:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,215
Активни 679
Страници 24,145
За един ден 1,302,066

Четирима в битка за наследството на Бакърджиев

От това кой ще оглави най-голямата организация на СДС - софийската - Евдокия Манева, Вили Лилков, Иван Сотиров или Симон Спасов, ще проличи ще стигне ли вятърът на промяната и до местните структури на синята партия
Снимка: Eмил Иванов
Сто дни след като сините пуснаха вентилаторите на "Раковски" 134, вятърът на промяната има шанс да стигне до софийската партийна организация. Кога ще стигне до Дуранкулак - един Господ знае, но датата за проветряването на СДС-София вече е насрочена - 15 юни. Тогава активът на синя София трябва да си избере нови шефове.

Драмата в София не е от вчера. Тя е стара като Библията и завъртяна като приказка на Шехеразада. Когато Евгений Бакърджиев беше пръв седесар в София, структура на сините въобще не предеше с Иван Костов. След като яде бой на изборите през юни м. г., Костов си отиде пръв. По-късно и Бакърджиев си отиде - изключиха го от партията. В тия смутни времена Валяка бе предаден от "своите" хора - заместниците му Кина Андреева, Вили Лилков и депутатката от София Мария Стоянова гласуваха "за" негово отстраняване от партията, а първият му помощник Георги Хубенов получи на 28 ноември м.г. временното ръководство на столичната организация и няколко месеца водеше СДС-София така, както искаха Бакърджиевите врази от НИС на СДС. Е да, ама и онзи НИС на СДС отлетя в историята. Дойде Надежда. Точно в този момент и старият НИС, и временното ръководство на сините в София, и линията "Бакърджиев" - всички изпаднаха в кофти позиция.



Напук на всяка логика проблемите

със синя София продължиха



и след като основните дразнители напуснаха сцената.

Новият главен секретар на СДС Иван Иванов обясняваше, че хем "по времето на Бакърджиев столичната организация не допускала в редиците си интелигентни хора", хем, че досегашният служебен лидер на софиянци "Георги Хубенов е нежелан за повечето от членовете на организацията".

За капак - в края на април НИС на СДС назначи второ служебно ръководство на партията в София с председател ексминистъра на екологията в кабинета "Костов" Евдокия Манева. Една жена, която на пръв поглед хич не се вписва в перестройката на "Раковски" 134. Назначение, което не дава отговори, а предизвиква вълна от въпроси.

Заместници на Манева станаха сините лидери на "Триадица" и "Средец" Вили Лилков и Иван Сотиров, а в ръководството влязоха още секретарят по международна политика на СДС Петър Стоянович и Борислав Бориславов - син на скандалния ексшеф на БНР Иван Бориславов.

Сега



СДС-София е изправен пред

ново разбъркване на картите -



на 15 юни е насрочена областната конференция, която заради трусовете в организацията не беше проведена, когато му беше времето - преди 13-ата национална конференция на СДС.

В СДС смятат, че бъдещият шеф на партията ще е човек от последното временно ръководство. Най-близко до Надежда Михайлова и новия НИС безспорно стои Петър Стоянович, но пък той едва ли би се гмурнал в подобна партийна кариера. Сред кандидатите за поста няма изявен "човек на Надежда Михайлова", нито такъв, който би могъл да се нарече "фаворит на БДС "Радикали". А



кандидатите засега са четирима -



Евдокия Манева, Вили Лилков, Иван Сотиров и ексдепутатът Симон Спасов.

Може би е малко пресилено, но засега като че ли най-големи шансове има Иван Сотиров.

39-годишният машинен инженер е от хората, които поради различни причини бяха игнорирани от големия син партиен живот през последната петилетка. Бившият председател на Републиканската партия беше депутат в 37-ото НС и още в самото му начало се прочу като хвана грешка на комисията по изборите за председател на 37-ото НС, което доведе до повторно гласуване за Благовест Сендов.

Без някакъв особен повод Сотиров падна в очите както на Иван Костов, така и на Евгений Бакърджиев. И двамата не го долюбваха. При последното редене на кандидат-депутатските листи за 38-ото НС, Костов бутна Сотиров от 5-о - избираемо, на 18-о - дълбоко неизбираемо място в 24-и избирателен район - София. По-късно председателят на СДС "Средец" Сотиров се превърна в един от малкото врагове на Евгений Бакърджиев в София. На областната конференция на СДС-София на 12 февруари 1999 г. той бе единственият номиниран съперник на Бакърджиев за председателския пост на областната организация на СДС, но си направи самоотвод. Гласува "против" Бакърджиев, което си беше жив малък бунт.

От бившите големи в СДС, Сотиров се разбираше добре със Стефан Софиянски - ръководеше организационно-техническата работа за втори кметски мандат на днешния свободен демократ.

След като Надежда Михайлова застана начело на СДС, Сотиров почти през ден може да бъде забелязан на "Раковски". Той сигурно разчита на нейната подкрепа, но досега тя не го е припознала за свой фаворит в София.

Може и да е странно, но



за фаворит на Надежда Михайлова

може да мине Евдокия Манева



57-годишната докторка на икономическите науки - дипломант на университета в Харков, специалист по системи за управление, системен анализ и оценка на инвестиционни проекти, минаваше за човек на Иван Костов, но през последните няколко месеца все по-често може да бъде засечена с Никола Николов или с хора от новия НИС.

Някой може евфемистично да нарече това поведение "смяна на приоритетите", но истината е, че Манева винаги е била от по-широко скроените хора в СДС - от тези, които не вървят сляпо след Великия и Непогрешим Лидер. Докато СДС се пукаше по шефовете на тема "Симеон" в края на ноември 2000 г., тя си разговаряше с царя за "дивната ни природа", "природосъобразния начин на живот", "горските пожари у нас и в Испания" и за други подобни много важни неща. Не е чудно, че министър Долорес Арсенова бе сред малкото членове на кабинета, които не изразиха недоволство от работата на предходния министър.

Иначе авторката на идеята за воден канал от Дунав до Бяло море не блести никак в партийния живот на СДС. При последните парламентарни избори я спуснаха като парашутист да води листата в Габрово. После, заедно с други лидерки от СДС-София - Кина Андреева и Мария Стоянова, я направиха нещо като организатор на бъдещия женски съюз на СДС.

Подобна структура би трябвало в момента да организира и третият фаворит за председателското място на СДС-София - доц. д-р Вили Лилков. Шефът на катедра "Физика" в Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" бе натоварен да създаде инициативен комитет за сформиране на Съюз на учените към СДС. По същия начин го накараха преди време да участва в надзорния съвет на "Водоснабдяване и канализация" ЕАД и в съвета на директорите на "Софийска вода" АД.

Лилков е член на ръководството на СДС-София сега, бе такъв по време на първото временно управление на партията, бе такъв и по времето на Бакърджиев. Минаваше за член на екипа на Валяка, а после бе натопен, че заедно с Мария Стоянова и Галя Праматарова обикаляли клубовете и плашели с изключване непокорните последователи на Бакърджиев.



Последният от карето

претенденти за шефското място



в СДС-София е бившият шеф на ДАМС и лидер на сините в "Кремиковци" Симон Спасов. Подобно на Иван Сотиров, той се вписва в групата "репресирани от Бакърджиев". Симон е в конфликт с Валяка поне от 9 ноември 1997 г., когато регионалният съвет на сините категорично отказа да го избере за свой зам.-председател. Три пъти сините софиянци избираха заместници на Бакърджиев и три пъти отхвърлиха кандидатурата на Спасов. От тогава Симон стана дисидент в СДС-София.

Преди това той работеше добре с Бакърджиев - бе общински съветник от СДС в София, заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси и председател на Комисията "Младежки дейности, спорт и туризъм" в СОС. Известно време бе зам.-шеф на сините в София.

След като в кандидатската кампания през 1997 г. Костов каза: "Ние със Симон стигаме, за да оцапаме работата", Спасов твърдо минаваше за човек на Командира. Чака три години, но накрая онзи Командир го направи председател на Държавната агенция за младежта и спорта.

В предстоящата борба за лидерското място в София Спасов остава фаворитът на Костов, Манева и Сотиров се опитват да минат за избор на Надежда Михайлова, а Вили Лилков може спокойно да се пише за самостоятелна бойна единица.

Лидерският проблем на сините в София е важен не само, защото става дума за бъдещето на най-голямата партийна организация на бившите управляващи. От името на наследника на Бакърджиев в голяма степен ще си проличи дали новото ръководство на сините е способно наистина да открива "естествените лидери" и с тяхна помощ да реформира организацията.

Не е тайна, че Надежда Михайлова няма голям опит с партийните структури.



А структурите плачат с пълен

глас за кадрови промени



Това би трябвало да констатира самата Михайлова по време на обиколките си из страната. Няма начин Надежда да не е усетила нежеланието на кърджалийската структура да работи с хора като Пламен Иванов или действащата областна лидерка Дора Христова. Сигурно Надежда поне е чувала за проблемите в структурите на Благоевград, Варна, Сливен, Бургас и т. н., и т. н.

До този момент единствената структура, в която НИС на СДС се намеси, бе тази във Велико Търново. НИС тури за и. д. шеф депутатът Димитър Йорданов след като местния лидер Тодор Великов категорично отказа да работи с Надежда. И толкоз - никакви други промени. Крайно недостатъчни промени, така да се каже. А идват местни избори и партиите едва ли могат да ги спечелят без читави местни структури.
 
В същото време Симон Спасов сигурно се надява, че думата на Иван Костов все още се чува на "Раковски" 134.
1875
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД