Общото събрание на Софийския университет реши висшето училище да затвори врати, ако държавата не изпълни финансовите искания на вуза. Решението бе предложено от ректора проф. Боян Биолчев. |
------------
Опасността от стачка надвисна над Алма матер преди месец, когато правителството остави само 11 дка на университета в Двореца в Балчик. Но преди седмица ректорът Боян Биолчев и министър Стефан Данаилов се споразумяха двете институции да делят наполовина приходите от билетите и опасността учебната година да не бъде открита отпадна.
За новите искания СУ даде на правителството срок до края на октомври. В момента издръжката на един учащ във висше училище е 742 лв. Бюджетът на държавните вузове се формира въз основа на реално записаните в тях студенти. Ведомствата на бюджетна издръжка ще получат 90% от субсидията си заради дефицита по текущата сметка. Ако в края на годината дефицитът е по-малък от прогнозния, може да бъде изплатен по-висок процент от нея. За тази година Алма матер трябва да получи около 30 млн. лв. от държавата. Ако те не бъдат изплатени, работата през ноември и декември ще бъде невъзможна, решиха 183 преподаватели от СУ вчера.
В словото си при откриването на заседанието проф. Биолчев заяви, че се вижда заникът на интелекта в България, а в СУ е най-високият процент от интелектуалния потенциал на нацията. "За съжаление повечето преподаватели воюват за пенсия", а не за заплата, посочи ректорът и призова все пак учебната година да бъде открита нормално. Ректорът изчисли, че минималният бюджет, необходим на СУ, е 51 млн. лв. Проф.Биолчев заяви, че висшето образование е доведено до предизвестен колапс, а държавата демонстрира пълна липса на загриженост.
Засега само Шуменският университет е готов да се присъедини към стачката на СУ. "Надяваме се, че няма да се стигне до крайни мерки, но ако не изплатят субсидията на 100%, ще сме принудени да затворим през декември, защото няма да имаме пари за режийните разходи", съобщи ректорът проф. Добрин Добрев. Според него исканията не са за заплати, а "за добре вложени пари, чрез които университетите ще подобрят материалната си база и ще създадат условия за довършване на реформата във висшето образование".
Ректорите на Медицинския, Техническия, Русенския и Югозападния университет съобщиха, че при тях засега подобни действия не се предвиждат, но подкрепят исканията на СУ.