И наесен ще докладваме на Брюксел за дребни случаи на осъдени за корупция, без да сме в състояние да посочим нито един от висшите етажи.
427 са осъдените за корупция, като 297 от тях са с влязла в сила присъда за периода от края на 2006 г. и началото на 2007 г. Това пише в отчета за изпълнение на стратегията за прозрачно управление и превенция на корупцията, който МС ще одобри днес.
Документът ще залегне в поредния ни доклад пред Брюксел по изпълнение на мерките за реформа в съдебната система и противодействие на престъпността и корупцията, който страната ни вече подготвя. ЕС призова България да засили борбата с корупцията по висшите етажи и дори да осъди висши държавници за това, защото досегашните ни отчети са незадоволителни. В поредния отчет на Румен Петков обаче само е посочено, че сред обвинените има 3-ма кметове на общини, началник-отдел в териториално управление на митниците, митнически инспектори.
15 корумпирани чиновници са дадени на прокурор през първите шест месеца на годината, а двама са осъдени с влязла в сила присъда. Три от случаите са за корумпирани митничари, а 6 - за корумпирани данъчни. Подробности за длъжностите и сигналите за корупция обаче липсват в отчета. 34-ма чиновници са уволнени заради корупция през първите шест месеца на годината, а петима са временно отстранени. 77 са образуваните дисциплинарни производства.
Като успех в борбата с корупцията се отчита работата със сигналите. Повечето министерства са изградили собствени системи за получаване на сигнали - "горещи телефони", портали и кутии за констатирани нередности. До края на юни по анонимните телефонни линии в МВР са постъпили 5507 обаждания, като в 48 от тях се съдържат конкретни данни за корупционни деяния, твърди Петков. Чрез интернет страницата на МВР са дошли 370 сигнала. В 104 от тях има информация за корупция, а 95 от сигналите се отнасят за служители на МВР и са назначени проверки. От началото на 2007 г. агенция "Митници" е работила по над 600 преписки, 9 митничари са уволнени. За полугодието са образувани 20 дисциплинарни производства срещу служители от НАП, още толкова са уволнени.
По искане на МВР, следствието и прокуратурата НАП е стартирала 108 ревизии. 15 от тях са на физически и 93 на юридически лица, но още няма данни, защото проверките не са приключили.
Интересно - дали случаят с осъдените за източване на около 50 млн.ДДС е влязъл в гордия доклад?
Щото - да осъдиш палавниците на цяла година и половина УСЛОВНО за кражба в такъв размер е чиста проба световен съдебен рекорд!
Да не скромничим, драги сънародници:"И ний сме дали нещо на света!".
И още даваме; -)