Финансовият секретар на ГЕРБ Стоян Мавродиев представи програмата на партията, с която тя ще управлява, ако спечели парламентарните избори. |
Според Мавродиев, ако ГЕРБ вземе властта през 2009 г., до края на мандата - 2013 г., доходите може да скочат двойно, а средната работна заплата у нас да порасне до 1500 - 2000 лв. В Румъния доходите растат с 20% на година, не виждам защо и у нас да не е така, поясни Мавродиев. Според него 10-12% икономически растеж също е постижима цел.
В програмата се предвижда въвеждането на плосък данък от 10% да се съчетае с необлагаем минимум 1000 лв. Целта е плоският данък да стигне 7%, а необлагаемият минимум да се увеличава всяка година според възможностите на бюджета. Друга идея е таванът за осигурителните вноски да е равен на необлагаемия минимум. Ставката на ДДС пък трябва да слезе от 20 на 15%, а данъците върху наследствата и даренията - да отпаднат.
ГЕРБ е за отпадане на минималната работна заплата и за съкращаване на пенсионната вноска от 23% на 10%, като цялата да влиза в частен пенсионен фонд. Предвижда се значителна част от приходите от приватизация, концесии и бюджетния излишък да се пренасочват към пенсионната система. ГЕРБ-ерите ще премахнат осигуровките за фонд безработица, общо заболяване и майчинство. Те заявяват, че в рамките на една година ще закрият програмата "От социални помощи към заетост", а помощи ще се дават само срещу полагане на обществено полезен труд и посещаване на образователни и квалификационни курсове. За да получават родители помощи, техните деца трябва да посещават училище редовно. Последните 2 мерки са сред намеренията и на сегашното управление.
В партията на Бойко Борисов смятат, че броят на министерствата трябва да се съкрати. Трябва да се премахнат министерствата на бедствията и на администрацията, икономиката да се поеме от финансовия министър, а с енергетиката да се занимава агенция, посочи Мавродиев. Всички европейски средства също трябвало да се управляват от министерство на финансите, а не от разни агенции, както е сега.
ОТЗВУК
Сегашната програма повтаря и развива икономическите намерения, обявени при учредяването на партията. В края на 2006 г. ГЕРБ обяви курс към 10% данък за доходите, 800 лв. необлагаем минимум, 15% ДДС, съкращаване на излишни чиновници и ведомства и др. Още тогава жалоните на ГЕРБ-ерите за данъчно-осигурителна революция раздвоиха анализаторите. Повечето икономисти от десния фланг, които са привърженици на ниските данъци и минимална намеса на държавата, одобриха принципно плана на най-младата партия. Според Светла Костадинова, директор на Института за пазарна икономика, при милиарден бюджетен излишък държавата може да си позволи рязко съкращаване на данъци и осигуровки. Финансистът Йосиф Аврамов обаче смята, че няма бюджет, който да издържи целия ансамбъл от обещания за бързо покачване на доходите на българите. Икономистите от левия фронт пък са тотално срещу плоския данък, като посочват, че той облагодетелства богатите.
ОЩЕ ОТ ПРОГРАМАТА
Даване на възможност на водещи световни университети да отварят свои филиали и клонове.
Разбиване на монопола на здравната каса, данъчни облекчения върху вноските за доброволно здравно осигуряване.
Предоставяне на концесия на магистралите "Хемус", "Струма", летища, пристанища, язовири, автогари, въглищни мини и др. при публикуване на цялата информация в регистър и никакви държавни гаранции и участия.
Прехвърляне на правомощия на МВР и КАТ към местната власт, заменяне на служителите на КАТ с камери по кръстовища и оживени места.
Агенцията по сигурността да има оперативни и разследващи функции, а ръководството й да се избира от НС с мандат 7 години.