Въпреки богата си история София няма единна визия на град, атрактивен с културното си наследство. Редица археологически обекти са недобре експонирани, а някои откровено отблъскват. Типичен пример за това е килията, в която е държан преди обесването си Левски. За това алармираха млади историци на среща с кмета Бойко Борисов. Борисов се срещна с представители на движението на младите учени 2Х&3Х и им обеща общината да се вслушва в гласа им.
"Надали някой е дръзвал да надзърне към мястото, в което е държан Апостола на свободата - неугледна дупка зад гърба на "Военния клуб", това място може да се превърне в туристическа атракция", коментира Димитър Атанасов, докторант към историческия факултет на СУ. Според учените недостатъчно популяризирано е и праисторическото наследство на София. На територията на града има останки от неолитното селище Слатина, праистория има и в районите около София, но за тях знаят само историците, изтъкват още учените. С голям туристически потенциал е и откритият амфитеатър до бул. "Дондуков". За да бъде промотирано това наследство, е необходима единна визия за София като град с история, категорични са учените. Те са готови да кандидатстват с проект пред еврофондовете за експониране на историята на столицата, ако получат институционална подкрепа.
В София предстои и друг голям архитектурен проект покрай новия устройствен план за района около Ларгото - разкриването на Via Principalis - основната улица в античния град. Археологически разкопки сочат, че тя е минавала именно в района на Ларгото. Идеята е археологията да бъде изложена, като двата подлеза при ЦУМ и Партийният дом се свържат подземно, а над тях бъде изграден стъклен покрив.
Реализирането на този проект е свързан и със сериозна промяна на транспортните комуникации. Предвижда се движението на автомобили пред Министерския съвет да бъде спряно. Потокът ще минава покрай президентството, но платната няма да се стесняват, защото ще се използва зеленото островче, върху което в момента са знамената. Пред Министерския съвет ще се обособи пешеходна зона с богато озеленяване.
ГРАДОУСТРОЙСТВО
Промени са заложени и за бул. "Тодор Александров". Предвижда се активните ленти да бъдат намалени на две във всяка посока, а крайните десни платна да са за паркиране. Има опасения обаче, че това ще създаде проблеми на светофара с бул. "Мария Луиза". На кръстовището на "Тодор Александров" и "Христо Ботев" пък ще бъде изграден надлез, който да улесни пресичането. Той ще преминава към бул. "Стефан Стамболов" с тераса от заведения. Това е краят на Женския пазар. До 25 метра строителство ще се позволява в района между Ларгото, бул. "Христо Ботев", бул. "Ал. Стамболийски" и "Пиротска". В повечето квартали се предвижда изграждането на двуетажни подземни паркинги, като общият брой паркоместа ще е 3000. Планът предвижда много плътно застрояване - 80% от всеки терен. Подробният устройствен план на зоната ще се гласува на сесията в четвъртък, след приемането му текат срокове за протести.
Ненормалници!!!!! Минавали ли са по бул. "Тодор Александров"?!?!?
Той и така едвам поема движението. Вместо да накарат собствениците на обекти около булеварда да си изграждат паркинг те ще заграбват булеварда!!!!!!
утре като настроят небостъргачите какво, еднопосочно ли ще стане движението та да има къде да се паркира??!?!?!