площада в разградското градче водата е стигнала 2,30 м. Това още личи по жълтите линии на стените. Точно от лявата страна на общината е най-ниската част. Неизмазаната къща на ъгъла привлича вниманието, защото водата опасно е разместила тухлите. В тази къща живее семейството на турчина Руслан Бонев и съпругата му Катя, рускиня от Тюменска област. Катя ни посреща със сълзи на очи и докато ни превежда през дългия вход към двора, непрекъснато ни напомня, че всеки момент къщата може да рухне, да вървим внимателно и бързо. Като дошли техническите специалисти и видели разместените тухли в едната част на къщата, се хванали за главата. "Дадоха ни само един единичен дюшек, нито одеяла, нито чаршафи", казва Катя. Твърдят, че не гладуват, но са отчаяни, че цялата им покъщнина е заминала.

Катя допълва: "Сега и хората в Цар Калоян, като медсестрите от Либия, очакват някой да им каже "Не сте сами". "Знаят ли хората от ЕС за нашата трагедия, не знам. Нямам телевизия, имам само ядосан мъж", казва Катя и се захваща със своята си работа. Съпругът й Руслан обяснява, че от ДПС не го обичат, защото не си сменил името. Катя обаче го нарича Шукри непрекъснато. Запознали се преди възродителния процес и за нея той завинаги си останал Шукри.

Басри Яръмкашев е общински съветник в Цар Калоян и



открито критикува властта тук



и властта на централно ниво - за безхаберието. Лично попитал Емел Етем направени ли са постъпки за помощ от ЕС чрез фонд "Солидарност" и защо се бавят отпуснатите целево 100 000 долара от правителството на Турция за пострадалите от Цар Калоян. "Няма организация, няма дисциплина", обобщава Яръмкашев. "Правителството отпусна 1 млн. лв. за пострадалите от Цар Калоян и хасковските села. Питах Емел Етем колко точно са за хората от Цар Калоян, а тя не знае", горещи се той. Тогава защо идвате тук, като нямате отговор на въпросите на хората, казал още съветникът. "Кой даде разрешение бракуваният язовир "Каяджик" да се направи рибарник?", питаше още Яръмкашев в разговор с пострадалите от ул. "Батак". По негова информация взело го подставено лице на бившата кметица, а сега депутат от ДПС Нигяр Сахлим. Затова и всичко се потулвало с разследването. От Басейнова дирекция-Плевен по-късно отказаха да отговорят на въпросите ни, защото им било забранено заради разследването на прокуратурата. Общинският съветник се ядосваше и че въпреки забраната на екодирекцията за водоползване от прелелите язовири в Цар Калоян частниците продължавали да си ги ползват.

"До този момент на Цар Калоян са дарени 113 000 лв., като 50 000 са от "Глобул", обясни кметът Ахмед Ахмедов. В този списък под номер 10 е записан Симеон Сакскобургготски с 3000 лв. дарение като частно лице. За дарението от Турция кметът само бил чул от Етем, но не знаел нищо. На джиесема си и той получил съобщение, че 120 000 лв. вече са дарени на пострадалите от Цар Калоян с призив абонатите да даряват още.



"Къде са тези пари", пита се самият Ахмедов



В общината все още не са описани щетите, не е ясно и как ще се подпомогнат хората. Според кмета проблем е, че всеки ден си променяли мнението - ту били съгласни да се построят кооперации на високото, ту казвали, че ще си строят върху имотите. Ахмедов смята, че всички дарени пари за Цар Калоян и с помощ от комисията по възстановяване към МС трябва да изградят кооперации, които да са общински и за които наемателите да плащат само за консумативите. Крайното решение обаче ще вземат тези дни хората. Ахмедов твърди, че през два дни се срещал с хората, настанени във фургоните. Цял месец се занимавал само с тях и затова не се е захванал с инфраструктурата. 79% от нея е пострадала. "Човек първо идва да се моли на кмета, после отива в църквата", оправдава се Ахмедов. Според него в Цар Калоян се пускали много клюки между хората и недоброжелатели ги насъсквали. Нещата се усложнявали заради предизборната ситуация. Ахмедов не желае да раздава строителни материали и други помощи на хората. Предпочита държавата или общината да определят лимити за различните категории пострадали и в рамките на определени суми да се отчетат с фактури. Оплаква се, че общината нямала никаква складова база.

Така стоят нещата след като голямата вълна заля Цар Калоян.
 Пожарната все още дезинфекцира улиците.
 Кметът Ахмед Ахмедов смята, че от бедствието не трябва да се правят етнически проблеми, но в Цар Калоян точно това се получило.
 Турчинът Руслан и рускинята Катя се оплакват, че общинската управа ги пренебрегвала по време на бедствието, защото не симпатизирали на ДПС, а сега се чудят какво да правят с нестабилната си къща.
8
6256
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
11 Септември 2007 10:47
Исмет Ахмет Осман живее близо до реката, на улица "Батак"...

Ние пък живеем в държавата Батак...
11 Септември 2007 12:09
Направо се чудя, абе тоя народ изгубил ли си е рефлекса за оцеляване? Седели по цял ден и гледали в земята.... Абе като ти падне къщата, разчистваш, викаш роднини и приятели и почваш нова... Циганите по-добре се справят, ако не друго, досега половин село да е блокирало софия с каруците, да реват за пари.
А къде отиват даренията, нищо ново под слънцето. Както беше отбелязал по друг повод един форумец, управляващата общината партия в съюз със същата партия в правителството ще направи всичко възможно помощите и даренията да се разпределят така, че да укрепват властта й. Както би станало и във всяка друга община на китната ни Родина.
11 Септември 2007 12:25
Мерси за интересния репортаж!
11 Септември 2007 13:34
... последна грижа ми е на какво миришат басри, ахмед и сие. стига да не ми се врат под носа ..
11 Септември 2007 14:27
Един месец...
За толкова едно време са вдигали къща...
С колективен труд...
Традиционна - дървено скеле изпълнено с кирпич, покривът от слама.
Подът и стените измазани с жълта пръст.
Работата малко прилича на ситуацията, когато така си свикнал да пиеш кока-кола, че ако свърши - ще умреш от жажда и няма да се наведеш да пиеш от чешмата...
Криворазбрана цивилизация.
-
Отделна работа, че държавата щала да помага, пък не помагала...
Ами - няма да го направи, именно защото обикновенните хора нямат СИЛАТА да се справят сами.
Те по същият начин нямат СИЛА и да искат от политиците си да спазват поне приличие...

Ние вече не знаем как да се борим.
Нито за личното, нито за общото.
11 Септември 2007 15:08
Много добре написана статия. Някои от фактите за тежкото положение на живущите в Цар Калоян чак ме изумяват с невероятността си.Не знам дали сме загубили борбеността си, ама със сигурност сме станали абсолютно коравосърдечни и егоистични.
И като си помисля, какви спорове се водеха в този Форум за помоща от Турция, за която хората в селището и хабер си нямат.За какво е сложен този кмет??Само да вика - да живее ДПС или да създава условия за по-добър живот на съгражданите си??
11 Септември 2007 17:47
кво да се прави, агенът сава се ориентира бързо и винаги е с няколко хода напред. от 2-3 години дава ясни сигнали че му е писнало да ходи по селата да общува с дрипльовци, пък били те и турци, и вече става лобист и защитник на богатите. ако някой още не е схванал догодина като им резнат булгартабашката игра и като ги ударят още няколко бедствия всичко че им се изЯсни ...
12 Септември 2007 00:02
Мили Авторе ,
Баф-ти държавата ни , но хич не е безхаберие ... Доган , на бял кон ще влезе в Хлебарово ... От нейно име ... Ако не , ще значи , че хората там , са наказани... Ни Аллах , ни Христос... Запомни , що ти обяснявам ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД