Срещу промените в закона, предвиждащи връщане на лекарите в училищата от 2008 г., се обяви Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Поправките, приети на първо четене миналата седмица, предвиждат държавата и общините ежегодно да отпускат пари за финансиране и оборудване на медицинските кабинети в школата, детските градини и социалните домове. Идеята е лекарите и медицинските сестри там да оказват първа помощ до пристигането на "Бърза помощ". Основната им работа ще е профилактиката, промоцията и рехабилитацията на здравето на учениците. Според инициатора на промените - Ива Станкова от БСП, заплатата на един лекар ще е около 400 лв.
Това е дублиране на работата на личните лекари, неоправдан разход на средства и допълнителен товар върху бюджета на общините, смятат обаче джипитата. "Профилактиката на децата се поема от личните им лекари и се плаща от здравната каса", обясни шефът на сдружението д-р Любомир Киров. Освен това училищата, детските градини и социалните домове са близо 5800. "Откъде ще се намерят толкова лекари", попита той. Ако пък отнякъде се намерят тези медици, те ще се деквалифицират, тъй като по закон нямат право на диагностика и лечение в училищата, тъй като те не са лечебни заведения, смята Киров.
Според него е по-добре в училищата да има медицински сестри и фелдшери, които да оказват първа помощ и да насочват децата към профилактични прегледи и имунизации при личните лекари.
"Популизмът в законопроекта надхвърля очаквания здравен резултат", смятат от сдружението на общопрактикуващите лекари.
|
|