След всички други грижи ръководството на прокуратурата определено е на път да се сдобие с още един проблем - сплашването на подчинените им. |
Конкретният случай с апелативната прокурорка на Велико Търново Аня Димова само на пръв поглед прилича на обикновен криминален акт. Разхождала се жената посред бял ден в околностите на Горна Оряховица, срещнал я непознат мъж, нападнал я без обяснения и започнал да я блъска с юмруци по главата. Според прокуратурата нападението няма връзка с професионалните задължения на прокурор Димова. Установен бил веднага и извършителят - 35-годишен от Горна Оряховица, бивш рейнджър в Камбоджа. В същото време обаче инцидентът не бе отразен нито в бюлетина за произшествия на областната дирекция "Полиция", нито в централния информационен бюлетин на МВР. А и някак странно въпросният рейнджър само я набил и избягал. Но вероятно тепърва ще има догадки, съмнения, обяснения, разследвания. Полицията обяви, че вероятно целта била грабеж, втора лансирана версия стана, че нападателят бил ядосан на целия свят. Ще има и други.
Поради тежките грехове на българската Темида сигурно има хора, които потриват някак доволно ръце и коментират, че
така им се пада на магистратите,
да видят какво е, като не приключват навреме дела, като пускат на свобода хора с по няколко висящи дела, като не ги вкарват в затвора, че това всеки ден се случва с десетки и дори стотици обикновени българи и т.н, и т.н. В полицейските бюлетини само същия ден има две сходни случки. 42-годишна жена е била нападната, пребита и ограбена в района на метростанция "Западен парк" в София. Откраднати са й златни накити, мобилни телефони, пари, документи. В Кюстендил пък по същия начин е нападната и ограбена 77-годишна жена - взети са й чантата и документите. Каква е разликата с апелативната прокурорка? Не само на пръв поглед - никаква. Но е чисто популистка теза.
Има и друга посока на мислене. Щом посягат и на висшите прокурори, нещата с престъпността изобщо не са наред и като краен резултат нищо добро не ни чака от тази безпардонност. След като са посегнали на хора, които по един или друг начин са далеч по-защитени, работят в сгради, охранявани от десетки полицаи, возят се в коли със сини лампи, тогава може
да се говори определено за доста дързък бандитизъм
И той постепенно избива в размери, които определено трябва да притесняват вече не само всеки отделен човек, но и цялата държава и получаващите милиони и милиарди институции, призвани да предотвратяват всичко това.
Не става дума за защитаване на тезата, че е много по-страшно да се бие и граби една определена гилдия. Нищо подобно. Дори медиите гледат да не правят личните си проблеми с престъпността натрапчиво достояние на обществото. А ограбени журналисти - колкото щеш. Почти всеки втори е имал проблем с престъпността. И почти толкова така и не са намерили някаква помощ - обирджиите на домовете им си стоят неразкрити.
Но не е ли случаят с прокурор Димова всъщност опит за сплашване. По начина, по който се всява страх и сред данъчните, и сред митничарите, и сред частните съдебни изпълнители .... С бой, с палене на коли, с взривяване на офиси.
Само преди няколко дни главният прокурор обяви, че на прокуратурата някак й липсва достатъчно мъжество и доблест. Прав е, макар и да имаше предвид основно, че част от хората в държавното обвинение не си признават грешките. Но това мъжество със сигурност няма как да се появи след подобни инциденти. Напротив.
А от тях се иска да арестуват, обвиняват и поддържат обвинителни актове освен срещу битовата престъпност, а и срещу организирания бандитизъм и корупцията по висшите етажи.
Определено държавното обвинение има за какво да бъде критикувано
- и за грешките, някои от които твърде странни, и за това, че цели 1600 души, получаващи немалко пари, не могат да приключат хиляди преписки и те продължават да се трупат всеки ден, и за това как част от хората в гилдията построиха хотели, карат прескъпи коли, пък било то и с пълномощни, и за онези, за които има откровени съмнения от коя точно страна са - на държавата или на бандитите, да се явяват пийнали в съдебна зала или пък да управляват автомобили в подобно състояние, и за какво ли още не. В същото време обаче трябва да се адмирира дори всеки отделен опит за промяна на статуквото, за посягане срещу мафията и висшата корупция. Защото може да изглежда на пръв поглед и отстрани страшно лесно да обвиниш Маргините, Мирчо Циганина, Пилето, Топлото, депутати, шефове на агенции и други подобни, но със сигурност не е. При тази общо корумпирана система, при това политическо покровителство, при ситуацията "всички сме братовчеди в тази малка държава".
Затова и малкото опити за някакво начало трябва да бъдат първо подкрепяни и чак после, при неуспех или съмнения за смачкване на делата и "оневиняване" чрез съд, силно критикувани и разпъвани на кръст.
Но дотогава - пазете прокурорите. Защото може с тях да не е много добре, но без тях ще е наистина страшно.