:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,052
Активни 390
Страници 15,519
За един ден 1,302,066
Имитация

По изборите им ще ги познаете

Съдиите и прокурорите подходиха формално към подмяната на Висшия съдебен съвет
Снимка: Николай Дончев
Само един от избраните 219 делегати не дойде на събранието на съдиите за избор на нови членове на ВСС, но противно на законите на диалектиката количествените натрупвания не доведоха до ново качество.
Магистратите попълниха квотата си в новия постоянно действащ Висш съдебен съвет. Начинът, по който посочиха 11-те си избраници, е показателен.

Няма нито логика, нито оправдание за единодушния отпор на 218-те делегати на съдийското събрание срещу идеята всеки издигнат да обясни накратко как ще защитава интересите им в съвета. Дали защото не им се слушаха празни обещания, или защото бързаха да си ходят. Или просто са приели, че изборът е предопределен. Ако някога съдиите се усъмнят в действията на своите представители във ВСС, с какви очи ще им търсят отговорност?

В крайна сметка от ВСС в една или друга степен зависят и кариерното им развитие, и наказанията им, и заплатите им, и изборът на шефовете им. 218-те делегати решиха да направят незаинтересован избор. Но цялата система ще носи последствията в следващите 5 години (колкото е мандатът на съвета), че и повече. Защото действията му по-често имат дългосрочно значение.

Изборът на членове на ВСС се извършва от предварително посочени от колегите им делегати. На 10 магистрати се пада по един делегат. Тоест съдиите и прокурорите би трябвало да са загрижени кого пращат да ги представлява.

Събранието на съдиите се ръководеше от шефа на Военно-апелативния съд Веселин Пенгезов, но това не направи дисциплината военна. Дори групичка от десетина делегати, улисана в приказки и злобни коментари по адрес на колегите си, не обърна никакво внимание на случващото се в залата. И така на практика стотина съдии останаха представени само проформа.

В залата лъсна и нетърпимостта между представителите на новите административни съдии и старите им колеги. Те се бяха разположили в залата, а и



гласуваха като два враждуващи лагера



Например кандидатурата на шефката на Варненския административен съд Анелия Цветкова за член на комисията по избора бе подкрепена само от административните съдии, въпреки че никой от отсрещната страна не изказа и един аргумент против нея. Административните пък в ответ гласуваха против шефа на Софийския градски съд Светлин Михайлов. Не стана ясно с колко гласа повече спечели той. И в залата започна да се шушука, че това е манипулация. Не че това промени нещо.

Все пак административните съдии се пребориха за двама представители във ВСС - Сребрина Христова и Цветанка Табанджова от ВАС. Другите им избраници са шефовете на Софийския районен и Пазарджишкия окръжен съд Иван Колев и Георги Шопов, Божидар Сукнаров от ВКС и Галина Захарова от Софийския апелативен съд. За шестте места бяха издигнати 16 кандидатури и поне привидно състезание имаше.

Докато за четирите места от прокурорската квота се състезаваха само шестима кандидати. Новите прокурори във ВСС са Цони Цонев от Върховната административна прокуратура, Пенка Маринова и Вельо Велев от Върховната касационна прокуратура и окръжният прокурор на Перник Радка Петрова.

И четирите кандидатури бяха издигнати от шефове, и то на най-високо ниво. Номинации направиха двамата заместници на главния прокурор Камен Ситнилски и Валери Първанов и шефовете на Софийската градска и Софийската апелативна прокуратура - Николай Кокинов и Вичо Вичев. И на това събрание не бе отворена и дума



кандидатите да бъдат предварително изслушани



Демократичните избори, към които в началото призова Борис Велчев, и тайният вот оставиха вън от ВСС пловдивския апелативен прокурор Росен Димов. Очевидно колегите му продължават да го свързват с Филчевата прокуратура, когато бе сред най-близките до предишния първи обвинител и авторитарното управление на институцията.

Квотата от 11 души, избрани от парламента, още не е попълнена. Очевидно депутатите са очаквали избора на магистратите. Народното събрание трябва да посочи и членовете на инспектората, новия контролиращ орган към ВСС.

В парламента сега се събират CV-тата на желаещите за ВСС. Време за протакане и пазарлъци няма, защото до края на другата седмица по закон трябва да избере хората си в съвета. Не по-късно от 20 октомври новият ВСС трябва да започне и процедура по избор на нов председател на Върховния касационен съд със 7-годишен мандат на мястото на Иван Григоров.

На този съвет се залагаха доста надежди, след като предшественикът му беше тежко компрометиран и това е основната причина да му бъде прекратен мандатът предсрочно.

Но изборът, който осъществиха самите магистрати, не предвещава, че надеждите ще се реализират. Апатия и формализъм белязаха техните решения. От парламента освен сделки по системата 3:5:8, е нереалистично да се очаква нещо повече.

Много жалко, ако се окаже, че във ВСС са се подслонили предимно хора, които искат на добра заплата и без да се преуморяват, да приключат магистратската си кариера. И обществото, и Европейската комисия очакваха генерални промени в съдебната система. А тя просто се сниши, докато отмине бурята.
5
2525
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
20 Септември 2007 09:36
"[/red]Много жалко, щото се оказа, че във ВСС се подслоняват предимно хора, които искат на добра заплата и без да се преуморяват, да приключат магистратската си кариера, и обществото, и Европейската комисия, и промените в съдебната система. Те просто се снишават, докато отмине бурята[/red]" .
Корекциите мои. Дано и авторът да е искал да каже това!


Редактирано от - bot на 20/9/2007 г/ 13:25:18

20 Септември 2007 10:40
Напълно прав е авторът на статията!Друг пример в подкрепа на твърденията му е Георги Шопов - назначен за член на ВСС, който е председател на Окръжния съд гр.Пазарджик!Мандатът му изтича и той не може да продължи да бъде такъв, затова и го избраха във ВСС!На "заслужен отдих"!!!Публична тайна е в Пазарджик, че същият е синоним на корупцията в съдебната система, както в решаването на съдебните дела, така и в назначенията на служителите в съда.Но явно в България само такива успяват!
20 Септември 2007 12:58
Туй ще да е елитният отряд на учрежденската ни мафия ... Без колебания...

20 Септември 2007 13:42
Не искам да обиждам никого от съдебната власт, но описаното в статията от г-жа Дачкова предизвиква твърде мрачни заключения за хората, които работят в нея. Излиза, че “добрите” са твърде малко! Ако бяха болшинството няма никаква логика да не се възползват от случая да изхвърлят “лошите” от възловите места.
А се оказва, че дори опит за такова нещо няма.
Какво тогава трябва да си мисли човек!


______________________
Четенето изморително, мисленето - главоболно... Барем писането остава!
20 Септември 2007 16:32
Единственото ми обяснение за апатията обхванала делегатската маса(цвета на съдебната ни система), е липсата на заинтересованост за избор, който не ги засяга лично.Д.Дачкова, го е описала добре - едно "проформа"занятие, без мисъл за ролята на избора през следващите пет години."Да искаш да чакаш, да можеш да чакаш...", това са надеждите за нещо по-добро в съдебната ни система.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД