Какво е новина? Кое събитие е важно? Защо едни информации предизвикват ожесточен обществен дебат, а други - на пръв поглед изглеждащи доста по-интересни, не успяват да запалят искрата на спора.
До онзи ден мислех, че знам отговора на тези екзистенциални въпроси. От известно време обаче една новина тотално обърка представите ми за това кое събитие заслужава да бъде поставено на обществена дискусия и кое не.
Преди дни с шест метални кола беше преградена ключовата столична улица "Граф Игнатиев". Улицата от години се води затворена за движение, но тази забрана просто не се спазваше - коли хвърчаха напред-назад и цяло чудо е, че никоя баба с торба не пострада, докато оглеждаше местния пазар. Най-често преминаващите коли бяха на МВР -
те се шмугваха по "Графа",
за да стигнат по-лесно до министерството на ул. "Шести септември".
Но Бойко Борисов заби три дебели кола на входа откъм "Раковски", сложи три на входа откъм Попа и раздаде дистанционни, с които преградите се пускат и се вдигат, на ватманите, Бърза помощ и на пожарникарите. Само едно дистанционно стигна до МВР.
И се започна...
МВР шефът Румен Петков обвини кмета Борисов в некомпетентност и безсилие. Подигра му се - като е почнал да затваря улици, да вземе да сложи бариери на входовете на София, че да направи цялата столица пешеходна зона. То е ясно, че самодеецът Борисов не знае как да реши транспортните проблеми на София, ами да вземе да престане с тия PR предизборни мероприятия, замърмори Петков. И раздаде акъл - камери сложи по улицата бе, Борисов - така хем няма да пречиш на хората с коловете си, хем ще видиш и истинските нарушители...
Борисов, човек, който
не си оставя коня в реката,
също си отвори устата и нападна министъра. Обвини го, че хората му години наред газят Закона за движение по пътищата точно на ул. "Граф Игнатиев", че говори като шеф на предизборен щаб. И други подобни...
Масивните като Кол колове се превърнаха в най-важната тема на седмицата. Те се извисиха над учителската стачка, над инфлационния скок и дори над обширната тема за предстоящите местни избори. Тези колове станаха толкова важни, колкото кола на баба Илийца. Не знам кой играе ролята на "Една българка" - Румен Петков ли, който иска да вади коловете, или Борисов, който иска да се жертва около кола..., но по тона и интензитета на разправията значимостта й не подлежи на съмнение. Тия 6 кола с мигащи светлинки по тях - все едно алармират кацащите самолети, наистина се превърнаха за седмица в Берлинска стена, която прегражда пътя на демокрацията. Кой от коя страна е - има ли въобще демократи покрай коловете, не е ясно и май няма значение. Защото в цялата тази история са важни само и единствено коловете. Важно е дали те са прът в колелото на историята или лост, с който да повдигнем изостаналата си държава.
Прът или лост е колът - туй е въпросът
Нормална дилема - българинът е свикнал да вижда в една ситуация и брадва, и сватба, нали?
Не знам как ще се развие сагата около коловете по-нататък. Засега колите на МВР пасивно заобикалят антипаркинг устройствата и се прокрадват по по-малките, непреградени още улички. Твърде е възможно силите на реда да дадат отпор на преградите, като ги атакуват фронтално. Неслучайно мъдри хора провидяха онзи ден, че ватманката, която натресе трамвая си в един от коловете, сигурно е сержант от министерството... Да не говорим, че само за няколко дни още два кола дадоха фира - дипломат (ама не казват от коя страна) се натресе в един, после шофьор (да не е от Плевен...) помля друг.
Три кола за седмица - няма как да е случайно
Не знам как ще отговори Борисов на този явен акт на нападение, на този Casus Belli ! Той има институционалната сила да обгради с колове РПУ-тата, после сградата на МО, а после нещата са ясни - ще удари с колове пощата, телеграфната агенция и току-виж - до края на месеца може да е обградил Ларгото. Нали сте забелязали, че едни 6000 души вече се навъртат покрай Министерския съвет? Кой им разреши? Ами Борисов, естествено.
Съжалявам... Това е нивото на дебат в България. Тук важните въпроси засягат само и единствено междуличностните отношения на политиците. Единият пречел на другия, засягал му интересите, оня му отвръща... и затова ситуацията в страната е такава. Доста хора през последните години обърнаха гръб на политиците - престанаха да следят действията им, престанаха да изискват от тях нещо друго освен заплати, забравиха, че могат и трябва да ги контролират. Е, когато хората обръщат гръб на младата, изкуствена и корумпираща се политическа класа, какво очаквате да направи тя? Да се бори с бедността или да води дебат за коловете на "Графа"?
Други статии от автора - http://petyotsekov.blog.bg
|
|