:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,172
Активни 274
Страници 16,639
За един ден 1,302,066
Фантасмагории

Един пагон авторитет не вдига

Връщането на званията няма да повиши доверието на гражданите към МВР. Може би целта е просто да се легализира една втора - по-голяма от истинската, армия?
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
От години вътрешното министерство не пропуска да покаже коя е втората армия в България.
Това, което от поне година се говори под сурдинка, стана факт - МВР официално поиска да се върнат званията от сержант до генерал в системата. Аргументът на главния секретар на ведомството Илия Илиев е съкрушителен: "Искаме да върнем единоначалието в МВР, макар това да не е нова девоенизация. Затова в МВР отново искаме да има генерали, полковници, до лейтенанти и сержанти със съответните нашивки. Това ще доведе до повишаване на уважението към полицая от гражданите."

Ясно беше, че



ще има съпротива около свалянето на пагоните,



което бе направено с приетия през миналата пролет нов закон за МВР. Но тогава надделяха аргументите, че е логично вътрешното ведомство и полицията да са девоенизирани, да са част от обществото, а не от някаква военна машина. За сваляне на пагоните настояваше и Евросъюзът и този акт бе отчетен като голям напредък за България, като знак за развитостта на гражданското общество и институциите. Сега МВР прави крачка назад. Въпросът е дали останалите ще му се вържат и ще удовлетворят мерака му.

Всъщност за девоенизация в системата се говори още от 1991 г. И всеки път се тръгва с много страст, която обаче бързо изчезва. Едва през 2000 г. правителството предложи и парламентът одобри големи промени в устройствения закон за МВР, с които бяха свалени пагоните на част от състава на министерството. Бяха девоенизирани структури като "Оперативно-техническа информация", "Защита на свръзките", "Оперативно издирване" (БОИ), "Инспекторат", "Информация и архив". Това са най-тайните, възлови и важни звена на МВР, които се занимават с подслушване, следене, събиране на всякаква информация, с проверки на провинили се или подкупни полицаи и т. н.

Още с идването си на власт през 2001 г. НДСВ и ДПС побързаха да направят кардинални промени в закона за МВР с аргумента, че половинчатата девоенизация е довела до



сериозни проблеми както в мотивацията, така и в дисциплината



Факт е, че свалянето на пагоните в едни от най-възловите служби на МВР доведе най-напред до пълен кадрови хаос, защото бяха въведени няколко категории служители, подчиняващи се на различни закони. Военизираните - офицери и сержанти, работеха според закона за МВР, държавните служители - според закона за държавния служител и за администрацията, лицата по трудови договори - според Кодекса на труда. Служители от възлови за МВР структури фактически бяха демотивирани, защото не получаваха стимулите на пенсионирането на военизираните. И започнаха да се възползват от екстрите на държавния служител, свързани с работно време, дисциплинарна отговорност и т. н. Тогавашният главен секретар на МВР Бойко Борисов въстана срещу това положение и емоционално обяви, че не може хора от такива важни служби да си тръгват в 17,30 ч. с думите, че е свършило работното време и вече няма да следят, наблюдават или подслушват престъпници. Подкрепи го и вътрешният министър Георги Петканов. Последваха логични промени, с които се изравни режимът на работното време, назначаването, уволняването, дисциплинарната отговорност за офицерите, сержантите и държавните служители - граждански лица.

Така преди 1,5 г. се стигна до пълната девоенизация на системата. И тя стана като тази на държавните служители - с категории, конкурси. Без никой да загуби екстрите, които имаше и като сержант, лейтенант, полковник или генерал. С изключение на една - нямаше ги пагоните, удоволствието от козируване и от носенето на звание. Дори униформите бяха оставени.

Но точно тази екстра се оказа жизненоважна за някои хора. И още с падането на пагоните се заговори за тяхното връщане. От разпространената наскоро стенограма около дебата за Националната служба за охрана при президента покрай обвиненията за събиране на информация за политици се видя, че този проблем е бил обсъждан и там покрай идеята за девоенизиране и на НСО. И се даваше пример с Франция, която си връщала званията. Но се премълчаваше, че там става дума само за структури, като жандармерията например.

Всъщност в МВР винаги е имало група от хора, които са си харесвали пагоните. В крайна сметка като че ли



най-много го боли генералитетът на МВР



Защо? Само той си знае. При положение че облича униформата най-много веднъж в годината. Какъв по-голям авторитет ще вдъхва на обществото? Или главен комисар звучи по-кофти от генерал? Да не говорим, че след свалянето на пагоните продължиха помпозните паради на вътрешното министерство - на всеки празник униформени маршируват, хеликоптери облитат, а на трибуната стоят горди козируващи офицери.

Кому и защо е необходимо всичко това? За да се бърка МВР с армията? Или просто на някого му е хрумнало да се легализира една втора - по-голяма от истинската, армия. Защото в рамките на отбраната са 39 000, които все повече ще намаляват, а в МВР са 60 000 и нищо чудно да се увеличават. И наистина ли някой смята, че с пагоните автоматично ще се вдигне авторитетът на МВР пред обществото и гражданите? Авторитет се гради с работа и с отзивчивост при проблем - да се помага на хората да бъдат намерени откраднатите им вещи от разбитите от крадци апартаменти, да бъдат спасявани от дръзки бандити по улиците, да се предотвратяват кървави разправи, да има спокойствие. Ако МВР има някакъв проблем с единоначалието, с издаването и изпълнението на заповеди, да си го решава по друг начин, а не с пагони. Всичко останало е безсмислено потропване с оръжие.
15
3317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
24 Септември 2007 22:55
Най- добре да им ушият нови униформи, лявата половина цивилна - дясната с нашивка! половин фиражка и половин каскет, така също и половин значка и 2 половинки карти - като карти за игра. Половин пищов и половин патлнгач... абе всичко на половина, като им е половинчата работата.
24 Септември 2007 22:57
И генерали да ги направят пак ще са си от старшините, като огнебореца ББ
25 Септември 2007 01:56
Тия с БТР -ите да не са тръгнали най-после да арестуват убийците на сестрите Белнейски ?
25 Септември 2007 02:14
Проста комплексарщина граничеща (а дали само) с психични отклонения.
Могат ли хора с такива отклонения да бъдат начело на една важна структура като МВР ? Не трябва ли да ги пратят на психопреглед за реподбор ?
25 Септември 2007 03:09
Ами може да притрябват, нали има вече четвърт милион "роми" в София. Как мислите




Deutschland
25 Септември 2007 07:12
За читателите с пагони: ние ви подкрепяме !

25 Септември 2007 08:38
Дам друго си мангала каот тръгне да бия полицаят да му къса пагона нашивките а не нещо най-обикновено...
25 Септември 2007 08:42
И пет пагона да се сложат като не се върши работа- все тая.
А в МВР са повече от 60 000 , но с тези заплати/на редовите сержанти/ може и да са по-малко.Пагон работа не върши.
Проста комплексарщина граничеща (а дали само) с психични отклонения.
Един пагон авторитет не вдига !
25 Септември 2007 11:10
Всъщност - трябва ли им на полицаите пагон ? И дали не трябва да се дефинират определени критерии и нормативи за заемането на дадена длъжност ?
Защото съм виждал някои сержанти да се държат като биячи (мутри), сигурни че ако стане нещо техните хора ще ги прикрият. Виждал съм и други, с корем "до коленете", които трябвало да гонят престъпници. Как ?
Кой е уволнен от МВР поради непригодност на съответната позиция ?
25 Септември 2007 11:51
Не виждам какво има да се обсъжда една фантасмагория.
Къде е проблемът? В някакви отличителни парченца върху дрехите (щом нищо друго няма да се промени)? Ами те имат поне един видим плюс: няма да има нужда служителят непрекъснато да се представя на всеки приближил се.
Ако има неща, които заслужават да се поставят в медиите на обсъждане (и критика), то това са въпроси като тези, които е написал Siol En.
25 Септември 2007 12:13
автора
Всъщност в МВР винаги е имало група от хора, които са си харесвали пагоните. В крайна сметка като че ли най-много го боли генералитетът на МВР
Защо? Само той си знае. При положение че облича униформата най-много веднъж в годината. Какъв по-голям авторитет ще вдъхва на обществото? Или главен комисар звучи по-кофти от генерал? Да не говорим, че след свалянето на пагоните продължиха помпозните паради на вътрешното министерство - на всеки празник униформени маршируват, хеликоптери облитат, а на трибуната стоят горди козируващи офицери.
Кому и защо е необходимо всичко това? За да се бърка МВР с армията? Или просто на някого му е хрумнало да се легализира една втора - по-голяма от истинската, армия. Защото в рамките на отбраната са 39 000, които все повече ще намаляват, а в МВР са 60 000 и нищо чудно да се увеличават. И наистина ли някой смята, че с пагоните автоматично ще се вдигне авторитетът на МВР пред обществото и гражданите? Авторитет се гради с работа и с отзивчивост при проблем - да се помага на хората да бъдат намерени откраднатите им вещи от разбитите от крадци апартаменти, да бъдат спасявани от дръзки бандити по улиците, да се предотвратяват кървави разправи, да има спокойствие. Ако МВР има някакъв проблем с единоначалието, с издаването и изпълнението на заповеди, да си го решава по друг начин, а не с пагони. Всичко останало е безсмислено потропване с оръжие.


25 Септември 2007 15:34
... при лъскав пакон усран гъз се не види, т'ва е ...
25 Септември 2007 15:40
където умът го няма, пагонът е украшението,
и златни рога със златни дрънкулки да им окачим, простотията им е вселенска,
ето пример за уважение:в залцбург попитах полицая за адреса на моцарт и той ме придружи до музея и ми пожела приятен ден.
ето другия пример:скоро в самоков търсех да паркирам около центъра и забавих на пресечката.при подминаването ми от полицайска кола полицаят през прозореца ми извика:айде бе, старче, карай, че да не ти таковам майната.настигнах го до управлението, за да му науча името.ако имах пистолет щях да гръмна г-н Манчев и да отида да го излежа.
25 Септември 2007 16:29
е хамалино съвсем нормално, след като само най-големите утрепки стават полицаи - при това по родов принцип, дедото псевдошумкар, татото милюционер и внука- полицай, особено по села и паланки !
25 Септември 2007 21:48
Мирише на Русия(КГБ) та се не трае
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД