:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,536
Активни 557
Страници 16,003
За един ден 1,302,066
Тенденции

Дрогирана наркобитка

Всяка година за борбата с наркотиците се харчат милиарди долари, но резултат няма. Наистина ли една малка държава като България не може да се справи с 4-5 рискови града и няколко босове в този бизнес?
СЕГА СНИМКИ
Макар че редовно се хвали колко наркотици е заловила и унищожила, България продължава да попада в световните доклади за дрога.
Най-шумното, най-дългото, най-скъпото нещо в света е борбата срещу наркотрафика. За съжаление това е едно от най-безуспешните начинания. За него са написани томове доклади, изхарчени са милиарди долари и евро, организирани са множество форуми, но статуквото е непоклатимо. И в целия този цирк България също има малка роля. Онзи ден например бе дискутиран поредният доклад на Държавния департамент на САЩ, чиято цел е да каже дали да се наложат санкции срещу някоя държава, защото не спазва обещанията си да противодейства на наркотиците. В този документ например е похвалено афганистанското правителство, защото през 2006 г. е положило усилия в тази посока. Веднага след това обаче се казва, че 1/3 от афганистанската икономика все още е зависима от производството на опиум, което допринася за широкомащабна корупция в държавния сектор, пречи на икономическия растеж и влива нови сили в бунта на талибаните. В същото време в Световния доклад за наркотиците на ООН се отбелязва, че



производството на опиум в Афганистан излиза извън контрол



- 92% от опиума на световния черен пазар се отглежда там. И това става, въпреки че в страната има над 30 000 чуждестранни войници.

Същото е положението и с коката в Латинска Америка. В доклада на Държавния департамент са посочени 20 най-големи производители на наркотици. Сред тях са Бразилия, Колумбия, Еквадор, Венецуела, Мексико, Парагвай, Перу, Боливия.

Въпреки разминаванията и двата доклада признават, че нищо не се променя на практика. Наскоро отговорен фактор от ООН призна публично, че ЕС има много сериозен "кокаинов проблем". "Първо, зависимите европейци минават от хероин на кокаин. По-модерно е. Кокаинът е по-привлекателен. Той е бял, а не кафяв, смърка се, вместо да се инжектира, може да бъде приет в някой изискан нощен клуб или във всекидневната, а не из тъмни, мръсни улици и паркови алеи. Кокаинът е дрогата на победителите. Хероинът пък е дрогата на лузърите. Кокаин употребяват богати шефове на корпорации, звезди на шоу бизнеса, манекенки, светски личности. За много хора бялата пътечка стана символ на успеха. Те живеят с тази заблуда, чак докато един ден се озоват в някоя болница или център за рехабилитация на наркомани", пише той. И пита: "Как би могла Европа да застави Колумбия и Перу да намалят производството на кока, когато потреблението на Стария континент стимулира отглеждането й?" И логично възниква въпросът как така тази забранена продукция



достига необезпокоявано чак до Западна Европа и САЩ,



където се предполага, че има засилен контрол по границите. Единственото обяснение може да е само много голяма корупция.

На целия този фон българската история по темата изглежда направо безлична. Въпреки че успешно се включихме в клоунадата. Констатациите от доклада на Държавния департамент например предизвикаха странни и дори смешни реакции. Столичният кмет и бивш главен секретар на МВР Бойко Борисов веднага яхна темата с препоръка властите да си вземат бележка. Нищо че изводите всяка година са едни и същи, включително и когато той беше на един от най-възловите по темата постове. Вътрешният министър Румен Петков пък обвини информационните агенции, че разпространяват стари неща, които той не смята да коментира отново. Нежеланието на министъра да се връща на темата обаче не променя изводите в доклада. Например, че в последните години България се е превърнала от транзитна страна за потока на наркотици във важен производител на дрога. И че въпреки обещанието на българското правителство, че ще се бори с организираната престъпност и в частност с трафика на наркотици, през 2006 г.



няма произнесени присъди срещу ключови фигури,



замесени в трафика на наркотици и в други по-сериозни престъпления, в корупция или в пране на пари. В доклада се отбелязва, че причините за проблемите в борбата с наркотиците се коренят в недостига на финансови средства, недостатъчното междуведомствено сътрудничество, неподходящото оборудване за откриване на наркотици, широко разпространената корупция и често пъти неефективната съдебна система. Че синтетичните наркотици, хероинът и кокаинът са основните опиати, транспортирани през България. И че хероинът от Югозападна Азия и Златния полумесец (Пакистан, Иран и Афганистан) минава през съседна Турция, след това през България към традиционните пазари в Западна Европа. Все пак са вкарани твърденията и на властите в България, че се "засилва тенденцията хероинът вече да се транспортира до Западна Европа през обиколни пътища - през Кавказ и Русия на север и през Средиземноморския регион на юг". И че малките количества кокаин пристигат в у нас по въздух, докато по-големите пратки от най-скъпия наркотик се доставят по море. А произвежданите в България синтетични наркотици се транспортират през Турция до пазари в Югозападна Азия - с автобуси, микробуси и леки коли. Накрая Държавният департамент потупва по рамото правителството, че "продължава да постига напредък в подобряването на работата на митническите служби и на органите на реда".

Общо взето, България не е изключение от тенденцията хиляди хора да се борят с дрогата, харчейки милиарди левове без особен резултат. Самите държавни институции пък години наред драматизират битката с дрогата.



И обясняват всяко убийство, взрив, сбиване с наркотиците



Но не отговарят на въпроса наистина ли една малка държава като България не може да се справи с няколко наркобосове и наркотрафиканти. Защото за всеки е видно, че проблемът основно е в 4-5 рискови града, в няколко гета, а хората, които управляват "бизнеса", са известни и могат да бъдат смачкани за няколко часа.

Освен това в България отдавна се печели многократно повече от контрабанда, финансови измами, проституция, нелегална търговия с цигари и алкохол и още куп неща, отколкото от дрога. И е наистина пълен абсурд тази огромна държавна машина от полиция, митници, разузнавачи, контраразузнавачи, лекари, психиатри, министри, зам.-министри, шефове и секретари на агенции, комитети, комисии да не могат да се справят с наркоразпространението. Просто на някой му изглежда удобно статуквото. Хем всички неблагополучия в държавата да се обясняват с наркотиците, хем да се отпускат още и още пари, хем да си върви съпътстващата корупция.

И се цитират някакви бомбастични цифри - че 65 000 българи имали опит в употребата на наркотика на богатите - кокаина, че 160 000 са опитвали марихуана, че при амфетамините цифрата била около 70 000. Кой как точно ги изчислява, така и не става ясно.

Добре че заради куп други причини - намаляването на броя на населението, излизането на много от дилърите на международните пазари на дрога в Западна Европа, определено забелязващата се тенденция на намаляващ брой, употребяващи хероин, нещата някак се успокоиха. Освен това се счита, че децата знаят вече много повече за рисковете, а много от криминалните лидери вече не са на пазара - убити, оттеглили се или пък напуснали страната. Може би е измамна представа, но е факт.

Така че борбата с наркотиците - и у нас, и в световен мащаб, е ялова. Получава се така - че борци и критици има много, а виновни и отговорни - нито един. А наркопеликаните - от сити по-сити.
 Как така органите на властта не могат да се справят с няколкото наркобоса у нас, чийто имена са публично известни?
 -----------------------
снимка: Велислав Николов
Борбата срещу наркотиците и при Румен Петков, и при Бойко Борисов е все така трагична.
11
3471
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
20 Септември 2007 06:56
Отговорът на подзаглавието н атази статия е даден на най-долната снимка: Мега мутрата - Ла Фонтен - министър на вътрешните работи; неговата производна мутра - другият маркуч, кмет на столицата! Е там е заровено кучето.
20 Септември 2007 07:49
Как така органите на властта не могат да се справят с няколкото наркобоса у нас, чийто имена са публично известни?

Като са публично известни , защо не написахте поне едно от имената?На мен например не са ми известни.
20 Септември 2007 08:12
Патетични са американците, когато като обвиняват други за своите проблеми. Ами като са такива еркеци - да се справят с вноса на дрогата в УСА. И с производството й в Афганистан.
20 Септември 2007 09:11
Никъде не казвате, че Щатите са най-големия потребител на дрога в света. Някак си тези доклади все го пропускат.
Иначе БГ е малка държава, и нещата не са толкова безконтролни както някои си мислят. Това е една от сферите където всичко е много добре организирано. Въобще големи пари не се печелят без голяма и отлична организация.
20 Септември 2007 10:20
Новак thebull.добре дошъл във форума!Вярно е твърдението , че сме малка държава и всичко е контролирано.Но организацията не е перфектна.Просто органите, които трябва да се барят с престъпността, просто я ръководят или в по добрия случай, й служат срещу заплащане в кеш...
20 Септември 2007 11:20
Основни принципи на пазарната икономика:
1. Щом има търсене, ще има и предлагане.
2. Щом има монопол, ще има и високи цени

Докато тези два принципа са си валидни, борбата с наркотиците ще е ялова. От тук и решението - ако искаме да махнем наркотиците - трябва да ударим по културата на ползването им. Ако искаме да намалим печалбите на мафията - трябва да й създадем конкуренция. Та - какво искаме ?
20 Септември 2007 12:23
Организирана била престъпността...
Е, неорганизирана ли да е?
(дето казваше лорд Ветинари)
Лошо е да няма организация.
-
Скъпа била борбата с наркотрафика...
Ами, защо да губят пари? Вин-вин ситуейшън, така се прави успешен бизнес, не е някаква поничка проста.
Ивестираш за доставки - обществото плаща и консумира,
организираш и борба с доставките - обществото пак ти плаща, за същото нещо.


20 Септември 2007 16:04
Мнението по този въпрос за България, сделано от ЦеРеУанците, в годишен алманах "Книга на световните факти - 2/007
Illicit drugs:
major European transshipment point for Southwest Asian heroin and, to a lesser degree, South American cocaine for the European market; limited producer of precursor chemicals; some money laundering of drug-related proceeds through financial institutions
И за Душко и някои негови братя, да не се мъчат да превеждат.
Наркотики:
основных европейских перевалочных центра юго-западной Азии героина и, в меньшей степени, Южной Америки кокаина на европейский рынок; ограничены производителем прекурсоров; некоторые отмыванием денег, связанных с наркотиками доходов через финансовые учреждения.
20 Септември 2007 16:20
Eто ви и българин перевод система казва,
Незаконни наркотици:
Значителното европейско транспортиране насочва към югозападен район азиатски хероин и , към lesser степен, кокаинът на южноамериканец за европееца търгуваше; ограничи производител на химикали на предтеча; продължава малко пране на наркотика - свързан през финансови институции

20 Септември 2007 16:44
руският превод е по-забавен дори и от българския
20 Септември 2007 18:29
хората, които управляват "бизнеса", са известни и могат да бъдат смачкани за няколко часа
В смисъл? Много ще се радвам да прочета начина на г-н Петров, защото съвсем не мисля, че е толкова лесно и само трябва желание.
За този бърз начин ще се радват да научат и всички служби по света, които засега “се мъчат” също като нашите с незадоволителен успех относно крайния резултат.


______________________
Четенето изморително, мисленето - главоболно... Барем писането остава!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД