Това, което от поне година се говори под сурдинка, стана факт - МВР официално поиска да се върнат званията от сержант до генерал в системата. Аргументът на главния секретар на ведомството Илия Илиев е съкрушителен: "Искаме да върнем единоначалието в МВР, макар това да не е нова девоенизация. Затова в МВР отново искаме да има генерали, полковници, до лейтенанти и сержанти със съответните нашивки. Това ще доведе до повишаване на уважението към полицая от гражданите."
Ясно беше, че
ще има съпротива около свалянето на пагоните,
което бе направено с приетия през миналата пролет нов закон за МВР. Но тогава надделяха аргументите, че е логично вътрешното ведомство и полицията да са девоенизирани, да са част от обществото, а не от някаква военна машина. За сваляне на пагоните настояваше и Евросъюзът и този акт бе отчетен като голям напредък за България, като знак за развитостта на гражданското общество и институциите. Сега МВР прави крачка назад. Въпросът е дали останалите ще му се вържат и ще удовлетворят мерака му.
Всъщност за девоенизация в системата се говори още от 1991 г. И всеки път се тръгва с много страст, която обаче бързо изчезва. Едва през 2000 г. правителството предложи и парламентът одобри големи промени в устройствения закон за МВР, с които бяха свалени пагоните на част от състава на министерството. Бяха девоенизирани структури като "Оперативно-техническа информация", "Защита на свръзките", "Оперативно издирване" (БОИ), "Инспекторат", "Информация и архив". Това са най-тайните, възлови и важни звена на МВР, които се занимават с подслушване, следене, събиране на всякаква информация, с проверки на провинили се или подкупни полицаи и т. н.
Още с идването си на власт през 2001 г. НДСВ и ДПС побързаха да направят кардинални промени в закона за МВР с аргумента, че половинчатата девоенизация е довела до
сериозни проблеми както в мотивацията, така и в дисциплината
Факт е, че свалянето на пагоните в едни от най-възловите служби на МВР доведе най-напред до пълен кадрови хаос, защото бяха въведени няколко категории служители, подчиняващи се на различни закони. Военизираните - офицери и сержанти, работеха според закона за МВР, държавните служители - според закона за държавния служител и за администрацията, лицата по трудови договори - според Кодекса на труда. Служители от възлови за МВР структури фактически бяха демотивирани, защото не получаваха стимулите на пенсионирането на военизираните. И започнаха да се възползват от екстрите на държавния служител, свързани с работно време, дисциплинарна отговорност и т. н. Тогавашният главен секретар на МВР Бойко Борисов въстана срещу това положение и емоционално обяви, че не може хора от такива важни служби да си тръгват в 17,30 ч. с думите, че е свършило работното време и вече няма да следят, наблюдават или подслушват престъпници. Подкрепи го и вътрешният министър Георги Петканов. Последваха логични промени, с които се изравни режимът на работното време, назначаването, уволняването, дисциплинарната отговорност за офицерите, сержантите и държавните служители - граждански лица.
Така преди 1,5 г. се стигна до пълната девоенизация на системата. И тя стана като тази на държавните служители - с категории, конкурси. Без никой да загуби екстрите, които имаше и като сержант, лейтенант, полковник или генерал. С изключение на една - нямаше ги пагоните, удоволствието от козируване и от носенето на звание. Дори униформите бяха оставени.
Но точно тази екстра се оказа жизненоважна за някои хора. И още с падането на пагоните се заговори за тяхното връщане. От разпространената наскоро стенограма около дебата за Националната служба за охрана при президента покрай обвиненията за събиране на информация за политици се видя, че този проблем е бил обсъждан и там покрай идеята за девоенизиране и на НСО. И се даваше пример с Франция, която си връщала званията. Но се премълчаваше, че там става дума само за структури, като жандармерията например.
Всъщност в МВР винаги е имало група от хора, които са си харесвали пагоните. В крайна сметка като че ли
най-много го боли генералитетът на МВР
Защо? Само той си знае. При положение че облича униформата най-много веднъж в годината. Какъв по-голям авторитет ще вдъхва на обществото? Или главен комисар звучи по-кофти от генерал? Да не говорим, че след свалянето на пагоните продължиха помпозните паради на вътрешното министерство - на всеки празник униформени маршируват, хеликоптери облитат, а на трибуната стоят горди козируващи офицери.
Кому и защо е необходимо всичко това? За да се бърка МВР с армията? Или просто на някого му е хрумнало да се легализира една втора - по-голяма от истинската, армия. Защото в рамките на отбраната са 39 000, които все повече ще намаляват, а в МВР са 60 000 и нищо чудно да се увеличават. И наистина ли някой смята, че с пагоните автоматично ще се вдигне авторитетът на МВР пред обществото и гражданите? Авторитет се гради с работа и с отзивчивост при проблем - да се помага на хората да бъдат намерени откраднатите им вещи от разбитите от крадци апартаменти, да бъдат спасявани от дръзки бандити по улиците, да се предотвратяват кървави разправи, да има спокойствие. Ако МВР има някакъв проблем с единоначалието, с издаването и изпълнението на заповеди, да си го решава по друг начин, а не с пагони. Всичко останало е безсмислено потропване с оръжие.
|
|