Месец преди крайния срок, в който МОСВ трябва да разреши работата на "Кремиковци" или да го затвори, натискът срещу комбината се увеличи. С лозунги "Кремиковци ни трови", "МОСВ е виновно, Джевдет, дай си оставката", "Кремиковци си пуши, а МОСВ спи" граждански организации протестираха срещу замърсяващото производство и държавната протекция над него. Екоминистърът отказа да се срещне с протестиращите. 31 октомври е крайният срок, до който ведомството на Джевдет Чакъров трябва да издаде или откаже комплексно разрешително на комбината.
Екоорганизациите, които се борят срещу правителственото решение от миналата година за удължаване живота на "Кремиковци", се зарекоха да отнесат случая до съда в Страсбург, ако петчленен състав на Върховния административен съд не уважи жалбата им по този въпрос. Според тях намесата на правителството е била незаконна и само екоминистерството има право да решава дали заводът ще работи.
Ако в края на октомври МОСВ откаже да поднови комплексното разрешително, "Кремиковци" ще затвори, призна за първи път в прав текст вчера изпълнителният директор на предприятието Александър Томов. Според говорителя на комбината Румен Занков обаче документацията е изрядна и вероятно ще бъде одобрена от екоминистерството. То обаче вече веднъж отказа да поднови разрешителното на предприятието.
За да получи документа, предприятието трябва да е в нормите за замърсяване на околната среда. "Кремиковци" обаче ги превишава. Според МОСВ замърсяването на въздуха е 1.2 пъти над нормите, а според протестиращите е 20-30 пъти. Министерството обаче няма постоянна измервателна станция в района, която да го докаже.
В близките дни като част от екологичната си програма комбинатът ще купи 2 станции. Те трябва да заработят до месец, обясни Румен Занков. Според Снежинка Цветанова от инициативния комитет в Мрамор обаче това не е гаранция, че замерването ще е адекватно. От "Кремиковци" обещават станциите да бъдат разположени в точки с висок риск и да предават автоматично и непрекъснато данни за въздуха. Според правителствения план предприятието трябва да изчисти производството си до 2012 г. Дотогава управата му обещава да инвестира 312 млн. лв. в привеждането му към еконормите.
Днес се очаква Александър Томов да огласи позицията си и по друга идея, която всява напрежение около съдбата на "Кремиковци" - искането на Столична община комбинатът да бъде съборен и след рекултивация на замърсените земи на мястото да се вдигне модерен квартал. Вчера говорителят на предприятието коментира, че бизнес център може да бъде вдигнат и без да се събаря комбинатът.
ПОСЛЕДСТВИЯ
Евентуалното затваряне на "Кремиковци" ще лиши около 3000 български фирми от част от бизнеса им. Най-пострадали ще са големите гиганти като БДЖ, НЕК, "Булгаргаз". 30% от товарите, които БДЖ прави всяка година, са заети изключително от стоки от и за "Кремиковци", посочи вчера пред "Дарик радио" Божко Бонев от управителния съвет на комбината. В подобно положение ще изпадне и НЕК, тъй като за миналата година 18% от продажбите на ток на компанията са били за "Кремиковци". 70% от товарите на пристанище Бургас също са свързани с "Кремиковци".
Според изчисления на самия комбинат произведеното в завода представлява 3% от брутния вътрешен продукт на страната и представлява 10% от износа. Освен това комбинатът дава поминък на около 6500 работници.
Много експерти обаче подлагат на съмнение тези цифри, тъй като освен голям клиент "Кремиковци" е и голям длъжник на тези предприятия. На НЕК например комбинатът дължи близо 100 млн. лв., които са разсрочени през 2006 г. за 10 години. Въпреки това само от началото на тази година НЕК два пъти са закани да спре тока заради неплатени навреме текущи задължения. "Булгаргаз" има да прибира близо 40 млн. лв., също разсрочени. Откакто в началото на годината новият собственик плати близо 100 млн. лв. стари дългове към НОИ и НАП, "Кремиковци" вече не е длъжник на държавата.
При проверка евроексперти през лятото изчислиха, че за последните 20 години металургичният гигант е получил от държавата помощ в размер на около 600 млн. лв. В тази сума влизат разсрочените задължения, както и различни други помощи от бюджета, получени преди 2004 г., когато влезе в сила планът за жизнеспособност на предприятието. Той бе подписан с Еврокомисията и по силата му, ако "Кремиковци" не вложи 375 млн. лв. до края на 2008 г., комбинатът ще трябва да върне взетите от бюджета 600 млн. лв.
Според експерти от Министерството на икономиката принципът е комбинатът да върне толкова процента от 600 млн. лв., колкото е процентът на неизпълнение на инвестиционната програма. До края на август тази година според евроекспертите собствениците са вложили 270 млн. лв., т.е. остават неизпълнени 105 млн. лв. от инвестиционната програма. Следващата проверка ще е през 2008 г.