Избирателните списъци в Кърджали и областта са набъбнали най-много от миналите местни избори досега. Това показва справка в сайта на ГРАО и архива на ЦИКМИ отпреди 4 години.
Само в Кърджали списъкът е нараснал със 7500 души, всички те с постоянен адрес в общината. Ако през 2003 г. избирателите в града са били 82 418, то сега бройката е 89 936. "Това е нормално увеличение на избирателите за община Кърджали, защото за тези 4 години имаме 1500 души навършили пълнолетие, има и миграция от вътрешността на страната към Кърджали", обясни главният секретар на общината Сезгин Бекир. Всяка година броят на жителите в Кърджали нараствал с около 2000 заради ниската смъртност и висока раждаемост. Възможно било да има и хора от Турция, които са си актуализирали данните за този период, но в общината не водели статистика за това.
На последните избори за евродепутати през май т.г., когато беше въведен принципът за уседналост, от избирателните списъци бяха извадени почти 30 000 души само за община Кърджали. Все хора, които не са живели там в трите месеца преди вота.
Сходна е ситуацията и в другите общини от областта. В Крумовград например избирателите през 2003 г. са били 26 127 по списък, а сега са 31 321, с 5000 повече. В Джебел и Кирково увеличението е с над 3000. На евровота от избирателните списъци в Крумовград и Кирково отпаднаха по 13 000 души, наполовина бе намален и списъкът в Джебел.
В индустриалните центрове и в курортите няма неестествено увеличение на избирателите в списъците, показа проверка на "Сега". В община Царево броят им дори леко е намалял. Преди четири години право на глас са имали 7881, докато сега са 7756. "Тази година са вписани само 20 души с постоянна регистрация, което е нормално за една община", обясни кметът Петко Арнаудов. Във Варна през последните четири години избирателите са нараснали с малко над 9000 души.
ПО ПЛАНИНИ
В планинските курорти също няма бум на нов електорат въпреки гъмжилото от сезонни работници в строителството. Преди четири години в Банско избирателите по списък са били 11 501, а сега са 11 428. Кметът Александър Краваров призна, че една строителна фирма искала да регистрира на постоянен адрес работниците си в Банско, но се отказала. Тази година за пръв път в курортното градче ще гласуват 20 англичани и двама македонци, които постоянно са се установили там. Даже собственикът на хотел "Авалон" Джеймс Хюз идвал през ден в общината да пита за подробностите около вота, разказа Краваров.