:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,806
Активни 537
Страници 16,273
За един ден 1,302,066

Учителската стачка не среща безрезервна подкрепа

Форумът на "Сега" обвързва вдигането на заплатите с по-високо качество в работата на педагозите
Учебната година ще започне и малко след това ще спре...
fractal

Учителите да стачкуват пред Министерския съвет в събота и неделя. Децата и родителите са си платили данъците и има дефицит от 2 млрд., които правителството не ги дава.



metamorph

Стачката е необходимост. Крайно време е да се заявят по-твърди позиции от работещите. И не само от учителите, а и от всички, чиито доходи едва ги крепят на жизнения минимум. Проблемите, разбира се, са в така разискваната липса на единство в съсловията ( успешно манипулирано от политиците) и в липсата на стачен фонд, който да помогне за връзване на домашния бюджет при продължително стачкуване. А проблемът е наистина сериозен, при положение че с текущите доходи трудно се изкарва месецът до следващата заплата.

angelioto

Явно в тази държава само шофьорите са важни - образованието и здравеопазването се пишат като приоритет в предизборните програми само за благозвучие. Иначе то се видя кой е приоритет на правителството - шофьорите!

Top Gun

Че са малки заплатите в образованието - спор няма. Но кой е доволен от заплащането в страната? Не е въпросът във вдигането на възнагражденията при една или друга категория заети, а в общото преосмисляне на политиката по доходите на фона на икономическите реалности - производителност, качество, конкурентноспособност, европейски стандарти, търсене и предлагане! Останалото е пожарникарски подход - "на парче", който води до дисбаланси и напрежение в обществото! Немалка роля при това играят и синдикатите, които нямат ясна визия и злоупотребяват с позициите си в публичния сектор!

kerena

Стачка в началото на учебната година - това е безотговорно!

mimeto1

Според мен не е лошо учителите да си гледат работата. За половин ден присъствие (не всеки ден), за всички видове ваканции и почивки, които ползват (вие колко дни отпуск имахте тази година?), за нивото на обучение (меко казано, трагично, за което не е виновна ниската заплата, а липсата на компетентност, желание, сърце и т.н.), за приходите от частни уроци, които ... облагат ли се?! Е, какви пари искат повече!

canon

Mimeto 1, много си зле. Личи си, че не си запозната със спецификата на учителския труд, не си влизала в час сред ученици и грам представа си нямаш какво е. Сутрин в 7.00 трябва да си в училище и работиш нонстоп до 12.30 с десет минутни междучасия..., които обаче не можеш да ползваш дефакто заради това, че трябва да стоиш дежурен в коридора и да пазиш да не стане побой. Това известно ли ти е? След края на смяната почти винаги директорът прави съвещания или просто ти се възлагат други задачи (неотложни) - става 13 -13.30 ч. Отиваш си вкъщи и започваш проверката на упражненията от миналия ден, бележници, дневници, документация. Ти проверявала ли си такива тетрадки, полагала ли си усилия да разчиташ "почерци", ако изобщо може така да се нарече "краснописът". А подготовката за утрешния ти работен ден? Знаеш ли колко много се изисква да си подготвен, за да се изправиш пред 20 - 25 ученици и да отговаряш на всякакви въпроси?

Жалко за такива като теб!

giggss

Въпросът е в това, че за що-годе нормален живот в България са необходими поне 800 -1000 лв. месечно. Оттам нататък могат да говорят за диференцирано заплащане, който е по-добър да взема повече, но под 800 лв. е просто подигравка да взима един учител и изобщо човек с висше образование с целите кусури на това образование в България. И стига с това колко време работели учителите. Ами пилотите от бойната авиация, като имат 5 -10 летателни часа на година, те какво - 30 лв. заплата ли да получават?!

booob

Не можах да разбера, стачката ще включва ли частните уроци? Зер без тях не може да мине...

Dedovec

Всяко разглеждане на учителските заплати по различен начин от заплатите в градския транспорт си е дискриминация.

Всяко разглеждане на учителския труд у нас по различен начин от учителския труд в другите евространи - също.



Дуче

В това е въпросът - дали трябва професията "учител" (университетски преподавател) да бъде привлекателна. Тоест дали е важно хората, които ще определят нивото на образование на бъдещите поколения българи, да бъдат качествени, мотивирани професионалисти. Ако това е важно - значи професията трябва да стане привлекателна. Само така способните, кадърните, мотивираните ще бъдат привлечени. Ако не е важно, ако образованието е излишен лукс, и който има пари да плаща и да се спасява поединично - тогава и 200 лв. са много за учителите.



Апостола

Като ви чета постингите, се сещам за оня виц, в който се разправяше за това, че в българския казан на ада няма дяволи пазачи, щото който понечил да издрапа навън, другите го дърпали обратно в казана!

Жалки сте! Не разбирате ли, че докато си гледаме един другиму в канчето, докато ръсим наляво, надясно с нищо неоправдана злоба към ближния, ще ни тъпчат, както си искат. Всички, не само даскалите!



Manrico

Всяка професия е важна, шофьорската - също. Без шофьори учителите и учениците не могат да стигнат до училищата. Съществената разлика между шофьорската и учителската стачка обаче е:

1. В софийския транспорт има дефицит на шофьори, от учители има излишък.

2. Всеки шофьор може спокойно да напусне градския транспорт и да си намери веднага друга добре платена работа, учителите очевидно не могат, иначе досега да са си намерили.

Това не е показателно за професиите, показателно е за хората, които ги практикуват тук и сега. Шофьорите тук и сега - нормални работещи хора, съответно търсени. Учителите тук и сега...





paparol

Учителите подобно на лекарите започват погрешно, тръгват отзад напред. Не казват дайте да реформираме ситемата, а дайте пари. То хубаво, но откъде?

Отчита се демографски срив, децата, тръгващи на училище, намаляват, закриват се паралелки и училища, но броят на даскалите остава непроменен. Просто се преназначават в съседните школа и толкоз.

Отново ще повторя, че е нужно да се прекрои системата и само тогава ще останат пригодните, които ще получават и адекватни възнаграждения.



mimeto1

Мисля по същия начин.



Dedovec

Забавно! Мислех си, че споровете дали даскалът е по-важен от говедаря, са останали в ХIХ век. Дядо Славейков едва ли е можел да предвиди, че за 150 години нещата няма да се променят и "говедата" пак ще са с предимство.





Higia

paparol (здравей), вие да не сте от родата на Станишев, че ги редите такива? Учители и лекари най-виновни за всичко. Остава едните да ремонтират тоалетните в училищата. Защото държавата няма пари за това, а и ще се спести от експерт по залепяне на фаянс; така също ще си запълнят и "свободните часове" и т.н. Оставям на фантазията ви какво още трябва да се ремонтира (реформира), преструктурира и други високопарни "рира"...

.
37
2558
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
12 Септември 2007 00:10
Най-големите лентяи взели да стачкуват! С 18 часа седмично, абсолютно безотговорен труд, и сега получават ~ средната за страната заплата, само че за нея други работят по 40 часа, а и отпуските са им 2-3 пъти по-къси. Кой става даскал? Отговора е простичък - само този, който го мързи да работи.
12 Септември 2007 01:09
Добре че са били тези мързели, че как иначе щяхме да разберем гениалната ти мисъл.
12 Септември 2007 02:45
CANON,
"Ти проверявала ли си такива тетрадки, полагала ли си усилия да разчиташ "почерци", ако изобщо може така да се нарече "краснописът".

Ами , ето това е самооценката на учителскя труд.
Та вие не сте ги научили да пишат! Какво работите тогава?
12 Септември 2007 06:02
Много, много специфична подборка... Ами даже чисто количествено - не стояха така нещата в тази дискусия. Между впрочем, тя и сега е достъпна - през "Архив". Е, остават читателите на хартиеното издание... Те ще се вържат.
12 Септември 2007 06:16
WHATS UP, и ти като повечето хора в България не правиш разлика между "присъствие" и работа. Ами едно е да си осем часа на работното място, друго е за два чса да те "изсмучат" колкото за осем. Повечето от хората, които си стоят 8 часа на работното място, не уплътняват и два от тях... Пък и не им свършва работата с последния звънец - поне два пъти по толкова време им отнемат другите задължения. Това, което демонстрираш, е чиновническия манталитет - съвестно си стоял човека осем часа на работното място - значи работил.
................
rorik, учат ги и добре ги учат - когато ги видят в час. През последните седемнайсет години всички средства не за налагане на дисциплина, а на елементарен ред бяха иззети от ръцете на учителите. Пък и това са хора - не са дъски да ги рендосаш. Достатъчно е да видят как е облечен учителят и как си купува баничка за обяд, за да решат, че от учене смисъл няма. И като го чуят три пъти и от родители с твоя мнаталитет - ами никого не можеш да научиш насила. Ще се дърпа.
12 Септември 2007 08:33
Сега е моментът наистина да се вдигнат заплатите на учителите(или на няколко месеца да им дават добри премии ако учениците се справят добре), но в същото време да се създаде и ред в училищата гарантиращ добро обучение. Учителите да имат възможност да въздействат върху недисциплинираните ученици - наприемер както е в Германия - провинилите се ученици след часовете чистят или учат няколко часа. После да се въведе и контрол върху самите учители - например на всеки 3 месеца се прави тест, който да показва какво са научили учениците и ако покажат лоши резултати - учителят не получава премия, при повторни лоши резултати направо го уволняват.

Иначе вдигането на заплатите просто ей така, няма да промени нищо.
12 Септември 2007 08:41
Мисля си, че точно така се губят избори. 100 000 учители в различни градове и села + техните семейства няма начин да не окажат влияние. Но нали тройната коалиция се интересува повече от състоянието на Манол Велев, не от състоянието на образованието.
12 Септември 2007 09:04
12 Септември 2007 09:46
И какво трябва да направи тройната коалиция за да не загуби изборите? Да удоволетвори исканията на учителите. Добре, но Даниел Вълчев каза, че за целта са необходими около един милиард, за да бъдат изпълнени финансовите претенции на протестиращите и сега въпросът е откъде ще се вземат.
Има няколко варианта:
1. Дава ги Васил Бошков - Черепа (според редица публикации той притежава толкова), но тъй като явно не желае да ги даде този вариант отпада;
2. Увеличават се данъците, но на всички е ясно, че повече няма накъде така, че - отпада;
3. Взимат се от индексациите на заплатите на тези които по закон нямат право да стачкуват или на такива професии които не са "стачкоопасни" като музейни и читалищни работници, библиотекари, артисти...или работещите в сферата на културата. Само за сведение ще отбележа, че до преди година средната заплата в държавните театри, включая и "Народния" беше около 300 лв. Какво ни коства да ги порежем тях? Нали ако излязат на стачка и хлопнат кепенците на театри, музеи и библиотеки засегнатите от подобно деяние може да не стигнат и за избор на районен кмет. Простичко, а?
Мен повече ме вълнува защо др. Такева която си е парекселанс комунистическа номенклатура, напада така подличко и предизборно др. Сергей.
Дали това не кореспондира с някакви персонални промени в кабинета или се цели бързичко макар и частично решение на проблема. Така учителите ще са що-годе нахранени и ще гласуват, а бате Серго в бяло!

Редактирано от - paparol на 12/9/2007 г/ 09:48:36

12 Септември 2007 09:56
Форумът на Сега обвързвал заплащането на учителите с по-високо качество на работата им!!!
Високото заплащане на учителите е предпоставка за по-високо качество на работата им. Високото заплащане означава по-качествени хора да се насочат към учителската професия. Означава, че учителите ще са по-осигурени и вместо да копат в извънработно време, ще се подготвят, ще четат, ще могат да си купят книги, компютри, да ползват интернет. Учителите в момента са с такова мизерно заплащане, че ни книги могат да си позволят, ни интернет, нито да си губят извънучилищното време с четене.
От по-горното произлиза, че увеличаването на заплатите по никакъв начин не трябва да се обвързва с качеството. И на най-некачествения преподавател заплатата трябва да се увеличи.Учителското съсловие трябва да получи от държавата двоен бюджет за заплати, т.е. средно да им се увеличат поне два пъти, а след това да се решава на кого колко и за какво.
Не може да се каже на учителите- най-напред вдигнете качеството на работата, а след това ще ви вдигнем заплатите. За качеството се иска ресурс, паричен. И той трябва да се осигури, а след това да се изисква, да се внедряват всякакви системи за оценка на труда и прочие.
Когато системата- най-напред качеството, а после парите проработи при депутатите, тогава постъпвайте така и с учителите!
Всички условия за увеличаването на заплатите водят до провал. Провал на образователната система. Хей, хора! Да знаете, че учителите само ще ходят редовно в час и ще оставят децата ви пълни тъпанари.
12 Септември 2007 10:06
Това, че са ме цитирали, не ме изпълва с добри чувства. Учителите трябва да могат да се защищават сами, това си е тяхната борба. Можем да им съчувстваме, или не, но те са, които трябва да обясняват публично и ясно за какво се борят.
Форумите и блоговете са за "инстантна реакция" и бърза информация. Понякога вършат и реална работа - както при наводненията през 2005-та или нападението в Кербала. Нали така?
Впрочем не става дума за "говедата", а за "гуедтъ". Опитах се да цитирам точно текстчето от дядо Славейков, в което той тънко се надсмиваше над диалекта и начина, по който селските големци обсъждат учителските проблеми преди Освобождението. Не че има някаква особено разлика...
12 Септември 2007 10:13
Като не могат да постигнат справедливите си искания със стачки, на учителите им остава само да приложат тактиката на лудитите от зората на Индустриалната епоха. Ония чупеха машините, учителите да произвеждат брак! Да ходят в час за присъствие, да пишат шестици наред и да направят учителската професия втора работа. След година-две татковците и майките такъв вой ще наддигнат, че няма да има нужда учителите да стачкуват, за да им дадат веднъж завинаги достойно заплащане.
12 Септември 2007 10:43
Да ходят в час за присъствие, да пишат шестици наред и да направят учителската професия втора работа.
Не става - те това тъй и тъй си го правят от години.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
12 Септември 2007 11:21
Проблемът не е само в учителите, а и в родителите. Децата станаха много разглезени, невъзпитани и мързеливи. Когато имаш един клас от 20 деца, само 2 от тях могат да разрушат часа и да пречат на преподавателя да си върши работата нормално, а той не може да им направи нищо. Думи като "Знаеш ли кой е баща ми!" и т.н. все по-често се чуват.
Аз съм на мнение, че трябва да върнат униформите, неизвинените отсъствия и намаленото поведение. Преди имахме респект към учителите, сега...
12 Септември 2007 11:38
Аз съм на мнение, че трябва да върнат униформите, неизвинените отсъствия и намаленото поведение. Преди имахме респект към учителите, сега...


Хайде да върнем и физзарядките, стригането нула номер, емблеми, петлици защо не и барети, фуражки и други подобни глупости. Можем и да се замислим и за бригади, военно, маршировки в двора и дружни песни. Какви са тези глупости.
Респект се постига с лични качества, а не с намаляване на поведение и с униформи.
Това е последната или по-точно поредната простотия. В нашето училище взеха решение да въведат униформи. Още в края на миналата учебна година заявих, че моето дете ще отиде на 15-ти без униформа и ако не го допуснат в класната стая ще ги спукам от съд и дела. Имам и времето и средствата и ината да го направя.
12 Септември 2007 12:21
Kozambo!
Дори по пет хиляди лева да направят учителските заплати, няма ли ученици в училищата /разбирай редовно и задължително присъствие/ няма как да се изязи този висококачествен труд на учителите. На кого ще преподават, на прозорците ли?Цитирам те за по-голяма прегледност:
"Високото заплащане на учителите е предпоставка за по-високо качество на работата им."
12 Септември 2007 13:19
Ега ти тенденциозната подборка!Това ли ви е обективността?*****

Редактирано от - bot на 12/9/2007 г/ 14:04:46

12 Септември 2007 13:24
Zomby
Правя разлика, но първия коментар беше просто глупав.
12 Септември 2007 13:40
Сигурно сте прави да упреквате учителите за каквото искате...Сега на българската държава и се свидят да увеличи заплатите с по 300 лв. ЗАПОМНЕТЕ само след 10 години тази същата държава ще дава по 3000 но НЯМА ДА ИМА КОЙ ДА ГИ ВЗЕМЕ..........В моето училище най-младият преподавател е на 30 години, до 40 години са 6 човека 10 са пенсионерки, а 70 човека са между 45 и 60 годишна възраст. Били са калпави, мързеливи и дуги глупости. И те ще си отидат и кой ще учи децата ?????? Поддържащия персонал е над 55 годишна възраст...........
Прасе се отглежда за 6 месеца, учител за 5 години след завършването.....
ПЛАТЕТЕ сега за да ВИ е по-евтино после. Платете за да влезнат в училищата МЛАДИ УЧИТЕЛИ
НО за да съм честен сегашното положение МЕН МЕ УСТРОЙВА-калпаво държавно образование означава ПО-ВЕЧЕ И ПО-СКЪПИ ЧАСТНИ УРОЦИ
Министъра ме защитава и колкото по-калпаво е министерството, толкова по-скъпи стават частните уроци..............
12 Септември 2007 13:51
Министъра ме защитава и колкото по-калпаво е министерството, толкова по-скъпи стават частните уроци..............

Поздрави, Даскале!
Не знам дали подозираш, колко основателна е тази причина!
И изобщо постингът ти е подозрително точен...
12 Септември 2007 13:53
Даскале!
И тази работа с частните уроци е на привършване. Напоследък се нароиха знайни и незнайни университети у нас, а и в Европа където срещу заплащане се приемат студенти с фиктивни конкурси или въобще без и където и дресирана бълха ще се дипломира стига да си е плащала редовно семестриалните вноски.
12 Септември 2007 14:34
WHATS UP, съжалявам. Точно коментара преди твоя имах впредвид. Просто така се бях ядосал, че обърках кой му е автора.


12 Септември 2007 14:38
12 Септември 2007 14:38
Даскала, ти наистина ли си даскал?
12 Септември 2007 15:19
OIO, ти наистина ли си ойо?
12 Септември 2007 17:21
Даскала,

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
12 Септември 2007 17:58
Да наистина съм ДАСКАЛ по математика от 1976г и се считам за успял човек, защото работя това което съм мечтал
12 Септември 2007 18:05
Винаги има какво още да се направи, Манрико.
Учителите трябва да осъзнаят силата си и да направят децата ви негодници и некадърници, та да се сетите вие какво трябва да направите за тях. Парите, които няма да им дадете, ще бъдат източени от държавата по линия на мафиотските канали. Аз съм изненадан за кой ли път колко народ е против даването на достойни заплати на учители, научни работници и лекари. След като в тази държава само мафиоти трябва да получават пари, то тогава образованието трябва да се погрижи за производството на съответните кадри.
12 Септември 2007 18:51
По данни на статистиката отношението учител/ученик в Германия е 4, 6/100, в във Великобритания - 4, 5/100.У нас е 7, 9/100. Иначе съм съгласен, че заплащането на учителите е недостойно. Съгласен съм и че е абсолютно задължително КАЧЕСТВЕНОТО образование да се превърне в национален приоритет, ако искаме да сме конкурентноспособни в 21-ви век. Обаче учителите, ако искат обществото да ги подкрепи, да кажат: Ние сме за цялостна реформа в образованието, която да включва:
1. Оптимизиране на структурата на държавното образование, включително 40% съкращение;
2. Достойно заплащане за тези, които покрият критериите и останат в системата.
Как точно да се случи тая реформа, е въпрос на дискусия между МОН, учителското съсловие и цялото общество. А така - 100% увеличение на калпак, не съм съгласен. Между другото, Даниел Вълчев е умен и диалогичен човек, за разлика от повечето му колеги в правителството, и при така поставена дискусия неговата глава може да роди нещо наистина смислено. Не такова е положението със старата номенклатурна лелка Янка Такева. Затуй досега умишлено споменавам съсловието, а не синдикатите.
12 Септември 2007 19:49
Айдееее ...... министерският PR се включи да си отработва заплатата ..... дето не е 300 лева, но не е на калпак, а според достойнствата му. Аман от достойни хора в България - като почнеш от политиците...
12 Септември 2007 20:14
До ba ra ba: Точно такива бяха числата в НРБ до 1990 г-в клас имаше по 38 ученика, за успеваемостта следяха комсомолски доносници и партийни екзекутори и пак заплатата ми беше 230 лв. Към това ли се стремим отново? Това ли иска умния човек Даниел Вълчев? Без мен.......
12 Септември 2007 20:58
само след 10 години тази същата държава ще дава по 3000 но НЯМА ДА ИМА КОЙ ДА ГИ ВЗЕМЕ

Ако пък се въведе оценка на труда, хиляди даскали ще се молят на колене за 300 но няма да има кой да им ги даде.
А тези Учители които си вършат работата както трябва, наистина заслужават с пъти повече. И не заслужават търтеи от тяхната гилдия да лапат от това което заслужават нормалните, почтени даскали които си вършат работата.
12 Септември 2007 21:03
Даскале, в твойто училище няма ли даскали, дето не са за тая работа? И що не провериш примерно по колко дни болнични се падат на човек за учебната 2006/2007?
12 Септември 2007 21:28
Айдееее ...... министерският PR се включи да си отработва заплатата ..... дето не е 300 лева, но не е на калпак, а според достойнствата му. Аман от достойни хора в България - като почнеш от политиците...

Никакъв PR не е, Zomby, ами впечатления от дългогодишната борба на дъщеря ми - 12-ти клас, сина ми - 6-ти клас и на баща им и майка им с образователната система. Има периоди, когато свободните им часове са повече от заетите! И на никой не му пука! Някои учители са си перманентно в стачка? Е, и те ли заслужават 100% увеличение? А митът, че ако им се увеличат заплатите на всички, щели да дойдат млади, умни и мотивирани хора? На кой на мястото ще дойдат, на некадърниците ли? Че те, като са некадърни, да не са луди - хем не работят, хем вече и добри пари взимат! Ще стоят до гроб!
12 Септември 2007 21:44
А, Даскале, една от началните учителки, с които ни се пресекоха пътищата покрай децата, упорито ме убеждаваше, че числото 3, 14 е по-голямо от 3, 2! Щото 14 е по-голямо от 2! А една друга, физичка, беше много изненадана, като разбра, че стъклото всъщност има структурата на течност, само че с много голям вискозитет и не би трябвало да се разглежда като пример за твърдо агрегатно състояние. Такива работи...
12 Септември 2007 22:04
Извинения. Подведоха ме супрерлативите за вечно любезно ухиления като захаросан задник министър Вълчев. Мислех, че няма кой вече да се хване на лицемерието му. А за вътрешната селекция си прав - от това в момента в Българлия страдат всички съсловия - като почнеш от строителите и нас, дърводелците, и свършиш с лекарите и учителите. Пристига някой и се прави на това, което определено не е, и за което чувстваш, че е твое призвание. И понеже е гръмогласен като всички мошенници, него взимат за еталон. А после той се на**ира и всички ревват: "Видяхте ли ги бе, тия!" И ако се опиташ да обясниш, реват - "Мълчи бе, ти си същия!". Прав си и че при учителите е особено остро. Само дето проблема не е в неуплътненото работно време - това е чиновническо-фабричен критерий. Напротив, то трябва да е максимално неуплътнено - както при всяка работа с хора, ако искаш да е качествена. Тук всички като че ли визират магнетофон - да говори по осем часа непрекъснато - ами той ще престане да забелязва какво казва, какви хора има пред себе си, какъв ефект има казаното. Ефектът, впрочем, е налице още при шест часа дневно. И аз искам плочкаджия да ми лепи по 100 квадрата дневно, ама после плочките са като след сериозни тектонични процеси. Трябва да има време да мисли - върху всяко дете, с което работ; време и да чете - какво е ставало в науката му 20 години след като си е взел университетските изпити. Тук по-малкото е по-много. Та вас ви трябват хора да работят, работят, работят върху децата ви - и в интерес на истината, точно това става, а резултатът е, че и те, и вие, и даскалите са яко изработени. Само чиновниците се облизват на премиите за "икономии на фонд работна заплата". Един "колега" пет пъти рендоса една дъска, че да станела по-гладка, и в резултат вместо 25 мм я направи 20. Че има и шлайф не можахме да му обясним.
12 Септември 2007 22:15
А за необходимостта от критерии - никога не съм възразявал срещу това, но непрекъснато обръщах внимание, че критериите, които предлага министерството, са политически, т.е., идиотски и нямат нищо общо със същината на учителската работа. Какво му е сложното - повишаване на заплатата на всеки три или пет години, след сериозен изпит върху дисциплината, която е най-свързана с преподавания от него предмет; изпит сериозен, теоретичен, каквито е дръжал в университета; изпит и върху някои от психологиите, които реално са използваеми в практиката му - възрастова, например, но пак сериозен. Входящи и изходящи тестове те и сега правят, но на какво действително ги е научил? Ами не толкова учители, колкото родители и ученициревяха за отмяна на матурите, които точно това показват. И министерството с удоволствие им уйдисваше - за да не му лъсне задника - докъде е докарало училището с перманентните си "реформи", които даже и за PR не стават... Общо взето, Манрико е прав за контрола на качеството, но не и за начина, по който може да се направи - ще отчете формалната страна на работата, а то и сега главно нея отчитат, а тя е без значение. Формалният подход към хората ги превръща в куха форма без съдържание. Пък и на него зора му е друг - да си пробута великата квалификация върху три жалки приложни програми като критерий за гениалност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД