Иво Цанев е роден през 1971 г. в Русе. Завършил е политология и финанси. Бивш областен председател на СДС-Русе. В правителството на Иван Костов беше секретар на Съвета по сигурност. През януари 2004 г. Цанев бе един от 29-те депутати на СДС, които поискаха оставка на ръководството, но за разлика от Иван Костов и останалите той не напусна СДС и не бойкотира националната конференция. Цанев обаче напусна парламента и 4 години бе извън политиката. Преди месец, след идването на новия лидер на сините Пламен Юруков, Иво Цанев се завърна на "Раковски" 134 и оглави Националния предизборен щаб на СДС за местния вот.
- Господин Цанев, каква е ролята на Националния предизборен щаб на СДС на този местен вот?
- Националният предизборен щаб под някаква форма винаги е съществувал през годините. В настоящата кампания поех ангажимент да координирам работата на общинските изборни щабове и да се опитам да наложа професионална работа на екип от хора, които да работят не само по време на изборни кампании, а и между тях. Изграждането на такъв щаб е нещо ново за СДС като принцип на работа. Това е първата кампания, в която желанието на ръководството на СДС е да бъде създаден такъв екип. Идеята е хората в него да не се разбягат след 28 октомври, всеки по своя бизнес или учреждение, а след тези избори веднага всички заедно да започнат работа за следващите.
- Кои са 39-те успешни кметове на СДС, за които беше поискана подкрепа от ГЕРБ, и как беше определено, че точно те са успешни?
- Това е бройката на кметовете, излъчени или подкрепени от СДС, които през тези четири години са защитавали визията на синята партия в своите общини. Това са Плевен, Видин, Монтана, Велико Търново, Пловдив и други по-малки общини. В разговорите с Бойко Борисов идеята беше да има реципрочност. При такива преговори винаги се поставя максималното желание от едната и другата страна и накрая се достига до някакви общи рамки. СДС поиска от ГЕРБ максималното си желание - подкрепа за 39 кметове, защото те са гръбнакът на организацията по места. Тези градоначалници обаче попитаха националното ръководство защо ще се коалира в София с една партия, която по места не ги подкрепя, а работи против тях. Политическото ръководство, естествено, изрази това притеснение и за съжаление това доведе до провала на преговорите. Жалкото е, че ако бяха подкрепени от ГЕРБ, те със сигурност щяха да продължат да бъдат добри кметове.
- Коя е всъщност основната причина за скъсването на СДС с ГЕРБ?
- Причината трябва да се търси в двете страни. Даде се заявка за София, без тази подкрепа да е консултирана за подкрепа в страната. От друга страна, при такива преговори според мен не трябва всичко да бъде докрай публично, защото винаги има обиди. Когато се излъчат негативни сигнали, нормално е преговорите да се провалят.
- Защо се проточиха преговорите с ДСБ за София и не намали ли това шансовете на вашия кандидат-кмет?
- Не, напротив. Според мен Мартин Заимов тепърва ще набира скорост. Готви се една много сериозна експертна кампания. Самият той има нужда от добро позициониране в медиите, защото е специализиран експерт и е по-малко познат на членовете и симпатизантите ни. Това не означава, че той няма потенциал за развитие като рейтинг и позиции. Хубавото е, че има много добър бекграунд и солидна биография, има и добри идеи за решаване проблемите на София. Важен е фактът, че двете партии се обединиха и ще излязат с обща листа за съветници. Не бива да забравяме, че двете организации работиха четири години една срещу друга. Затова има и наслоени много лични негативизми. От тази гледна точка обединението дори се случи много бързо, особено за някои. Има хора в двете партии, които трудно могат да преглътнат тази коалиция, има обаче и хора, които я възприемат много добре. Най-важното от това обединение е, че десните избиратели в София, а и в цяла България, за пръв път видяха лъч надежда за развитието на десницата в България. Това е основата на един проект, който може да доведе десните отново на власт.
- Дали обаче дясната група общинари в София няма да се разцепи още след изборите? Такъв слух се носи в средите и на двете партии.
- Не виждам причини да се разпада. Обединението е около личността на Мартин Заимов, около програми за развитието на града, а и това е първа крачка към един голям проект за обединение на десницата. Мисля, че всички кандидати за общински съветници са достатъчно сериозни хора и си дават сметка, че тези три фактора ще донесат победа на десницата на парламентарни избори. Не мисля, че някой ще поиска да се отдели от този проект. Видно е, че той е печеливш и има перспектива. За целта обаче всеки от нас трябва да преодолее определени лични чувства спрямо другия.
- Кой е основният опонент на Мартин Заимов в предизборната кампания?
- Основният му опонент е времето. Той има много малко време да покаже по какъв начин ще реши проблемите на София. Изборът на кмет все повече зависи от практическите решения, които предлагат кандидатите. Ако в кампанията си Мартин Заимов успее да покаже виждането си за бъдещето на града, той ще бъде следващият кмет.
- Защо се отказа кметът на Пловдив Иван Чомаков от битката за нов мандат?
- На първо място това са негови лични мотиви - той се почувства изхабен и уморен, защото управлението на един град наистина не е леко занимание. Не бива да забравяме, че и десницата в Пловдив продължава да е раздробена и разбита. Когато един човек, вярващ в дясната идея, иска да бъде подкрепен от десните партии и те му откажат, нормално е да се оттегли.
- В кои от големите градове кандидатите на СДС имат най-големи шансове за победа?
- Там, където нашите кандидати са успели като кметове и съветници досега. Шансове има също и там, където десните преодолеят личните чувства и различия и успеят да убедят хората, че техният проект за развитието на дадената община е по-добър от другите. Ако десни кандидати работят един срещу друг, те нямат никакви шансове за успех. За съжаление това, което заварих на "Раковски" 134, показва, че през тези три-четири години, в които не бях в политиката, много хора са използвали СДС за своите лични интереси.
- ГЕРБ също се представя за алтернатива на настоящото управление, не се ли борите за едни и същи избиратели?
- СДС и ДСБ представят проект за София, изграден на базата на нерешените проблеми на града. Ясно е, че те не са от вчера, а много отдавна, но през последните две години също не бяха решени. Напротив, продължават да се задълбочават.
- А на национално ниво не се ли очертава ГЕРБ да измести старите десни партии?
- Това е въпрос на състезание. Хубавото на политическия плурализъм е, че има много партии, много проекти. Избирателят трябва сам да прецени кой е ляв и кой десен, с какво е десен, на кого може да вярва и на кого не. Затова са изборите.
|
|