:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,915
Активни 398
Страници 20,382
За един ден 1,302,066

Забраната за нощни екскурзии все пак оцеля

Президентът наложи светкавично вето върху спорния текст от закона за автомобилните превози
Снимки: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Радослав Илиевски (вдясно) посрещна с видима радост новината, че президентът връща текстовете, на които се явява един от вносителите.
Забрана за нощни превози на деца и ученици като част от организирана екскурзия все пак ще има, стана ясно след ожесточени спорове в кулоарите на парламента и след като президентът Георги Първанов наложи вето върху 2 спорни текста от закона за автомобилните превози. В петък депутатите дадоха право на туроператорите да превозват деца през нощта като трансфер от летището до най-близкия хотел. Първанов върна спорния член, който предвижда глоба от 10 000 лв. за туроператорите, които превозват деца през нощта, с изключение на трансферите. Според държавния глава изключението не позволява на компетентните органи да контролират как се спазва законът и заплашва безопасността на децата. Той връща и текста, който създаваше различни задължения за българските и чуждите превозвачи с аргумента, че това може да се разглежда като проява на лобизъм от заинтересовани кръгове.

Ветото на президента най-вероятно ще бъде подкрепено от всички парламентарни групи и спорната поправка за трансферите ще отпадне. Това се разбра след спешна среща на транспортния министър Петър Мутафчиев, шефката на агенцията по туризъм Анелия Крушкова и депутати от транспортната комисия. "Решихме, че превозът от летището до най-близкия хотел в рамките на града не се счита за случаен превоз и затова няма нужда изобщо да се добавя такова изключение", обясни Мутафчиев. Забраната за превоз на деца през нощта ще остане и в закона за туризма, и в закона за автомобилните превози. Затова пък туроператорите ще имат право да направят преход от летището до хотела, където децата ще нощуват, без да са застрашени от санкции. Условието е това да е в рамките на съответния град. Днес транспортната комисия ще обсъди промените.

Развръзката беше предшествана от бурен скандал и взаимни обвинения в лобизъм между председателя на комисията по транспорт Йордан Мирчев от НДСВ и заместника му от БСП Радослав Илиевски. Още във вторник Илиевски обвини Мирчев, че на своя глава е вписал в окончателния проект изключението за трансфер на базата само на дебат в комисията, без да е гласувано. Левият депутат обясни, че се е подвел и че всъщност е категорично за забраната на нощните екскурзии. Вчера Илиевски свика пресконференция, на която прочете стенограма от последното заседание на транспортната комисия преди лятната ваканция. От нея е видно, че Йордан Мирчев устно прави предложение глобите да не важат за трансфер от летището до хотела и препоръчва на следващия ден текстът да бъде оформен, без да го подлага на гласуване. Илиевски отрече да има интереси в транспортния бизнес. Фирма "Екоекспорт", в която той има 32%, никога не била работила и не се занимавала с туризъм и превози, какъвто е предметът й на дейност според регистрацията.

Йордан Мирчев пък не уточни кой е направил добавката, като я определи като предложение на комисията, формулирано от ИА "Автомобилна администрация". Той на свой ред обвини Илиевски, че е лобирал за промени в закона за електронните съобщения в полза на един от мобилните оператори и е намесил името на премиера Сергей Станишев. "Защо дори колегите му от КБ оттеглиха подписите си от това предложение?", попита Мирчев. В отговор Илиевски нападна Мирчев, че снаха му работи в мобилен оператор. Той пък отрече, като обясни, че снаха му работела във фирма за GPS системи.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Надежда Михайлова и колегата й Ваньо Шарков дадоха разтревожен брифинг в кулоарите като автори на първата поправка, която забрани нощните екскурзии.
5
2710
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
20 Септември 2007 08:46
Народното събрание заприлича на циганска махала! Егати дребните душици.
20 Септември 2007 13:08
А дали умните депутати ще обяснят, какво трябва да се направи, ако влакът от Бургас за София например тръгва в 2 през нощта, а децата са на почивка в Приморско ???
Може би ще трябва да ги закарат на гарата в 18 ч и да се мотаят там 6 часа???
А, кажете де???!
20 Септември 2007 14:23
Някой може ли да каже (поне горе-долу) какво друго се променя в тоя закон? Ще му бъда много благодарен!
Или ако знаете някой сайт на който може да се види нещо?!
Благодаря предварително!
20 Септември 2007 15:14
Да речем, че пътуване с автобус е по-опасно отколкото летенето със самолет и пътуването с влак. Тук се замислям обаче до колко животът на един първокласник е по-ценен на студент, завършващ престижен университет. Няма как да кажем чий живот е по-ценен. Ако някой каже, че децата са най-важни то бих се замислил над варианта първокласника да стане престъпник, а успелия студент да патентова нова технология помагаща на икономиката в страната. Съответно може и да стане обратното. Затова ще задам въпроса защо не се забранят пътуванията с автобус през тъмната част от денонощието по принцип. Тук идва въпроса дали няма да спънем развитието на икономиката да увеличим натовареността на пътищата и замърсяването на въздуха с вредни СО2 емеисии. В такъв случай нима няма да е по-лесно да се приеме закон посочващ, че автобуси и микробуси с над 7+1 места не могат да превозват хора ако са по-стари от 5 години и шофьорите им да са със стаж от поне 5 години и да нямат виновно причинени ПТП и да не са били хващани за употреба на алкохол.
20 Септември 2007 19:03
Повече са катастрофите през деня. Може би защото и движението през деня е по-интензивно. Зтова предлагам - да се забранятпытуванията изобщо.
Туроператорите трябва да са доволни от такыв закон. Той удылжава екскурзиите с 1-2 дни. Защото ако искате да заведете деца от София до Варна (или обратното) на екскурзия това ознацхава:
1 ден пътуване в едната посока;
2 ден - разглеждане и разходки;
3 ден - пътуване обратно.
Това са три дни и две нощувки и транспорт.
Нощните пътувания намаляват цената на екскурзиите. Защо родителите да не избират варианти за екскурзии на децата си.
Искам никога да не се случват катастрофи. Но с какво този закон ще опази децата от нещастия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД