:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,758,989
Активни 353
Страници 15,456
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Може да внесем експерти от чужбина за ключови постове

Министерствата трябва да получават пари само за свършена работа, твърди финансистът Евгений Кънев
Снимка: Николай Дончев
Евгений Кънев
ВИЗИТКА
Евгений Кънев е икономически съветник на СДС. В момента е управляващ съдружник на консултантска компания "Маконис". Бил е управляващ директор на Tello Corporation за Европа и директор "Корпоративни финанси" в KPMG, където има 12-годишен стаж. Ръководил е над 200 проекта за сливания и придобивания, бизнес оценки и проектни финансирания в България и на Балканите. Член е на Британската асоциация на експерт-счетоводителите. Беше шести в листата на СДС на изборите за Европейски парламент.

- Г-н Кънев, впечатли ли ви т. нар. управленска програма на ГЕРБ, където има 10% данък върху доходите, съчетан с 1000 лева необлагаем минимум, 15% ДДС и много други екстри?
- Не искам да коментирам детайли от програмата на ГЕРБ, но мога да коментирам духа й. Прави впечатление, че у нас има цяла плеяда млади икономисти, които са прекалено радикални и лансират идеи, граничещи с десен популизъм. Само че има едно огромно противоречие в тези идеи - не може да се гради модерна държава с модерни институции, да се правят сериозни реформи и в същото време да се ограничават ресурсите за тези реформи. Не може просто да хванеш ножицата и да режеш проценти от данъците.
Промени - чудесно, но кой ще ги финансира? Частният сектор ли да плати реформите в здравеопазването? Може да спорим колко да са здравните каси, може да говорим за всякакви "революции" в образованието, но преди всичко са необходими експерти, които да готвят програми, стратегии, а това е свързано с пари.
Друг проблем е, че част от хората, които дават рецепти за развитие, никога не са били в кухнята на нещата. Така се ражда десен популизъм - дайте да приватизираме всичко, да дерегулираме всичко. Аз не споделям идеята за тотална приватизация. Има държавни дружества, например в инфраструктурата, с изключително влияние и приватизацията им би означавала замяна на държавния монопол с частен, което невинаги е полезно. Реформите са нещо чудесно, но трябва да се види какво работи на практика и какво не.
- ГЕРБ наскоро обяви министерството на икономиката и още куп ведомства за излишни, но всъщност темата за ненужните чиновници отдавна е любима и на СДС... Според вас какво трябва да се "изреже", за да не се прахосват парите на данъкоплатците?
- Въздържам се от конкретни оценки, защото не познавам детайлно нещата. Но резултатът от тройния апетит за постове и власт на партиите от тройната коалиция е очевиден. Може да се мисли за намаляване на неикономическите министерства, за преминаване на съществуващи министерства към други или понижаването им в агенции. Но не мисля, че министерството на икономиката е излишно.
Необходима е максимално проста йерархия с 6 основни направления. Представете си го така - министър-председател и шестима вицепремиери, които отговарят за 6 основни направления: 1. икономика и финанси, 2. външна политика и евроинтеграция, 3. вътрешен ред, отбрана и сигурност, 4. селско стопанство и регионално развитие, 5. наука, култура и образование, 6. социална и здравна политика.
По тази схема шестимата вицепремиери ще имат ясни ресори и ще отговарят за съответните министерства, които ще са общо 12-13, не повече.
- В момента имаме 17 министерства и трима вицепремиери...
- Може да ви се стори, че са много вицепремиерите, но пък така политическата отговорност ще бъде ясно разпределена. В момента например не ми е много ясно по каква логика Ивайло Калфин е и министър на външните работи, и вицепремиер и в това свое качество наблюдава ресора икономика. Да, Калфин е опитен икономист, но има нещо сбъркано в такава схема.
Държавното управление, администрацията трябва да бъде оптимизирана - и като структура, и като численост, и като качество - чрез съкращаване на щатове, въвеждане на система за точкуване и съответно по-високи заплати, дори и чрез привличане на чуждестранни експерти, независими хора с опит, които да управляват процеса, да направят реформите.
- Имате предвид да внесем комисари чужденци?
- Нямам предвид комисари, не говоря за политици, говоря за назначаване на администратори. Идеята е да се внесат 10-15 ключови експерти, които да изпълнят определени задания. Това е особено належащо в сферата на вътрешните работи, в някои ключови сектори на държавната администрация.
- И сега в някои ведомства работят чужденци...
- Но като външни консултанти. Те предлагат мерки, а засечките са в прилагането на мерките. Защото чиновниците, които трябва да прилагат препоръките, първо, не са достатъчно мотивирани, второ, имат манталитет, който трудно ще се промени.
Проблемът става още по-сериозен, когато говорим за т. нар. публично-частни партньорства. Десните популисти казват: всичко трябва да се даде на частници - чрез приватизация или чрез концесия. Аз обаче съм се занимавал с години с публично-частните партньорства и знам колко предпоставки са необходими, за да са успешни. Такива партньорства работят добре в развити държави със силна администрация като Германия и Великобритания, които имат традиции, ноу-хау, прозрачна среда.
-Но в страна като България тези партньорства се оказват трудни. Веднага се сещам за концесията за столичната ВиК мрежа, където чуждите инвеститори обещаваха ниски цени и големи инвестиции...
- Да, "Софийска вода" определено не е еталон за публично-частно партньорство. За истинско партньорство са необходими двама качествени партньори. А в случая, първо, имаме незрял публичен партньор, завладян от частни интереси - общината.
Второ, имаме избран по втория начин частен партньор, който невинаги си изпълнява партньорските задължения. Помните ли конкурса за концесията - спечели го "Интернешънъл уотър", което е едно селско дружество в сравнение с "Лионе дез О". Френският гигант даде най-добрата оферта, а победи третият в класирането.
И трето, самата форма на концесията - смесено дружество, се оказва неудачна. Партньорът на общината не е "Интернешънъл уотър" (после "Юнайтид ютилитис"), а "Софийска вода" - смесено дружество с частно и с общинско участие. Това е парадокс - общината се явява съдружник в дружество, което трябва да контролира.
- По договор загубите на вода вече трябваше да са сведени до 30%, а още са двойно по-големи. И въпреки очевидното неизпълнение на договора кметът и общинските съветници казват - не можем да развалим сделката, защото ще ни осъдят за огромни неустойки?
- Ще ви кажа как се прави в другите страни. Има железни правила. Държавата си запазва правото да си прибере обратно собствеността, ако концесионерът не я управлява добре и не изпълнява договора. А ако няма строг контрол и ясни правила, ще има нарушения и злоупотреби. Често съм чувал репликата - тези уж са топинвеститори, а като дойдат в България, започват да се излагат. Не се излагат те, излагат се властите, които го допускат.
- Не е луд, който яде баницата, а който му я дава...
- И този проблем не е само наш, има и други негативни опити в Източна Европа - например в Унгария с концесионирането на пътищата. Когато имаш слаба администрация, незряло управление, непрозрачност, рискът е огромен. Показва го и печалният опит за концесиониране на магистрала "Тракия". Напъните за подписване на непрозрачния договор започнаха през 2003 г., 4 години по-късно резултатът е нулев. А и концесионирането всъщност е безсмислено, защото остава за довършване само една отсечка. БСП като опозиция критикуваше сделката, но после влезе в схемата.
- Какви други сериозни дефекти в управлението откривате?
- Не се прилага програмното бюджетиране. У нас от миналата година се правят плахи опити, но министър Орешарски няма политическата позиция да го наложи като политика в цялата коалиция. Държавният бюджет и сега се прави както при социализма - взема се бюджетът от предната година, актуализира се според т. нар. макрорамка - инфлация и прочее, и след това числата се наместват според това кой има най-силно политическо лоби - било Доган, било Симеон, а финансовият министър се опитва някак да балансира интересите на различните групи. Парите се разпределят, после се пишат някакви отчети проформа от по няколко странички и нищо не следва, ако работата не е свършена.
- А как се прави истинско програмно бюджетиране?
- До средата на годината всеки министър дава своя "план" за следващата година - конкретни програми с действия, средства, изпълнители, цел, очакван резултат - точно както се прави един бизнес план. Примерно дадено министерство предлага 20 програми с ясно дефинирани разходи и ползи и получава бюджет за тяхното изпълнение. След 6 месеца се прави преглед на свършеното. И ако програмата не се изпълнява, финансирането се спира. Ако има "уважителни причини", може да се даде отсрочка. Но пари трябва да се отпускат за конкретни цели, а не защото даден министър е решил, че са му малко.
Уверявам ви, че ако се прилага програмното бюджетиране, тези 40%, които сега се преразпределят от държавата през бюджета - а това са повече от 20 млрд. лева, могат да бъдат съкратени до 15 млрд. лева. Тоест може да получим огромни икономии само по тази линия.
27
4043
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
04 Октомври 2007 23:54
А дали (ще) имаме политик/ци от ранга на Петър І, който по този начин си е решил трудните въпроси на "всея Руси"? Или се стремим към "Протекторат България", който може да почерпи опит от една "(бъдеща) държава", отстояща само на стотина км на запад от нас? Засега се правят опити; резултатите след време ... Ами ако сработят опитите?

05 Октомври 2007 00:03
Пак са пуснали лудите във ваканцията, а тия от СДС са излезли първи и ето господина дава изявления във вестника, че да го видят чинка и лелинчо на село и да се радват кво умниче имат у породицата!
Луд умора нема!
05 Октомври 2007 00:28
Е нали си имаме (д)юпита?
*
Само икономическата програма на СДС е вярна - приоритет в нея е аграрният туризъм. Това е великата разработка на великият политикономист на социализъма др. Иван Костов.
05 Октомври 2007 01:02
съвсем сериозно:
за пет години на всички възлови места по един германец /до него преводача/;
няма майтап:ще го повтарям и потретям
05 Октомври 2007 08:31




Внесете си народ! Че тоя не се знае колко ще търпи.
Ега ти самопризнанието за некадърността и престъпността на цялата сган!
05 Октомври 2007 08:46
Е браво бе Седесарю !!! Господин демократ, кой упорочи цялата политика и икономика на България? Кой е...а майката на икономиката на нашата страна - вие и вашата партия. Вие създадохте РМД-та "Разбойническо мениджърски дружедтва" с тях унищожихте всички заводи на България. Оставихте цели градове с 95% безработица, нарязахте заводите на скрап. Благодарение на вас СДС и другите олигофрени БСП и ДПС всичко е тотален хаос. С тази си статия господин седесарю не мислите ли че обиждате всички млади хора на България...а? Нещастник !!!
05 Октомври 2007 09:12
Ба си СДС-рския измекяр, прокудихте хората за да крадете като за световно. Сега щяли да внасят специалисти. Ми внесете си и някой да оправи и жените ви, д.педавци такива!
05 Октомври 2007 09:35
Ако ще внасяме по-добре е да се внесат политици. Но и това няма да помогне. Стефан Стамболов ако не греша е казал "най-голямата ми грешка е че доведох швабата в България" т.е. грешка е че е довел Фердинанд.

Преди време дойде Симеон ІІ, ама други да го оценяват.
05 Октомври 2007 10:32
Идеята не е лоша. Ама е трудничка за изпълнение. Защото ни трябва един Пиночет да се разправи с икономическите престъпници, един Сталин за кадрите в управлението и един Хитлер да разчисти страната от мангали и чифути...MISSION IMPOSSIBLE...не знам коя серия, ама BG...
05 Октомври 2007 10:53
Много добро интервю и много смислени предложения. Не ми беше познат този човек, но съм приятно изненадан.
Крайно време е българските патриоти с по чифте пищови на голите тумбаци да проумеят, че без да си назначим на ключови места доказани чуждестранни експерти, нищо няма да се оправи в тази страна. И също така - да се спре с истеричното отдаване на концесия. И за двете обаче е необходим сериозен обществен натиск, защото такива промен иса свързани с отпадане на възможности за комисиони и други чиновнически облаги...
05 Октомври 2007 10:58
Аман от хора работили консуланти, тоя що не съм чувал , като още от 1993г работя с КPMG в България, тогава великия експерт кАРОЛЕВ ходеше като преводач на Марк Славона, що не каже кои са тези публично-частни проекти по които е работил и колко са успешни, колкото и експерти си внесе(а колко знаят български) щом над тях има политически кабинет и министър нищо няма да направят, да не би работещите по министерства да работят против държаната си, но никой не ги слуша, а и постоянно с тези призиви заподмладяване , съкращаване на персонал и преструктуриране на звена и тези които знаят си налягат парцалите или напускат , но с тях напуска и знанието и опита.Първи СДС въведоха метода на "късата памет" в администрацията( маха стари служители запознати със дейноста и проблемите в дадена сфера, които могат аргументирано да възрязат и възпрептстяват твоите намерения и назначаваш нищо незнаещи новаци, но верни на новата власт и докато се усетят че ги използавта и навлезнат в проблемите си правиш каквото знаеш или каквото ти кажат от вън) , махнаха повечето стари служители по министерствата, назначиха новаци и за отрицателно време разграбиха и разбиха икономиката.
По някои въпроси - например за приватизацията и концесиите съм съгласен с така изразеното мнение на интервюрирания, обаче нали по времето на правителството на СДС се направи концесията на "софийска вода" тогава къде е бил, нещо като "поспване с пепел" признаване на грешки и т.н няма ли да има ? Тия англичани, даже негрите от ЮАР са развалили концесията им в Йоханесбург са ги изгонили за неспазване на договора , а ние още ги траиме.
05 Октомври 2007 11:11
В администрацията все още тук-таме се срещат читави хора, които не са корумпирани , имат искрено желание, знаят как да се оправят нещата и да се въведе някакъв приемлив ред.
Но те умишлено се подтискат и се държат на ниски нива по две причини:
1. Допуснат ли се в управлението, ще нарушат схемите на управляващите.
2. Все пак трябва и да се върши някаква работа, а точно читавите могат да я свършат.
Във всички държавни и общински структури от ниво началник отдел нагоре назначенията са или политически, или шуро-баджанашки.Нагласените конкурси са практика
Постъпилите в администрацията млади хора бързо се вписват в корупционните схеми. Най-лошото е, че те смятат това за съвсем естествено! В сегашния момент натрупването на пари е основната ценността на морала.
Представете си при това положение каква администрация ще имаме след 10-15 години.

Редактирано от - malechko на 05/10/2007 г/ 11:19:41

05 Октомври 2007 11:37
Два скромни съвета:
1) Когато некой ви се представи за "маниджмънт кансълтант", кажете едно "приятно ми е" и бегайте като луди
2) Когато некой ви се представи като специалист по "мърджърс анд акуизишънс" (като интервюирания финтьор), пак бегайте като луди
Ако при капитализма има паразити, това са горните две категории. Много лакоми и абсолютно безполезни (недопринасящи стойност).
05 Октомври 2007 11:59
Благодарние на подобни експерти и консултанти "седесар" е мръсна дума с тенденция да стане и нецензурна. Всъщност трябва да се направи така, че най-важните постове в България да не може да се узурпират от хора без грам българска кръв, хора лежали по затворите за тероризъм, агенти и доносници, небългари и антибългари. Такива никога не трябва да припарват до власт и това трябва да е фиксирано в Конституцията.
05 Октомври 2007 12:09
Разчети и обществени обсъждания са добро средство за натиск и правене на обществена политика. Признавам си, че съм малко предубеден, понеже съм го правил професионално. Признавам, че и този процес може да се опорочи. Но системата като цяло е добра и не много сложна, трябва само да се работи. Всеки сложен въпрос трябва да се подготви от експерти, които да предложат различни решения и да откроят цената, ползите и минусите. После се прави обществено обсъждане, където да е ясно кой от каква позиция дава мнение. Ако аз говоря като гражданин, само от свое име ли говоря или поне 30 съседи стоят зад моето мнение. Ако някой представя бизнеса - да е ясно кой точно бизнес. На комисииите в общината и парламента се дават почти готови продукти, които те обличат в законова форма. Това хем повишава демокрацията, хем прави нещата по ясни и управляеми. В България това е правено вече няколко пъти в различни сфери и по различни поводи. Трябва само да се приеме като системен подход и чрез натиск отвън (това да е ролята на ДСБ и СДС, не само да пишат статии и да искат вотове в парламента) институциите лека полека ще го възприемат като начин на работа.
05 Октомври 2007 12:48
Интересен исторически факт!
В България през 1946 - 53 г. във всички министерства е имало съветски чиновници - комисари, повикани от правителството, които да ни учат как да се строим социализЪма.
Сега пък дойчовци ще ни учат как да си строим капитализЪма!!!
Бе, тия управляващи що не ни оставят на мира?!
Ние не им пречим да крадат, поне те да не ни пречат да живеем достойно!
05 Октомври 2007 12:58
Алооо, де го научи туй за 6-те вицета с 6-те ясни ресори. А защо 6 като може и само три. Три КОМИТЕТА (ДКНТП, ДКП и КДНК - като преди 20 и кусур години). но все пак да са по новому. Три пирамиди с три върха. Достатъчно за да се определи плоскостта на държавното управление и с още по-ясни ресори естествено. Дешифрират се от абревиатурите. Освен това са само три и ще са си къде по-баш от разни и много министерства и агенции. Е и някое и друго министерство ще има, но само толкова
05 Октомври 2007 13:33
И що ще ги внася от чужбина, що требе да владеят два езика ли?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
05 Октомври 2007 13:55
Хората са го измислили много добре, не режеш доходите на хората, ами режеш харчовете на държавата
Сиреч, вместо 500 000 мухльовци на държавната поилка, ако ги направиме поне 100 000.....еееех тогава, ще настане такъъъв живот
05 Октомври 2007 14:18
Като цяло харесвам статията.Но защо най-тъпата му мисъл са я направили заглавие?
05 Октомври 2007 14:34
Гледате ли как стават работите: Убиваме образованието и ставаме такива лумпени, че трябва да викаме чужденци да ни управляват.

Харесва ли ви тая политика?
05 Октомври 2007 14:55
То вие мое да внесете, лошото е, че ние ще им плащаме
05 Октомври 2007 16:00
Че ние поне от 7-8 години сме лумпени.А дядо професор освен да те учи да пилиш с пилата в /техн. Вуз/ или схеми на Маркс в /икономическия/ друго не знае!!!!
05 Октомври 2007 20:15
Ми да, фактът, че седесето си е намерило такиви съветници, обяснява много...
05 Октомври 2007 21:18
Заглавието е сгрешено. Няма да си внасяме експерти от чужбина, а от Европа, която вече не се смята за чужбина.
За чужбина сега се категоризират Русия (СССР) и САЩ, за посещенията на които се изискват визи.
05 Октомври 2007 22:17
съветник на СДС...
простотия.
обаче за наше сметка.
05 Октомври 2007 23:09
не може да се гради модерна държава с модерни институции, да се правят сериозни реформи и в същото време да се ограничават ресурсите за тези реформи. Не може просто да хванеш ножицата и да режеш проценти от данъците.

Това пък от къде си го измисли това момче?
Досега не съм чула някой да предлага ограничаване на ресурсите за реформи. Предлагат намаляване на данъчната тежест, което е съвсем друго нещо.

Чудно как момчето все още не разбрало това, което даже ние глупавите момичета го разбрахме. Целта не е да имаш голяма данъчна тежест, а да имаш повече събрани данъци. А връзката между двете въобще е праволинейна.
Колкото по-бързо расте икономиката, толково повече събрани данъци ще има. За да ръсте бързо икономиката, трябва да има по-ниска данъчна тежест, а не обратното.

Когато в една държава масово не се плащат данъци, по-лесно е да увеличиш данъчната събираемост, респ. масата на събраните данъци, като намалиш данъчната тежест, респ. данъчната ставка. Последната, разбира се, не може да стане 0%, но все още има доста мегдан за намаление. Някои преки данъци може даже да станат и 0%, а други не.

Високата данъчна ставка само тормози по-дребните и по-съвестните данъкоплатци и облагодетелства, респ. създава конкурентни предимства на по-големите данъкоНЕплатци-мошеници.
Който пледира за висока данъчна тежест, напрактика работи за мошениците и крадците на обществени средства - източвачите на милиарди ДДС годишно, абонираните за тлъсти "обществени" поръчки и т.н.
Някои марксистко-ленински експерти това наистина не могат да го разберат. Не вярвах, че СДС е толкова изпаднало, че да прибягва точно до тях.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД